Kredyt hipoteczny porównanie 200000 zł

2024-01-30 – ostatnia aktualizacja

Kredyt hipoteczny na 200000 zł to poważne zobowiązanie finansowe, nie tylko na wysoką kwotę, ale i z pewnością z długim okresem kredytowania. Gdzie jest najlepszy kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) na 200 000 zł?

kredyt hipoteczny porównanie 200000 zł

Kredyt w wysokości 200 000 zł to naturalnie kredyt hipoteczny, ale i może to być również kredyt gotówkowy i konsolidacyjny:

W tym artykule skupimy się wyłącznie na kredycie hipotecznym, który cechuje się znacząco dłuższym czasem kredytowania, nawet kilkunastoletnim, ale który może być przeznaczony tylko na określone cele związane z zakupem, budową lub modernizacją nieruchomości.

Kredyt hipoteczny 200000 zł i kalkulator rat

Który bank wybrać na sfinansowanie zakup nieruchomości w wysokości 200 000 zł? Konieczne jest zapoznanie się z propozycjami banków, a następnie porównanie ofert.

Czy w wyborze najkorzystniejszego kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) pomoże porównywarka kredytów hipotecznych i banków? Ułatwi z pewnością wytypowanie banków, z którymi można się skontaktować w sprawie kredytu. Natomiast sama porównywarka, to przede wszystkim dwie rzeczy:

  • oszacowanie rat kredytowych według ustalonych parametrów,
  • możliwość wysłania formularza kontaktowego do banku lub do pośrednika.

Do porównywarki wystarczy wpisać wysokość szukanego kredytu (może to być właśnie kredyt hipoteczny na 200 000 zł) i określić czas kredytowania, aby uzyskać bieżącą listę banków. W ten sposób sprawdzisz oprocentowanie czy oszacowaną wysokość rat kredytowych.

To, ile wyniesie rata kredytu hipotecznego na 200 000 zależy od wielu czynników. Głównie jest to czas kredytowania oraz parametry samego kredytu, np. wysokość jego oprocentowania nominalnego oraz pozostałych kosztów kredytowych.

Kredyt hipoteczny porównanie 200000 zł samodzielnie czy z doradcą?

Istnieje kilka sposobów na to, aby wybrać kredyt hipoteczny 200 000 zł na zakup mieszkania. Możemy samodzielnie wybrać banki i umówić się na spotkanie w sprawie kredytu lub umówić się z doradcą finansowym. Z pewnością, aby zrobić to samodzielnie należy dysponować pewną wiedzą na temat kredytów hipotecznych. Natomiast kiedy niewiele wiemy na ten temat, warto jest spotkać się z doradcą finansowym.

Poniżej znajdują się informacje pozwalające na umówienie się z doradcą lub jednym z banków.

Gdzie po kredyt na zakup mieszkania w wysokości 280 tys. zł? Najnowsze porównanie rat, przegląd banków i pośredników finansowych: Kredyt Mieszkaniowy 280 tysięcy złotych.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny 200 000 zł jest dedykowany przede wszystkim na zakup nieruchomości, budowę lub jej remont. Cechy produktów kredytowych zabezpieczonych na hipotece nieruchomości, to przede wszystkim:

1. Duża kwota finansowania. Przeważenie dolny limit zaczyna się od 50 tys. zł (przeczytaj również: Kredyt na mieszkanie 50 tysięcy złotych), a 200 000 zł najczęściej nie wystarczy na zakup mieszkania lub domu, ale może stanowić uzupełnienie oszczędności.

2. Długi czas kredytowania (nawet i 30 lat), aby uzyskać odpowiednio niską ratę kredytową.

3. W przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) wymagany jest wkład własny.

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka posiadanej przez kredytobiorcę nieruchomości. Hipoteka przypisana jest do nieruchomości, nie zaś do kredytobiorcy. Oznacza to, że bank przyznając kredyt, ma prawo do egzekwowania jego spłaty od każdego kolejnego właściciela danej nieruchomości. Istotne jest zatem, aby kupując np. mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdzić czy jego hipoteka nie jest obciążona.

Co się stanie w przypadku, kiedy kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu hipotecznego? Bank może wówczas zająć kredytowaną nieruchomość i za pośrednictwem komornika wystawić ją na sprzedaż. Jeżeli nie zostaną pokryte koszty zobowiązania, wówczas pozostała część będzie egzekwowana od dłużnika.

Ile zapłacisz za kredyt hipoteczny na 200 000?

Cena kredytu hipotecznego jest wyrażona przez całkowity koszt kredytu. Na koszty bankowe decydujący wpływ mają następujące elementy:

1. Całkowita kwota kredytu – to suma całkowitego finansowania udostępnionego kredytobiorcy. W omawianym artykule jest to 200 tysięcy złotych.

2. Oprocentowanie nominalne kredytu (RSO – Roczna Stopa Oprocentowania). Jest to parametr, na podstawie którego wyliczane są odsetki od pożyczonego kapitału. Oprocentowanie kredytów hipotecznych może być okresowo stałe lub zmienne. Przy oprocentowaniu stałym rata kredytowa jest jednakowa, niezależnie od zmiany wysokości stóp procentowych. Obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych nie przekracza 8-10%.

3. Czas spłaty kredytu. Długość kredytowania wpływa nie tylko na wysokość raty, ale i na całkowity koszt kredytu. Im dłuższy jest czas spłaty zadłużenia, tym mniejsza jest rata, ale wyższe są koszty odsetkowe. Maksymalny okres spłaty dla kredytów hipotecznych to 30-35 lat.

4. Pozostałe koszty: prowizja oraz różnego rodzaju ubezpieczenia.

Dodatkowo przy kredycie hipotecznym występują koszty pozabankowe, takie jak np. koszty wpisania hipoteki nieruchomości czy opłaty notarialne.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny na 200 000?

Wysokość zarobków netto, to tylko jeden z czynników, który jest brany przy analizie zdolności kredytowej. Ważna jest również strona wydatkowa gospodarstwa domowego (w tym również i inne zobowiązania kredytowe), wiek wnioskodawcy, historia kredytowa w BIK, wysokość zgromadzonego wkładu własnego.

Po drugie, każdy z banków w nieco inny sposób oblicza zdolność kredytową, co ma realne przełożenie na jej wysokość. W skrócie oznacza to, że w jednym banku nie będzie problemu z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na 200 000, a w innym zdolność może być niewystarczająca.

Dlatego tak istotne jest, aby nie korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, ale udać się do wybranych banków i zapytać o kredyt lub skontaktować się z pośrednikiem finansowym, np. z Expandera.

Oczywiście dla celów informacyjnych możliwe jest oszacowanie zdolności kredytowej.

Rozpatrywać będziemy dwa przypadki, w których o kredyt hipoteczny w wysokości 200 000 zł ubiega się singiel oraz rodzina 2+1.

Załóżmy również, że w obu przypadkach wnioskodawcy nie mają innych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych oraz nie posiadają limitów w kartach kredytowych i na kontach.

SINGIEL i kredyt hipoteczny na 200 000 zł:

  • czas spłaty: 10 lat – wysokość zarobków netto: 5000 zł,
  • 15 lat – 4700 zł,
  • 20 lat – 4600 zł,
  • 25 lat – 4500 zł.

RODZINA 2+1 i kredyt hipoteczny na 200 000 zł:

  • czas spłaty: 10 lat – wysokość zarobków netto: 6500 zł,
  • 15 lat – 6100 zł,
  • 20 lat – 5900 zł,
  • 25 lat – 5800 zł.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok