Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytów – krótko o tym czym jest kredyt konsolidacyjny, ale w jakim banku znajdziesz najciekawsze propozycje w bieżącym tygodniu.
Kiedy warto wziąć pod uwagę konsolidację kredytów? W sytuacji, kiedy suma płaconych rat kredytowych w każdym miesiącu jest zbyt duża.
Konsolidacja kredytów nie jest sposobem na „oddłużenie się„, ale skuteczną metodą na odzyskanie utraconej płynności finansowej. Jeżeli gdziekolwiek znajdziesz informację o „kredycie oddłużeniowym„, bez podania odpowiednich wyjaśnień, to znaczy, że ktoś chce Ciebie wprowadzić w błąd. W rzeczywistości wysokość zadłużenia wzrasta, ale o tym za chwilę.
Przeczytaj również: czy konsolidacja długów jest tym samym co konsolidacja kredytów?
Każda rata kredytowa jest obciążeniem finansowym dla domowych finansów. O ile jeszcze można zrezygnować z pewnych wydatków, to płatność za ratę, podobnie jak opłaty za czynsz czy abonament, należą do wydatków stałych, których płatności nie mogą być (a właściwie, to nie powinny być) opóźnione.
Zbyt duża liczba rat, a tym samym zbyt duże miesięczne wydatki z tytułu regulowana zobowiązań kredytowych, to tym większe prawdopodobieństwo, że nawet niewielkie zawirowania w przepływach finansowych doprowadzi do zachwiania bilansu domowego budżetu i kłopotów finansowych.
Bardzo często popełnianym błędem jest sięganie po pożyczkę pozabankową, aby uregulować ratę lub… nic nie robienie, bo „jakoś to będzie”. W obu przypadkach będzie tylko gorzej. Jeżeli przewidujesz, że w niedalekiej przyszłości znacznie trudniej będzie Tobie regulować zobowiązania, to możesz zastanowić się nad skonsolidowaniem zadłużenia w jeden kredyt i obniżyć ratę.
Kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja kredytów
Na początku zapoznajmy się z zestawienie banków i propozycji kredytowych z ostatniego tygodnia.
Wybór wystarczy, aby wybrać kredyt konsolidacyjny w sposób tradycyjny, przez internet czy nawet z dodatkową gotówką.
Jak działa w praktyce konsolidacja kredytowa? Kredyt konsolidacyjny nie różni się w sposób znaczący od kredytu gotówkowego. Zasadnicza różnica polega na tym, że:
- jest to kredyt celowy na spłatę zobowiązań kredytowych,
- to bank spłaca przedstawione do skonsolidowania zobowiązania,
- pieniędzy z kredytu nie otrzymujesz na konto (chyba, że wnioskowałeś również o dodatkową gotówkę, która jest przelewana na rachunek),
- konsolidacja poprawia zdolność kredytową.
Po spłaceniu kredytów i pożyczek w innych bankach, po konsolidacji masz już tylko jeden kredyt i płacisz jedną ratę.
Konsolidacja kredytów. Co można skonsolidować?
Konsolidacji kredytów obejmuje praktycznie wszystkie kredyty i pożyczki. Tak jest w teorii. W praktyce to banki same ustalają co podlega konsolidacji i na jakich warunkach.
W każdym banku skonsolidujesz kredyty i pożyczki gotówkowe. Poza tym, mogą to być również kredyty i pożyczki:
- ratalne,
- hipoteczne (mamy wówczas do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym),
- samochodowe,
- inne kredyty konsolidacyjne,
Dodatkowo banki chętnie konsolidują zadłużenie na:
- kartach kredytowych,
- w rachunkach ROR.
Wyjaśnijmy jeszcze krótko czym jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Z takim określeniem kredytu konsolidacyjnego spotykamy się w sytuacji, kiedy jednym z konsolidowanych zobowiązań jest kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) lub zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości. W pozostałych przypadkach są tzw. kredyty konsolidacyjne gotówkowe, które nie tylko nie nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń, ale i są najczęściej udzielane przez banki.
Cel kredytu konsolidacyjnego
Podsumowując, celem zasadniczym konsolidacji kredytów nie jest oddłużenie, a przede wszystkim zmniejszenie wysokości raty kredytowej.
Należy zauważyć, że zachodzi zależność pomiędzy wysokością raty i czasem kredytowania: im będzie dłuższy czas spłaty kredytu, to rata kredytowa będzie mniejsza. Ale zachodzi również druga zależność: im dłuższy będzie czas kredytowania, tym większy będzie całkowity koszt kredytu oraz wysokość zobowiązania. Czyli podobnie jak w przypadku każdego kredytu można znaleźć pewne plusy i mnóstwo minusów.
Poniżej znajduje się oszacowanie wysokości rat dla kredytu konsolidacyjnego na 50000 zł wyliczonych z kalkulatorem kredytów konsolidacyjnych, z uwzględnieniem różnych okresów kredytowania.
- 5 lat – 990 zł
- 6 lat – 850 zł
- 7 lat – 760 zł
- 8 lat – 680 zł
- 9 lat – 630 zł
- 10 lat – 580 zł.
I to wyliczenie obala kolejny mit, że kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. No tak nie jest. Owszem, rata miesięczna po konsolidacji może być znacznie mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań, ale tylko dlatego, że wydłużony będzie okres jego spłaty. Po podliczeniu koszt całkowity jest większy, przede wszystkim dlatego, że zapłacisz więcej odsetek. A im dłuższy jest czas spłaty, to z każdym dodatkowym miesiącem wzrasta koszt odsetkowy.
Konsolidacja kredytów w niektórych przypadkach jest niezbędna, jeżeli nie chcesz wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe. Ale kredyt konsolidacyjny i wybór banku oraz warunków kredytowania musi być bardzo dokładnie przeanalizowane. Sprawdź propozycje banków, porównaj koszty całkowite i najlepiej byłoby nie korzystać z dodatkowej gotówki (chyba, że chcesz spłacić pożyczki niebankowe), bo to tylko zwiększy wysokość zadłużenia.