Oferty kredytów konsolidacyjnych
Kredyty konsolidacyjne (jak i również pożyczki konsolidacyjne), to produkty oferowane przez banki komercyjne i spółdzielcze oraz SKOK-i.
Poniżej:
- Szybko i łatwo porównasz oferty różnych banków.
- Zyskasz niższe raty i uporządkujesz swoje finanse.
- Oszczędzisz czas i pieniądze, wybierając najlepszą ofertę.
- Zyskasz dostęp do aktualnych promocji i ofert specjalnych.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyty konsolidacyjne to kredyty celowe, które mogą zostać przeznaczone tylko na wcześniejszą spłatę, wybranych zobowiązań kredytowych z banków.
- Korzystając z kredytu konsolidacyjnego spłacisz inne aktualne zobowiązania kredytowe w bankach.
- Wydłużając czas spłaty uzyskasz jedną mniejszą ratą.
- W zależności od propozycji banku, możliwe jest zamknięcie różnych umów kredytowych, począwszy od kredytów (pożyczek) gotówkowych, a kończąc na limitach kredytowych.
- Obniżenie wydatków domowego budżetu zwiększa zdolność kredytową.
Całą listę można byłoby rozszerzyć o jeszcze kilka dodatkowych elementów, ale będą one pochodnymi już tych wymienionych.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
strong>Kredyty konsolidacyjne, abstrahując od kanału dystrybucji (standardowe i online), można podzielić w zasadzie na dwa rodzaje:
- kredyty konsolidacyjne gotówkowe oraz
- kredyty konsolidacyjne hipoteczne.
Każdy z nich ma swoje zalety, jak i pewne wady. Z którego lepiej skorzystać? O tym decydują zobowiązania, które podlegają konsolidacji, jak i również zabezpieczenie jego spłaty.
Kredyty konsolidacyjne gotówkowe
Najbardziej popularne i powszechne są kredyty konsolidacyjne gotówkowe. Są popularne z tego powodu, że zdecydowanie łatwiej i szybciej można je uzyskać.
Z reguły nie są wymagane posiadanie dodatkowego zabezpieczenia poza standardowymi, które stosowane są w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Najczęściej spotykanym dodatkowym zabezpieczeniem jest wykup polisy ubezpieczeniowej. Ma to zastosowanie głównie w przypadku kredytu na dużą kwotę, z długim okresem kredytowania lub w przypadku nie najlepszej oceny kredytowej.
Zalety: maksymalne kwota kredytu to nawet i dwieście pięćdziesiąt tysięcy zł, maksymalny czas kredytowania 10 lat, możliwość wnioskowania przez internet, dodatkowa gotówkowa w ramach kredytu, minimalne formalności i szybkie rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Wady: oprocentowanie nominalne w skali roku wyższe niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego.
Kredyty konsolidacyjne hipoteczne
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga posiadania zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Może być ona własnością kredytobiorcy lub osoby trzeciej. W tym przypadku skonsolidować można kredyt hipoteczny wraz z innymi produktami kredytowymi lub wszystkie inne zobowiązania bez kredytu hipotecznego.
Zalety: maksymalne kwota kredytu zależy od wyceny nieruchomości i może znacznie przekraczać kwotę 200 tys. zł, maksymalny czas kredytowania to nawet 25-30 lat, znaczne obniżenie raty kredytowej, oprocentowanie nominalne znacznie mniejsze niż w przypadku konsolidacji gotówkowej.
Wady: dużo formalności, długi proces wnioskowania, koszty pozabankowe (np. wpis do hipoteki, ubezpieczenie, opłaty notarialne).
Dlaczego warto skonsolidować kredyty?
Zadając sobie pytanie dlaczego warto skonsolidować kredyty, powinniśmy je rozpatrywać indywidualnie. To bardzo dobre pytanie: dlaczego warto?
Jednak nie ma jednej i ogólnej odpowiedzi dla wszystkich. Obecna sytuacja finansowa dla wielu gospodarstw może być bardzo trudna:
- kilka spłacanych kredytów,
- duża suma miesięcznych rat,
- wysokie domowe wydatki.
Niekorzystny stan domowych finansów i brak równowagi pomiędzy dochodami i wydatkami może być argumentem za konsolidacją, zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego i zmniejszeniem rat.
Ale dla innej grupy kredytobiorców, kredyt konsolidacyjny to możliwość zwiększenie zdolności kredytowej i za jakiś czas złożenie wniosku o nowy i większy kredyt gotówkowy, samochodowy lub mieszkaniowy.
A jeszcze dla innych osób, tańszy kredyt konsolidacyjny w perspektywa obniżki stóp procentowych NBP, to możliwe oszczędności na spłacie kredytów.
Jak widać argumentów może być wiele, a dla każdego kredytobiorcy będzie on inny.
Cztery najważniejsze powody konsolidacji kredytów
- Zmniejszenie liczby kredytów i pożyczek po stronie wydatkowej domowego budżetu.
- Zmniejszenie nowej raty kredytowej w porównaniu do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.
- Polepszenie płynności finansowej domowego budżetu – zmniejszy się strona wydatkowa.
- Zwiększenie zdolności kredytowej, dzięki zmniejszeniu raty.
Jakie są zyski z kredytu konsolidacyjnego?
Zysków przeważnie nie ma żadnych, bo jest to jednak kredyt (nie inwestycyjny, a konsumencki) i zostaną naliczone koszty kredytowe. Odsetki na pewno, a czy będzie prowizja i ubezpieczenie? To już zależy od oferty.
Najważniejszy zysk z konsolidacji jest taki, że zamiast dwóch, trzech, czterech lub więcej kredytów, będzie tylko jeden. A jeszcze ważniejsze jest to, że rata będzie mniejsza! A czasami może być zdecydowanie mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań. I to właśnie dlatego, że czas kredytowania się wydłuży. I tym samym zadłużenie się zwiększy…
Korzyści z kredytu konsolidacyjnego, jakimi mogą być oszczędności na spłacie kredytu, można uzyskać pod warunkiem, że nowy kredyt konsolidacyjny ma zdecydowanie lepsze warunki kredytowania, porównując go do zobowiązań, które zamierzamy spłacić.
Pozostałe zalety wynikają w zasadzie z przeprowadzonej konsolidacji i należy wymienić:
- mniej zobowiązań do spłaty,
- mniejsza rata,
- jeden termin płatności,
- większa zdolność kredytowa,
Dla kogo konsolidacja kredytów jest dobrym rozwiązaniem?
Kredyt konsolidacyjny warto rozważyć w każdej sytuacji, kiedy jest to potrzebne. Nie ma dobrego czasu na zaciąganie żadnego kredytu, ponieważ zawsze należy oddać znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał.
Konsolidacja kredytów może być dobrym rozwiązaniem, a nawet i koniecznym, kiedy aktualna sytuacja finansowa i wysokość miesięcznych wydatków zagraża stabilności domowego budżetu.
Jeżeli obecne wszystkie wydatki budżetowe – opłaty stałe i raty kredytowe – stanowią dużą część budżetu, a perspektyw na polepszenie sytuacji nie ma, to kredyt konsolidacyjny musi zostać rozważony.
Co to oznacza, że wydatki zagrażają stabilności finansowej? To sytuacja, kiedy dochód rozporządzalny ma przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy mocno się zmniejszył. Wynagrodzenie, które nie jest rewaloryzowane o wskaźnik inflacji, sprawia, że przy rosnących wszystkich innych kosztach, coraz mniej pieniędzy pozostaje do naszej swobodnej dyspozycji.
Czy to jest odpowiedni moment na kredyt konsolidacyjny? Być może tak. Wszystkie działania, które mogą w znaczący sposób odciążyć domowe finanse – ograniczenie wydatków lub zwiększenie dochodów – i które zmniejszą ryzyko niewypłacalności, powinny być wzięte pod uwagę.
Gdzie najlepszy kredyt konsolidacyjny? Tani kredyt?
Gdzie znajdziesz najlepszy kredyt konsolidacyjny? Jest to oczywiście kredyt w banku, który:
- spełni nasz cel kredytowy, np. spłacenie wybranych zobowiązań,
- spełni nasze potrzeby, np. poprzez zmniejszenie rat kredytowych czy możliwość uzyskania dodatkowej gotówki,
- ma najkorzystniejsze warunki spłaty, głównie z uwzględnieniem kosztów kredytowych.
Jak widać wybór najlepszego kredytu konsolidacyjnego jest zawsze sprawą indywidualną. Dlatego spoglądanie na rankingi kredytów konsolidacyjnych lub inne tzw. pomoce finansowe, niekoniecznie musi doprowadzić do podjęcie najlepszej decyzji.
Z pewnością ważny jest koszt całkowity kredytu. Jest to suma wszystkich kosztów, które pobiera bank w związku z udzieleniem takiego kredytu.
Każdy kredyt konsolidacyjny jest oprocentowany (pożyczka konsolidacyjna również) w związku z czym wystąpią odsetki. Ich całkowity koszt zwiększa się wraz z wysokością kredytu i czasem spłaty.
Rzecz jasna, odsetki wcale nie muszą być jedyne, ponieważ dodatkowe opłaty mogą wynikać z pobieranej prowizji lub ubezpieczenia.
Dla wielu osób, i słusznie, najlepszy kredyt konsolidacyjny, to najtańszy kredyt z tych ofert, które zostały porównane.
Gdzie szukać ofert kredytów konsolidacyjnych? O tym poniżej.
Kredyt konsolidacyjny porównanie banków – lepszy wybór
To jest klucz do wyszukania korzystniejszego rozwiązania – porównanie kredytów konsolidacyjnych.
Żadne narzędzie internetowe nie zrobi tego za Ciebie, musisz to zrobić samodzielnie.
Zaczynamy od oferty 20 banków, bo im więcej tym lepiej? Oczywiście, jeżeli masz czas, to dlaczego nie… Ale po co? Dwie oferty wystarczą, aby wskazać tańszy kredyt. Możesz wybrać nawet trzy banki, ale więcej? Nie ma sensu.
Każdy bank – i to zanim podpiszesz umowę kredytową – przekaże formularz informacyjny. Tam znajdziesz m.in. koszt całkowity kredytu. Porównaj oferty i zobacz, gdzie będzie taniej. Nie zapomnij podjąć negocjacji w sprawie np. obniżenia oprocentowania nominalnego (będzie jeszcze mniejsza rata i koszt odsetkowy).
Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?
Złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny przypomina złożenie wniosku o kredyt gotówkowy.
Na początku zapoznaj się z propozycjami w bankach i porównaj oferty.
Aby złożyć taki wniosek kredytowy, musisz przygotować dokumenty, w tym:
- Dowód tożsamości,
- Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach (od pracodawcy, odcinek renty lub emerytury, KPiR dla przedsiębiorców, itp.),
- Umowy kredytowe dotyczące kredytów, które mają zostać spłacone.
Należy wypełnić wniosek kredytowy zgodnie z prawdą. W zależności od kanału dystrybucji kredytu, wniosek można złożyć online – w jego wypełnieniu pomaga pracownik banku lub osobiście w oddziale.
Po złożeniu wniosku zaczyna się właściwa procedura, podczas której badana jest zdolność i wiarygodność kredytowa. Następnie podejmowana jest ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu lub odrzuceniu wniosku.
Jeżeli decyzja jest pozytywna, to należy przeczytać umowę i jeżeli ją akceptujesz, to wówczas można złożyć podpis i jest realizowana.
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego konsolidacyjnego?
Jakie są potrzebne dokumenty do kredytu konsolidacyjnego (pożyczki gotówkowej konsolidacyjnej) dla zadłużonych?
Należy przygotować:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- zaświadczenia od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach i rodzaju stosunku pracy.
Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, to dokument konieczny do oceny zdolności kredytowej. Czasami banki mogą wymagać również wyciąg z konta osobistego.
Pełna ocena zdolności kredytowej nie obejdzie się bez oszacowania wydatków w gospodarstwie domowym oraz wydatków np. związanych ze spłatą innych zobowiązań (które nie są konsolidowane) i ponoszonych obciążeń, np. alimentów,
Należy przygotować oczywiście umowy kredytowe i pożyczkowe dotyczące tych zobowiązań, które mają zostać spłacone.
Cały proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny przebiegnie sprawniej, kiedy te wszystkie dokumenty zostaną przygotowane wcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać wniosek kontaktowy do banku i uzyskać informacje na ten temat u źródeł. Następnie na spokojnie należy przygotować wszystkie dokumenty i dołączyć je do wniosku kredytowego.
Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych
Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych to kluczowy element wpływający na ich atrakcyjność finansową. Struktura tego oprocentowania jest złożona i warto ją zrozumieć, by podjąć świadomą decyzję.
Składa się ono z dwóch głównych komponentów: zmiennego wskaźnika WIBOR oraz stałej marży banku.
WIBOR, będący odzwierciedleniem kosztów pożyczek międzybankowych, podlega fluktuacjom zależnym od sytuacji gospodarczej i decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Jego wzrost przekłada się bezpośrednio na wysokość rat kredytu.
Marża natomiast jest indywidualnie ustalana przez bank, bazując na ocenie sytuacji finansowej klienta oraz polityce instytucji. To właśnie ten element stanowi o potencjalnym zysku banku z udzielonego kredytu.
Warto pamiętać, że mimo iż oprocentowanie jest kluczowym parametrem, nie jest jedynym czynnikiem determinującym całkowity koszt kredytu. Przy wyborze oferty konsolidacyjnej należy wziąć pod uwagę również inne opłaty oraz długość okresu kredytowania, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczne obciążenie finansowe.
Kredyty konsolidacyjne oprocentowane są stałą stopą procentową i zmienną. Wyjaśniamy.
Stałe oprocentowanie kredyty konsolidacyjne
Rozwiązanie, które może zostać wziąć pod uwagę, jeżeli cenimy sobie… spokój i bezpieczeństwo. W takim przypadku mamy bowiem zagwarantowane, że nie tylko rata nie zmieni się przez cały okres kredytowania.
Koszt całkowity kredytu będzie również taki sam na początku spłaty i na jego końcu.
Gdzie po kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?
Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem w Santander Bank dla umów zawieranych do 24 miesięcznych rat.
Zmienne oprocentowanie kredyty konsolidacyjne
Jak wygląda sytuacja w przypadku oprocentowania zmiennego? W polskich warunkach oprocentowanie zmienne jest powiązane z ceną pieniądza na rynku międzybankowym, a ta determinowana jest przez stopę procentową ustalaną przez NBP. Podstawową zasadą ustalania oprocentowania zmiennego przez banki jest stosowanie stawki WIBOR, która jest powiększona o marżę banku.
Stopa oprocentowania zmienna kredytu konsolidacyjnego może zatem ulec zmianie w zależności od sytuacji rynkowej – przede wszystkim zmiana stóp procentowych przez NBP. Podwyżka stóp przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje wzrost oprocentowania kredytów, obniżka działa w sposób odwrotny.
Ostatecznie wysokość raty i całkowity koszt kredytu może być całkowicie inny w momencie początkowym spłaty kredytu i na jego końcu.
Prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego
Czy prowizja kredytowa jest istotna? Wpływa na cenę kredytu konsolidacyjnego? Ależ oczywiście! Ale w nie tak dużym stopniu, jak odsetki.
Prowizja jest liczona od wysokości udzielonego kredytu i jest niezależna od czasu spłaty. 5% od 10 tys. zł, to będzie 500 zł, bez względu na to czy kredyt regulujemy przez 36 miesięcy czy przez 5 lat.
Dodatkowo, im dłuższy czas kredytowania, tym prowizja będzie stanowiła mniejszą część kosztów całkowitych.
A jak to wygląda z konsolidacją? Prowizja dla kredytów konsolidacyjnych najczęściej wynosi 0%. Nie ma wielkiego zaskoczenia, w sytuacji, kiedy banki zarabiają na wysokim oprocentowaniu:
1. Bank Pekao S.A. Prowizja 0% dotyczą pożyczki konsolidacyjnej powyżej 10000 zł z okresem kredytowania od 96 do 120 miesięcy.
2. PKO BP 0%.
3. BNP Paribas 0%.
4. Alior Bank 0%.
5. Santander Bank prowizja od kwoty konsolidowanych kredytów z innych banków
0%.
Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego
Na ile lat można zaciągnąć kredyt na skonsolidowanie w banku? Uzależnione jest to od banku i rodzaju kredytu.
W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat (120 miesięcznych rat kredytowych).
Natomiast przy konsolidacji hipotecznej (kredyt konsolidacyjny hipoteczny) czas spłaty może być rozłożony nawet i na lat 20-25.
Wszystko zależy jak wysoka jest kwota konsolidacyjna (bo dla konsolidacji np. na 30 tysięcy nie jest praktykowany 10-letni czas spłaty…) i czy w przypadku dużego kredytu, np. 60 tysięcy złotych i więcej, masz możliwość skorzystania z zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości.
Na przykład średni czas spłaty kredytu konsolidacyjnego przy kwocie 30 tys. zł to ok. 50-60 rat kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny – formalności, warunki i dokumenty
Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, należy spełnić kilka warunków. Najważniejsze jest oczywiście posiadanie odpowiedniej zdolności i dobrej wiarygodności kredytowej.
Poza oceną kredytową, formalności wystąpią na etapie składania wniosku kredytowego. Można je podzielić na 4 obszary. Są to formalności kredytu konsolidacyjnego związane z:
- Potwierdzeniem tożsamości – najczęściej wystarczy dowód osobisty lub paszport.
- Dokumentami dotyczącymi wysokość dochodów i ich źródeł.
- Innymi dokumentami lub wymaganiami uzależnionymi od indywidualnej oceny klienta. Może to być przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu, wykupienia polisy ubezpieczeniowej czy poręczenia osób trzecich.
- Dokumentami dotyczącym kredytów, które mają zostać skonsolidowane.
To są w zadzie wszystkie formalności, które są związane z kredytami konsolidacyjnymi gotówkowymi.
Warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego są podobne, jak w przypadku innych kredytów.
Najważniejsze jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Brane są pod uwagę przede wszystkim uzyskiwane (udokumentowane) dochody oraz wydatki w gospodarstwie domowym.
Drugi czynniki brany pod uwagę i który wpływa na ocenę kredytową, to historia kredytowa w BIK. Każdy bank pobierze raport BIK, aby uzyskać informację, czy nie zalegamy (i nie zalegaliśmy) ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Warunkiem niezbędnym, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny jest również posiadanie przynajmniej dwóch zobowiązań, które mają zostać spłacone wcześniej. Kombinacja produktów kredytowych jest w zasadzie dowolna, np. limit w koncie i pożyczki gotówkowe, trzy kredyty gotówkowe, pożyczka gotówkowa plus kredyt samochodowy, itp.
Ostatnim warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, to złożenie wniosku kredytowego. W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych nie różni się on w znaczący sposób od wniosku o kredyt gotówkowy. Dodatkowo należy podać kredyty i pożyczki, które mają zostać przez bank spłacone.
Kredyty konsolidacyjne – FAQ
Dodatkowe pytania: – więcej informacji znajdziesz w sekcji FAQ – kredyty konsolidacyjne. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najpopularniejsze i najczęściej zadawane pytania dotyczące kredytów i pożyczek konsolidacyjnych.
- Jak dostać gotówkowy kredyt konsolidacyjny?
- Czy z kredytem konsolidacyjnym można otrzymać gotówkę?
- Połączyć w jeden kredyt można jakie zobowiązania?
- Czy można wybrać kredyt konsolidacyjny przez Internet?
- Kto na pewno nie dostanie kredytu konsolidacyjnego?
- Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?
- Czy kredyty konsolidacyjne to kredyty refinansowe?
Jak dostać gotówkowy kredyt konsolidacyjny?
Jak uzyskać gotówkowy kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń? Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy konsolidacyjny dla zadłużonych jest taka sam jak w przypadku wszystkich innych kredytów. Sprowadza się do złożenia wniosku kredytowego oraz do obliczenia przez bank zdolności kredytowej oraz sprawdzenia historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
- Bank sprawdzi wysokość uzyskiwanych dochodów oraz rodzaj umowy o pracę.
- Pobierze raport BIK, aby ocenić wiarygodność kredytową.
- Sprawdzi bazy dłużników, czy nie widnieją tam Twoje dane (Krajowy Rejestr Dłużników, Związek Banków Polskich prowadzi BIG InfoMonitor).
Czy z kredytem konsolidacyjnym można otrzymać gotówkę?
Tak. W ramach kredytu konsolidacyjnego klienci przeprowadzający konsolidację, mogą również otrzymać dodatkowe środki pieniężne do swojej swobodnej dyspozycji.
Jest to powszechnie stosowana przez banki forma dodatkowego finansowania. To szczególna oferta dla tych kredytobiorców, którzy chcą nie tylko uporządkować spłacane zobowiązania kredytowe, ale i dzięki zwiększeniu zdolności kredytowej pozyskać gotówkę na dowolny cel.
Uzyskane pieniądze są wliczane do kredytu i spłacane w ramach jednej i ten samej raty kredytowej.
Czy rzeczywiście potrzebujesz takich ekstra pieniędzy? Zastanów się, bo to nie jest prezent od banku. Dodatkowa gotówka przy kredycie konsolidacyjnym zwiększy wysokość finansowania. Być może nie będzie to mocno widoczne w racie kredytu, ale koszt całkowity kredytu wzrośnie.
Połączyć w jeden kredyt można jakie zobowiązania?
W ramach kredytu konsolidacyjnego można połączyć szereg kredytów i pożyczek bankowych. Najczęściej są to kredyty i pożyczki gotówkowe (oferty banków kredytów gotówkowych), ale mogą to być również:
- kredyty hipoteczne,
- kredyty samochodowe,
- kredyty ratalne,
- limity w ROR-ach i karty kredytowe.
Możliwe jest również włączenie do konsolidowanych kredytów… kredytu konsolidacyjnego, ale nie jest to praktykowane przez większość banków.
Czy można wybrać kredyt konsolidacyjny przez Internet?
Ależ oczywiście, kredyt konsolidacyjny, podobnie jak kredyt gotówkowy można otrzymać przez internet.
Jednak należy zaznaczyć, że dotyczy to tylko konsolidacji gotówkowej, która nie jest zabezpieczona na hipotece nieruchomości.
Co ciekawe, taki kredyt konsolidacyjny internetowy, można wziąć w wysokiej kwocie do 200 tysięcy w ofercie Alior Banku.
W takim przypadku należy wypełnić formularz kontaktowy do Alior Banku i poczekać, aż oddzwoni do Ciebie doradca kredytowy.
W trakcie rozmowy telefonicznej doradca sprawdzi zdolność kredytową, czy jest odpowiednia, aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego online.
Nie musisz decydować się od razu, jeżeli zaakceptujesz przedstawione warunki finansowania, to wspólnie z doradcą wypełnisz wniosek kredytowy.
Jakie dokumenty będziesz musiał przygotować? Doradca wyjaśni. Skan dowodu osobistego, wyciąg z rachunku konta osobistego, aby bank mógł potwierdzi wysokość uzyskiwanych dochodów, umowy kredytowe, które mają zostać skonsolidowane.
Kto na pewno nie dostanie kredytu konsolidacyjnego?
Kredytu konsolidacyjnego nie dostanie osoba, która nie spełnia warunków ustalonych przez bank. To między innymi:
- Brak zdolności kredytowej.
- Negatywna historia kredytowa w BIK.
- Zaległości finansowe, które widnieją w tzw. bazach dłużników.
- Brak odpowiedniego zabezpieczenia spłaty kredytu, jeżeli takie będzie wymagane.
- Do konsolidacji jest przedstawiony tylko jedno zobowiązanie. (Przeniesienie jednego kredytu do innego banku nie jest konsolidacją!).
- Wypełniony wniosek kredytowy bez wyrażenia odpowiednich zgód, np. pobranie raportu BIK, sprawdzenie Rejestru BIG InfoMonitor, itp.
W powyższych przypadkach bank na pewno nie udzieli kredytu konsolidacyjnego i wyda negatywną decyzję.
Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?
Wybór między kredytem konsolidacyjnym a kredytem gotówkowym zależy głównie od celu, na jaki potrzebne są środki finansowe:
- Kredyt konsolidacyjny warto wybrać w sytuacji, kiedy mamy do spłaty kilka różnych zobowiązań i chcemy je połączyć w jedno zobowiązanie, aby np. zmniejszyć liczbę posiadanych kredytów czy uzyskać niższą ratą.
- Kredyt gotówkowy wybierany jest wówczas, kiedy środki finansowanie zamierzamy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, np. remont mieszkania, zakup samochodu lub wykupienie wakacji itp.
Oczywiście z kredytu gotówkowego można spłacić inne zobowiązania kredytowe, ale w takiej sytuacji wymagana jest większa zdolność kredytowa niż wybierając kredyt konsolidacyjny. Wszystkie inne spłacane zobowiązania obciążają stronę wydatkową i zmniejszają zdolność.
Natomiast w kredycie konsolidacyjnym, konsolidowane zobowiązania są w pewnym stopniu wyłączone ze strony wydatkowej, ponieważ zostaną spłacone z nowego kredytu. Wówczas to nowa rata staje się częścią wydatków domowego budżetu. Pamiętać należy również, że w ramach konsolidacji, przy odpowiedniej zdolności, można uzyskać gotówkę na dowolny cel.
Czy można skonsolidować chwilówki?
Czy kredyt konsolidacyjny obejmuje chwilówki i inne zobowiązania pozabankowe, takie jak np. pożyczki ratalne?
W zasadzie nie jest możliwe włączenie do konsolidacji pożyczek pozabankowych. Nie są to produkty oferowane przez instytucje bankowe lub SKOK-i.
Jak skonsolidować chwilówki lub inne niebankowe pożyczki na raty? Można je np. spłacić wybierając kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką lub korzystając z pożyczki konsolidacyjnej BANKOWEJ.
Nie należy zaciągać pożyczki w firmie pożyczkowej i spłacić z niej inne pożyczki. Koszt takiej operacji będzie znacznie większy niż w przypadku bankowego kredytu. Lepiej skontaktować się z pożyczkodawcą i renegocjować warunki spłaty.
Czy kredyt konsolidacyjne to kredyt refinansowy?
Mówiąc o konsolidacji bardzo często mamy na myśli refinansowanie zadłużenia lub traktujemy kredyt konsolidacyjny, jako tzw. kredyt oddłużeniowy. Nie są to jednak prawdziwe stwierdzenia.
Przede wszystkim należy stwierdzić jasno, że kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem oddłużeniowy. Po pierwsze, nie ma takiego kredytu w ofercie bankowej. Po drugie, kredyt konsolidacyjny nie oddłuża tylko, umożliwia spłatę starych zobowiązań i zastąpienie ich nowym kredytem. W rzeczywistości, zadłużenie po przeprowadzonej konsolidacji… powiększa się.
Czym się różni kredyt gotówkowy (pożyczka gotówkowa) od kredytu konsolidacyjnego?
Pożyczka gotówkowa może zostać przeznaczona na dowolny cel. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym na spłatę innych zobowiązań kredytowych. Pieniędzy z takiego kredytu nie otrzymujemy na konto. Bank spłaca przedstawione do konsolidacji kredyty i pożyczki w tym samym lub innych bankach. Przeważnie kredyt konsolidacyjny jest udzielany na nieco lepszych warunkach niż kredyt lub pożyczka gotówkowa.
Czy są kredyty konsolidacyjne bez ubezpieczenia?
Oczywiście, można znaleźć propozycje kredytów konsolidacyjnych bez ubezpieczenia.
Kredyt konsolidacyjny dla emeryta bez hipoteki?
Zarówno emeryt czy rencista, może skonsolidować swoje zadłużenie i otrzymać taki kredyt, pod warunkiem, że ma odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową.
Czy jest możliwość skonsolidowania tylko części kredytów, gdzie mam wysoką ratę kredytową?
Tak, można wybrać, które kredyty chcemy „połączyć” i poprzez odpowiednie wydłużenie okresu spłaty, obniżyć wysokość raty kredytowej.
Potrzebuje skonsolidować dwie pożyczki bankowe
Wybór kredytów konsolidacyjnych jest duży i nie ma żadnego problemu z wyborem banku. Skonsolidować można pożyczki gotówkowe w tym samym banku, jak i każdą w innym. Należy tylko przedstawić dokumenty potwierdzające kwoty pozostające do uregulowania.
Gdzie najtańsza konsolidacja kredytów?
W zasadzie nie znajdziemy odpowiedzi na takie pytanie. Najtańszy kredyt konsolidacyjny, to taki, którego RRSO wynosi 0%, czyli całkowity koszt kredytowy wynosi 0 zł. Żaden bank nie udziela takich kredytów. Jedyną możliwością wyszukania korzystnej konsolidacji jest porównanie propozycji kredytowych. Ponieważ nie mamy możliwości, aby zapoznać się ze wszystkimi propozycjami banków, należy wybrać maksymalnie 2-3 banki, skontaktować się z nimi w celu zaprezentowania oferty, a następnie mając odpowiednie dane i wyliczenia, wybrać najbardziej korzystną propozycję.
Czy kredyt konsolidacyjny musi być zabezpieczony nieruchomością?
Nie. Można skorzystać z kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.
Jaka jest maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego?
Przeważnie maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego gotówkowego nie przekracza 250 000 zł, natomiast w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych wysokość finansowania wynosi ok. 70-80% wartości zabezpieczonej nieruchomości. Przy nieruchomości wycenionej zatem na 350 tys. zł, wysokość kredytu może wynieść nawet i 280 tys. zł (zakładając, że kredytobiorca ma wystarczającą zdolność kredytową).
Kredyt konsolidacyjny na 10 lat o jak najniższych ratach
Wysokość raty kredytowej zależy od wysokości kredytu, czasu spłaty oraz oferty kredytowej. W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, maksymalny czas spłaty to 10 lat. Natomiast kredyt konsolidacyjny hipoteczny może zostać udzielony nawet i na 30 lat.
>Czy kredyt konsolidacyjny jest łatwy?
Pytanie dotyczy z pewnością: „czy łatwo jest uzyskać kredyt konsolidacyjny?”. Ofert kredytów konsolidacyjnych jest całkiem dużo, a procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest podobna do kredytu gotówkowego. Należy mieć zdolność i wiarygodność kredytową: są to dwa elementy wspólne dla kredytów gotówkowych. Bez spełnienia wymogu jednego z nich, nie mamy szans na pozytywną weryfikację kredytową.
Jakie mam szanse na kredyt konsolidacyjny?
O tym czy mamy jakiekolwiek szanse na kredyt decyduje analityk kredytowy z banku. Na szansę uzyskania kredytu konsolidacyjnego w banku wpływa przede wszystkim zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa. Wpływają one na ocenę kredytową klienta i uzyskana suma punków decyduje o tym, czy możemy otrzymać finansowanie z banku. Aby się tego dowiedzieć, należy skontaktować się z wybranym bankiem.
Najkorzystniejsza konsolidacja, gdzie?
Nie ma jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Po pierwsze: w każdym miesiącu pojawiają się nowe propozycje kredytowe, a wycofywane są stare. A po drugie oferta kredytowa jest indywidualna i zależy dodatkowo od oceny kredytowej klienta. Najlepszym sposobem, aby wybrać odpowiedni i tani kredyt konsolidacyjny jest porównanie 2-3 ofert kredytowych na podstawie kosztów całkowitych i RRSO (jeżeli jesteśmy zainteresowani ceną kredytu) i na podstawie wybrać korzystniejszą opcję.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne do banków.
Dodatkowe źródła:
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_konsolidacyjny.
GUS (Pojęcia stosowane w statystyce publicznej): https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1615,pojecie.html.
BIG – baza wiedzy: https://www.big.pl/baza-wiedzy/konsolidacja-kredytu-dobry-sposob-na-wyjscie-z-dlugow.
Kredyty konsolidacyjne i pożyczki konsolidacyjne w bankach to temat, który zasługuje na szczegółowe omówienie. W obliczu rosnących kosztów życia, wiele osób zastanawia się nad możliwością połączenia swoich zobowiązań w jedno, co może przynieść ulgę w domowym budżecie.
Warto zwrócić uwagę na różne oferty dostępne na rynku, ponieważ różne banki mogą proponować różne warunki, oprocentowanie oraz okresy spłaty. Konsolidacja kredytów to nie tylko szansa na obniżenie miesięcznych rat, ale także na uproszczenie zarządzania finansami.
Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych, aby zobaczyć, jakie będą realne raty po konsolidacji. Pamiętajmy, że odpowiedzialne podejście do zaciągania kredytów i pożyczek jest kluczowe, aby uniknąć spirali zadłużenia. Wybór odpowiedniej oferty konsolidacyjnej może pomóc w odzyskaniu kontroli nad finansami i ułatwić spłatę zobowiązań.