Banki w 2020 r. zaostrzyły politykę kredytową nie tylko dla firm, ale i dla zwykłych konsumentów. To oczywiście skutki epidemii. A co to oznacza w praktyce?

Kredyty gotówkowe i hipoteczne. Trudniej o kredyt

Przede wszystkim zmienione zostaną warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych i kredytów mieszkaniowych. Widać to dokładnie w przypadku kredytów mieszkaniowych, gdzie w wielu bankach wzrósł znacznie wymagany wkład własny – o czym pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Jeszcze kilka miesięcy temu nie było najmniejszego problemu, aby znaleźć bank z wkładem własnym na poziomie 10%. Obecnie należy to już do rzadkości, a coraz bardziej powszechny staje się poziom 20%. Najbardziej restrykcyjne podejście ma obecnie ING BANK Śląski, który wymaga wkładu własnego wynoszącego 30% wartości kupowanej nieruchomości.

To może cena kredytu hipotecznego zmniejszy się ze względu na spadek popytu? Co prawda Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wysokość stóp procentowych, a to mogłoby sugerować, że oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych będzie mniejsze. W praktyce okazuje się, że jest ono na podobnym poziomie, jak kilka miesięcy temu.

Co prawda trzymiesięczna stawka WIBOR zmniejszy się, ale drugim elementem oprocentowania kredytów hipotecznych jest marża kredytowa, która uległa zwiększeniu. Należy wziąć pod uwagę, że jest ona niezmienna przez cały okres spłaty, co powoduje, że raty kredytowe w porównaniu do sytuacji przed epidemią niewiele się zmieniły.

Pośrednicy finansowi oraz banki, z którymi można skontaktować się w sprawie kredytu hipotecznego:

Jeżeli za kilka miesięcy sytuacja się poprawi, to ponownie banki zaczną mocniej zabiegać o klienta i obniżą marżę. Dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny kilka lat temu, na gorszych warunkach niż obecnie, pozostaje renegocjowanie warunków kredytowych lub kredyt refinansowy (przeczytaj co to jest za kredyt i kiedy wziąć pod uwagę taką możliwość).

To wszystko oznacza, że popyt na kredyt mieszkaniowy niekoniecznie musi być radykalnie mniejszy niż w latach ubiegłych. Z pewnością jednak możliwości jego uzyskania w 2020 roku będą znacznie ograniczone w stosunku do lat ubiegłych.

Co z kredytami i pożyczkami gotówkowymi?

W segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych również należy spodziewać się zmian na gorsze, z punktu widzenia klientów. W związku z niepewną przyszłością, wielu konsumentów wstrzymało się z podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy finansowania zakupów. Dodatkowo banki również zaostrzyły kryteria oraz warunki udzielania kredytów gotówkowych.

Z pewnością spowoduje to, że wymagania dotyczące zdolności kredytowej zostaną jeszcze bardziej zaostrzone niż to było dotychczas. A np. w segmencie kredytów konsolidacyjnych możliwość uzyskania dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji zostanie również mocno ograniczone. Przeczytaj o tym, czy lepiej jest wziąć kolejny kredyt gotówkowy czy może skonsolidować kredyty i pożyczki.

Obniżenie stopy referencyjnej nie oznacza także, że kredyty gotówkowe będą tańsze. Być może w przypadku długoterminowych cena będzie nieznacznie mniejsza, ale w przypadku krótkoterminowych zobowiązań niewiele się zmieni. Już można zauważyć, że banki powoli podnoszą wysokość prowizji lub będą uzależniać udzielenie kredytu od wykupienia ubezpieczenia.

Przegląd propozycji kredytów i pożyczek gotówkowych bankowych:

Aktualizacja wpisu we wrześniu 2021 r.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.