Co daje konsolidacja kredytów?

2023-04-08 – ostatnia aktualizacja

Co daje konsolidacja kredytów i pożyczek bankowych? Dla osób, które spłacając wiele różnych zobowiązań, może to być szansa na poprawę płynności finansowej. Dla innych kredytobiorców zwiększeni zdolności kredytowej i możliwość uzyskania dodatkowej gotówki lub kredytu na zdecydowanie lepszych warunkach.

co daje konsolidacja kredytów

Przeczytaj co daje konsolidacja kredytów, a co odbiera kredyt konsolidacyjny. Krótko mówiąc: jakie są zalety i wady łączenia zobowiązań kredytowych.

Konsolidacja z kredytem konsolidacyjnym

Kredyt konsolidacyjny to specjalny rodzaj kredytu bankowego, który ma charakter celowy. Oznacza to tylko jedno: można przeznaczyć go tylko i wyłącznie na spłatę wybranych zobowiązań kredytowych. I tylko tych, które zostały zaciągnięte w bankach (niekiedy również i w SKOK-ach).

Słowo „tylko” jest bardzo istotne, ponieważ wiele pytań dotyczy również możliwości spłaty np. chwilówek, czyli pożyczek zaciągniętych w firmach pożyczkowych. Nie można ich spłacić kredytem konsolidacyjnym, ale poniżej wyjaśnimy, jaki są inne możliwości zamknięcia tego typu zobowiązań.

Konsolidacja kredytów – jakie kredyty?

To w taki razie, jakie kredyty bankowe można skonsolidować? W teorii są to wszystkie kredyty i pożyczki (bankowe) oferowane konsumentom. A w rzeczywistości, to kredytodawca, czyli bank, ustala zakres konsolidacji.

Najczęściej konsolidacja kredytowa dotyczy kredytów i pożyczek gotówkowych, ratalnych, zadłużenia na kartach kredytowych i kontach bankowych, rzadziej spotykania jest możliwość skonsolidowania kredytów hipotecznych i samochodowych (ale nie jest to niemożliwe, wystarczy zapytać w banku).

Nie tylko, że konsolidacja kredytów daje możliwość spłaty różnych kredytów, ale i zaciągniętych w różnych bankach. To jakie kredyty i na jakich warunkach będziesz mógł dokonać konsolidacji, zależne już będzie od propozycji wybranego banku, jak również i od Twojej oceny kredytowej.

Co daje konsolidacja kredytów? Podstawowe korzyści

Co daje konsolidacja kredytów poza jednym kredytem? Oczywiście po tzw. połączeniu kilku kredytów w jeden nowy kredyt, zmienią się warunki spłaty.

Przeglądając dostępne propozycje konsolidacyjne, można zauważyć, że ogólne warunki są nieco lepsze od kredytów gotówkowych: niższe oprocentowanie (kluczowe znaczenie) czy nawet prowizja 0 zł. Ale to nie parametry kredytów konsolidacyjnych decydują o tym, że potencjalni kredytobiorcy zwracają na nie uwagę.

Jest kilka czynników, które decydują, że konsolidacja jest atrakcyjnym rozwiązaniem. To przede wszystkim:

 • Zredukowanie liczby posiadanych zobowiązań kredytowych.
 • Zmniejszenie raty kredytowej. Nowa rata może być znacznie mniejsza niż suma rat zobowiązań, które chcesz skonsolidować. A to z kolei implikuje:
 • Poprawę płynności finansowej, zwiększenie dochodu rozporządzalnego oraz zwiększenie zdolności kredytowej.
 • Większa zdolność kredytowa, to możliwość uzyskania dodatkowej gotówki lub nowego kredytu.

Pozostałe korzyści z konsolidacji

Można jeszcze dodatkowo wspomnieć o takich udogodnieniach, jak: jeden termin płatności, zmniejszenie opłat wiązanych z przelewami czy ustalenie daty płatności nowej raty kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.

Punkt 2. z powyższego zestawienia jest jednak najbardziej istotny. Odciążenie domowego budżety poprzez płacenie mniejszej raty może ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z terminowym regulowaniem zadłużenia.

Jeżeli obecnie Twoje dochody i wydatki bilansują się w taki sposób, że na dzień przed wypłatą wynagrodzenia nie masz żadnych oszczędności na koncie, to w momencie niespodziewanych wydatków utracisz płynność finansową.

Co wówczas? Szybka pożyczka bez zbędnych formalności w firmie pożyczkowej? Ale ją będzie trzeba oddać w następnym miesiącu… Nie zapłacisz którejś z rat? Narosną odsetki karne, a pozytywna historia kredytowa w BIK zmieni się w negatywną. O żadnym kredycie czy pożyczce nie będzie co marzyć…

Podejmując decyzję o tym, czy dokonać konsolidacji (i jakich kredytów), powinieneś uwzględniać swoje potrzeby, możliwości oraz aktualną i przyszłą sytuację finansową. Aspekty takie jak wysokość kredytu, czas spłaty, wysokość miesięcznej raty czy skorzystanie z dodatkowej gotówki, muszą zostać ustalone indywidualnie.

Jak dostać kredyt na konsolidację

Oczywiście należy złożyć wniosek kredytowy. Jednak to nie wystarczy. Przed wydaniem jakiejkolwiek decyzji kredytowej, bank zbada Twoją zdolność kredytową i sprawdzi jak wygląda historia kredytowa w BIK.

Procedura jest standardowa i przeprowadzana każdorazowo, kiedy tylko ubiegasz się o finansowanie z banku. I nie inaczej wyglądać to będzie w przypadku składania wniosku o kredyt konsolidacyjny.

Pomimo, że kredyty i pożyczki konsolidacyjne są kierowane do osób spłacających wiele zobowiązań, to jednak bank jest zobowiązany przez prawo i wewnętrzne procedury, do szczegółowej analizy Twoich możliwości co do spłaty całości zadłużenia, jak i raty, zgodnie z ustalonymi warunkami.

Kredyt konsolidacyjny tylko z dobrą zdolnością kredytową

Jak wiadomo wysokość uzyskiwanych dochodów, wydatki na gospodarstwo domowe, ale również liczba i wysokość spłacanych aktualnie kredytów, ma przełożenie na wysokość zdolności kredytowej.

Czy w takim razie skorzystać z kalkulatorów do wyliczenia zdolności kredytowej lub szukać pośrednika finansowego lub innego specjalisty, który pomoże w „ogarnięciu” tematu? Nie ma takiej konieczności. Przede wszystkim kalkulatory zdolności kredytowej tylko ją szacują, a analiza oferty kredytowej nie jest skomplikowana.

Jeżeli poradziłeś sobie z kredytami gotówkowymi, limitem w koncie czy karta kredytową, to i z tego rodzaju kredytem nie będzie problemu.

Jeżeli masz możliwość, to porównaj oferty kredytów konsolidacyjnych

Porównanie ofert bankowych powinno być przeprowadzone niezależnie czy jest to kredyt konsolidacyjny 5 tys. zł, kredyt gotówkowy na 50 tys. zł czy kredyt hipoteczny na 500 tys. zł. Nawet wówczas, kiedy porównasz tylko dwie oferty, to i tak masz większe szansę na korzystniejszy (i tańszy) wybór, niż tego nie robiąc.

Jeżeli zapytasz w banku o kredyt i Twoja wstępna ocena kredytowa będzie pozytywna, to otrzymasz formularz informacyjny. Znajdziesz w nim podstawowe informacje o kredycie oraz wyliczenia całkowitego kosztu kredytu przy danych parametrach, dowiesz się jakie jest RRSO oraz wysokość raty.

Konsolidacja kredytów: Przegląd propozycji w bankach.

Im mniejszy koszt, tym tańszy kredyt

Całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego to suma kosztów związanych z udzielaniem kredytu i wyliczana jest w PLN 1. W szczególności są to: odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże. Im większa suma kosztów, to i kredyt jest wówczas droższy.

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) jest wskaźnikiem kosztów wyrażonych w procentach w stosunku do całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Na RRSO składa się oprocentowanie kredytu i koszty dodatkowe.

Zasada jest tutaj prosta: im mniejszy jest koszt całkowity i RRSO, tym kredyt konsolidacyjny jest tańszy. Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz porównać kredyty pod względem ceny, to wszystkie parametry muszą być jednakowe: co do wysokości kredytu, czasu kredytowania oraz z uwzględnieniem rodzaju raty (malejąca lub stała).

Przykład kredytu konsolidacyjnego na 34 726 zł na 67 miesięcy. Oprocentowanie nominalne zmienne 12,99% w skali roku. Całkowita kwota do zapłaty 48 997,48zł. Całkowity koszt kredytu 14 271,48 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 14 271,48 zł). RRSO wynosi 13,80%. Wyliczenia na dzień 30.3.2023 r.

Konsolidacja kredytów pozabankowych?

Z pytaniami dotyczącymi konsolidacji „kredytów pozabankowych” można bardzo często spotkać się na licznych forach kredytowych. Na początku należy wyjaśnić, że nie ma kredytów pozabankowych – kredyty udzielają wyłącznie banki (komercyjne i spółdzielcze) oraz SKOK-i. W firmie pożyczkowej można otrzymać WYŁĄCZNIE pożyczkę gotówkową.

Niezależnie od tego, jaki przymiotnik dodamy szybka, tania, konsolidacyjna, to ZAWSZE> to będzie pożyczka.

Czy bank może spłacić w naszym imieniu pożyczki pozabankowe? Nie. Oferty kredytów konsolidacyjnych nie zawierają takiej opcji.

Wszelkiego rodzaju stwierdzenia, że jest to możliwe, a chwilówki i pożyczki ratalne niebankowe można spłacić kredytem konsolidacyjnym są po prostu – nieprawdziwe.

Czy można spłacić w ramach konsolidacji pożyczki niebankowe?

To w taki razie co zrobić z tym drogim fantem? Czy z takimi pożyczkami będziesz się borykać do ostatniej raty? Są dwie możliwości, aby spłacić takie pożyczki:

W przypadku kredytów konsolidacyjnych to bank spłaca za nas wyszczególnione zobowiązania, ale jest możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel, przy dobrej zdolności kredytowej. Wybierając pożyczkę konsolidacyjną gotówkową samodzielnie spłacamy zobowiązania (i tutaj również jest możliwość otrzymania dodatkowych środków) – bank daje nam czas na zamknięcie wybranych kredytów i pożyczek.

Co daje konsolidacja kredytów, to już wiesz!

Konsolidacja kredytów pozwala na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty i poprawę płynności finansowej. To również możliwość zwiększenia zdolności kredytowej i uzyskania dodatkowych środków, które można przeznaczyć na dowolny cel (z kredytów i pożyczek konsumenckich nie można finansować z niej działalności gospodarczej).

Minusem każdego kredytu, w tym oczywiście i kredytu konsolidacyjnego, są koszty kredytowe. Poza pożyczonym kapitałem musisz dodatkowo zapłacić koszty kredytowe. Im dłużej będziesz spłacać kredyt, tym więcej zapłacisz odsetek od kredytu. To niestety zawsze sprawia, że wysokość Twojego zadłużenia wzrasta.

Aby ograniczyć dodatkowe koszty, należy porównać co najmniej dwie oferty kredytowe, aby wybrać tańszą opcję. Przy dobrej ocenie kredytowej warto również negocjować warunki kredytowe, np. poprzez zmniejszenie oprocentowania lub prowizji.

Pamiętaj zawsze, aby zwracać uwagę na kondycję domowego budżetu, a decyzja o przeprowadzeniu konsolidacji powinna być zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli spodziewasz się spadku dochodów lub wzrostu wydatków, przeprowadź audyt domowych finansów, aby sprawdzić czy poradzisz sobie z terminowym regulowaniem WSZYSTKICH należności.


1 Precyzyjnie ujmując – zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim – są to wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, również koszty usług dodatkowych w przypadku, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu. Do całkowitego kosztu kredytu nie wlicza się opłat notarialnych, a także opłat za monity z tytułu opóźnień.

Co daje konsolidacja kredytów? – zaktualizowany wpis 30 marca 2023 r.

5 komentarzy do “Co daje konsolidacja kredytów?”

 1. Jeżeli mamy naprawdę dużo kredytów na głowie, to nie ma innej opcji jak tylko to wszystko połączyć w jeden kredyt. Mniejsza i jedna rata możne być lepsza niż kilka lub kilkanaście

 2. Kredyty konsolidacyjne cieszą się popularnością i nad kredytem konsolidacyjnym można się zastanowić. Natomiast należy liczyć się z tym, że będzie on droższy – w sumie – od dotychczasowych zobowiązań. Jeśli jest obawa niezapłacenia raty za kilka miesięcy i utrata płynności finansowej, to zdecydowanie warto jest rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, nawet jeżeli wychodzi drożej. Kredyt konsolidacyjny, a w zasadzie to konsolidacja, pozwala obniżyć miesięczną ratę kredytu i to w wielu przypadkach jest naprawdę istotna pomoc i ulega dla budżetu.

 3. W ramach pożyczki bądź kredytu konsolidacyjnego, które zostają przekazane na spłatę skonsolidowanych zobowiązań, pieniądze nie trafiają na konto i nie możemy nimi swobodnie dysponować.
  Natomiast tylko dodatkowe, ekstra środki w ramach przeprowadzanej konsolidacji, mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na spłatę innych zobowiązań, zakup towarów lub usług. Czasami więc kredyty konsolidacyjne traktowane są jako możliwość uzyskania większego zastrzyku gotówki (niż bez przeprowadzonej konsolidacji).

 4. Ja miałam to szczęście, że skonsolidowałem swoje pożyczki gotówkowe jeszcze w zeszłym roku i to przed podwyżkami stóp. I mam na szczęście oprocentowanie stałe. Jak teraz rozmawiam ze swoimi znajomymi którym raty kredytowe poszły w górę nawet o 200 zł miesięcznie, to w tamtym momencie podjęłam słuszną decyzję. Generalnie jednak mogę tylko przestrzegać, że jeżeli nie ma pilnej potrzeby to nie warto niepotrzebnie się zadłużać. Z głową przede wszystkim do tego podchodzić, a nie kierować się emocjami.

 5. Jeżeli wybierzesz kredyt konsolidacyjny, to zamiast kilku rat opłacasz jedną ratę do banku, który dokonał konsolidacji i przyznał kredyt konsolidacyjny. Rata kredytowa jest często niższa, ale to już decyduje, jaka jest kwota kredytu, jak długo spłacamy i czy wybierzemy raty rosnące czy malejące.

  Kredyt konsolidacyjny jest najczęściej kredytem gotówkowym, jeżeli spłacamy pożyczki i kredyty gotówkowe, raty za samochód itp. Natomiast, jeżeli w konsolidacji kredytów jest ujęty kredyt hipoteczny, mieszkaniowy, budowlany czy pożyczka hipoteczna, to w taki wypadku zawsze mamy do czynienia z produktem hipotecznym. Ponieważ zabezpieczenie kredytu wiąże się z obciążeniem hipoteki.

  Ogólna zasada konsolidacji sprowadza się do tego, aby klient banku, zamiast spłacać kilka rat do różnych banków, płacił tylko jedną do jednego banku – do tego, który dokonał konsolidacji i przyznał kredyt. Najlepsze jest to, że to sam bank-kredytodawca dokonuje spłaty konsolidowanych zobowiązań.

  Jeżeli chcesz skonsolidować kredyty i zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, to samodzielnie decydujesz co skonsolidujesz, a co będziesz spłacać jak dotychczas.

  Plus konsolidacji? Zwiększa kontrolę nad wydatkami, ale i poprawi się sytuacja finansowa i zdolność kredytowa, dzięki mniejszej racie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok