Kredyt samochodowy może być przeznaczony nie tylko na kupno nowego lub używanego samochodu, ale także to kredyt na motorower, jacht, autobus lub przyczepę, czyli praktycznie na każdą ruchomość.
Zakup nowego auta lub innej ruchomości nie należy do najtańszych wydatków. Nierzadko w takiej sytuacji zachodzi konieczność skorzystanie z zewnętrznego źródła finansowania, aby zrealizować np. zakup samochodu.
Kredyt samochodowy lub pożyczka samochodowa pozwala na spełnienie marzenia, jakim jest dla wielu osób, możliwość posiadania własnego auta, motoroweru, lub nawet i przyczepy kempingowej.
Wystarczy skontaktować się bankiem i zapytać o szczegóły dotyczące uzyskania kredytu samochodowego.
Wady i zalety kredytu samochodowego
Jeżeli zamierzasz kupić lepszy samochód lub zamienić stary na nowszy model, to brak odpowiedniej kwoty nie jest wcale przeszkodą w realizacji planów. Jeżeli dysponujesz odpowiednio wysoką zdolnością kredytową i pozytywną wiarygodnością kredytową, to już niedługo mógłbyś się cieszyć nowym pojazdem. Poznaj wady i zalety kredytu samochodowego i sam zdecyduj, czy warto z niego skorzystać!
Zalety kredytów samochodowych:
- zobowiązanie może zostać rozłożone nawet na 8 lat,
- koszt kredytu samochodowego jest niższy od pożyczki gotówkowej (samochodowej), ponieważ bank udzielając takiego finansowania, ma możliwość skorzystania z zabezpieczenia, np. zastaw rejestrowy lub cesja z polisy AC,
- większa elastyczność spłat raty – możliwość ustalenia rat równych lub malejących.
- kredyt samochodowy może zostać przeznaczony na kupno nowego, jak i używanego pojazdu,
- maksymalna kwota udzielonego kredytu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Wady kredytów samochodowych:
- w wyniku przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego, kredytodawca ma pełne prawo do sprzedaży pojazdu w przypadku, kiedy właściciel pojazdu przestanie regulować raty kredytowe,
- konieczność wykupienia ubezpieczenia AC,
- więcej formalności, niż w przypadku np. kredytu gotówkowego, które trzeba załatwić w celu uzyskania finansowania zakupu ruchomości,
- kiedy prowadzisz działalność gospodarczą, w konkretnych przypadkach, lepszą opcją jest leasing samochodu.
Najtańszy kredyt na zakup samochodu
W sytuacji zakupu pojazdu z tzw. drugiej ręki, sprawa pożyczki lub kredytu samochodowego może wyglądać nieco inaczej, niż kiedy kupujemy nowy samochód prosto z salonu. Przede wszystkim dlatego, że transakcja może zostać dokonana z osobą prywatną lub komisem samochodowym.
Oczywiście, odpowiednio wcześnie będziemy musieli załatwić wszystkie wymagane formalności, zanim odbierzemy kluczyki do swojego samochodu.
W chwili zawierania transakcji, z pewnością musimy dysponować odpowiednimi środkami, a w takim przypadku warto postawić na banki, które udzielają kredytów samochodowych. Z pośród wielu, można wymienić między innymi: Santander Consumer Bank, mBank czy BNP Paribas.
O koszcie kredytu decyduje nie tylko oprocentowanie i prowizja kredytowa, ale także wybór odpowiednich rat. W przypadku wyboru rat równych, ich wysokość nie zmieni się przez cały okres kredytowania (jeżeli RPP nie zmieni wysokości stóp procentowych). Natomiast raty malejące na początku spłaty kredytu są najwyższe, ale z każdym miesiącem stają się coraz niższe, aż w końcu ich wysokość będzie mniejsza niż rat stałych. Wybór rat malejących sprawia, że koszt kredytu jest mniejszy, ale wymaga posiadania większej zdolności kredytowej.
Należy pamiętać o tym, że warto jest podjąć z bankiem negocjacje warunków kredytowania, np. odnoszących się do prowizji lub oprocentowania. Nawet niewielka obniżka spowoduje, że będzie to jeszcze tańsze zobowiązanie.
Jak wybrać dobry kredyt samochodowy
Na rynku bankowym można skorzystać z kilku możliwości sfinansowania zakupu samochodu. Może to być zarówno pożyczka samochodowa (gotówkowa), jak i środki z debetu na rachunku ROR, które mogą zostać przeznaczone na kupno auta. Ale najbardziej popularny finansowaniem jest kredyt samochodowy. Owszem, jest to produkt, który wymaga nieco więcej formalności niż kredyt gotówkowy, ale jest tańszy i umożliwia uzyskanie kredytu na kwotę znacznie większą niż np. 5 tys. zł.
Zadłużenie z tytuły posiadanego kredytu samochodowego, można oczywiście spłacać podobnie, jak w przypadku innych kredytów, w ratach malejących lub stałych.
Kredyt samochodowy jest tańszym od kredytu gotówkowego, ponieważ zabezpieczeniem jego spłaty jest kredytowany samochód.
Czas spłaty zobowiązania również nie jest najkrótszy, ponieważ nierzadko wynosi nawet 96 miesięcy. Biorąc pod uwagę, że kredyt może zostać przeznaczony na zakup np. czteroletniego samochodu, to 8 lat spłaty jest bardzo długim czasem spłaty.
Pół na pół
Ta odmiana pożyczki na auto polega na spłacie połowy wartości samochodu przed jego odebraniem, a kolejnej jego części dopiero po upływie 12 miesięcy. Ten rodzaj kredytu samochodowego doczekał się kolejnych odmian, na przykład 4×25, co pozwala na spłatę 25% wartości pojazdu w każdym kolejnym roku.
Rata balonowa
Jest to specyficzny rodzaj kredytu na zakup ruchomości. Polega ona na tym, że początkowa wpłata własna wynosi 20% wartości kupowanego pojazdu. Następnie w dogodnych ratach spłaca się 50% pożyczki. Na koniec pozostaje rata balonowa, która zakłada wpłatę jednorazowo 30% zobowiązania.
Jeżeli nie chcesz wziąć kredytu samochodowego na kupno auta, zastanów się nad kredytem gotówkowym.