Kredyt odnawialny czy kredyt gotówkowy

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-17 – ostatnia aktualizacja

Kredyt odnawialny czy kredyt gotówkowy w banku? Jaka będzie lepsza opcja i czy każdy z niej może skorzystać? Zwłaszcza w sytuacji, kiedy potrzebujesz niewielkiego finansowego wsparcia ze strony banku na kwotę np. 2000 zł lub 5000 zł. Czy lepiej jest wziąć kredyt gotówkowy czy może skorzystać z kredytu odnawialnego?

kredyt odnawialny czy gotówkowy

Co to jest kredyt odnawialny? Jest to produkt (zwany również kredytem w koncie osobistym), który jest powiązany z naszym rachunkiem w banku. W ramach takiego rachunku, bank może nam udzielić kredytu. W ten sposób można korzystać ze środków, które udostępnia bank i przeznaczyć je na dowolny cel.

Wysokość kredytu odnawialnego zależy między innymi od uzyskiwanych dochodów oraz wpływów na konto. Przy dochodach ok. 2500 zł miesięcznie, możemy otrzymać nawet i 5000 zł takiego kredytu w koncie (oczywiście zależy to wybranego banku i oceny zdolności kredytowej).

Jeżeli nie masz konta bankowego, to poniżej znajdują się propozycje dostępne w bankach (bardzo często konto bankowe można założyć online).

Kredyt odnawialny zasada działania

Podstawowa zasada jest taka, że każdy wpływ na rachunek zmniejsza powstałe saldo zadłużenia.

Przykładowo otrzymaliśmy limit 10 tys. zł. Na koncie znajduje się 1500 zł, a zatem ogólne saldo wynosi 11 500 zł.

Kupiliśmy meble do salonu za kwotę 4500 zł, nasze saldo zmniejszył się do kwoty 7000 zł. Z kredytu odnawialnego wykorzystaliśmy 3000 zł.

Następnie na konto wpłynęło 2500 zł z tytułu wynagrodzenia, co spowodowało, że saldo rachunku wynosi obecnie 9500 zł, zadłużenie w kredycie odnawialnym wynosi 500 zł.

Poprzednio odsetki były naliczane od kwoty 3000 zł (bo z takiego kredytu skorzystaliśmy), obecnie odsetki są naliczane od 500 zł.

  • na koncie 1500 zł (suma dostępnych środków: 1500 zł)
  • przyznany limit 10000 zł (sdś: 11500 zł)
  • wydatek 4500 zł (sdś: 7000 zł)
  • wpływ na konto 2500 zł (sdś: 9500 zł)

Na co może zostać przeznaczony taki kredyt? Na dowolny cel. Nie ma znaczenia czy zostaną pieniądze wydane na odzież, meble, samochód czy na wczasy.

Kredyt odnawialny w koncie bankowym jest uruchamiany przeważnie na 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia. Kredyt gotówkowy jest generalnie droższy od limitu w koncie, ponieważ dochodzi wiele dodatkowych kosztów. Jednakże przy średnich dochodach nie otrzymamy kredytu odnawialnego większego, niż 10 000 zł.

Dodatkowo oprocentowanie przy pożyczce gotówkowej jest liczone od całości, niezależnie od tego czy wykorzystaliśmy całość czy tylko jego część. Przy kredycie odnawialnym oprocentowanie jest zawsze liczone od wykorzystanego limitu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok