Pożyczka hipoteczna – Pożyczka na dowolny cel

„Hipoteczny”… Najczęściej wiąże się z kredytem hipotecznym na zakup nieruchomości, może to być zakup działki, domu lub najczęściej mieszkania. A może być i pożyczka hipoteczna. Nie jest tym samym co kredyt hipoteczny. Zatem czym różni się ona od kredytu hipotecznego i na co można pożyczkę przeznaczyć?

pożyczka hipotecznana dowolny cel

Pożyczka hipoteczna podobnie jak i kredyt hipoteczny, jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości kredytobiorcy. Tutaj nie ma żadnej różnicy. Zasadnicza różnica tkwi w celu kredytowania. Środki, które udostępnia bank dzięki pożyczce hipotecznej mogą być przeznaczone na dowolny cel, podobnie jak to ma miejsce w przypadku kredytów gotówkowych. W umowie nie zapisu precyzującego sposobu wydatkowania środków.

Kredyt hipoteczny natomiast może być przeznaczony na ściśle określony cel, jakim może być zakup, budowa nieruchomości, remont generalny budynku w celu przystosowania nieruchomości do celów mieszkaniowych, a nawet spłata kredytów (w tym hipotecznego) w innych bankach (kredyt konsolidacyjny hipoteczny).

O kredytach hipotecznych:

Kolejną różnicą pomiędzy kredytem, a pożyczką hipoteczną jest hipoteka zabezpieczająca. W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczona nieruchomość jest jednocześnie celem jego finansowania, natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej zabezpieczeniem jest nieruchomość już posiadana przez kredytobiorcę, która jest oczywiście jego własnością.

Forma zabezpieczenia powoduje, że bank może zaproponować znacznie bardziej atrakcyjniejsze warunki kredytowe niż w przypadku kredytów czy pożyczek gotówkowych, które nie są powszechnie zabezpieczone.

Na jakich warunkach pożyczka hipoteczna?

Obecnie można otrzymać finansowanie nawet w kwocie do 70% wartości Twojej nieruchomości, ale i tak ostateczna kwota zależy również od zdolności kredytowej. Na jak długo? Zapisy Rekomendacji S jasno precyzują maksymalny okres spłaty – 35 lat, ale praktyka pokazuje, że banki udzielaj takiego finansowania na nie dłużej niż 30 lat.

To ile kosztuje? Pożyczka hipoteczna jest znacznie tańszą formą pozyskania środków, niż np. kredyt gotówkowy, ale… Oczywiście należy zaznaczyć, że nie chodzi o kredyt gotówkowy 5 tys. zł, ale bliżej 50 tys. zł i więcej.

Bank może zapewnić lepsze warunki kredytowania dzięki dobremu zabezpieczeniu. Pożyczka hipoteczna jest rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują dużej kwoty finansowania, a jednocześnie są posiadaczami odpowiedniej nieruchomości, będącej zabezpieczeniem spłaty.

Przykładowa pożyczka hipoteczna 150 tys. zł

RRSO 4,68%. Oprocentowanie zmienne 3,98%. Okres kredytowania 20 lat.

Całkowita:

 • kwota pożyczki hipotecznej 154 203,00 zł,
 • kwota do zapłaty 234 828,52 zł,
 • koszt pożyczki hipotecznej 80 626,52 zł, w tym:
  • odsetki 69 672,10 zł,
  • prowizja za podwyższone ryzyko do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej za 6 m-cy 774 zł,
  • ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych 5 760 zł,
  • ubezpieczenie na życie 4 201,42 zł,
  • PCC 19 zł,
  • opłata sądowa za ustanowienie hipoteki 200 zł.

Rata kredytu 932,82 zł (240 rat). Wyliczenia na dzień 04 czerwca 2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Założenia: pożyczka hipoteczna zabezpieczona hipoteką na nowo nabywanej nieruchomości, zaś wartość nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie pożyczki wynosi 325 255 zł, marża kredytu wynosi 3,70%.

Podsumowanie – pożyczka hipoteczna

Co to jest pożyczka hipoteczna? Specjalny rodzaj pożyczki, którą zaciągasz pod zastaw swojej nieruchomości.
Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? W zależności na co potrzebujesz pieniędzy. Kupno nieruchomości (mieszkanie, dom lub budowa czy remont) sfinansujesz kredytem hipotecznym – jest on zatem przeznaczany na konkretny cel mieszkaniowy. Natomiast środki z pożyczki hipotecznej można wydać na dowolny cel nie związany z działalnością gospodarczą, np.

 • inny cel związany z nieruchomością: remont lub wykończenie domu czy mieszkania, zakup domku letniskowego, miejsca postojowego czy też zakup działki rekreacyjnej,
 • spłatę innych kredytów,
 • zakup samochodu.

Jaka jest różnica pomiędzy zwykłą pożyczką gotówkową a hipoteczną? Zwykła pożyczka gotówkowa przeważnie nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń i jest udzielana na niewielkie kwoty z krótkim okresem spłaty (maks. 200 tys. zł do 10 lat) i można ją przeznaczyć na cel dowolny.
Pożyczka hipoteczna jest zawsze zabezpieczona hipoteką na nieruchomości. Udzielana na znaczenie większe kwoty i dłuższy czas spłaty, a jej cena jest niższa od ceny zwykłej pożyczki gotówkowej.


Data aktualizacji publikacji: 10 grudnia 2021 r.

4 komentarzy “Pożyczka hipoteczna – Pożyczka na dowolny cel”

 1. Piotrek

  Na szczęście nie ma obowiązku informować banku o celu na jaki chcesz ją przeznaczyć. Warunkiem w zasadzie są dwa: nie może być przeznaczona pożyczka na działalność gospodarczą oraz nieruchomość nie może być obciążoną żadnym innym zobowiązaniem.

 2. Malwina

  Plusy pożyczki hipotecznej:

  1. Na dowolny cel (który niezwiązany jest z działalnością gospodarczą),
  2. Spłata może być ustalona nawet i do 20 lat,
  3. Finansowanie do 60-70% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki.

 3. Pożyczka hipoteczna może być tańsza od gotówkowej, ale pod warunkiem, że bierzesz ją na długi czas. Koszty dodatkowe niebankowe mogą być również wysokie. Jeżeli się to wszystko podliczy, to tylko od pewnego punktu (biorąc pod uwagę wysokość pożyczki i czas jej spłaty) pożyczka taka będzie tańsza. Nawet biorąc pod uwagę oprocentowanie mniejsze niż przy zwykłych niezabezpieczonych pożyczkach gotówkowych.

 4. Wszelkiego rodzaju pożyczki hipoteczne są zabezpieczone na hipotece i nie do końca wiem czy najlepsze, aby w ten sposób pożyczać pieniądze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok