Kredyt pożyczka gotówkowa. Oferty banków

2023-09-22 – ostatnia aktualizacja

Kredyt pożyczka gotówkowa. Oferty banków w najnowszych propozycjach. Poniżej zapoznasz się szybko i w czytelny sposób z różnymi ofertami banków w segmencie kredytów z dowolnym celem finansowania.

oferty kredytowe banków kredyty i pożyczki gotówkowe

Oferty kredytowe banków dotyczące kredytów i pożyczek gotówkowe są dostępne w każdym banku, który obsługuje klientów indywidualnych. Różnica pomiędzy ofertami jest w zasadzie taka sama: jeden kredyt gotówkowy może być tańszy, a drugi droższy.

Oferty kredytowe banków. Kredyty i pożyczki gotówkowe

Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek znalazł czas, aby porównać wszystkie kredyty gotówkowe! Banków komercyjnych jest blisko 20, dochodzą jeszcze banki spółdzielcze, a nie można również zapominać o SKOK-ach.

Jeżeli jeszcze dodamy, że każda instytucja ma przynajmniej dwa kredyty gotówkowe do zaoferowania, to ich łączna liczba przekracza zdecydowanie 100!

Jednak nie jest wcale konieczne przeglądanie kilkudziesięciu kredytów, aby znaleźć ten jeden najkorzystniejszy. Wystarczy kilka najpopularniejszych banków, trochę wolnego czasu i można zacząć analizować.

Poniżej zapoznasz się z najnowszą listą kredytów i pożyczek gotówkowych w wybranej ofercie banków: standardowe, online oraz w promocji.

Kredyt lub pożyczka gotówkowa – to zawsze kosztuje

Zanim zdecydujesz się na kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku, zastanów się jaki rodzaj kredytu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, który pozwoli Tobie zrealizować określone cele.

Wybór nie sprowadza się tylko do kredytów i pożyczek gotówkowych. Są jeszcze np. karty kredytowe i limity w kontach. Wybór determinuje również cenę finansowania.

Możesz oszacować raty kredytowe, np. korzystając z kalkulatora kredytu gotówkowego, aby orientacyjne sprawdzić czy rata kredytowa nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednak taki kalkulator nie przedstawia dokładnie wyliczonych rat i kosztów kredytowych. Prezentuje oszacowane wyniki, które w żaden sposób nie mogą być traktowane jako ranking kredytowy.

Końcowa oferta kredytu gotówkowego, którą przedstawi bank uwzględnia zawsze Twoją ocenę kredytową. Im lepsza jest zdolność kredytowa i lepszy scoring w BIK, to tym atrakcyjniejsze warunki możesz uzyskać.

Pamiętaj również, że dłużej spłacany kredyt jest droższy. Zapłacisz bowiem więcej odsetek od pożyczonego kapitału.

Na co należy zwrócić uwagę porównując oferty kredytów?

Jest kilka zasadniczych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę porównując oferty kredytowe banków. Najważniejszy jest:

  • łączny koszt pożyczki/kredytu – zawiera prowizję za udzielenie kredytu lub pożyczki, odsetki, ewentualny koszt zabezpieczenia oraz inne opłaty,

Poza tym:

1. Porównaj ofertę kredytu z innymi ofertami. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) oraz całkowity koszt kredytu, to miarodajne elementy porównawcza kosztów kredytowych.
2. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś wartościowym klientem dla banku? To w takim razie negocjuj korzystniejsze warunki kredytowania.
3. Ale nie pożyczaj nigdy więcej niż faktycznie potrzebujesz.
4. Dokładnie i uważnie przeczytaj umowę jeszcze przed jej podpisaniem. Powinno się w niej znaleźć wszystko to, co ustaliłeś z kredytodawcą.

Jak rozkładają się koszty kredytowe w ofercie?

Każdą ofertę kredytową, którą otrzymasz w banku A, możesz łatwo porównać z ofertą innego. Wszystkie szczegóły kredytu oraz jego elementarne koszty są przedstawione na specjalnym Formularzu Informacyjnym. Dodatkowo możesz poprosić o projekt przyszłej umowy.

Dokonując porównania kredytów gotówkowych należy porównywać jednakowe kredyty: co do wysokości (np. na 15 500 zł), czasu spłaty (np. 64 raty/miesiące) i rodzaju rat (stałe lub malejące).

Maksymalne oprocentowanie nominalne w skali roku nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP i jest najczęściej najwyższe w przypadku:

  • pożyczek gotówkowych pozabankowych,
  • limitów w kontach ROR i kartach kredytowych,
  • pożyczek i kredytów gotówkowych.

Poniżej znajduje się przykładowe kredyty gotówkowe z wyliczeniem poszczególnych kosztów.

Kredyt gotówkowy 12000 zł na 37 miesięcy

Przykładowy rozkład kosztów dla kredytu gotówkowego na 12000 zł z czasem spłaty wynoszącym 37 miesięcy:

RRSO: 17,81%. Oprocentowanie roczne nominalne: 12,99%. Rata ok.: 416 zł. Całkowity koszt kredytu wynosi 3396,89 zł, w tym:

  • odsetki od kredytu: 2765,31 zł,
  • prowizja: 631,58 zł.

Zdecydowanym kosztem kredytu w tym przykładzie są odsetki, stanowiące ponad 81% całkowitych kosztów. Odsetki rosną wraz z wydłużeniem czasu spłaty.

procentowy rozkład kosztów dla kredytu gotówkowego 12000 zł na 37 miesięcy

Rozkład kosztów: kredyt gotówkowy 12000 zł na 37 miesięcy. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Ponieważ oprocentowanie kredytów jest znacznie wyższe niż dwa lata temu, banki mogą zrezygnować z pobierania prowizji, ponieważ zarabiają dużo na odsetkach.

Kredyt odnawialny – karta kredytowa

O tym, że kart kredytowa jest wysoko oprocentowana zostało wspomniane już powyżej. Ile wyniesie koszt korzystania z karty?

Założenie:

1. Przyznany limit kredytowy w wysokości 10 tys. zł został wykorzystany w całości w dniu generowania pierwszego zestawienia miesięcznego w wyniku dokonania operacji bezgotówkowej.
2. Nie zostały dokonane żadne inne wpłaty, ani operacje kartą.
3. Zadłużenie jest spłacane (wraz z opłatami i odsetkami) w terminach wymaganej spłaty: raty równe, w wymaganej kwocie spłaty w wysokości 5% wykorzystanego limitu kredytowego (w nie mniejszych niż 50 zł i nie większych niż pozostałe do spłaty zadłużenie).
4. Umowa obowiązuje przez 4 lata.
5. Oprocentowanie roczne 15,00%. Opłata miesięczna za kartę 4 zł.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyniesie 17,28%. Całkowity koszt kredytu 3 039,50 zł, w tym:

  • odsetki 2 851,50 zł,
  • suma miesięcznych opłat za kartę w założonym okresie obowiązywania umowy 188 zł.

Całkowita kwota do zapłaty 13 039,50 zł.

Podobne koszty kredytowe mogą wiązać się z niespłacanym limitem w rachunku, który obciąża konto i za który płacimy wysokie odsetki. Jeżeli dochodzi jeszcze zadłużenie w karcie i inne zobowiązania kredytowe bankowe, to wówczas należałoby rozważyć ich konsolidację. Przeczytaj: Połączenie kilku kredytów w jeden.

Pożyczka gotówkowa krótkoterminowa w firmie pożyczkowej bez promocji

I na koniec porównań gotówkowych, nie można zapomnieć o ofercie pożyczek gotówkowych niebankowych, a które są bardzo drogie. Przykładowa pożyczka gotówka w wysokości 1000 zł na 30 dni – bez promocji.

RRSO: 2056,86%. Oprocentowanie nominalne: 16,00%. Całkowita koszt pożyczki: wynosi 287,15 zł, w tym:

  • odsetki: 13,15 zł,
  • prowizja: 274,00 zł.

Całkowita kwota do spłaty: 1287,15 zł.

Nawet wówczas, kiedy oprocentowanie zostanie ustalone na najwyższym możliwym i dopuszczalnym poziomie – obecnie w 2023 wynosi 19,00% w skali roku, to i tak, w koszcie krótkoterminowych pożyczek przeważać będą koszty pozaodsetkowe.

Aktualizacja wpisu: wrzesień 2023 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok