Czy warto wziąć pod uwagę przeniesieniu kredytów do innego banku? Lub inaczej: czy warto spłacić posiadane zobowiązania nowym kredytem, zaciągniętym w innym banku? Jeżeli posiadasz kredyty lub pożyczki gotówkowe, karty kredytowe i kredyty ratalne, to dzięki konsolidacji można znacznie obniżyć nową ratę, a tym samym gospodarowanie domowym budżetem może być znacznie łatwiejsze.
Refinansowanie kredytu, restrukturyzacja kredytu i konsolidacja kredytowa, to różne pojęcia bankowe, a tym samym dotyczą różnych typów produktów oferowanych przez banki.
Podstawowe różnice między nimi:
- refinansowanie kredytu związane jest z kredytem hipotecznym (mieszkaniowym) i dotyczy jego spłaty nowym kredytem, zaciągniętym w innym banku.
- restrukturyzacja kredytu – zmiana warunków umowy kredytowej i tym samym spłaty konkretnego zobowiązania, np. kredytu gotówkowego.
- konsolidacja kredytowa – spłata kilku różnych zobowiązań kredytowych tzw. kredytem konsolidacyjnym, zaciągniętym w tym samym lub w innym banku.
Konsolidacja czyli przeniesienie kredytów do innego banku
Konsolidacja kredytowa jest najbardziej popularną formą poprawy sytuacji w domowych finansach, bez konieczności ograniczania innych wydatków lub zwiększania dochodów. Potocznie mówi się o „połączeniu” kilku kredytów konsumenckich w jeden nowy kredyt. W praktyce oznacza to zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który jest przeznaczony na spłatę wybranych zobowiązań.
Najczęściej konsolidowane są kredyty i pożyczki:
- gotówkowe,
- ratalne,
- samochodowe,
- debety oraz zadłużenia na kartach kredytowych.
Konsolidacja kredytów sprawia, że zamiast kilku rat płaconych w różnych wysokościach i w różnych bankach, zyskujesz tylko jedną ratę. Bardzo często jest to rata niższa niż suma rat dla konsolidowanych zobowiązań.
Konsolidacja online. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy
Kredyt konsolidacyjny online jest coraz bardziej powszechnie oferowany przez banki. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy zabezpieczeniem kredytu nie jest hipoteka na nieruchomości.
Generalnie do wyboru są dwa podstawowe rozwiązania:
- kredyt konsolidacyjny hipoteczny – zabezpieczony hipoteką,
- kredyt konsolidacyjny gotówkowy – bez zabezpieczenia hipotecznego.
W tym pierwszym przypadku, dzięki zabezpieczeniu spłaty na hipotece nieruchomości, możliwe jest wydłużeniu okresu spłaty nawet do lat 30. Najczęściej wybierany jest w przypadku konsolidacji kredytu hipotecznego wraz z pozostałymi zobowiązaniami lub w sytuacji wysokiej konsolidacji (powyżej 50-100 tys. zł).
Przy mniejszej wartości konsolidacji i na krótszy czas (do 10 lat), wybierany jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który oferowany jest w standardowych ofertach, jak i przez internet.
Kredyty i pożyczki konsolidacyjne
Kredyty i pożyczki konsolidacyjne w najnowszej ofercie bankowej są zaprezentowane zostały poniżej. Natomiast odpowiedź na pytanie: jaki jest najlepszy kredyt konsolidacyjny? jest sprawą indywidualną i zależy od głównego założenia konsolidacyjnego.
- poprawa płynności finansowej domowego budżetu lub
- zwiększenie zdolności kredytowej i uzyskanie dodatkowej gotówki lub
- oszczędności na spłacie kredytu.
Najtańsze kredyty konsolidacyjne to takie, za które zapłacisz jak najmniej. Im mniejsze jest zatem RRSO kredytu oraz całkowity koszt, to oczywiście taki kredyt będzie tańszy.
Refinansowanie kredytu hipotecznego
Bardzo często kredyt refinansowy jest mylnie utożsamiany z kredytem konsolidacyjnym. Refinansowanie jednak dotyczy tylko kredytów i pożyczek zabezpieczonych na hipotece.
Spłacając np. kredyt mieszkaniowy w jednym banku, po paru latach może okazać się, że w innym banku znajdziesz znacznie lepszą propozycję. Może być również inna sytuacja, kiedy masz kredyt hipoteczny na działkę w jednym banku, a chcesz wziąć drugi kredyt hipoteczny np. na budowę domu. I to niekoniecznie w tym samym banku. W takiej sytuacji bank może zaproponować Tobie refinansowanie kredytu.
Aby wybrać jak najlepszą ofertę, to niezbędne będzie zapoznanie się i porównanie kredytów w kilku bankach. Dzięki temu nie tylko sprawdzisz jakie masz możliwości, ale ostatecznie zwiększasz prawdopodobieństwo wynegocjowania lepszych warunków spłaty, np. dzięki niższemu oprocentowaniu.
O kredyt refinansowy zapytasz u jednego z poniższych pośredników finansowych, którzy umożliwiają zapoznanie się z ofertami i wyjaśnią, czy w Twojej indywidualnej sytuacji, jest to opcja, którą warto wziąć pod uwagę.
Kiedy warto zrestrukturyzować zadłużenie?
W przypadku posiadania tylko jednego kredytu lub pożyczki bankowej, a kiedy spłata zobowiązania jest mocno uciążliwa z powodu raty, to w tej sytuacji należy skontaktować się z bankiem. Można wówczas ustalić nowe warunki spłaty, np.:
- obniżając miesięczną ratę poprzez wydłużenie czasu kredytowania,
- prolongatę w kredytowaniu,
- korzystając z tzw. wakacji kredytowych,
- zmieniając system płatności rat (z malejących na stałe).
Jeżeli spłacasz również jedno zobowiązanie, ale radzisz sobie z nim bez żadnych kłopotów, i chciałbyś wziąć nowy kredyt lub pożyczkę, to warto rozważyć również konsolidację. Umożliwia ona bowiem uzyskania dodatkowej gotówki i to niekiedy znacznie taniej, niż biorąc pożyczkę osobno.
Gotówkowa konsolidacja online czy standardowa nie jest procesem skomplikowanym. Przypomina w zasadzie kredyt lub pożyczkę gotówkową. Wypełniając wniosek kredytowy dodatkowo tylko wyszczególniasz konsolidowane zobowiązania. Możesz go złożyć praktycznie w dowolnym banku, jak również wysłać wniosek kontaktowy. Specjalista z banku oddzwoni i pomoże Tobie przygotować odpowiednie dokumenty.
Ze względu na to, że ubiegasz się o nowy kredyt, to zostanie zbadana Twoja zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa. Na podstawie oceny kredytowej zostanie wydana decyzja. Jeżeli masz trudności w terminowym regulowaniu należności, to nie trać czasu, ponieważ opóźnienia mogą przekreślić szanse na uzyskanie kredytu.