Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką – połącz zobowiązania i pozyskaj środki

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-07 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

1. Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką (z dobraniem gotówki, z ekstra gotówką) pozwala spłacić wybrane zobowiązania w bankach i zastąpić je jednym nowym kredytem.
2. Część środków z nowego kredytu jest przeznaczona na spłatę zobowiązań, a pozostała kwota stanowi dodatkową gotówkę.
3. Kredyt z dodatkową gotówkową jest dostępny m.in. w Pekao, Alior Bank i PKO BP: Lista Banków.
kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, z dobraniem gotówki
Konsolidacja z dodatkową gotówką. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Szukasz sposobu na zdobycie dodatkowej gotówki, ale martwisz się, że spłacając już inne zobowiązania masz ograniczoną zdolność kredytową? W takim przypadku rozważ skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli ci połączyć kilka różnych kredytów i pożyczek w jeden.

Dzięki temu będziesz mógł uregulować tylko jedno zobowiązanie, którego rata może być niższa niż ich suma przed konsolidacją. Dodatkowo, masz możliwość ubiegania się o dodatkową gotówkę.

Co to jest kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką?

Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, to kredyt celowy udzielany przez bank na spłatę innych zobowiązań, Konsolidowane zobowiązania nie muszą pochodzić z tego samego banku. Muszą one być jednak na bieżąco spłacane bez opóźnień.

W praktyce konsolidacja kredytów polega na tym, że bank przeprowadzający „łączenie” kredytów, spłaca wierzycieli, przelewając środki w odpowiednich kwotach do banków, których zobowiązania zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym. Jeżeli kredytobiorca wnioskował również o dodatkowe środki, to wówczas zostają one przekazane na jego konto.

Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki nie są niczym innym, jak pożyczką gotówkową i można je przeznaczyć dowolnie, np. na wyremontowanie mieszkania, urlop czy zakup mebli, sprzętu RTV, itp.
kredyt konsolidacyjny w banku
Kredyt konsolidacyjny w banku. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Gdzie po kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki?

O kredyt konsolidacyjny z ekstra gotówką można zapytać w kilku bankach.

Wysokość pożyczki gotówkowej, która jest możliwa do uzyskania, zależy od propozycji banku, ale i od oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Na przykład w Banku Pekao można uzyskać nawet 25% dodatkowych pieniędzy w stosunku do wysokości przeprowadzanej konsolidacji. Możliwość uzyskana takich środków jest również możliwe w PKO BP.

Bank Kwota
(maks)
ProwizjaRSODodatkowe
środki
UWAGI
Pekao S.A.250 tys. zł0%10,99%
zmienne
do 25%Możliwość karencji
w spłacie pożyczki.
Alior Bank
ONLINE
200 tys. zł0%11,90%
stałe
TAKPowyżej 100 000 zł
(brutto) wymagane
jest ubezpieczenie.
BNP230 tys. zł0%10,99%
stałe
TAKKredyt dostępny w
opcji z i bez
ubezpieczenia.
PKO BPbd0%13,99%
zmienne
TAKMożna przenieść
nawet 1 ratę.
Santander300 tys. zł0%do 15,99%bd

Uwagi: 1. RSO (oprocentowanie nominalne roczne) – na podstawie przykładu reprezentatywnego.
2. Bank Pekao: Prowizja 0% od 10000 zł do 250000 zł z okresem kredytowania 96 – 120 miesięcy.
3. Santander Bank: prowizja 0% od kwoty konsolidowanych kredytów z innych banków. Od pozostałej części kredytu d0 11,99%, min. 50 zł.Ostateczne warunki kredytowania zależą od zdolności kredytowej klienta, przedstawione informacje nie stanowią oferty kredytowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu cywilnego.

Czy są korzyści z konsolidacji kredytów?

Kredyt konsolidacyjny jest prostym i popularnym rozwiązaniem oferowanym przez banki, pozwalającym spłacić istniejące zobowiązania i dodatkowo otrzymać gotówkę. Podstawowe zalety:

 1. Jedna rata – wygodna spłata. Konsolidując wszystkie swoje kredyty uzyskujesz jedną ratę. Rozwiązanie to nie tylko ułatwia kontrolę nad finansami, ale także zapewnia większą przejrzystość budżetu.
 2. Obniżenie raty – poprzez wydłużenie okresu kredytowania.
 3. Długi czas spłaty – dla kredytu konsolidacyjnego gotówkowego może to być nawet 10 lat, bez konieczności zabezpieczenia hipotecznego.
 4. Korzystne oprocentowanie – nominalne oprocentowanie często jest atrakcyjniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych, co jest istotne szczególnie przy dobieraniu gotówki.
 5. Prosta procedura – uzyskanie kredytu konsolidacyjnego jest proste, wnioskowanie jest podobne do ubiegania się o kredyt gotówkowy. Wniosek można złożyć również online.
 6. Elastyczne raty – możliwość wyboru równych lub malejących rat, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i zdolności kredytowej.
 7. Wsparcie doradcy – bankowy doradca towarzyszy klientowi na każdym etapie, pomagając w ocenie zdolności kredytowej i symulacji rat.
dlaczego możliwa jest dodatkowa gotówka z kredytem konsolidacyjnym
Dlaczego możliwa jest dodatkowa gotówka z kredytem konsolidacyjnym. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Czy dodatkowa gotówka wpływa na wysokość raty kredytu?

Dodatkowa gotówka, którą bank może przekazać w momencie konsolidacji, jest proponowana wyłącznie klientom, których zdolność kredytowa jest na tyle wysoka, że poradzą sobie ze spłatą większego zobowiązania.

Konsolidując na przykład kredyty na 70 tysięcy złotych i korzystając z dodatkowej gotówki w wysokości 30 tysięcy, otrzymamy kredyt konsolidacyjny na 100 tys. zł.

Przyjmując, że okres kredytowania to 10 lat, a oprocentowanie wynosi 11,99% to:

 1. W przypadku „czystego” kredytu konsolidacyjnego na 70 tys. zł rata równa wyniosłaby 1 003,89 zł, a koszt odsetkowy 50 467,04 zł.
 2. Decydując się na kredyt konsolidacyjny (70 tys. zł) z dodatkową gotówkową (30 tys. zł) rata wzrosłaby do 1 434,13 zł, a koszt całkowity wyniósłby 72 095,78 zł.

Możliwość skorzystania z ekstra pieniędzy nie bierze się z niczego. Ponieważ konsolidacja kredytów pozwala na zmniejszenie wysokości raty w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań, to i jednocześnie strona wydatkowa w domowym budżecie się zmniejsza. Tym samym stan bilansu poprawia się i dysponujemy większym budżetem rozporządzalnym i mamy jednocześnie większą zdolność kredytową.

Pamiętaj, że kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową, to nie tylko większy kredyt, ale i wzrost całkowitego kosztu zobowiązania.
dodatkowa gotówka i wzrost raty oraz kosztów odsetkowych
Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką na 25 tys. zł + 30% ekstra. Wzrost raty oraz kosztów odsetkowych. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Czy kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką jest przez internet?

Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką online, czyli przez internet i bez wychodzenia z domu, jest jak najbardziej możliwe.

Kredyty konsolidacyjne online w ofercie banków są od kilku lat i pojawiły się znacznie wcześniej niż wówczas, kiedy wybuchła epidemia Covid-19. Obecnie jest to jedna z opcji konsolidacyjnych dla klientów banków.

Czy warto jest skorzystać z opcji internetowej? Jeżeli nie chcesz chodzić do banków, to możesz rozważyć kredyt konsolidacyjny online bez wychodzenia z domu. Ale ważne jest, aby jednocześnie zwracać uwagę na koszt całkowity takiego zobowiązania, bo niekoniecznie musi to być kredyt najtańszy. Warto porównać przynajmniej dwie oferty z różnych banków.

Przy kredycie konsolidacyjnym przez internet wniosek jest wypełniany online. Dołącza się do niego zeskanowane umowy kredytowe mające zostać skonsolidowane oraz zaświadczenia o uzyskiwanych zarobkach (lub wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie). Wymagania i forma dostarczenia dokumentów może się różnić w poszczególnych bankach.

Procedura kredytowa i wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny najczęściej odbywa się w modelu hybrydowym: online i telefonicznie z doradcą.

Końcowa umowa kredytowa jest najczęściej podpisywana online, ale można to również zrobić w banku lub niekiedy jest dostarczana do podpisania przez kuriera.


W jakim banku konsolidacja i dodatkowa gotówkowa online?

Które z banków mają kredyty konsolidacyjne online? Przede wszystkim należy wymienić:

Alior Bank – internetowy kredyt konsolidacyjny online „Jednak rata – zamiast kilku”.

 • do 200 tys. zł,
 • 10-letni okres kredytowania,
 • ubezpieczenie od 100 tysięcy złotych kredytu brutto (NNW i od utraty pracy),
 • z RRSO 12,57%,
 • formalności załatwisz przez telefon i e-mail,
 • w formularzu kontaktowym dostępny jest kalkulator kredytowy.

Dodatkowe informacje na temat kredytu można znaleźć we wpisie: Konsolidacja kredytu Alior Bank.

Santander Bank Polska – kredyt konsolidacyjny online.

 • od 1000 zł do 300 tys. zł,
 • 10-letni okres kredytowania,
 • brak prowizji od kwoty konsolidowanych kredytów z innych banków,
 • RRSO 21,69%,
 • elastyczny dzień płatności raty,
 • formalności online i telefonicznie.

Dodatkowe informacje na temat kredytu można znaleźć we wpisie: Konsolidacja kredytu Santander Bank.


Kredyt konsolidacyjny bez dodatkowych pieniędzy

Mniejszy kredyt konsolidacyjny, bez takich ekstra pieniędzy, pozwoliłby:

1. Uzyskać taką samą ratę, co przy kredycie konsolidacyjnym z dodatkową gotówką, ale przy krótszym okresie kredytowania. Wówczas osiągniemy mniejszy koszt całkowity kredytu.

konsolidacja 50 tys. zł z/bez dodatkowa gotówka wysokość raty
Konsolidacja 50 tys. zł z/bez dodatkowa gotówka. Przy podobnej racie. Źródło: kredytyporownywarka.pl

2. Uzyskać mniejszą ratę niż przy kredycie konsolidacyjnym z dodatkową gotówkową przy takim samym czasie spłaty.

konsolidacja 50 tys. zł z/bez dodatkowa gotówka wysokość raty przy 5 latach
Konsolidacja 50 tys. zł z/bez dodatkowa gotówka. Wysokość raty przy spłacie 60 miesięcy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt konsolidacyjny z dodatkowymi środkami?

Aby otrzymać kredyt, banki wymagają, aby miesięczne dochody były na tyle wysokie, aby umożliwiały spłatę rat kredytowych. Miesięczna rata nie powinna z reguły przekraczać 40-50% dochodów netto. Pozwala to wówczas zachować zdolność do regulowania innych bieżących płatności oraz ewentualnych nieprzewidzianych kosztów.

Jednak dochody netto, to nie jest jedyny element oceny zdolności kredytowej. Banki biorą pod uwagę równie wydatki domowe (stałe i inne zobowiązania kredytowe), liczbę osób na utrzymaniu, historię zatrudnienia, staż pracy i wiele innych czynników.

Konkretne informacje dotyczące zarobków, czy wystarczą do przeprowadzenia konsolidacji, uzyskasz bezpośrednio w wybranym banku.

Poniższe przykład prezentują dwie opcje kredytu dla singla oraz rodziny 2+1: kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową i bez takich środków. Założenia dla oszacowania zarobków netto: konsolidowane są wszystkie zobowiązania, łącznie z limitami.

Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową i bez takich środków dla singla:

Kredyt konsolidacyjnyDodatkowa
gotówka 20%
Kredyt +
20%
20 tysięcy złotych4000 zł24 tys. zł
Czas spłaty2 lata4 lata2 lata4 lata
Zarobki netto2400 zł2000 zł2900 zł2100 zł
50 tysięcy złotych10000 zł60 tys. zł
Czas spłaty3 lata5 lat3 lata5 lat
Zarobki netto4100 zł2700 zł4900 zł3200 zł
100 tysięcy złotych20000 zł120 tys. zł
Czas spłaty5 lat10 lat5 lat10 lat
Zarobki netto5000 zł3200 zł5000 zł3800 zł
150 tysięcy złotych30000 zł180 tys. zł
Czas spłaty6 lat10 lat6 lat10 lat
Zarobki netto5400 zł4600 zł6400 zł5100 zł
200 tysięcy złotych40000 zł240 tys. zł
Czas spłaty6 lat10 lat6 lat10 lat
Zarobki netto6500 zł5000 zł8500 zł5800 zł

Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową i bez takich środków rodzina z jednym dzieckiem:
Kredyt konsolidacyjnyDodatkowa
gotówka 20%
Kredyt +
20%
20 tysięcy złotych4000 zł24 tys. zł
Czas spłaty2 lata4 lata2 lata4 lata
Zarobki netto4600 zł4200 zł4800 zł4300 zł
50 tysięcy złotych10000 zł60 tys. zł
Czas spłaty3 lata5 lat3 lata5 lat
Zarobki netto5300 zł4800 zł5600 zł5000 zł
100 tysięcy złotych20000 zł120 tys. zł
Czas spłaty5 lat10 lat5 lat10 lat
Zarobki netto5900 zł5100 zł6300 zł5400 zł
150 tysięcy złotych30000 zł180 tys. zł
Czas spłaty6 lat10 lat6 lat10 lat
Zarobki netto6700 zł5800 zł8000 zł6300 zł
200 tysięcy złotych40000 zł240 tys. zł
Czas spłaty6 lat10 lat6 lat10 lat
Zarobki netto8900 zł6600 zł10600 zł7400 zł


Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć kredyt konsolidacyjny?

Podstawowe warunki, które należy spełnić ubiegając się o kredyt konsolidacyjny:

 1. Uzyskać pozytywną ocenę kredytową – uwzględnia zdolność kredytową (wysokość dochodów, wydatki w gospodarstwie domowym, liczbę osób na utrzymaniu, wiek wnioskodawcy, itp.) oraz historię spłaty zobowiązań w BIK.
 2. Złożyć wniosek o konsolidację zgodnie z wymogami określonymi przez konkretny bank.
 3. Dostarczyć wymagane dokumenty.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką, konieczne będą dodatkowe dokumenty związane z nieruchomością. Wartość kredytu może być ograniczona maksymalnie do 60-80% wartości nieruchomości. Niezbędne będą również inne dokumenty i zaświadczenia, które nie występują przy konsolidacji gotówkowej.

Podobnie jak przy innych kredytach, również w przypadku kredytu konsolidacyjnego bank wyliczy zdolność kredytową. Nie ma innej możliwości, aby mógł ocenić jaka jest szansa na to, że spłacimy raty w ustalonej wysokości.

Pamiętajmy również o tym, że jeżeli zdarzyły się nam „poślizgi” w regulowaniu rat kredytowych przekraczających 30 dni, to nasza wiarygodność kredytowa w BIK jest znacząco gorsza.

Oba te czynniki ŁACZNIE decydują o uzyskanej ocenie kredytowej i akceptacji lub odrzuceniu wniosku kredytowego.


Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Aby wziąć kredyt konsolidacyjny, należy postępować według poniższych kroków:

 1. Wypełnij i wyślij wniosek kontaktowy online do banku – umożliwia to kontakt telefoniczny ze strony banku. Przedstawi szczegóły oferty dostosowanej do Twoich możliwości finansowych.
 2. Przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty, zaświadczenia o dochodach oraz umowy dotyczące spłacanych już zobowiązań. Przyspieszy to proces aplikowania i umożliwi uzyskanie niezbędnych informacji.
 3. Jeżeli zdecydowałeś się na konkretny bank i ofertę, to możesz złożyć wniosek. Są różne formy składania wniosku:
  • bankowość elektroniczna, jeżeli wniosek składasz w swoim banku,
  • wypełnisz wniosek online lub wspólnie z pracownikiem banku (telefonicznie), jeżeli składasz wniosek w innym banku,
  • osobiste złożenie wniosku w placówce bankowej.

Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to będziesz mógł podpisać umowę kredytową, a bank przeprowadzi konsolidację i spłaci zobowiązania. A Tobie pozostanie do spłacania nowy kredyt zgodnie z ustalonym harmonogramem.


Krótkie podsumowanie konsolidacji

Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu konsolidacji z dodatkową gotówką powinna być przemyślana i oparta na rzetelnej analizie obecnej, ale i przyszłej sytuacji finansowej.

Choć może to być korzystne rozwiązanie (ale bardziej jest konieczne), należy pamiętać, że wiąże się z dodatkowym kosztami. Zasadniczo konsolidację kredytów przeprowadza się z kilku powodów:

 • Zredukowanie liczby zobowiązań. Jeżeli wszystkie umowy kredytowe zostaną zamknięte, to wówczas będzie tylko jeden termin płatności raty.
 • Obniżenie nowej raty kredytowej, to mniejsze domowe wydatki na obsługę zadłużenia w porównaniu do stanu przed konsolidacją.
 • Zwiększenie zdolności kredytowej osiągane poprzez mniejszą ratę. Następuje zmniejszenie wydatków związane z obsługą zadłużenia.
 • Możliwość uzyskania dodatkowej gotówki lub większej pożyczki w przyszłości. Efekt zwiększenia zdolności kredytowej.
dodatkowa gotówka wynika ze zmniejszenia raty i zwiększenia zdolności kredytowej
Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką: mniejsza rata i większa zdolność kredytowa. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Można również zaoszczędzić na kredycie wybierając tańszy kredyt i spłacając stare, drogie zobowiązania. Na przykład limity i karty kredytowe – Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna.

Czy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego? Jeżeli nie ma innych możliwości, np. zwiększenia dochodów lub ograniczenia w znaczący sposób wydatków, to wówczas jest to kwestia absolutnie konieczna do rozważenia. Natomiast

FAQ – kredyty konsolidacyjne z gotówką

kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką to możliwa opcja, tylko przy dobrej i stabilnej sytuacji finansowej. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące kredytów konsolidacyjnych:


Czy suma konsolidacji równa jest wysokości kredytu konsolidacyjnego?

Zazwyczaj kwota kredytu konsolidacyjnego jest równa sumie rat kredytów pozostających do spłaty, a które mają zostać skonsolidowane.

Jednak w przypadku, kiedy:

 • włączysz limity z kont bankowych czy kart kredytowych lub/i
 • zadeklarujesz chęć uzyskania dodatkowej gotówki,

To w oczywisty sposób kwota kredytu konsolidacyjnego wzrośnie.

Rozważ, czy ekstra gotówkowa jest Tobie rzeczywiście potrzebna. Należy wnioskować o kwotę kredytu, którą można spłacić, tak aby uniknąć problemów związanych z nieterminową spłatą.

W jaki sposób wysokość raty zależy od czasu spłaty?

Czas w jakim zamierzasz spłacić nowe zobowiązanie, to kolejna ważna kwestia. Chcesz zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań z tytułu płaconej raty? Nie ma innej możliwości, jak wydłużenie czasu spłaty.

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe będą raty. Jednak pamiętaj, że wydłużenie czasu spłaty wiąże się ze zwiększeniem całkowitych kosztów kredytu.

Jeżeli będzie to kredyt konsolidacyjny z dodatkowa gotówka, to być może konieczne będzie jeszcze większe wydłużenie czasu spłaty, aby osiągnąć efekt obniżonej raty.

konsolidacja 50 tys. zł z/bez dodatkowa gotówka
Konsolidacja na 50 tys. zł z/bez dodatkowa gotówką. Wzrost wysokości kredytu konsolidacyjnego. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Jakie zobowiązania bankowe można łączyć?

Skonsolidować (w zależności od wybranego banku i wybranej propozycji) można:

 • kredyty, pożyczki gotówkowe – najczęściej konsolidowane produkty bankowe,
 • kredyty ratalne,
 • kredyty samochodowe,
 • kredyty hipoteczne (mieszkaniowe), pożyczki hipoteczne,
 • zadłużenie na kartach kredytowych,
 • debet w kontach bankowych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na te limity w kontach ROR, które są niespłacane od wielu miesięcy. Przy obecnie wysokim oprocentowaniu nominalnym (a dotyczy to głównie tych produktów), generują wysoki koszt odsetkowy, zwłaszcza, jeżeli są to limity na duże kwoty. Zadłużenie na kartach i kontach ROR można skonsolidować z pożyczką konsolidacyjną (bankową).

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Podziała kredytów konsolidacyjnych zależy głównie od tego, jakie zobowiązania są spłacane i jakie jest zabezpieczenie kredytu. Wyróżnić można w zasadzie trzy rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • kredyt konsolidacyjny gotówkowy,
 • kredyt konsolidacyjny bez hipoteki z zabezpieczeniem,
 • kredyt hipoteczny konsolidacyjny,
 • kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny.

Każdy z tych kredytów różni się od pozostałych:

 1. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kredytu konsolidacyjnego. Oferowany również przez internet. Nie wymaga posiadania dodatkowego zabezpieczenia. Maksymalna kwota takiego kredytu to ok. 250 tysięcy złotych do 10 lat.
 2. Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki z zabezpieczeniem. Najczęściej wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia, przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia lub poręczenia osób trzecich. Dotyczy głównie kredytobiorców z gorszą zdolnością kredytową lub przy wysokiej konsolidacji z długim czasem spłaty.
 3. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Konsolidacja może obejmować dodatkowo kredyty i pożyczki hipoteczne. Zabezpieczeniem spłaty jest nieruchomość. Jej właścicielem nie musi być kredytobiorca – może to być również osoba trzecia, która wyrazi na to zgodę. Kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym pozwala przeprowadzić konsolidację na wysoką kwotę, a spłata może zostać rozłożona nawet na 20-30 lat. Formalności jest znacznie więcej niż przy konsolidacji gotówkowej, a cały proces wnioskowania trwa nawet kilka tygodni.

Nie ma natomiast takiego kredytu, jak kredyt konsolidacyjny bez BIK, ponieważ banki zawsze pobiorą raport wiarygodności z Biura Informacji Kredytowej.


Jak wybrać korzystny kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką?

Podczas wyboru kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówkową należy zwróć uwagę na trzy kluczowe parametry:

 • oprocentowanie nominalne,
 • prowizję i inne opłaty,
 • ubezpieczenie kredytowe.

Odsetki od kredytu konsolidacyjnego stanowić będą główny koszt kredytu. Prowizja (procentowa) to zysk dla banku z tytułu udzielenia kredytu.

Przed podjęciem decyzji sprawdź również, czy wcześniejsza spłata obecnych zobowiązań nie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Poszczególne elementy kosztowe składają się na całkowity koszt kredytu, czyli w zasadzie na jego cenę. Może być ona wyrażona właśnie poprzez koszt całkowity w złotówkach, ale i przez procentowy wskaźnik RRSO.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest z reguły niżej oprocentowany niż gotówkowy, to i decydując się na dodatkową gotówkę z kredytem konsolidacyjnym, można otrzymać takie środki taniej.

Kolejnym krokiem jest staranne porównanie ofert kredytów. Warto to zrobić analizując formularze informacyjne otrzymane z banków. Zwracając uwagę na RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) oraz koszt całkowity kredytu, łatwiej jest dokonać wyboru tańszej oferty.


Komu się opłaca wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kto powinien rozważyć przeprowadzenie konsolidacji? Odpowiedź zależy od celu, jaki zamierzamy osiągnąć i możliwości finansowych.

1. Jeżeli założeniem konsolidacji jest obniżenie sumy miesięcznych zobowiązań w budżecie domowym, to korzyści będą zasadnicze.

Przykład 1. Przed konsolidacją wysokość miesięcznych rat kredytowych wynosi 1200 zł. Po konsolidacji nowa rata zostaje ustalona na 700 zł. Miesięczne wydatki budżetowe zmniejszają się o 500 zł.

Dodatkowo kredytobiorca nie musi pamiętać o spłacie kilku zobowiązań, bo jest tylko jeden przelew do wykonania. Konsolidacja pozwala jednocześnie zoptymalizować wydatki i odciążyć domowy budżet. Można również zastanowić się nad długoterminowym i spokojnym naprawianiem domowych finansów.

2. Minusem są oczywiście koszty kredytowania. Im dłuższa jest spłata zobowiązania, tym większy jest koszt odsetkowy kredytu. Zadłużenie domowego budżetu jest wówczas większe niż przed konsolidacją.

3. Decydując się na kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką można pożyczyć pieniądze taniej niż wybierając kredyt lub pożyczkę gotówkową osobno.

Przykład 2. Kredyt konsolidacyjny jest oprocentowany 10,89%, a pożyczka gotówkowa 12,45%. Nie ma innych kosztów kredytowych.

Załóżmy, że bierzemy pod uwagę:

 • kredyt konsolidacyjny bez dodatkowej gotówki i osobno pożyczkę gotówkową,
 • kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką.

Konsolidacja jest przeprowadzana na kwotę 20 tysięcy złotych na 4 lata (48 miesięcznych rat), dodatkowe pieniądze w wysokości 8 tysięcy złotych.

Koszty zobowiązania i wysokość raty równej.

Kredyt konsolidacyjny bez dodatkowej gotówki i osobno pożyczka gotówkowa ze spłatą na 3 lata:

 • Kredyt konsolidacyjny – rata 515,84 zł, koszt całkowity 4 760,45 zł.
 • Pożyczka gotówkowa – rata 267,44 zł, koszt całkowity 1 627,74 zł.
 • Łączna wysokość raty: 783,28 zł. Całkowita kwota do spłaty: 34 388,19 zł.

Kredyt konsolidacyjny (20000 zł) z dodatkową gotówką (8000 zł), która jest wliczona do kwoty kredytu. Całe zobowiązanie wynosi wówczas 28000 zł, a spłata rozłożona na 4 lata:

 • Wysokość raty: 722,18 zł. Całkowita kwota do spłaty: 34 664,63 zł.

W drugim przypadku rata jest mniejsza, a całkowita kwota do spłaty nieznacznie większe. Wynika to z tego, że pożyczka gotówkowa włączona do konsolidacji jest spłacana przez 4 lata, a nie przez 3 lata, jak w pierwszym przypadku.

Należy jeszcze wspomnieć, że na kredycie konsolidacyjnym można zaoszczędzić, jeżeli nowy kredyt zostanie udzielony na lepszych warunkach kredytowania od konsolidowanych zobowiązań. Taka sytuacja może na przykład dotyczyć spłaty limitów w kartach kredytowych i w rachunkach bankowych.

Wyliczenia kosztów i ewentualnych korzyści wymaga w każdym przypadku przeprowadzenia stosownych wyliczeń i analiz. Powyższe przykłady mają charakter poglądowy.

Jak zwiększy się rata i koszt kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką przy zwiększaniu dodatkowych środków?

Wyliczenia dla kredytu konsolidacyjnego na 20 tysięcy złotych z oprocentowaniem 10,89% rocznie. Czas kredytowania 48 miesięcy (raty równe). Wyłącznym kosztem są odsetki.

kredyt konsolidacyjny na 20 tysięcy złotych z dodatkową gotówką
Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką na 20 tysięcy złotych. Ekstra pieniądze od 2000 zł do 20 tysięcy. Rata i koszt odsetkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kto może wnioskować o kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny może ubiegać się szerokie grono potencjalnych kredytobiorców, pod warunkiem jednak, że:

1. Mają odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową.
2. Spłacają przynajmniej jeden kredyt lub pożyczkę.

To można skonsolidować jeden kredyt? Nie, ale jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe środki w ramach kredytu, to tak naprawę konsolidowane są już dwa produkty kredytowe.

Co więcej, nie ma konieczności zamknięcia wszystkich zobowiązań, bo można wybrać te, które mają zostać spłacone wcześniej. Można zatem wybrać tylko i wyłączenie kredyty gotówkowe, których raty są największym obciążeniem lub mają obecnie mało korzystne oprocentowanie.


Ile trwa przyznanie kredytu konsolidacyjnego?

Proces uzyskania kredytu konsolidacyjnego może różnić się w zależności od banku oraz od rodzaju kredytu i polityki kredytowej prowadzonej przez bank. Generalnie nie ma jednak różnicy, czy jest to kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką czy bez takich środków. Wydanie decyzji o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego możliwe jest nawet w dniu złożenia wniosku. W przypadku popularnego kredytu gotówkowego, decyzja kredytowa podejmowana jest nawet w ciągu kilku minut lub maksymalnie kilku dni roboczych. Wnioski o większe kredyty konsolidacyjne są rozpatrywane są nieco dłużej. Najdłuższy czas na wydanie decyzji, to decyzja związana z kredytem konsolidacyjnym zabezpieczonym hipotecznie.


Czy bank może odmówić konsolidacji kredytów?

Tak, bank może odmówić konsolidacji kredytów z różnych powodów. Banki dokładnie analizują wnioski o konsolidację, a decyzja jest indywidualna dla każdego wnioskodawcy z osobna. Oto kilka możliwych powodów odmowy:

 1. Niewystarczająca zdolność kredytowa. Bank ocenia Twoją zdolność do spłaty zobowiązań na podstawie ustalonych parametrów.
 2. Może się okazać, że kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką ze względu na zbyt niską zdolność kredytową nie będzie możliwy, ale „czysta” konsolidacja będzie dostępna.
 3. Zła historia kredytowa w BIK. Jeśli masz opóźnienia w spłacie innych zobowiązań przekraczające 30 dni, Twoja wiarygodność kredytowa jest negatywna i wkluczy możliwość przeprowadzenia konsolidacji.
 4. Zbyt wysokie zadłużenie. Jeśli łączna suma Twoich kredytów jest bardzo duża w porównaniu do Twoich dochodów, bank może uznać to za zbyt ryzykowne. Jednak większe jest ryzyko nieotrzymania np. kredytu gotówkowego, niż konsolidacyjnego.
 5. Brak zabezpieczenia, o ile takie są wymagane. Kredyt konsolidacyjny może wymagać zabezpieczenia, np. hipoteki na nieruchomości.
 6. Inne czynniki. Głównie są to czynniki związane z analizą zdolności, np. wiek wnioskodawcy czy źródło dochodów. Odrzucenie wniosku następuje również w sytuacji, kiedy wnioskodawca znajduje się w jednej z tzw. baz dłużników – jest to połączone z oceną wiarygodności kredytowej. Odmowa może dotyczyć także zobowiązań, które zamierzamy skonsolidować.

Źródła dodatkowe:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_konsolidacyjny,
https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1615,pojecie.html.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok