Pierwszy kredyt gotówkowy

Publikacja: 2022-07-20. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Pierwszy kredyt gotówkowy w życiu? Sytuacja, kiedy rozważana jest decyzja o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki gotówkowej, nie jest czymś nadzwyczajnym. Częściej bywa, że pierwszym zobowiązaniem bankowym nie jest wcale kredyt gotówkowy, ale kredyt ratalny, limit kredytowy lub debet w koncie.
pierwszy kredyt gotówkowy
Pierwszy kredyt gotówkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Niezależnie na jaki produkt kredytowy się zdecydujesz, to zdolność kredytowa (co wpływa i jak poprawić zdolność kredytową i historia kredytowa są najważniejszymi przesłankami, które bierze bank pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego.

Pierwszy kredyt bez historii w BIK może być problemem, jeżeli chcemy skorzystać z finansowania z banku, ale nie powoduje, że wniosek jest automatycznie odrzucany. Bank po prostu nie wie, jak radziliśmy sobie w przeszłości ze spłatą zobowiązań i w związku z tym może mieć wątpliwości, czy kredyt bądź pożyczka zostanie spłacona w terminie.

Jak w związku z tym:

Wziąć pierwszy kredyt gotówkowy bez historii kredytowej?

Z pewnością nie będzie to taka łatwa sprawa, aby dostać pierwszy kredyt. Zwłaszcza, kiedy dochody są w granicach najniższego wynagrodzenia, umowa jest podpisana na czas określony lub zawarta jest umowa cywilno-prawna, a wniosek kredytowy opiewa na wysoką kwotę.

Warto również przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy, zbudować pozytywną historię kredytową w BIK.

Działania, które ułatwią uzyskanie pierwszego kredytu

Jakie podjąć działania przed złożeniem wniosku o pierwszy kredyt gotówkowy i zwiększyć jednocześnie szanse na jego otrzymanie?

1. Przede wszystkim należy stworzyć historię kredytową w BIK. Każdy produkt kredytowy zaciągnięty w banku jest odnotowany w Twoje historii kredytowej. I ma to zastosowanie zarówno w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych, jak i kredytów ratalnych, kart kredytowych, limitów i debetów w ROR-ach czy dla kredytów hipotecznych.

Ważne jest, aby spłaty zobowiązań były terminowe, bowiem tylko w ten sposób można stworzyć dobrą historię kredytową. I nie ma tutaj znaczenia na jaką kwotę zostało zaciągnięte zobowiązanie, jaki jest limit kredytowy – najistotniejsza jest spłata bez opóźnień.

1. Lepszy scoring (wartość punktowa) w raporcie BIK, tym większe szanse na korzystniejszy kredyt. Scoring jest przyznawany potencjalnemu kredytobiorcy i określa ryzyko braku spłaty zobowiązania. 2. Punktacja w BIK pojawia się dopiero po 6 miesiącach od rozpoczęcia spłaty. 3. Negatywna historia kredytowa wyklucza możliwość uzyskania kredytu lub pożyczki bankowej (ale niekoniecznie pożyczki przez internet pozabankowe).

Bardzo ważne: zdolność kredytowa!

Drugim istotnym czynnikiem przy całościowej ocenie kredytowej, jest zdolność kredytowa. Banki biorą pod uwagę w szczególności:

  • wielkość uzyskiwanych dochodów,
  • wysokość kosztów utrzymania,
  • staż pracy zawodowej ogółem,
  • rodzaj zawartej umowy związanej z zatrudnieniem,
  • długość stażu w obecnym miejscu pracy,
  • wiek,
  • stan cywilny,
  • liczbę osób na utrzymaniu.

Bank sprawdzi (przeglądając raport BIK) czy spłacasz jakieś inne zobowiązania kredytowe, jak również czy widniejesz w bazach dłużników.

Większa zdolność kredytowa (czyli dochód rozporządzalny pozostający do dyspozycji po opłaceniu wszystkich wydatków), to jednocześnie możliwość wnioskowania o większy pierwszy kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu gotówkowego do kilku lub kilkunastu tys. zł, nie powinno być kłopotu z jego przyznaniem przy najniższej krajowej (oczywiście, przy spełnieniu wymaganych przez bank warunków).

Pamiętaj! Im dłuższy jest czas spłaty kredytu, tym rata będzie mniejsza (a tym samym i większa będzie zdolność kredytowa), ale zwiększy się koszt odsetkowy (i tym samym kredyt będzie droższy).

Jeżeli ubiegasz się o pierwszy kredyt gotówkowy, to najlepiej jest to zrobić w banku, w którym masz konto i na które wpływa wynagrodzenie. Dzięki temu bank może nie tylko szybko zapoznać się z historią rachunku, ale i oszacować ryzyko kredytowe.

Pierwszy kredyt za zero

Nie ma. Tak po prostu kredyt gotówkowy za zero złotych – oddajesz tyle samo co pożyczasz, obecnie w bankach jest rzadko spotykany. Od czasu do czasu pojawiają się takie propozycje, ale naprawdę sporadycznie. Jak trafimy na promocję kredytową, to można pożyczyć do 2000 zł z maksymalnym czasem spłaty wynoszącym 24 miesiące.

Nie kredyt, ale pożyczkę gotówkową za 0 zł można znaleźć natomiast w internetowych firmach pożyczkowych. I to w zasadzie dotyczy wyłącznie pożyczki 0 60 dni, czyli krótkoterminowych pożyczek do 30-60 dni. Obecnie taka promocja jest w kilku firmach pożyczkowych dla nowych klientów.

Pamiętaj, aby zapoznać się z regulaminem taki pożyczek, aby wiedzieć na jakich zasadach są one udzielne. Zdarzały się przypadki, że reklama na głównej stronie firmy pożyczkowej informowała, że pierwsza pożyczka jest za zero złotych, a w rzeczywistości naliczany był koszt za udzieloną pożyczkę.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok