2022-12-15 – ostatnia aktualizacja
Konsolidacja kilku kredytów bankowych w jeden kredyt, z jedną ratą. A nowa rata może być dużo niższa od sumy rat kredytów, które konsolidujesz. Poniżej znajdziesz przegląd propozycji bankowych.
Zaciągając kredyt lub pożyczkę w banku, najczęściej nie zastanawiamy jak to będzie, kiedy znacząco pogorszy się sytuacja finansowa. „W najgorszym przypadku weźmiemy kolejny kredyt i jakoś to będzie.” No, niekoniecznie… Co zrobić kiedy radzisz sobie ze spłatą kredytów, ale obciążenie w domowym budżecie z miesiąca na miesiąc stają się coraz większe?
Załóżmy, że obecnie jesteś obciążony spłatą kilkoma kredytami do spłaty. Jeżeli są to kredyty z oprocentowaniem zmiennym, to każda podwyżka stóp procentowych powoduje za jakiś czas wzrost wysokości raty. Dochodzi jeszcze wzrost innych niezbędnych domowych wydatków.
Jak to wszystko regulować w terminie? Budżet domowy nie jest z gumy, a na ekstra dochody nie ma co liczyć, no chyba, że zaczniemy szukać dodatkowej pracy.
Co wówczas można robić?
Konsolidacja kredytów jest jedną z możliwości
Wiele osób mówi o kredycie konsolidacyjnym, jak o finansowej kroplówce. Nie rozwiązuje problemów, bowiem działa wyłącznie na powstałe już skutki nadmiernego przekredytowania. Pozwala jednak odzyskać lub poprawić płynność finansową i może być przyczynkiem do działań zmierzających do poprawy stanu naszych finansów.
Każdy kredyt wymaga… oszczędzania, ponieważ musimy z ograniczonych dochodów wygospodarować pieniądze na spłatę kredytu. Jest to co prawda wątpliwy plus zadłużania się, ale wymusza konieczność oszczędzania, aby wygospodarować pieniądze na zapłacenie raty.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
To kredyt celowy. Z uzyskanych środków finansowych spłacane są nasze aktualne zobowiązania bankowe. Właściwie to nie kredytobiorca spłaca, ale bank, który przeprowadza konsoliduję zadłużenia. Reguluje zobowiązania na podstawie przedstawionych umów kredytowych.
Dużym plusem konsolidacji jest to, że „zamieniamy” kilka kredytów, spłacanych bardzo często w różnych bankach, na jeden kredyt w jednym banku. Nie musimy zatem pamiętać o wielu terminach płatności. Dodatkowo nowa rat powinna być zdecydowanie mniejsza od sumy rat, które płaciliśmy dotychczas. Dlaczego? Z powodu wydłużenia czasu kredytowania.
Czy opłaca się konsolidować kilka kredytów?
Nie ma innej możliwości, aby zmniejszyć ratę, jak tylko poprzez wydłużenia spłaty zobowiązania. Owszem, jeżeli dobrze poszukasz i wybierzesz kredyt konsolidacyjny w promocji, to okaże się, że jest on nieznacznie tańszy od podobnego kredyt gotówkowego.
Oprocentowanie nominalne takiego kredytu powinno być mniejsza niż średnie oprocentowanie na rynku kredytów gotówkowych. Po drugie kredyt konsolidacyjny może być wzięty na okres kredytowania 10-ciu lat, w w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych nawet i na 30 lat. Długi okres kredytowania, przy mniejszym oprocentowaniu pozwala na radykalne zmniejszenie rat kredytowych.
Ale to nie wystarczy, aby obniżyć ratę o 30 lub więcej procent.
I tutaj jest ten minus. Nie konsolidacji samej w sobie, ale kredytu. Kredyt konsolidacyjny w ogólnym rozrachunku wychodzi drożej. Wydłużony okres spłaty, to przecież więcej odsetek do zapłacenia.
Jak nie chcesz korzystać z kredytu bankowego, to pozostaje pożyczka od znajomych lub bardzo droga pożyczka pozabankowa (która, tak na marginesie, nie powinna być wcale rozważana).
Należy wziąć pod uwagę fakt, że kredyt jest rozwiązaniem krótkoterminowym. Pieniędzy będzie nam zawsze brakować, pożyczki będą się mnożyć, dopóki nie przeanalizujemy domowych finansów i nie zredukujemy kosztów utrzymania.
Zamknięcie umów pożyczkowych w firmach pożyczkowych
Banki nie oferują kredytów konsolidacyjnych na spłatę pożyczek w firmach pożyczkowych. Możemy jednak poradzić sobie również z tym problemem.
Pożyczanie w firmach pożyczkowych na spłatę poprzedniego zadłużenia w innej firmie, prędzej czy później doprowadzi tylko do spirali zadłużenia. Nawet jedna mała chwilówka na 500 zł może być źródłem poważnych kłopotów. Każda kolejna pożyczka na spłatę poprzedniej, to coraz większy koszt.
Bezrefleksyjne pożyczanie, pozbawione racjonalnych przesłanek i wyobraźni, to „pakowanie się” w duże kłopoty finansowe.
Co w takiej sytuacji zrobić? Skontaktować się z wierzycielem i poszukać wspólnie jakiegoś rozwiązania. Bankom i firmom pożyczkowych zależy na tym, aby kredyt czy pożyczka została spłacone, bez konieczności kierowania na drogę sądową.
Pożyczki pozabankowe można spłacić, nie bezpośrednio z kredytu konsolidacyjnego, ale z pożyczki konsolidacyjnej bankowej lub środków dodatkowych uzyskanych w ramach konsolidacji.
Konsolidacja kilku kredytów – aktualizacja 16 grudnia 2022 r.