Czy potrzebujesz finansowego wsparcia na remont?

Szukasz finansowego wsparcia na remont? Zastanawiasz się, gdzie otrzymać kredyt lub pożyczkę na pokrycie kosztów modernizacji swojego mieszkania lub domu, przeprowadzenia kompleksowego remontu? Warto wiedzieć, że istnieją różne opcje finansowania remontu, które mogą dostosować się do twoich potrzeb i możliwości finansowych. Oczywiście najbardziej popularne są pożyczki gotówkowe.
czy potrzebujesz finansowego wsparcia na remont?
Czy potrzebujesz finansowego wsparcia na remont? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt gotówkowy stanowi doskonałe wsparcie w przypadku niewielkich i codziennych wydatków, ale także zdecydowanie większych, jak inwestycje w remont nieruchomości czy zakup samochodu. O finansowaniu zewnętrznym można pomyśleć ze względu na to, że aktualnie sytuacja na rynku kredytowym wykazuje stabilizację:

 • stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie już od kilku miesięcy,
 • inflacja wykazuje tendencję spadkową i możliwy jest do zrealizowania cel wyznaczony przez NBP,
 • można wyszukać banki, które oferują kredyty z niższym oprocentowaniem niż kilka miesięcy temu.

Dodatkowo, niskie wskaźniki bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń przekładają się na poprawę zdolności kredytowej Polaków.

Okres wiosenny i letni, to te pory roku, w których wiele osób decyduje się na realizację planów związanych z remontem, a ekipy świadczące tego rodzaju usługi, mają ręce pełne roboty. Nadchodząca wiosna stwarza doskonałą okazję do rozpoczęcia prac remontowych, dlatego warto już teraz rozważyć korzystne opcje kredytów gotówkowych.

W przypadku planów remontowych, kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa może być idealnym rozwiązaniem, umożliwiającym elastyczne finansowanie wszystkich potrzebnych działań. I nie ma znaczenia na co chcesz przeznaczyć środki, czy planujesz odświeżyć tylko wnętrza, unowocześnić kuchnie czy może przeprowadzić większe prace modernizacyjne. Kredyt gotówkowy to elastyczne rozwiązanie, które zapewnić Tobie potrzebne środki finansowe i umożliwi zrealizowanie marzeń o nowym wyglądzie domu lub mieszkania.

Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz porównać oferty kredytów gotówkowych w różnych bankach, aby wybrać korzystniejszą opcję. Pomyśl o rozpoczęciu realizacji swoich planów remontowych już teraz i skorzystania z atrakcyjnych możliwości finansowania standardowo i online.

Jak Polacy remontują dziś mieszkania?

W 2023 roku bardzo ciekawe badania przeprowadził OLX we współpracy z Fixly w temacie podejścia Polaków do remontów. Co wykazało badanie? Ponad połowa respondentów przyznała, że ich nieruchomość, dom lub mieszkanie, wymaga remontu. Główną motywacją do przeprowadzenia prac remontowych była modernizacja wnętrz, ich unowocześnienie i nadania świeższego wyglądu (56% badanych).

Powody przeprowadzania remontu:

 • unowocześnienie wnętrza – 15%,
 • naprawa lub wymiana starej instalacji, podłogi, itp. – 8%,
 • remont nieruchomości przed przed przeprowadzką – 5%,
 • dokończenie rozpoczętego remontu – 4%,
 • usterka np. nieszczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej; zmiana sytuacji życiowej, pojawienie się dziecka – 3%.1

Okazuje się, że to właśnie czas wiosenno-letni w miesiącach od marca do września dla większości Polaków jest najlepszym okresem na przeprowadzenie remontu. I nie jest to zaskoczeniem. Zima jest mniej korzystna ze względu na trudności związane z temperaturami i wentylacją wnętrz. W tym czasie tylko niewielki odsetek osób decyduje się na remont mieszkania.

Jakie pomieszczenia są najczęściej remontowane? W pierwszej kolejności jest to kuchnia i salon, a następnie łazienka i sypialnia.

Dużym wyzwaniem jest sfinansowanie kosztownych prac, ale również znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej. Oba te elementy mogą opóźnić rozpoczęcie prac nawet o kilka miesięcy od momentu podjęcia decyzji.

Średnia kwota, jaką Polacy chcieliby przeznaczyć na przeprowadzenie remontu wynosi około 25 tysięcy złotych. Jednak rzeczywiste koszty przekraczały o 28% planowany budżet i wynosiły 32 tysiące zł.

Jak pokazuje badanie zdecydowanie więcej na remont wydały osoby mieszkające w domach – koszt wyniósł średnio 57 tys. zł. Koszt remontu w mieszkaniach był dwukrotnie niższy na poziomie 24 tys. zł.

Dość wysokie planowane i rzeczywiste koszty, oznaczają, że sfinansowania prac z własnych oszczędności, nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji warto jest rozważyć kredyt gotówkowy na remont, jednocześnie zdając sobie sprawę, że całkowita kwota do oddania będzie większa niż wyliczenia remontowo-kosztowe na papierze. Za pożyczony kapitał w banku należy bowiem zapłacić określoną cenę.

Kredyt z banku na remont mieszkania lub domu

Skąd bierzemy pieniądze na wyremontowanie mieszkania lub domu? Są to różne źródła. Wspomniany już raport OLX 2 odpowiada również i na to pytanie. Zdecydowana większość remontujących sięga po oszczędności, a pożyczkami i kredytami wspiera się 13% badanych.

Bardzo ciekawe wnioski wypływają również z raportu opracowanego przez Związek Banków Polskich. Polacy zapytani o cele zaciąganych kredytów konsumpcyjnych najczęściej wskazali właśnie remont mieszkania/domu. Było to 83% respondentów. Pozostałe to kredyty na spłatę innych zobowiązań (57%) oraz potrzeby bieżące (54%).3

na co przeznaczane są kredyty konsumenckie?
Na co przeznaczane są kredyty konsumenckie? Źródło: zbp.pl

Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na przeprowadzenie remontu w mieszkaniu, to nie ma co dłużej czekać! Należy szukać odpowiedniego i w miarę taniego finansowania oraz odpowiedniej ekipy remontowej.

Jak sfinansować remont mieszkania?

Sfinansowanie remontu mieszkania lub domu może odbyć się na kilka sposobów, zależnie od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Oto kilka popularnych metod:

 1. Oszczędności. Jeśli takie posiadasz, to jest to najlepszy sposób na sfinansowanie remontu, ponieważ jest najtańszy i nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów związanych z pożyczkami czy kredytami.
 2. Kredyt, pożyczka gotówkowa. Jeśli oszczędności nie wystarczają lub ich nie ma, to należy rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego. Jest to szybki sposób na uzyskanie środków, ale takie finansowanie kosztuje ze względu na oprocentowanie i ewentualne koszty dodatkowe.
 3. Pożyczka hipoteczna. Jest to pożyczka gotówkowa zabezpieczona hipoteką na nieruchomości. A to oznacza, że można ją przeznaczyć na dowolny cel, w tym i na remont mieszkania. Jest to bardziej korzystna pod względem kosztów od pożyczek gotówkowych, ale wymaga nie tylko ustanowienia hipoteki, ale i dodatkowych formalności oraz wiążą się z nią również koszty pozabankowe (sądowe i notarialne).
 4. Kredyt hipoteczny. Jeśli remont jest związany z poprawą stanu technicznego nieruchomości, można rozważyć kredyt hipoteczny. Jest to najtańsza opcja, ale środki muszą być przeznaczone na określony cel zgodnie z umową kredytową. Podobnie jak i pożyczka hipoteczna, w tym przypadku również mamy do czynienia z zabezpieczeniem spłaty na hipotece nieruchomości.

Jaki kredyt gotówkowy na remont?

Kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach, to bardzo szerokie spektrum dostępnych produktów. Mogą to być pożyczki gotówkowe standardowe, ale i przez internet. Może to być również kredyt gotówkowy w promocji z obniżonym oprocentowaniem nominalnym lub brakiem prowizji. Opcji jest bardzo dużo.

Ale nie ma typowego kredytu gotówkowe na remont. W przypadku kredytów hipotecznych jest możliwe również zaciągnięcie takiego finansowanie np. na przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych w celu przystosowania nieruchomości do celów mieszkaniowych, ale i tak jest to kredyt hipoteczny, a nie żaden inny.

Najważniejszą kwestią przy poszukaniu kredytu lub pożyczki gotówkowej na dokonanie remontu jest to, aby zobowiązanie takie charakteryzowało się relatywnie niskimi kosztami.

Należy cały czas pamiętać, że:

 1. Po przeprowadzeniu kalkulacji kosztów remontowych otrzymamy wysokość potrzebnego finansowania.
 2. Kapitał w wymaganej wysokości pożyczamy w banku, ale wiąże się to z koniecznością oddania również kosztów kredytowych/pożyczkowych.
 3. Całkowity koszt remontu będzie zatem większy niż ten wyliczony na papierze.

A jak wygląda aktualna sytuacja na rynku kredytów gotówkowych? Generalnie można pożyczyć do 250 tysięcy złotych.

 • okres kredytowania to maksymalnie 10 lat,
 • oprocentowanie oferowane przez banki: zmienne i stałe,
 • wysokość oprocentowania kształtuje się od 9,99% do 13-14%,
 • prowizja w większości propozycji to 0%,
 • ubezpieczenie kredytu w zależności od wybranej oferty – może być obowiązkowe przy większych kwotach i dłuższym czasie spłaty,
 • raty do wyboru: stałe lub malejące,
 • kredyty i pożyczki gotówkowe standardowe i online.
Przegląd aktualnych kredytów i pożyczek gotówkowych w bankach: Dobry kredyt gotówkowy w banku.

Ostateczne warunki na jakich zostanie udzielony kredyt są uzależnione od indywidualnych potrzeb oraz przede wszystkim od oceny zdolności kredytowej.

Istotne jest, aby nie zadłużać się ponad miarę i pożyczać tylko tyle, ile faktycznie jest nam potrzebne na remont. Można zaakceptować 10 procentową nadwyżkę w sytuacji, kiedy remont będzie przeprowadzany przez dłuższy czas, a materiały będziemy kupować w miarę postępu prac remontowych.

Kredyt hipoteczny na remont

Kredyt hipoteczny na remont jest opcją dla tych osób, którzy potrzebują zdecydowanie większej sumy pieniędzy na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w domu. Jest to rozwiązanie, które umożliwia sfinansowanie nie tylko zakupu nieruchomości, ale i jej wyremontowanie. Wymaga jednak ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości.

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na remont należy liczyć się z dużymi wymogami i formalnościami. Istotna jest wysoka zdolność kredytowa wnioskodawcy oraz dostarczenie dokumentacji potwierdzającej comiesięczne dochody. Ponadto, bank może zażądać wyceny nieruchomości lub kosztorysu planowanych prac remontowych.

Podczas poszukiwań najlepszej oferty kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak:

 • wysokość oprocentowania,
 • wysokość miesięcznych rat,
 • całkowita kwota kredytu do spłaty w banku,
 • koszt wyceny nieruchomości,
 • obligatoryjne ubezpieczenia,
 • opłaty sądowe i notarialne.

Dużym plusem kredytów hipotecznych jest to, że można pożyczyć bardzo dużo (przy odpowiednie zdolności kredytowej) a spłatę rozłożyć na znacznie dłuższy czas niż 10 lat, jak w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych.

Korzystne oferty kredytów hipotecznych można znaleźć na stronie: https://kredytyporownywarka.pl/praktyczny-poradnik-o-kredytach-hipotecznych/. Alternatywą do kredytów hipotecznych na remont oraz kredytów i pożyczek gotówkowych może być pożyczka gotówkowa zabezpieczona na hipotece, tzw. pożyczka hipoteczna.

Czy warto wziąć kredyt na remont domu lub mieszkania?

To pytanie, na które znamy częściowo odpowiedź. Remont za pomocą kredytu gotówkowego będzie większym kosztem niż wówczas, kiedy finansujemy go z oszczędności.

Jeśli masz możliwość sfinansowania remontu z innego źródła lub możesz poczekać i zgromadzić nieco więcej oszczędności, to wówczas warto wziąć je pod uwagę.

Jednakże, jeśli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu prac remontowych lub nie masz wystarczających środków, to należy rozważyć zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

Banki stale wprowadzają nowe, atrakcyjne oferty, aby sprostać potrzebom konsumentów, ale to wszystko kosztuje.

Zanim zdecydujesz się na konkretne zobowiązanie, porównaj oferty kilku banków i dokładne zbadaj całkowity kosztu kredytu. To pozwoli wybrać tańszą opcję i tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

Pamiętaj, aby wybór kredytu gotówkowego na remont został starannie przemyślany i dostosowany do Twojej sytuacji życiowej oraz planów inwestycyjnych.

Ile może kosztować remont z kredytem gotówkowym?

Nie można na takie pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Koszty przeprowadzenia remontu są bardzo różne. Wszystko zależy od zakresu przeprowadzanych prac. Inaczej będzie to w przypadku odnowienia pokoju, pomalowania go i położenia tapet, a inne koszty związane są z remontem całego domu.

Przyjmijmy jednak, że koszt wyremontowania mieszkania wynosi 25 tysięcy złotych. I taki kapitał pożyczamy w banku. Kredyt gotówkowy na 25 tys. zł z oprocentowaniem 10,45%, bez prowizji i kosztów dodatkowych. Ile będziemy musieli oddać więcej do banku? To zależy od czasu jego spłaty.

Wyliczenia dla okresu kredytowania 24 – 60 miesięcy, Raty równe i koszt całkowity:

2 lata: 1 158,82 zł – 2 811,74 zł.
3 lata: 811,97 zł – 4 230,98 zł.
4 lata: 639,48 zł – 5 695,09 zł.
5 lat: 536,73 zł – 7 203,71 zł.

Jeśli priorytetem jest niższa rata, to należy wybrać dłuższy okres kredytowania, pamiętając, że w takim przypadku całkowity koszt kredytu może być wyższy. Decydując się na spłatę kredytu w 24 ratach, za kredyt gotówkowy przy powyższych parametrach zapłacimy prawie 3000 zł. Mniej więcej o taką kwotę wzrośnie koszt remontu. Ale już przy 5 latach koszt remontu wyniesie ponad 32 tysiące złotych (25 tysięcy złotych pożyczony kapitał + 7 203,71 zł kosztów kredytowych).

Jak złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową z wykorzystaniem na remont?

Proces składania wniosku o pożyczkę gotówkową w banku jest stosunkowo prosty i można go zrealizować zarówno w placówce bankowej, jak i bez wychodzenia z domu – online.

W przypadku składania wniosku przez internet wystarczy:

 • wejść na stronę internetową banku, który taką pożyczkę oferuje lub,
 • skorzystać z aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej w swoim banku lub,
 • wypełnić wniosek online na dedykowanej stronie (formularzu szyfrowanym https) banku.

Typowy wniosek o pożyczkę gotówkową zawiera dane osobowe, adresowe oraz kontaktowe wnioskodawcy, w tym numer PESEL dowodu osobistego oraz jego numer i serię. Dodatkowo, należy podać informacje dotyczące wysokości dochodów, kosztów utrzymania, innych spłacanych zobowiązaniach kredytowych oraz liczbie osób w gospodarstwie domowym. Te informacje posłużą bankowi do wyliczenia zdolności kredytowej.

Aby złożyć wniosek o kredyt, niezbędne jest posiadanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodu.

Pamiętajmy, że kontakt z bankiem czy wypełnienie i złożenie wniosku nie zobowiązuje do zawarcia umowy z bankiem. Ma on obowiązek przeprowadzić ocenę kredytową oraz dostarczyć klientowi wszelkiej niezbędnej dokumentacji w szczególności w zakresie warunków spłaty zobowiązania. Dopiero po podpisaniu umowy przez obie strony staje się ona wiążąca.

Ocena zdolności kredytowej klienta to kluczowy element procesu wnioskowania o kredyt lub pożyczkę. Proces aplikacji o kredyt gotówkowy nie jest skomplikowany, a decyzja kredytowa może być podjęta nawet w ciągu jednego dnia, od momentu złożenia wniosku. Na każdym etapie wnioskowania można liczyć na pomoc pracowników banku.

Jeśli potrzebujesz zatem kredytu na sfinansowanie remontu mieszkania lub domu, to warto porównać oferty bankowe i wybrać ten bank, który w szczególności oferuje korzystne warunki i wygodny proces wnioskowania.

Źródła:
1,2 https://media.olx.pl/jak-remontuja-polacy-raport-olx-i-fixly-2023.
3 https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Infokredyt-2023.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok