Konto bankowe gdzie najlepiej?

2022-03-04 – ostatnia aktualizacja

Konto bankowe gdzie najlepiej założyć? W jakim banku? Darmowe, płatne lub on-line? Czyli na co zwracać uwagę wybierając konto w banku.

konto bankowe gdzie najlepiej?

Wiele z osób, które chce założyć konto w banku, szuka darmowego. Pierwsza lepsza reklama, na której widzą slogan: „konto za 0 zł” i wypełniają wniosek, zakładają rachunek i za miesiąc okazuje się, że bank pobrał opłatę. Tak to wygląda, kiedy nie czytamy umowy, regulaminu oraz nie sprawdzamy tabeli opłat i prowizji. Najczęściej bowiem darmowe jest prowadzenie konta, przelewy krajowe czy wypłaty z bankomatów danego banku. I to nie zawsze! Bo są banki, które pobierają prowizję za przelewy lub prowadzenie rachunku. Nie jest wcale tak, że bank chce nas oszukać! Bank chce tylko sprzedać produkt i prowadzi określone i skuteczne działania marketingowe.

Podobnie jak w supermarkecie, potrafimy dokładnie przejrzeć produkt, przeczytać zawartość na etykiecie, sprawdzić w gazetce, jakie są warunki promocji, to podobnie powinniśmy postępować wybierając produkt w banku. Nie jest to skomplikowane, jedynie należy poświęcić trochę więcej czasu. No, w końcu chodzi o nasze pieniądze.

Opłaty za konto bankowe

Wybierając konto w banku wystarczy, że otworzymy Tabelę Prowizji i Opłat, przeczytamy regulamin, jeżeli jest to konto promocyjne i zwrócimy uwagę na opłaty dotyczące:

 • prowadzenie rachunku,
 • przelewy krajowe,
 • prowizje za wypłaty z bankomatów oraz sprawdzanie salda,
 • wpłaty i wypłaty w oddziale banku,
 • płatności dokonywane kartą płatniczą,
 • korzystanie z wpłatomatów,
 • weryfikację salda,
 • wydanie duplikatu karty płatniczej.

Dodatkowe usługi w ramach konta lub za korzystanie z karty płatniczej są tylko dodatkiem, które często nie zniweluje kosztów, które ponosić będziemy z tytułu wszelkich opłat związanych z użytkowaniem rachunku.

Konto bankowe gdzie najlepiej założyć?

Czy powinniśmy kierować się przy wyborze rachunku rankingami kont bankowych? I tak i nie. Rankingi, czy to kont bankowych czy też pożyczek i kredytów, powstają na podstawie określonych założeń, które jednocześnie mogą mieć różne wagi. W przypadku kredytów podstawowym założeniem jest jego całkowity koszt, ale nie ma żadnego rankingu, który by prezentował wszystkie możliwe kombinacje. Czy znajdziesz ranking kredytów gotówkowych na 22000 zł na 6 lat, przy założeniu, że jesteś osobą zamężną, z dwójką dzieci, osiągającą przychód netto w wysokości 3560 zł, z kredytem do spłacenia w wysokości 21500 zł i oceną scoringową na 4 gwiazdki?

Podobnie jest w przypadku kont bankowych. Nie ma takiej możliwości, aby przeanalizować wszystkie czynniki, a poza tym może to być zadanie bardzo subiektywne. Lepiej jest płacić 10 zł za konto miesięcznie, mieć wszystkie bankomaty za darmo, cashback i 5 darmowych przelewów? Czy może mieć darmowe konto, wszystkie przelewy za 0 zł, bankomaty za darmo danego banku, ale bez moneyback?

Przeczytaj również jak zmienić konto bankowe i czy warto to zrobić.

1 komentarz do “Konto bankowe gdzie najlepiej?”

 1. Warto zwrócić uwagę, że jest wiele ofert bankowych kredytów gotówkowych z możliwością otworzenia konta – wówczas, jeżeli jest to oferta promocyjna, to mamy obniżone oprocentowanie lub prowizję. Jeżeli nie mamy konta w danym banku lub nie chcemy takiego konta otwierać, to również znajdziemy takie kredyty.

  Kredyt w koncie ROR (Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy) jest możliwy tylko u wyłącznie, jeżeli rachunek posiadamy w banku. Nie można przecież udzielić kredytu w koncie przez bank A, jeżeli konto mamy w banku B.

  W obu przypadkach również inny jest sposób spłaty. Także koszty w obu przypadkach są inne, porównując taki sam kredyt i okres kredytowania.

  W przypadku kredytów gotówkowych otrzymujemy harmonogram spłat: data płatności oraz jej wysokość. Kredyt w koncie jest to natomiast limit kredytowy, a tym samym możemy go spłacać w dowolnym momencie, w dowolnej wysokości, a odsetki są naliczane nie od całości przyznanego limitu, ale tylko wykorzystanego kapitału, przez określony czas.

  Jak kształtuje się o procentowanie w obu przypadkach? Kredyty w rachunku są zazwyczaj oprocentowane niżej niż kredyty gotówkowe i pożyczki. W przypadku kredytu gotówkowego jest prowizja (z reguły procentowa) od wysokości przyznanego kredytu, w przypadku kredytu w koncie ROR z reguły jest opłata za uruchomienia limitu na 12 miesięcy.

  Jeżeli przyjrzymy się bliżej ofercie jednego z banków, który udostępnia limit kredytowy w koncie, można zauważyć, że jest to znacznie lepsza oferta, niż przy kredycie gotówkowym na taką samą kwotę i okres czasu. R R S O dla takiego limitu wynosi tylko 10,47%. Oprocentowanie nominalne jest zatem jest maksymalne (10% w skali roku), ale nie opłaty z tytułu prowizji.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok