Kredyty gotówkowe i hipoteczne. Czy trudniej o kredyt?

Banki w 2020 r. zaostrzyły politykę kredytową nie tylko dla firm, ale i dla zwykłych konsumentów. To oczywiście skutki epidemii. W 2021 r. sytuacja wróciła do normy, ale jednocześnie w IV kwartale pojawił się nowy problem, który ciągnie się już w 2022 r od kilku miesięcy: inflacja i podwyżka stóp procentowych.

Kredyty gotówkowe i hipoteczne. Trudniej o kredyt

W 2020 r. zaostrzone zostały na pewien czas warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych i kredytów mieszkaniowych. Widać to było dokładnie w przypadku kredytów mieszkaniowych, gdzie w wielu bankach wzrósł znacznie wymagany wkład własny – o czym pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Jeszcze kilka miesięcy temu trudno znaleźć bank z wymaganym minimalnym wkładem własnym na poziomie nie mniejszym 20%. Najbardziej restrykcyjne podejście miał ING BANK Śląski, który wymagał wkładu własnego wynoszącego 30% wartości kupowanej nieruchomości. Obecnie należy to już do rzadkości, i można znaleźć kilka propozycji z wkładem 10% (a pozostała brakująca część do 20% podlega ubezpieczeniu).

A jak jest obecnie z ceną kredytu hipotecznego? Ze względu na to, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła wysokość stóp procentowych, to niestety i oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło. W praktyce oznacza to droższy kredyt i mniejsza zdolność kredytową potencjalnych klientów.

Trzymiesięczna stawka WIBOR zwiększyła się, podobnie jak i nierzadko drugi element oprocentowania kredytów hipotecznych, jakim jest marża kredytowa. Należy wziąć pod uwagę, że jest ona niezmienna przez cały okres spłaty.

Pośrednicy finansowi oraz banki, z którymi można skontaktować się w sprawie kredytu hipotecznego:

Jeżeli za kilkanaście miesięcy sytuacja się poprawi, to być może z obniżką stóp procentowych będzie taniej, ale w najbliższych miesiącach na to się nie zanosi (kolejna podwyżka stóp procentowych w 2022 r. – a szósta w kolejności – miała miejsce 8 lmarca).

Dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny kilka lat temu, na gorszych warunkach niż obecnie, pozostaje renegocjowanie warunków kredytowych lub kredyt refinansowy (przeczytaj co to jest za kredyt i kiedy wziąć pod uwagę taką możliwość).

Czynniki mikroekonomiczne mogą spowodować, że popyt na kredyty mieszkaniowe będzie znacznie mniejszy w porównaniu do lat ubiegłych.

Co z kredytami i pożyczkami gotówkowymi?

W segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych również należy spodziewać się zmian na gorsze, z punktu widzenia klientów. W związku z niepewną przyszłością, wielu konsumentów wstrzymało się z podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy finansowania zakupów. Dodatkowo banki również zaostrzyły kryteria oraz warunki udzielania kredytów gotówkowych.

Z pewnością spowoduje to, że wymagania dotyczące zdolności kredytowej zostaną jeszcze bardziej zaostrzone niż to było dotychczas. A np. w segmencie kredytów konsolidacyjnych możliwość uzyskania dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji zostanie również mocno ograniczone. Przeczytaj o tym, czy lepiej jest wziąć kolejny kredyt gotówkowy czy może skonsolidować kredyty i pożyczki.

Obniżenie stopy referencyjnej nie oznacza także, że kredyty gotówkowe będą tańsze. Być może w przypadku długoterminowych cena będzie nieznacznie mniejsza, ale w przypadku krótkoterminowych zobowiązań niewiele się zmieni. Już można zauważyć, że banki powoli podnoszą wysokość prowizji lub będą uzależniać udzielenie kredytu od wykupienia ubezpieczenia.

Przegląd propozycji kredytów i pożyczek gotówkowych bankowych:

Zastanawiasz się nad połączeniem kredytów i pożyczek gotówkowych w 1 kredyt? A jednocześnie obniżyć nową ratę? Nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj: Jak Wziąć Kredyt Konsolidacyjny.

Aktualizacja wpisu w lipcu 2022 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok