Kredyt na mieszkanie 50 tysięcy złotych

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-01 – ostatnia aktualizacja

Kredyt na mieszkanie w wysokości 50 tysięcy złotych? Przegląd banków, gdzie można złożyć wniosek o kredyt na zakup mieszkania, jeżeli brakuje nam tylko 50 tys. zł. Porównanie i wyliczenia rat kredytowych (szacunkowe) w bankach.
kredyt na mieszkanie 50 tysięcy złotych
Kredyt na mieszkanie 50 tysięcy złotych. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt na mieszkanie w wysokości 50 tys. zł to nie jest wysoki kredyt, jeżeli bierzemy pod uwagę średnie wysokości kredytów hipotecznych. Nie mniej jednak ważne jest, aby wybrać taki bank, w którym taki kredyt jest stosunkowo najtańszy.

Kredyt hipoteczny na 50 tys zł, to w większości banków dolna granica kredytu hipotecznego (górna jest znacznie większa – zależy od zdolności kredytowej). W jakim banku pożyczyć?

Kredyt na zakup mieszkania 50 tysięcy. Wyszukiwarka

Szacunkowe wyliczenia rat kredytowych w zależności od wybranego okresu kredytowania. Kredyt na mieszkanie 50 tysięcy zł.

Brakująca kwota 50 tysięcy do zakupu wybranej nieruchomości, może zostać również sfinansowana z kredytu lub pożyczki gotówkowej.

Zdolność i wiarygodność kredytowa

Kredyt w wysokości 50 tysięcy nie jest dużym kredytem, oczywiście jeżeli chodzi o hipoteczne. Nie zwalnia to jednak od konieczności porównania kredytów w bankach, o ile istotna jest cena finansowania.

Zanim bank zdecyduje o tym, czy udzieli kredytu hipotecznego, to z pewnością sprawdzi:

 • zdolnością kredytową, do wyliczenia której brane są uzyskiwane dochody, rodzaj umowy o pracę, pozostałe zobowiązania kredytowe, wiek, miejsce zamieszkania, ilość osób na utrzymaniu i kilka innych.
 • wiarygodność kredytową, czyli Twoją historię kredytową w BIK.
 • czy dysponujesz odpowiednim wkładem własnym, który w 2024 roku wynosi 20% ceny nieruchomości. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie za 62 500 zł, to musisz mieć na ten cel 12 500 zł. Kredyt hipoteczny, który potrzebujesz to 50 tys. zł.
Jeżeli nie masz 20% wkładu własnego, to banki umożliwiają również sfinansowanie zakupu nieruchomości kredytem hipoteczny z 10% wkładem własnym. Brakująca kwota wkładu własnego jest przez banki ubezpieczana, pokrywany przez klienta.

Ale to nie są oczywiście wszystkie koszty które poniesiemy w związku z zakupem mieszkania. To między innymi: podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości, opłaty notarialne, niekiedy również prowizja dla biura nieruchomości.

Kredyt na mieszkanie 50 tysięcy. Przegląd banków i pośredników

Powyższy kalkulator ma na celu ułatwienie w oszacowaniu rat kredytowych i dopasowania jej do naszych możliwości finansowych. Jeżeli chcemy skontaktować się ze specjalistami w segmencie kredytów hipotecznych, to można wybrać z poniższej listy banki lub znanych i sprawdzonych na rynku pośredników finansowych.

Najczęściej wymagane dokumenty przy kredycie mieszkaniowym:

 • wniosek kredytowy wraz ze wszystkimi załącznikami,
 • dowód osobisty,
 • drugi dokument tożsamości ze zdjęciem, np. paszport lub prawo jazdy,
 • wymagane jest potwierdzenie posiadania środków na pokrycie wkładu własnego, który obecnie wynosi 20%,
 • umowa o pracę – w zależności od banku mogą być akceptowane umowy na czas nieokreślony, umowy na czas określony, kontrakt menadżerski,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
 • pełny wyciąg z konta bankowego, na które wpływają wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy,
 • PIT-11, PIT 37 za poprzedni rok lub ewentualnie za 2 poprzednie lata.

Pamiętaj o tym, że zawsze należy porównać kredyty mieszkaniowe, niezależnie od tego czy robisz to samodzielnie czy korzystasz z usług pośredników finansowych. Jest to zobowiązanie na długie lata i na znaczą kwotę. To TY będziesz przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy regulował zobowiązanie.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać 50 tysięcy kredytu hipotecznego?

Pamiętać należy, że maksymalna wysokość kredytu hipotecznego uzależniona jest od oceny zdolności kredytowej. Po drugie jej wysokość będzie się różnić w poszczególnych bankach.

Przyjmując jednak pewne proste założenia, można ją oszacować.

 • osoba wnioskująca: singiel,
 • okres kredytowania: 120 miesięcy,
 • miesięczne dochody netto: 2200 zł,
 • suma rat kredytowych, limitów: 0 zł.

Przy stosunkowo niewielkim dochodzie netto (2200 zł) jest szansa, aby uzyskać kredyt hipoteczny na 50 tysięcy złotych przy 10-letnim czasie spłaty.

Jakie musiałyby być szacunkowe zarobki netto, jeżeli okres kredytowania zostałby skrócony o połowę? Dla 5-letniego czasu spłaty (60 rat kredytowych), zarobki netto wynosić już muszą około 2800 zł.

Natomiast dla gospodarstwa 2+1 (zakładając, że rodzina nie posiada innych zobowiązań) zarobki netto dla kredytu hipotecznego w wysokości 50 tysięcy złotych przedstawiają się następująco – oszacowane wyliczenia:

 • 120 miesięcznych rat kredytowych: 4300 zł,
 • 60 miesięcznych rat kredytowych: 4700 zł.

Finansowanie wkładu własnego

Wkładem własnym najczęściej jest gotówka, ale nie może ona pochodzić z pożyczki lub innego kredytu.

Co jeżeli nie mamy wystarczających oszczędności? Niektóre banki akceptują inne rodzaje zabezpieczenia, np.:

 • dotychczasowe środki włożone w budowę nieruchomości (koszty poniesione na roboty budowlane lub zakup materiałów budowlanych),
 • środki wniesione na rzecz dewelopera (w tym na rachunek powierniczy),
 • inna nieruchomość, która jest własnością kredytobiorcy, ale nie może być kredytowana (np. drugie mieszkanie jako wkład własny – pod warunkiem, że nie jest obciążone hipotecznie),
 • działka pod zabudowę domu (działka budowlana) jako zabezpieczenie kredytu,
 • środki na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Zaoszczędzone środki nie muszą być wypłacane – bank zabezpieczy odpowiednią kwotę na rachunku, aż do momentu, kiedy zostanie spłacona minimalna kwota wkładu własnego.
 • darowizna od bliskiej rodziny. Darowizny od członków najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo i dzieci) są zwolnione z opodatkowania, ale musi być sporządzona umowa o darowiźnie i należy rozliczyć się w urzędzie skarbowym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok