Ranking kredyty konsolidacyjne… I wszystko jasne, który bank ma najlepszy kredyt… Tak łatwo nie będzie. Szukasz taniego kredytu konsolidacyjnego? Żaden ranking kredytów czy porównywarka kredytów konsolidacyjnych nie pomoże. Musisz to zrobić samodzielnie.
Banki od czasu do czasu zachęcają do „połączenia” swoich zobowiązań w jeden nowy kredyt. I to najlepiej byłoby, gdyby do „połączenia” doszło w ich placówce. Mówimy oczywiście o konsolidacji kredytów i kredycie konsolidacyjnym.
W konkretnych przypadkach jest to niezłe rozwiązanie i nawet niezbędne, które pozwala:
- poprawić w zdecydowany sposób płynność finansową,
- zwiększyć dochód rozporządzalny,
- zredukować liczbę spłacanych kredytów i pożyczek bankowych,
- zwiększyć zdolność kredytową,
- uzyskać dodatkową gotówkę.
W jakich bankach dzieją się takie cuda?! W kilku co najmniej. Czy konsolidacja kredytów ma wady? Sama konsolidacja nie, ale kredyt konsolidacyjny, i owszem. Jest to wada jednakowa w przypadku każdego kredytu: kredytobiorca musi oddać więcej niż tylko pożyczony kapitał. I to wszystko. Niekiedy będzie to dużo więcej niż w innym banku. Zwłaszcza, jeżeli nie zrobimy porównania otrzymanych ofert kredytowych pod względem kosztów całkowitych.
Konsolidacja kredytów jak to działa?
Konsolidacja kredytów sprowadza się w zasadzie do złożenia wniosku z wyszczególnionymi zobowiązaniami, które mają zostać skonsolidowane i do udzielenia kredytu przez bank.
Rozwijając nieco bardzie temat. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, który może być przeznaczony wyłącznie na spłatę kredytów i pożyczek bankowych. To banki określają jakie kredyty i pożyczki podlegają konsolidacji, jaka jest minimalna i maksymalna kwota kredytu, jaki może być maksymalny czas spłaty.
Potencjalny kredytobiorca może wybrać zobowiązania, które zamierza skonsolidować. I to nie tylko z jednego wybranego banku, ale z kilku różnych.
Skonsolidować można: kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe, ratalne oraz wykorzystane limity na kartach kredytowych i w ROR-ach. Taka jest teoria, w praktyce to bank decyduje o zakresie konsolidowanych produktów kredytowych.
Kredyty i pożyczki gotówkowe w jednym miejscu,
Oferty kredytów samochodowych,
W jakim banku najłatwiej dzisiaj dostać kredyt mieszkaniowy?
W przypadku kredytów konsolidacyjnych bank samodzielnie spłaca konsolidowane kredyty i pożyczki, natomiast, kiedy korzystamy z pożyczki konsolidacyjnej bankowej, pożyczkobiorca robi to sam, ale ma na to określony czas.
Ważne! Przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny, brana jest ocena zdolności i wiarygodności kredytowej. Nie wystarczy tylko to, że chcemy skonsolidować zobowiązania. Należy mieć odpowiednie dochody, aby spłacać terminowo raty kredytowe.
Dlaczego bankom zależy tak bardzo na tym, aby kredytobiorcy łączyli swoje kredyty? Chcą zarobić? Oczywiście, że zarabiają na kredytowaniu. Ale ważniejsza jest terminowa spłata zobowiązania. Najgorsze co może się wydarzyć dla banku, to klient, który przestaje spłacać raty, a konsolidacja ma w tym pomóc.
Jak konsolidacja kredytów ma pomóc zadłużonym?
Oczywiście mowa jest o zadłużonym w banku (bankach), którego ocena kredytowa jest wciąż pozytywna i kredyt może uzyskać.
Korzyści z konsolidacji sprowadzają się w zasadzie do niższej raty… Jeżeli bowiem łączna wysokość rat spłacanych zobowiązań już stanowi (lub dopiero będzie stanowić) duże obciążenie w domowym budżecie i mogą pojawić się długoterminowe trudności w regulowaniu rat kredytowych, to wydłużenie czasu spłaty zmniejsza ratę.
I tak się dzieje w przypadku konsolidacji i kredytu konsolidacyjnego: „łączone” są kredyty i pożyczki bankowe w jeden kredyt, następuje ustalenie nowych warunków spłaty, a wydłużenie czasu spłaty zmniejszy ratę kredytową. I co więcej, taka rata może być niższa od sumy rat przed konsolidacją o nawet 20-40%, a to oznacza, że o tyle zmniejszy się strona wydatkowa w domowym budżecie. To jest spora różnica.
Tani kredyt konsolidacyjny
I tu dotykamy również minusów kredytów konsolidacyjnych. Wspomniane zostało, że wada jest taka sama, jak każdego innego kredytu: koszt pożyczenia pieniędzy.
- odsetki,
- prowizja,
- koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.
Te koszty podliczone łącznie wpływają na całkowity koszt kredytu i im większy jest koszt całkowity, tym kredyt będzie droższy. Ale to nie wszystko. Dłuższa spłata nowego zobowiązania, to i mniejsza rata, ale i jednocześnie większy koszt odsetkowy, a to oznacza, że rośnie całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego, czyli jego cena.
Przekredytowanie może doprowadzić do dużych kłopotów finansowych. Kredyt konsolidacyjny… również, zwłaszcza w sytuacji, kiedy korzystamy jeszcze z dodatkowej gotówki. A jest taka możliwość, ponieważ zwiększa się zdolność kredytowa (mniejsza rata – większy dochód rozporządzalny).
Tani kredyt konsolidacyjny jest w naszym interesie. Konieczne jest porównanie co najmniej dwóch przygotowanych przez bank ofert kredytowych. W trakcie spłaty kredytu, należy zadbać o to, aby ograniczyć również inne wydatki i nie zaciągać żadnych innych zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych.
Konieczne jest stworzenie poduszki finansowej, czyli zgromadzenie oszczędności nie tylko na niespodziewane wydatki, ale również w przypadku, kiedy wzrośnie rata kredytowa (spowodowana podwyżką stóp procentowych).
Ranking kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny pozwala „połączyć” kilka kredytów w jeden, to już wiemy. Obniżyć ratę kredytową. Uzyskać dodatkową gotówkę na inne cele kredytowe. Ważne, aby całkowita kwota do spłaty była jak najmniejsza.
W związku z tym szukamy różnych rankingów kredytów konsolidacyjnych, wierząc w to, że dzięki nim znajdziemy najtańszy kredyt. Prawda?
Tak się dzieje, ale rankingi kredytowe są w zasadzie wyłącznie przeglądem propozycji kredytowych dostępnych w bankach. Rankingi takie pozwalają bardzo często wyliczyć raty kredytowe dla dowolnej wysokości kredytu oraz czasu kredytowania. Ale te wszystkie wyliczenia są tylko szacunkowe i kierowane do ogółu – do potencjalnego kredytobiorcy.
Żaden ranking kredytów konsolidacyjnych nie uwzględnia Twojej oceny kredytowej, a na nią wpływa zdolność kredytowa oraz historia kredytowa w BIK. Zanim bank na pozycji nr 1 w rankingu udzieli Tobie kredytu, dokona oceny kredytowej. Słaba ocena oznaczać może odrzucenie wniosku lub znacznie gorsze warunki kredytowania, a rata kredytowa nijak się będzie miała do tej wyliczonej w rankingu.
Takie rankingi kredytów konsolidacyjnych są w znacznej mierze działaniami marketingowymi, mającymi na celu zwrócenie uwagi na przedstawione propozycje, a nie są obiektywnymi faktami.
Swój własny ranking kredytów konsolidacyjnych możesz stworzyć tylko i wyłącznie sam! Porównując otrzymane oferty kredytów konsolidacyjnych wg kosztów całkowitych.
Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję kredytową, przeanalizuj domowe finanse oraz zapoznaj się propozycjami różnych kredytodawców. Odzyskać swobodę finansową, można nie tylko z kredytem, ale również dokonując restrukturyzacji jednego kredytu, zmniejszając inne wydatki lub zwiększając dochody.