Kredyt 20000 zł gotówkowy i konsolidacyjny

Kredyt 20000 zł gotówkowy i konsolidacyjny w bankach. Każdy z tych dwóch kredytów ma inny cel kredytowania. Kredyt gotówkowy (pożyczka gotówkowa) można przeznaczyć na dowolny cel, np. na wyremontowanie mieszkania. Natomiast kredyt konsolidacyjny to „połączenie” wybranych zobowiązań kredytowych (przede wszystkim kredytów i pożyczek gotówkowych) w jeden kredyt.

kredyt 20000 zł gotówkowy i konsolidacyjny

W jaki banku wziąć kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny na 20000 zł? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dokonując wyboru należy wziąć nie tylko parametry konkretnej oferty, ale i własne potrzeby, jak i możliwości finansowe. Na co można zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Przede wszystkim na początku należy zapoznać się z kilkoma propozycjami kredytowymi w bankach. Nie oznacza to oczywiście, że im więcej banków zgromadzisz, to dokonasz jedynego, słusznego wyboru. Chodzi przede wszystkim o to, aby zorientować się w propozycjach kredytowych, co może być pomocne w negocjowaniu ostatecznych warunków na jakich zostanie udzielony.

Poniżej znajduje się zestawienie kredytów gotówkowych, a jeszcze niżej kredytów konsolidacyjnych.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze banku

1. Zwracają uwagę na cenę kredytu należy uwzględniać całkowity koszt kredytu (CKK) lub/i RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Im niższy jest wskaźnik RRSO i CKK, to oczywiście kredyt będzie tańszy.

kredyt 20000 zł gotówkowy i konsolidacyjny koszty

2. Okres spłaty kredytu może wynosić zaledwie kilka miesięcy, ale i kilka lat, a nawet i kilkadziesiąt. W przypadku kredytów gotówkowych maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat, a średnio w propozycjach banku jest to 7-8 lat. Podobnie jest w przypadku kredytów konsolidacyjnych, z wyłączeniem kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, gdzie czas spłaty może wynosić nawet i 20-25 lat.

Wysokość raty jest ściśle powiązana z okresem kredytowania, ponieważ dłuższy okres spłaty, to mniejsza rata, ale jednocześnie rośnie koszt całkowity zobowiązania.

3. Lepsza zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa, to lepsze warunki kredytowania. Warto o tym pamiętać. Atrakcyjny klient dla banku, to taki, którego ocena kredytowa jest jak najwyższa. Może on zatem pozwolić sobie na skuteczne negocjowanie warunków kredytowania (o ile bank dopuszcza taka możliwość).

4. Wysokość prowizji za udzielenie kredytu ma największe znaczenie w przypadku kredytów krótkoterminowych, ponieważ stanowi ona wówczas większy koszt kredytowy. Natomiast wysokość oprocentowania ma zasadnicze znaczenie przy kredytowaniu długoterminowym.

5. Formy zabezpieczenia przy danym kredyt mogą być standardowe i powszechnie stosowane, jak np. ubezpieczenie, poręczenie osób trzecich oraz niestandardowe np. hipoteka na nieruchomości. Proszę pamiętać, że np. wykupienie ubezpieczenia ZAWSZE zwiększa koszt kredytu.

Kredyt 20000 zł konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny w wysokości 20000 zł, to w zasadzie wyłącznie kredyt konsolidacyjny gotówkowy. W przeciwieństwie do kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, nie jest wymagane zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki na nieruchomości. Druga opcja (hipoteczna) dotyczy znacznie większych konsolidacji, np. na 200 000 zł i na 20-30 lat.

Każdy kredyt konsolidacyjny to:

 • kredyt celowy i
 • jest przeznaczony na spłatę innych zobowiązań posiadanych w bankach (w tym samym lub w innych).

W teorii skonsolidować można wszystkie posiadane kredyty i pożyczki bankowe, w tym również limity na kartach kredytowych i rachunkach ROR. W praktyce okazuje się, że każdy bank autonomicznie podejmuje decydują o tym jakie produkty można połączyć, które z konsolidacji są wyłączone, a nawet ustalają minimalny limit konsolidacji.

Na czym polega konsolidacja kredytów? Można to przedstawić na poniższym przykładzie. Przypuśćmy, że obecnie (łącznie) do spłaty masz zobowiązania w wysokości 20000 zł:

 • kredyt gotówkowy 4000 zł,
 • pożyczka gotówkowa nr 1 3000 zł,
 • pożyczka gotówkowa nr 2 10000 zł,
 • karta kredytowa 3000 zł.

Łączna rata kredytowa płacona w każdym miesiącu wynosi np. 639,33 zł. Zamiast spłacać raty w różnych terminach i w różnych bankach, decydując się na kredyt 20000 zł (konsolidacyjny) i konsolidując zobowiązania, masz do regulowania tylko jedną ratę. To bank spłaca zobowiązania przedstawione do konsolidacji – nie otrzymujesz zatem pieniędzy bezpośrednio na konto, tylko powstaje nowe zadłużenie, a stare są zamykane.

Jak może wyglądać nowa rata? W zależności od przyjętego okresu kredytowania, przykładowe raty mogą się kształtować w następujący sposób:

Kredyt 20000 zł konsolidacyjny – oprocentowanie nominalne 6,59%, prowizja 1298 zł:

 • 4 lata – 506 zł,
 • 5 lat – 417 zł,
 • 6 lat – 358 zł,
 • 7 lat – 317 zł.

Niska rata z kredytem kredytem konsolidacyjnym

Konsolidacja pozwala zatem odzyskać lub poprawić płynność finansowa, ponieważ:

 • mniejsze jest zobowiązanie z tytułu regulowania raty kredytowej, a tym samym więcej pieniędzy pozostaje w domowym budżecie.

Dodatkowo po konsolidacji poprawia się zdolność kredytowa, co pozwala uzyskać dodatkowe finansowanie. Banki zatem mogą zaoferować dodatkową gotówkę, nawet do 20% wysokości konsolidacji. Jest to tak naprawdę nowa pożyczka gotówkowa (na dowolny cel i przelewana na Twoje konto bankowe), która jest konsolidowana z pozostałymi kredytami.

Pamiętaj jednak, że konsolidacja ma polepszyć Twoją sytuację finansową, a nie doprowadzić do ponownego nadmiernego wzrostu zadłużenia. Za jakiś czas może się bowiem okazać, że przy niewielkim spadku dochodów, rata kredytowa ponownie okaże się zbyt duża. I co wówczas? Kolejne konsolidacja czy może podpisanie aneksu do umowy?

Na marginesie: jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny i znajdziesz lepsze warunki kredytowania, to możesz go przenieść do innego banku – jest to kredyt refinansowy. I tu również jest możliwość np. wydłużenia czasu kredytowania i obniżenia wysokości rat kredytowych.

Należy zdawać sobie również sprawę, że po konsolidacji Twoje zadłużenie wzrośnie! Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ znaczne zmniejszenie raty kredytowej jest możliwe tylko poprzez znaczne wydłużenie czasu spłaty. Co prawda kredyty konsolidacyjne są z reguły niżej oprocentowana od kredytów gotówkowych, ale nie jest to tak zasadnicza różnica, że pozwala mocno obniżyć ratę, bez konieczności wydłużenia kredytowania.

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny? 3 zasadnicze czynniki, które powinny być wzięte pod uwagę przy decyzji konsolidacyjnej.

Każdy dodatkowy miesiąc to mniejsza rata, ale zwiększa się całkowity koszt kredytu. I o ile prowizja od kredytu (może być kredytowana) to jednorazowy koszt płacony jako pewien procent od wysokości kredytu, to odsetki od kredytu „ciągną się” przez wszystkie miesiące spłaty zadłużenia. I jest to zasadniczy koszt kredytowy.

Ile wyniesie całkowity koszt kredytu 20000 zł? Posłużmy się powyższym przykładem kredytu konsolidacyjnego na 20000 zł.

Kredyt 20000 zł konsolidacyjny – całkowity koszt kredytu CKK (oprocentowanie nominalne 6,59%, prowizja 1298 zł):

 • 4 lata – 4 288 zł,
 • 5 lat – 5 020 zł,
 • 6 lat – 5 776 zł,
 • 7 lat – 6 628 zł.

Kredyt 20000 zł – dla kogo konsolidacyjny i gotówkowy?

Najłatwiej jest odpowiedzieć w sytuacji,  kiedy pytanie dotyczy kredytu gotówkowego. Jest to kredyt:

 • z przeznaczeniem na dowolny cel.
 • jak każdy kredyt zresztą, skierowany wyłącznie dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytową,
 • możliwy do uzyskania zarówno poprzez bankowość tradycyjną (osobiście udając się do placówki bankowej), jak i korzystając z bankowości mobilnej i internetowej.
 • którego uzyskanie nie wymaga skomplikowanych procedur i z reguły wymaganych jest mało formalności. O tym, co znajduje się we wniosku o kredyt gotówkowy zostało napisane TUTAJ.

Natomiast z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać osoby, które:

 • mają kilka (a czasami nawet i kilkanaście) różnych zobowiązań kredytowych w bankach, począwszy od pożyczek gotówkowych, a kończąc na kartach kredytowych i chcą je wszystkie „połączyć” w nowy kredyt.
 • nie pamiętają o terminowej spłacie wszystkich zobowiązań – konsekwencją może być negatywna historia kredytowa w BIK.
 • chcą poprawić płynność finansową – oznacza to, że zmniejszają się wydatki z tytułu płatności raty, a to oznacza, że zwiększy się tzw. dochód rozporządzalny (czytaj: więcej pieniędzy pozostanie w domowym budżecie do dyspozycji).
 •  zamierzają skorzystać z możliwości wzięcia dodatkowej gotówkowi w ramach kredytu konsolidacyjnego.
 • chcą zwiększyć zdolność kredytową.

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny lub gotówkowy?

W przypadku kredytów konsumenckich nie ma takiego kryterium jak OPŁACALNOŚĆ. Inaczej to wygląda w sytuacji przedsiębiorstw, które np. zaciągają kredyt gotówkowy na przeprowadzenie inwestycji.

Dla konsumenta , zarówno kredyt konsolidacyjny, jak i gotówkowy, to koszt i należy oddać ZAWSZE więcej niż pożyczyliśmy. Konsekwencje związane z regulowaniem zadłużenia i uszczupleniem domowych finansów będziesz ponosił przez kilka lub nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Istotne jest zatem, jak spożytkujesz pieniądze z kredytu i ile więcej oddasz bankowi. Ostatecznie zawsze jest tak, że to bank zarobi na Tobie. I pamiętaj: pożyczasz obce pieniądze, a oddajesz swoje.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok