Konto bankowe gdzie najlepiej?

2024-03-13 – ostatnia aktualizacja

Konto bankowe gdzie najlepiej założyć? W jakim banku? Darmowe, płatne lub on-line? Czyli na co zwracać uwagę wybierając konto w banku.
konto bankowe gdzie najlepiej?
Konto bankowe gdzie najlepiej? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Wiele z osób, które chce założyć konto w banku, szuka darmowego. Pierwsza lepsza reklama, na której widzą slogan: „konto za 0 zł” i wypełniają wniosek, zakładają rachunek i za miesiąc okazuje się, że bank pobrał opłatę. Tak to wygląda, kiedy nie czytamy umowy, regulaminu oraz nie sprawdzamy tabeli opłat i prowizji. Najczęściej bowiem darmowe jest prowadzenie konta, przelewy krajowe czy wypłaty z bankomatów danego banku. I to nie zawsze! Bo są banki, które pobierają prowizję za przelewy lub prowadzenie rachunku. Nie jest wcale tak, że bank chce nas oszukać! Bank chce tylko sprzedać produkt i prowadzi określone i skuteczne działania marketingowe.

Podobnie jak w supermarkecie, potrafimy dokładnie przejrzeć produkt, przeczytać zawartość na etykiecie, sprawdzić w gazetce, jakie są warunki promocji, to podobnie powinniśmy postępować wybierając produkt w banku. Nie jest to skomplikowane, jedynie należy poświęcić trochę więcej czasu. No, w końcu chodzi o nasze pieniądze.

Opłaty za konto bankowe

Wybierając konto w banku wystarczy, że otworzymy Tabelę Prowizji i Opłat, przeczytamy regulamin, jeżeli jest to konto promocyjne i zwrócimy uwagę na opłaty dotyczące:

  • prowadzenie rachunku,
  • przelewy krajowe,
  • prowizje za wypłaty z bankomatów oraz sprawdzanie salda,
  • wpłaty i wypłaty w oddziale banku,
  • płatności dokonywane kartą płatniczą,
  • korzystanie z wpłatomatów,
  • weryfikację salda,
  • wydanie duplikatu karty płatniczej.

Dodatkowe usługi w ramach konta lub za korzystanie z karty płatniczej są tylko dodatkiem, które często nie zniweluje kosztów, które ponosić będziemy z tytułu wszelkich opłat związanych z użytkowaniem rachunku.

Konto bankowe gdzie najlepiej założyć?

Czy powinniśmy kierować się przy wyborze rachunku rankingami kont bankowych? I tak i nie. Rankingi, czy to kont bankowych czy też pożyczek i kredytów, powstają na podstawie określonych założeń, które jednocześnie mogą mieć różne wagi. W przypadku kredytów podstawowym założeniem jest jego całkowity koszt, ale nie ma żadnego rankingu, który by prezentował wszystkie możliwe kombinacje. Czy znajdziesz ranking kredytów gotówkowych na 22000 zł na 6 lat, przy założeniu, że jesteś osobą zamężną, z dwójką dzieci, osiągającą przychód netto w wysokości 3560 zł, z kredytem do spłacenia w wysokości 21500 zł i oceną scoringową na 4 gwiazdki?

Podobnie jest w przypadku kont bankowych. Nie ma takiej możliwości, aby przeanalizować wszystkie czynniki, a poza tym może to być zadanie bardzo subiektywne. Lepiej jest płacić 10 zł za konto miesięcznie, mieć wszystkie bankomaty za darmo, cashback i 5 darmowych przelewów? Czy może mieć darmowe konto, wszystkie przelewy za 0 zł, bankomaty za darmo danego banku, ale bez moneyback?

Przeczytaj również jak zmienić konto bankowe i czy warto to zrobić.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok