Kredyty konsolidacyjne, pożyczki konsolidacyjne w bankach. Maj 2024

Kredyty konsolidacyjne oraz pożyczki konsolidacyjne w bankach w maju 2024 r. Poniżej zapoznasz się z aktualnymi propozycjami kredytów konsolidacyjnych na skonsolidowanie kredytów. Zyskaj stabilność finansową oraz sprawdź, w jaki skuteczny sposób poprawić płynność finansową domowego budżetu.

Kredyty konsolidacyjne (jak i również pożyczki konsolidacyjne), to produkty oferowane przez banki komercyjne i spółdzielcze oraz SKOK-i.

Poniżej:

 1. Szybko i łatwo porównasz oferty różnych banków.
 2. Zyskasz niższe raty i uporządkujesz swoje finanse.
 3. Oszczędzisz czas i pieniądze, wybierając najlepszą ofertę.
 4. Zyskasz dostęp do aktualnych promocji i ofert specjalnych.

Oferty kredytów konsolidacyjnych

Z poniższymi bankami możesz się skontaktować w sprawie kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.
internetowy kredyt konsolidacyjny w Alior Bank
Internetowy kredyt konsolidacyjny w Alior Bank. Źródło: Alior Bank

Link do formularza kontaktowego Alior Bank: Internetowy kredyt konsolidacyjny w Alior Bank.

pożyczka konsolidacyjna w Banku Pekao S.A.
Pożyczka konsolidacyjna w Banku Pekao S.A.. Źródło: Bank Pekao

Link do formularza kontaktowego Bank Pekao S.A.: Pożyczka konsolidacyjna w Banku Pekao.

kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas
Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas. Źródło: BNP Paribas

Link do formularza kontaktowego BNP Paribas: Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas.

pożyczka konsolidacyjna w PKO BP
Pożyczka konsolidacyjna w PKO BP. Źródło: PKO BP

Link do formularza kontaktowego PKO BP: Pożyczka konsolidacyjna w PKO BP.

kredyt konsolidacyjny w Santader Bank przez internet
Kredyt konsolidacyjny w Santader Bank przez internet. Źródło: Santander Bank

Link do formularza kontaktowego Santander Bank: Kredyt konsolidacyjny w Santander Bank przez internet.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne to kredyty celowe, które mogą zostać przeznaczone tylko na wcześniejszą spłatę, wybranych zobowiązań kredytowych z banków.

 1. Korzystając z kredytu konsolidacyjnego spłacisz inne aktualne zobowiązania kredytowe w bankach.
 2. Wydłużając czas spłaty uzyskasz jedną mniejszą ratą.
 3. W zależności od propozycji banku, możliwe jest zamknięcie różnych umów kredytowych, począwszy od kredytów (pożyczek) gotówkowych, a kończąc na limitach kredytowych.
 4. Obniżenie wydatków domowego budżetu zwiększa zdolność kredytową.

Całą listę można byłoby rozszerzyć o jeszcze kilka dodatkowych elementów, ale będą one pochodnymi już tych wymienionych.

Kredyt konsolidacyjny może przynieść oszczędności, szczególnie gdy jego oprocentowanie jest niższe niż kredytów, które łączymy. Odpowiednio dobrany okres spłaty może dodatkowo zwiększyć korzyści finansowe płynące z konsolidacji.
co można połączyć w jeden kredyt
Co można połączyć w jeden kredyt konsolidacyjny? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

strong>Kredyty konsolidacyjne, abstrahując od kanału dystrybucji (standardowe i online), można podzielić w zasadzie na dwa rodzaje:

 • kredyty konsolidacyjne gotówkowe oraz
 • kredyty konsolidacyjne hipoteczne.

Każdy z nich ma swoje zalety, jak i pewne wady. Z którego lepiej skorzystać? O tym decydują zobowiązania, które podlegają konsolidacji, jak i również zabezpieczenie jego spłaty.

Kredyty konsolidacyjne gotówkowe

Najbardziej popularne i powszechne są kredyty konsolidacyjne gotówkowe. Są popularne z tego powodu, że zdecydowanie łatwiej i szybciej można je uzyskać.

Z reguły nie są wymagane posiadanie dodatkowego zabezpieczenia poza standardowymi, które stosowane są w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Najczęściej spotykanym dodatkowym zabezpieczeniem jest wykup polisy ubezpieczeniowej. Ma to zastosowanie głównie w przypadku kredytu na dużą kwotę, z długim okresem kredytowania lub w przypadku nie najlepszej oceny kredytowej.

Zalety: maksymalne kwota kredytu ok. 250 tys. zł, maksymalny czas kredytowania 10 lat, możliwość wnioskowania przez internet, dodatkowa gotówkowa w ramach kredytu, minimalne formalności i szybkie rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Wady: oprocentowanie nominalne w skali roku wyższe niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego.

Kredyty konsolidacyjne hipoteczne

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga posiadania zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Może być ona własnością kredytobiorcy lub osoby trzeciej. W tym przypadku skonsolidować można kredyt hipoteczny wraz z innymi produktami kredytowymi lub wszystkie inne zobowiązania bez kredytu hipotecznego.

Zalety: maksymalne kwota kredytu zależy od wyceny nieruchomości i może znacznie przekraczać kwotę 200 tys. zł, maksymalny czas kredytowania to nawet 25-30 lat, znaczne obniżenie raty kredytowej, oprocentowanie nominalne znacznie mniejsze niż w przypadku konsolidacji gotówkowej.

Wady: dużo formalności, długi proces wnioskowania, koszty pozabankowe (np. wpis do hipoteki, ubezpieczenie, opłaty notarialne).

Dlaczego warto skonsolidować kredyty?

Zadając sobie pytanie dlaczego warto skonsolidować kredyty, powinniśmy je rozpatrywać indywidualnie. To bardzo dobre pytanie: dlaczego warto?

Jednak nie ma jednej i ogólnej odpowiedzi dla wszystkich. Obecna sytuacja finansowa dla wielu gospodarstw może być bardzo trudna:

 • kilka spłacanych kredytów,
 • duża suma miesięcznych rat,
 • wysokie domowe wydatki.

Niekorzystny stan domowych finansów i brak równowagi pomiędzy dochodami i wydatkami może być argumentem za konsolidacją, zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego i zmniejszeniem rat.

Ale dla innej grupy kredytobiorców, kredyt konsolidacyjny to możliwość zwiększenie zdolności kredytowej i za jakiś czas złożenie wniosku o nowy i większy kredyt gotówkowy, samochodowy lub mieszkaniowy.

A jeszcze dla innych osób, tańszy kredyt konsolidacyjny w perspektywa obniżki stóp procentowych NBP, to możliwe oszczędności na spłacie kredytów.

Zamknięcie drogich limitów czy zamiana kredytów ze stałym oprocentowaniem na kredyt ze zmienną stopą.

Jak widać argumentów może być wiele, a dla każdego kredytobiorcy będzie on inny.

Cztery najważniejsze powody konsolidacji:

 1. Zmniejszenie liczby kredytów i pożyczek po stronie wydatkowej domowego budżetu.
 2. Zmniejszenie nowej raty kredytowej w porównaniu do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.
 3. Polepszenie płynności finansowej domowego budżetu – zmniejszy się strona wydatkowa.
 4. Zwiększenie zdolności kredytowej, dzięki zmniejszeniu raty.

Jakie są zyski z kredytu konsolidacyjnego?

Zysków przeważnie nie ma żadnych, bo jest to jednak kredyt (nie inwestycyjny, a konsumencki) i zostaną naliczone koszty kredytowe. Odsetki na pewno, a czy będzie prowizja i ubezpieczenie? To już zależy od oferty.

Najważniejszy zysk z konsolidacji jest taki, że zamiast dwóch, trzech, czterech lub więcej kredytów, będzie tylko jeden. A jeszcze ważniejsze jest to, że rata będzie mniejsza! A czasami może być zdecydowanie mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań. I to właśnie dlatego, że czas kredytowania się wydłuży. I tym samym zadłużenie się zwiększy…

Korzyści z kredytu konsolidacyjnego, jakimi mogą być oszczędności na spłacie kredytu, można uzyskać pod warunkiem, że nowy kredyt konsolidacyjny ma zdecydowanie lepsze warunki kredytowania, porównując go do zobowiązań, które zamierzamy spłacić.

Pozostałe zalety wynikają w zasadzie z przeprowadzonej konsolidacji i należy wymienić:

 • mniej zobowiązań do spłaty,
 • mniejsza rata,
 • jeden termin płatności,
 • większa zdolność kredytowa,
plusy kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny – plusy. Źródło: kredytyporownywarka.pl
O ewentualnej opłacalności konsolidacji więcej informacji znajdziesz w artykule na blogu: Czy kredyt konsolidacyjny i przeprowadzenie konsolidacji się opłaca??.

Dla kogo konsolidacja kredytów jest dobrym rozwiązaniem?

Kredyt konsolidacyjny warto rozważyć w każdej sytuacji, kiedy jest to potrzebne. Nie ma dobrego czasu na zaciąganie żadnego kredytu, ponieważ zawsze należy oddać znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał.

Konsolidacja kredytów może być dobrym rozwiązaniem, a nawet i koniecznym, kiedy aktualna sytuacja finansowa i wysokość miesięcznych wydatków zagraża stabilności domowego budżetu.

Jeżeli obecne wszystkie wydatki budżetowe – opłaty stałe i raty kredytowe – stanowią dużą część budżetu, a perspektyw na polepszenie sytuacji nie ma, to kredyt konsolidacyjny musi zostać rozważony.

Co to oznacza, że wydatki zagrażają stabilności finansowej? To sytuacja, kiedy dochód rozporządzalny ma przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy mocno się zmniejszył. Wynagrodzenie, które nie jest rewaloryzowane o wskaźnik inflacji, sprawia, że przy rosnących wszystkich innych kosztach, coraz mniej pieniędzy pozostaje do naszej swobodnej dyspozycji.

Każdy dodatkowy niespodziewany wydatek może przyczynić się do znacznego ograniczenia lub nawet i utraty płynności finansowej.

Czy to jest odpowiedni moment na kredyt konsolidacyjny? Być może tak. Wszystkie działania, które mogą w znaczący sposób odciążyć domowe finanse – ograniczenie wydatków lub zwiększenie dochodów – i które zmniejszą ryzyko niewypłacalności, powinny być wzięte pod uwagę.

Gdzie najlepszy kredyt konsolidacyjny? Tani kredyt?

Gdzie znajdziesz najlepszy kredyt konsolidacyjny? Jest to oczywiście kredyt w banku, który:

 • spełni nasz cel kredytowy, np. spłacenie wybranych zobowiązań,
 • spełni nasze potrzeby, np. poprzez zmniejszenie rat kredytowych czy możliwość uzyskania dodatkowej gotówki,
 • ma najkorzystniejsze warunki spłaty, głównie z uwzględnieniem kosztów kredytowych.

Jak widać wybór najlepszego kredytu konsolidacyjnego jest zawsze sprawą indywidualną. Dlatego spoglądanie na rankingi kredytów konsolidacyjnych lub inne tzw. pomoce finansowe, niekoniecznie musi doprowadzić do podjęcie najlepszej decyzji.

Z pewnością ważny jest koszt całkowity kredytu. Jest to suma wszystkich kosztów, które pobiera bank w związku z udzieleniem takiego kredytu.

Każdy kredyt konsolidacyjny jest oprocentowany (pożyczka konsolidacyjna również) w związku z czym wystąpią odsetki. Ich całkowity koszt zwiększa się wraz z wysokością kredytu i czasem spłaty.

Wysokość odsetek w przypadku kredytów konsolidacyjnych najczęściej jest podstawowym kosztem.

Rzecz jasna, odsetki wcale nie muszą być jedyne, ponieważ dodatkowe opłaty mogą wynikać z pobieranej prowizji lub ubezpieczenia.

Dla wielu osób, i słusznie, najlepszy kredyt konsolidacyjny, to najtańszy kredyt z tych ofert, które zostały porównane.

Gdzie szukać ofert kredytów konsolidacyjnych? O tym poniżej.

Kredyt konsolidacyjny porównanie banków – lepszy wybór

To jest klucz do wyszukania korzystniejszego rozwiązania – porównanie kredytów konsolidacyjnych.

Żadne narzędzie internetowe nie zrobi tego za Ciebie, musisz to zrobić samodzielnie.

Zaczynamy od oferty 20 banków, bo im więcej tym lepiej? Oczywiście, jeżeli masz czas, to dlaczego nie… Ale po co? Dwie oferty wystarczą, aby wskazać tańszy kredyt. Możesz wybrać nawet trzy banki, ale więcej? Nie ma sensu.

Każdy bank – i to zanim podpiszesz umowę kredytową – przekaże formularz informacyjny. Tam znajdziesz m.in. koszt całkowity kredytu. Porównaj oferty i zobacz, gdzie będzie taniej. Nie zapomnij podjąć negocjacji w sprawie np. obniżenia oprocentowania nominalnego (będzie jeszcze mniejsza rata i koszt odsetkowy).

Aby porównanie kosztów wyszło rzetelnie musi porównywać kredyty konsolidacyjne takie same co do wysokości, czasu spłaty i rodzaju rat.
porównanie dwóch kredytów konsolidacyjnych
Kredyty konsolidacyjne porównanie. Różnica w koszcie całkowitym i w racie. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny przypomina złożenie wniosku o kredyt gotówkowy.

Na początku zapoznaj się z propozycjami w bankach i porównaj oferty.

Aby złożyć taki wniosek kredytowy, musisz przygotować dokumenty, w tym:

 • Dowód tożsamości,
 • Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach (od pracodawcy, odcinek renty lub emerytury, KPiR dla przedsiębiorców, itp.),
 • Umowy kredytowe dotyczące kredytów, które mają zostać spłacone.

Należy wypełnić wniosek kredytowy zgodnie z prawdą. W zależności od kanału dystrybucji kredytu, wniosek można złożyć online – w jego wypełnieniu pomaga pracownik banku lub osobiście w oddziale.

Po złożeniu wniosku zaczyna się właściwa procedura, podczas której badana jest zdolność i wiarygodność kredytowa. Następnie podejmowana jest ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu lub odrzuceniu wniosku.

Jeżeli decyzja jest pozytywna, to należy przeczytać umowę i jeżeli ją akceptujesz, to wówczas można złożyć podpis i jest realizowana.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego konsolidacyjnego?

Jakie są potrzebne dokumenty do kredytu konsolidacyjnego (pożyczki gotówkowej konsolidacyjnej) dla zadłużonych?

Należy przygotować:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
 • zaświadczenia od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach i rodzaju stosunku pracy.
Emeryci i renciści najczęściej przedstawiają informacje o wysokości uzyskiwanych świadczeń. Jeżeli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą, to najlepiej zapytać o to w banku, w którym ubiegać się będziemy o kredyt konsolidacyjny.

Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, to dokument konieczny do oceny zdolności kredytowej. Czasami banki mogą wymagać również wyciąg z konta osobistego.

Pełna ocena zdolności kredytowej nie obejdzie się bez oszacowania wydatków w gospodarstwie domowym oraz wydatków np. związanych ze spłatą innych zobowiązań (które nie są konsolidowane) i ponoszonych obciążeń, np. alimentów,

Należy przygotować oczywiście umowy kredytowe i pożyczkowe dotyczące tych zobowiązań, które mają zostać spłacone.

Bank również i w tym przypadku dokładnie poinformuje Ciebie o tym, co należy przygotować. Czy ma to być np. harmonogram spłat kredytu czy może zaświadczenia o wysokości aktualnego zadłużenia. Na przykład dokonując konsolidacji kart kredytowych niezbędne będzie podanie numeru konta, wysokości limitu, daty podpisania umowy i minimalnej wysokości wpłaty.

Cały proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny przebiegnie sprawniej, kiedy te wszystkie dokumenty zostaną przygotowane wcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać wniosek kontaktowy do banku i uzyskać informacje na ten temat u źródeł. Następnie na spokojnie należy przygotować wszystkie dokumenty i dołączyć je do wniosku kredytowego.

O kredyt konsolidacyjny można ubiegać się również online, np. w Alior Banku, dzięki czemu dokumenty oraz wniosek o kredyt dostarczysz przez internet.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Kredyty konsolidacyjne oprocentowane są stałą stopą procentową i zmienną. Wyjaśniamy.

Stałe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Rozwiązanie, które może zostać wziąć pod uwagę, jeżeli cenimy sobie… spokój i bezpieczeństwo. W takim przypadku mamy bowiem zagwarantowane, że nie tylko rata nie zmieni się przez cały okres kredytowania.

Koszt całkowity kredytu będzie również taki sam na początku spłaty i na jego końcu.

Stała stopa oprocentowania kredytu określona jest w umowie o kredyt konsolidacyjny przy wykorzystaniu określonej stałej wartości procentowej. Obowiązuje przez cały czas trwania umowy lub w wyznaczonym okresie (czasami jest tak w propozycjach promocyjnych).

Gdzie po kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem w Santander Bank dla umów zawieranych do 24 miesięcznych rat.

Jak wygląda sytuacja w drugim przypadku oprocentowania? W polskich warunkach oprocentowanie zmienne jest powiązane z ceną pieniądza na rynku międzybankowym, a ta determinowana jest przez stopę procentową ustalaną przez NBP. Podstawową zasadą ustalania oprocentowania zmiennego przez banki jest stosowanie stawki WIBOR, która jest powiększona o marżę banku.

Stopa oprocentowania zmienna kredytu konsolidacyjnego może zatem ulec zmianie w zależności od sytuacji rynkowej – przede wszystkim zmiana stóp procentowych przez NBP. Podwyżka stóp przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje wzrost oprocentowania kredytów, obniżka działa w sposób odwrotny.

Tym samym rata kredytowa przez cały okres kredytowania może ulegać wahaniom. Rosnąć, kiedy stopy są podnoszone i maleć, kiedy są obniżane. Analogicznie dzieje się z całkowitym kosztem kredytu (odsetkowym).

Ostatecznie wysokość raty i całkowity koszt kredytu może być całkowicie inny w momencie początkowym spłaty kredytu i na jego końcu.

Prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego

Czy prowizja kredytowa jest istotna? Wpływa na cenę kredytu konsolidacyjnego? Ależ oczywiście! Ale w nie tak dużym stopniu, jak odsetki.

Prowizja jest liczona od wysokości udzielonego kredytu i jest niezależna od czasu spłaty. 5% od 10 tys. zł, to będzie 500 zł, bez względu na to czy kredyt regulujemy przez 36 miesięcy czy przez 5 lat.

Dodatkowo, im dłuższy czas kredytowania, tym prowizja będzie stanowiła mniejszą część kosztów całkowitych.

A jak to wygląda z konsolidacją? Prowizja dla kredytów konsolidacyjnych najczęściej wynosi 0%. Nie ma wielkiego zaskoczenia, w sytuacji, kiedy banki zarabiają na wysokim oprocentowaniu:

1. Bank Pekao S.A. Prowizja 0% dotyczą pożyczki konsolidacyjnej od 3000 zł do 250000 zł z okresem kredytowania od 96 do 120 miesięcy.
2. PKO BP 0%.
3. BNP Paribas 0%.
4. Alior Bank 0%.
5. Santander Bank prowizja od kwoty konsolidowanych kredytów z innych banków
0%, *a od pozostałej części kredytu od 1,99% do 11,99%, min. 50,00 zł.

prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego
Prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego 2024. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego

Na ile lat można zaciągnąć kredyt na skonsolidowanie w banku? Uzależnione jest to od banku i rodzaju kredytu.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat (120 miesięcznych rat kredytowych).

Natomiast przy konsolidacji hipotecznej (kredyt konsolidacyjny hipoteczny) czas spłaty może być rozłożony nawet i na lat 20-25.

Wszystko zależy jak wysoka jest kwota konsolidacyjna (bo dla konsolidacji np. na 30 tysięcy nie jest praktykowany 10-letni czas spłaty…) i czy w przypadku dużego kredytu, np. 60 tysięcy złotych i więcej, masz możliwość skorzystania z zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości.

Na przykład średni czas spłaty kredytu konsolidacyjnego przy kwocie 30 tys. zł to ok. 50-60 rat kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny – formalności, warunki i dokumenty

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, należy spełnić kilka warunków. Najważniejsze jest oczywiście posiadanie odpowiedniej zdolności i dobrej wiarygodności kredytowej.

Poza oceną kredytową, formalności wystąpią na etapie składania wniosku kredytowego. Można je podzielić na 4 obszary. Są to formalności kredytu konsolidacyjnego związane z:

 • Potwierdzeniem tożsamości – najczęściej wystarczy dowód osobisty lub paszport.
 • Dokumentami dotyczącymi wysokość dochodów i ich źródeł.
 • Innymi dokumentami lub wymaganiami uzależnionymi od indywidualnej oceny klienta. Może to być przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu, wykupienia polisy ubezpieczeniowej czy poręczenia osób trzecich.
 • Dokumentami dotyczącym kredytów, które mają zostać skonsolidowane.

To są w zadzie wszystkie formalności, które są związane z kredytami konsolidacyjnymi gotówkowymi.

Dla konsolidacji z zabezpieczeniem na hipotece, formalności jest trochę więcej, np. konieczność wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, opłaty sądowe i wykupienie obligatoryjnego ubezpieczenia.

Warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego są podobne, jak w przypadku innych kredytów.

Najważniejsze jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Brane są pod uwagę przede wszystkim uzyskiwane (udokumentowane) dochody oraz wydatki w gospodarstwie domowym.

Drugi czynniki brany pod uwagę i który wpływa na ocenę kredytową, to historia kredytowa w BIK. Każdy bank pobierze raport BIK, aby uzyskać informację, czy nie zalegamy (i nie zalegaliśmy) ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Warunkiem niezbędnym, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny jest również posiadanie przynajmniej dwóch zobowiązań, które mają zostać spłacone wcześniej. Kombinacja produktów kredytowych jest w zasadzie dowolna, np. limit w koncie i pożyczki gotówkowe, trzy kredyty gotówkowe, pożyczka gotówkowa plus kredyt samochodowy, itp.

Możliwe jest również „przeniesienie” jednego kredytu do innego banku i przeprowadzenie konsolidacji. Konsolidacja jest wówczas procesowana, jeżeli skorzystamy dodatkowo z pożyczki gotówkowej.

Ostatnim warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, to złożenie wniosku kredytowego. W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych nie różni się on w znaczący sposób od wniosku o kredyt gotówkowy. Dodatkowo należy podać kredyty i pożyczki, które mają zostać przez bank spłacone.

Dodatkowe pytania: – więcej informacji znajdziesz w sekcji FAQ – kredyty konsolidacyjne.

Czy z kredytem konsolidacyjnym można otrzymać gotówkę?

Tak. W ramach kredytu konsolidacyjnego klienci przeprowadzający konsolidację, mogą również otrzymać dodatkowe środki pieniężne do swojej swobodnej dyspozycji.

Jest to powszechnie stosowana przez banki forma dodatkowego finansowania. To szczególna oferta dla tych kredytobiorców, którzy chcą nie tylko uporządkować spłacane zobowiązania kredytowe, ale i dzięki zwiększeniu zdolności kredytowej pozyskać gotówkę na dowolny cel.

Uzyskane pieniądze są wliczane do kredytu i spłacane w ramach jednej i ten samej raty kredytowej.

Czy rzeczywiście potrzebujesz takich ekstra pieniędzy? Zastanów się, bo to nie jest prezent od banku. Dodatkowa gotówka przy kredycie konsolidacyjnym zwiększy wysokość finansowania. Być może nie będzie to mocno widoczne w racie kredytu, ale koszt całkowity kredytu wzrośnie.

Połączyć w jeden kredyt można jakie zobowiązania?

W ramach kredytu konsolidacyjnego można połączyć szereg kredytów i pożyczek bankowych. Najczęściej są to kredyty i pożyczki gotówkowe (oferty banków kredytów gotówkowych), ale mogą to być również:

 • kredyty hipoteczne,
 • kredyty samochodowe,
 • kredyty ratalne,
 • limity w ROR-ach i karty kredytowe.

Możliwe jest również włączenie do konsolidowanych kredytów… kredytu konsolidacyjnego, ale nie jest to praktykowane przez większość banków.

Kredyty konsolidacyjne różnią się przede wszystkim kosztem kredytowym, a nie zakresem konsolidacji.

Czy można wybrać kredyt konsolidacyjny przez Internet?

Ależ oczywiście, kredyt konsolidacyjny, podobnie jak kredyt gotówkowy można otrzymać przez internet.

Jednak należy zaznaczyć, że dotyczy to tylko konsolidacji gotówkowej, która nie jest zabezpieczona na hipotece nieruchomości.

Co ciekawe, taki kredyt konsolidacyjny internetowy, można wziąć w wysokiej kwocie do 200 tysięcy w ofercie Alior Banku.

W takim przypadku należy wypełnić formularz kontaktowy do Alior Banku i poczekać, aż oddzwoni do Ciebie doradca kredytowy.

W trakcie rozmowy telefonicznej doradca sprawdzi zdolność kredytową, czy jest odpowiednia, aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego online.

Nie musisz decydować się od razu, jeżeli zaakceptujesz przedstawione warunki finansowania, to wspólnie z doradcą wypełnisz wniosek kredytowy.

Jakie dokumenty będziesz musiał przygotować? Doradca wyjaśni. Skan dowodu osobistego, wyciąg z rachunku konta osobistego, aby bank mógł potwierdzi wysokość uzyskiwanych dochodów, umowy kredytowe, które mają zostać skonsolidowane.

Przejdź do listy banków: LISTA BANKÓW KREDYTY KONSOLIDACYJNE.

Kto na pewno nie dostanie kredytu konsolidacyjnego?

Kredytu konsolidacyjnego nie dostanie osoba, która nie spełnia warunków ustalonych przez bank. To między innymi:

 • Brak zdolności kredytowej.
 • Negatywna historia kredytowa w BIK.
 • Zaległości finansowe, które widnieją w tzw. bazach dłużników.
 • Brak odpowiedniego zabezpieczenia spłaty kredytu, jeżeli takie będzie wymagane.
 • Do konsolidacji jest przedstawiony tylko jedno zobowiązanie. (Przeniesienie jednego kredytu do innego banku nie jest konsolidacją!).
 • Wypełniony wniosek kredytowy bez wyrażenia odpowiednich zgód, np. pobranie raportu BIK, sprawdzenie Rejestru BIG InfoMonitor, itp.

W powyższych przypadkach bank na pewno nie udzieli kredytu konsolidacyjnego i wyda negatywną decyzję.

Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy?

Wybór między kredytem konsolidacyjnym a kredytem gotówkowym zależy głównie od celu, na jaki potrzebne są środki finansowe:

 1. Kredyt konsolidacyjny warto wybrać w sytuacji, kiedy mamy do spłaty kilka różnych zobowiązań i chcemy je połączyć w jedno zobowiązanie, aby np. zmniejszyć liczbę posiadanych kredytów czy uzyskać niższą ratą.
 2. Kredyt gotówkowy wybierany jest wówczas, kiedy środki finansowanie zamierzamy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, np. remont mieszkania, zakup samochodu lub wykupienie wakacji itp.

Oczywiście z kredytu gotówkowego można spłacić inne zobowiązania kredytowe, ale w takiej sytuacji wymagana jest większa zdolność kredytowa niż wybierając kredyt konsolidacyjny. Wszystkie inne spłacane zobowiązania obciążają stronę wydatkową i zmniejszają zdolność.

Natomiast w kredycie konsolidacyjnym, konsolidowane zobowiązania są w pewnym stopniu wyłączone ze strony wydatkowej, ponieważ zostaną spłacone z nowego kredytu. Wówczas to nowa rata staje się częścią wydatków domowego budżetu. Pamiętać należy również, że w ramach konsolidacji, przy odpowiedniej zdolności, można uzyskać gotówkę na dowolny cel.


Dodatkowe źródła:
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_konsolidacyjny.
GUS (Pojęcia stosowane w statystyce publicznej): https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1615,pojecie.html.
BIG – baza wiedzy: https://www.big.pl/baza-wiedzy/konsolidacja-kredytu-dobry-sposob-na-wyjscie-z-dlugow.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok