Kredyt mieszkaniowy 280 tys. zł. 30 lat? Rata ok. 2200 zł

2024-01-29 – ostatnia aktualizacja

Sprawdź kredyt mieszkaniowy na 280 tys. zł na zakup – właśnie – mieszkania. W jakim banku szukać finansowania? Czy ktoś może pomóc?

kredyt mieszkaniowy 280 tys. zł

Wyszukanie kredytu, zwłaszcza hipotecznego, nie jest sprawą łatwą, ale nie niemożliwą. Najlepiej już na samym początku zapoznać się z propozycjami banków i pośredników finansowych. Pozwoli to na zorientowanie się, jak wygląda obecna sytuacja na rynku.

Kredyt hipoteczny nie jest tani

Jak to nie jest tani? A przecież można spotkać się z opiniami, że jest to najtańszy kredyt na rynku! Ale tylko wówczas, kiedy spojrzymy na oprocentowanie, które faktycznie jest najmniejsze spośród wszystkim produktów kredytowych.

kredyt mieszkaniowy i oprocentowanie innych kredytów bankowych
Oprocentowanie kredytu hipotecznego i innych kredytów. Źródło: www.pekao.com.pl

Jeżeli jednak przyjrzysz się kosztom kredytowym, to zauważysz, że są one bardzo wysokie!

W zdecydowanej większości kredyty mieszkaniowe są zobowiązaniami zaciąganymi na co najmniej kilkanaście lat. Kilkadziesiąt, a może i kilkaset miesięcznych rat kredytowych! Odsetki, nawet przy niewielkim oprocentowaniu są ogromne! Prowizja, ubezpieczenia, opłaty notarialne i sądowe – to wszystko podliczone razem może być bliskie pożyczonemu kapitałowi.

I dlatego właśnie kredyty hipoteczne, tak jak każde inne, również się porównuje, aby wyszukać kredyt korzystniejszy.

Jeżeli nie masz na to czasu lub wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie przeanalizować kredyty mieszkaniowe, to skontaktuj się z pośrednikiem finansowym. Pomoże w przeprowadzeniu porównania.

Kredyt mieszkaniowy 280 tys. zł u pośrednika finansowego

Powyżej znajduje się lista banków, ale i możliwość skontaktowania się z pośrednikiem finansowym w sprawie kredytu na mieszkanie w wysokości 280 tys. zł. Spotkanie jest oczywiście darmowe i w dowolnie wybranym czasie.

Sprawdzanie banków oraz wyszukiwanie i porównywanie kredytów mieszkaniowych jest zadaniem czasochłonnym. Nie tylko potrzebna jest specjalistyczna wiedza, ale i dostęp do jak największej liczby banków. Jakie korzyści zyskujemy kontaktując się z ekspertem finansowym?

Dobry pośrednik finansowy wyszuka konkretny produkt, w tym przypadku będzie to kredyt mieszkaniowy, dopasowany do potrzeb klienta. Uwzględni również oczekiwania i możliwości potencjalnego kredytobiorcy. Pomoże w skompletowaniu dokumentów, wypełnieniu wniosku kredytowego, aż po wizytę w banku podczas podpisywania umowy o kredyt mieszkaniowy.

Czy pośrednik finansowy otrzymuje wynagrodzenie za sprzedaż kredytu mieszkaniowego? Tak, ale to nie my płacimy za wykonaną usługę, ale instytucje kredytowe. Co więcej, nie jesteś zobligowany do skorzystania z przedstawionej propozycji kredytowej.

Jaka rata dla kredytu mieszkaniowego na 280 tys. zł?

Wysokość raty zostanie wyliczona dokładnie tylko przez ten bank, który przedstawi nam ofertę. Innej możliwości, aby dokładnie ją obliczyć, po prostu nie ma.

Można skorzystać np. z porównywarki kredytów hipotecznych, czy to na portalu kredytowym, czy na stronie banku. Ale i tak będą to wyliczenia jedynie szacunkowe bez oceny kredytowej.

Aby nie pozostawiać Państwa bez odpowiedzi, taką ratę oszacujemy przyjmując pewne założenia.

Kredyt mieszkaniowy: 280 tys. zł.
Wartość kupowanej nieruchomości: 350 tys. zł.
Marża: 2,60%.
Prowizja: płatna gotówką (niekredytowana).
LtV (Loan to value) – stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu: 80%.
RRSO (reprezentatywne) 9,67%.

Czas spłaty podany w latach. Rata kredytowa orientacyjna:

20 lat (240 miesięcy/rat) – 2 513,83 zł.
25 lat (300 miesięcy/rat) – 2 344,00 zł.
26 lat (312 miesięcy/rat) – 2 320,21 zł.
27 lat (324 miesięcy/rat) – 2 298,88 zł.
28 lat (336 miesięcy/rat) – 2 279,71 zł.
29 lat (348 miesięcy/rat) – 2 262,45 zł.
30 lat (360 miesięcy/rat) – 2 246,90 zł.

Przykładowe wyliczenia rat dla kredytu hipotecznego na 400 tys. zł.

Jakie zarobki dla kredytu na 280 tys. zł?

Uzyskiwane dochody netto muszą być na odpowiednio wysokim poziomie, aby o jakikolwiek kredyt się ubiegać. Wydatki w gospodarstwie domowym są zawsze, ale im mniejsze, tym większa będzie zdolność kredytowa.

Bank wyliczy również koszty utrzymania i nie wolno podawać nieprawdziwych danych! Analitycy bankowi liczą koszt utrzymania gospodarstwa domowego najczęściej na podstawie minimum socjalnego.1

Jeżeli przyjmiemy, że kredyt będzie spłacany przez 20-30 lat oraz:

  • osób w gospodarstwie (łącznie z osobą wnioskującą o kredyt) jest dwie,
  • suma rat zobowiązań kredytowych z tytułu płatności rat wynosi 0 zł,

to wówczas miesięczne dochody netto dla kredytu na 280 tys. zł powinny wynosić ok. 7000 zł.

Wyliczenia są oszacowane, a każdy bank wylicza zdolność kredytowa nieco inaczej, stąd w jednym banku zdolność będzie większa, a w innym mniejsza.

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Można zdecydować się na kredyt z inną osobą (np. z żoną lub mężem), jak również z osobą trzecią (niekoniecznie ktoś z rodziny).

1 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Publikacja: „Informacja o poziomie i strukturze minimum socjalnego w 2022 r. (na podstawie danych średniorocznych). Minimum socjalne średnioroczne dla gospodarstwa pracowniczego 1-osobowe wynosiło 1487,63 zł, a dla 2-osobowego na 1 osobę 1261, 31 zł. Źródło: https://www.ipiss.com.pl/pion-badawczy-polityki-spolecznej/wysokosc-minimum-socjalnego/.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok