Co wybrać? ROR czy otwarte konto oszczędnościowe?

ROR czy OKO? Mimo że oba akronimy brzmią enigmatycznie, są to kluczowe produkty finansowe, odgrywające istotną rolę w życiu wielu osób. Planowanie budżetu bez nich byłoby niezmiernie trudne. Odkryj, dlaczego ROR jest niezbędny i jakie korzyści niesie za sobą OKO oraz jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
co wybrać? - ROR czy otwarte konto oszczędnościowe?
Co wybrać? ROR czy otwarte konto oszczędnościowe? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Co to jest ROR?

Pod tajemniczym skrótem kryje się ROR – Rachunek Osobisty Rozliczeniowy, czyli popularne konto osobiste. To kluczowy element codziennego życia, na którym gromadzisz środki przekazywane z wynagrodzenia lub innych świadczeń, z którego regulujesz rachunki i dokonujesz przelewów. Dzięki karcie związaną z kontem, możesz swobodnie robić zakupy i pobierać gotówkę z bankomatu. Wszystkie banki oferują ROR, więc jak wybrać to najlepsze rozwiązanie?

Wybierając czy szukając najlepszego konta osobistego, należy zwróć uwagę na następujące kwestie:

  1. Koszt otwarcia i prowadzenia konta. Upewnij się, że opłaty za założenie i utrzymanie konta są dla Ciebie akceptowalne i adekwatne do oferowanych usług.
  2. Opłaty za kartę debetową. Sprawdź jakie bank pobiera opłaty za korzystanie z karty debetowej związaną z kontem. Ważne jest, aby koszty były transparentne i przewidywalne. Przeczytaj, jakie warunki należy spełnić, aby opłaty nie były pobierane.
  3. Oceny użytkowników aplikacji bankowej i bankowości internetowej. Zapoznaj się z opiniami innych użytkowników na temat aplikacji mobilnej oraz internetowej oferowanej przez dany bank. Intuicyjny interfejs i funkcjonalność aplikacji mogą znacząco ułatwić zarządzanie samym kontem, jak i finansami.
  4. Dodatkowe produkty i usługi. Sprawdź, czy bank oferuje dodatkowe produkty, takie jak lokaty czy korzystniejsze kredyty, które mogą być przydatne dla Ciebie w przyszłości.

Pamiętaj, że Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy jest fundamentalnym narzędziem do zarządzania własnymi finansami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizuj oferty kont bankowych z różnych banków i dopasuj konto do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Konto bankowe w obcej walucie

Dla osób podróżujących za granicę, odpoczywających poza granicami Polski lub dokonujących płatności w obcych walutach, korzystnym rozwiązaniem może być otwarcie konta walutowego.

Jest to rachunek prowadzony w wybranej walucie obcej, połączony jednocześnie z kontem osobistym (ROR). Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie transakcji za granicą bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za przewalutowanie. W zależności od oferty banku, dostępne są konta w różnych walutach, choć najpopularniejsze to zazwyczaj konta w EUR, USD oraz GBP.

Jak nie ponosić dodatkowych opłat za przewalutowanie? Aby uniknąć opłat za przewalutowanie, należy upewnić się, że waluta transakcji jest taka sama jak waluta prowadzonego konta. Podczas standardowej płatności system automatycznie rozpoznaje walutę transakcji i pobiera środki z odpowiedniego rachunku, bez konieczności dokonywanie konwersji zgodnego z kursu bankowym.

Ale uwaga! Jeżeli zdarzy się, że na koncie walutowym zabraknie środków w czasie dokonywania transakcji, bank automatycznie pobierze potrzebną kwotę z konta osobistego ROR, jednocześnie naliczając przy tym opłatę za przewalutowanie.

Co to jest konto OKO?

Pytanie brzmi nieco nietypowo, bo co to jest OKO? Jednakże w świecie bankowości pojawia się skrót OKO pojawia się dość często. Już spieszymy z wyjaśnieniami. OKO to skrót od Otwartego Konta Oszczędnościowego. To zatem kolejny rodzaj konta, które łączy w sobie:

  • elementy rachunku osobistego i
  • lokaty bankowej.

W przeciwieństwie do Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowego (ROR), OKO jest oprocentowane – nieznacznie, ale jest – a także w przeciwieństwie do lokaty, umożliwia swobodniejsze korzystanie ze zgromadzonych środków.

Zdeponowane pieniądze na koncie oszczędnościowym OKO, są oprocentowane w skali roku, co oznacza, że 365 dni roku pracują dla Ciebie. Im dłużej oszczędzasz, tym więcej możesz zaoszczędzić.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych, to obecnie ok 2-3,5%. W promocji można jednak znaleźć, okresowe oprocentowanie na poziomie 7-8%.

Otwarte Konto Oszczędnościowe jest przydatne, gdy chcesz oddzielić środki na codzienne wydatki od tych, które chcesz zachować na później. Taki rachunek pozwala zatem oszczędzać na określony cel, na przykład na remont mieszkania, wówczas finansowe wsparcie z kredytu lub pożyczki, może być mniejsze.

Podobnie jak w przypadku ROR, istnieje możliwość otwarcia konta w najpopularniejszych obcych walutach: EUR, USD, GBP. Dodatkowo, można je prowadzić jako konto indywidualne lub konto wspólne, np. z małżonkiem.

Dlaczego warto założyć konto bankowe OKO?

Dlaczego warto rozważyć założenie konta OKO? 4 podstawowe korzyści:

  1. Twoje oszczędności rosną zgodnie z oprocentowaniem. Dzięki oprocentowaniu na koncie oszczędnościowym, Twoje oszczędności stale się powiększają, nawet gdy nie dokonujesz dodatkowych wpłat. Im większa będzie kwota, którą cyklicznie przeznaczysz na OKO, tym większe oszczędności w skali roku.
  2. Łatwe przelewy między kontem oszczędnościowym a ROR-em. Połączenie konta oszczędnościowego z ROR ułatwia przenoszenie środków między nimi, co pozwala efektywniej zarządzać finansami.
  3. Prostsze i przejrzyste zarządzanie finansami. Posiadając konto OKO, organizacja własnych finansów staje się znacznie łatwiejsza i bardziej przejrzysta, dzięki czemu skuteczniej jest kontrolować wydatki i oszczędności.
  4. Możliwość ustalania własnych celów oszczędnościowych. Dzięki OKO możesz ustalić na co chcesz oszczędzać i systematycznie odkładać pieniądze. Pozwala na realizację swoich planów finansowych w dłuższej perspektywie czasowej.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne do banków.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok