Jak wyjść z długów bankowych i niebankowych?

2024-02-02 – ostatnia aktualizacja

Czy można szybko wyjść z długów, przede wszystkim z bankowych, które niszczą domowe finanse? Pozbywanie się zadłużenia to nie jest proces szybki, z którym można poradzić sobie w kilka miesięcy. Jeżeli jesteś zadłużony na dużą sumę i co gorsza, zalegasz ze spłatą zobowiązań od miesięcy, to nie będzie to sprawą najłatwiejszą.
jak wyjść z długów bankowych i niebankowych
Jak wyjść z długów bankowych i niebankowych. Kredytyporownywarka.pl

W spiralę zadłużenia można wpaść bardzo łatwo i szybko i dotyczy to każdego kredytobiorcy, Nikt bowiem nie wie, co się wydarzy za kilka dni, a co dopiero za kilka miesięcy czy lat. Ale co jest istotne to to, że zdecydowana większość kredytobiorców takich sytuacji mogłaby uniknąć, gdyby dużo wcześniej zidentyfikowała pojawiając się zagrożenie.

Nie ma jednej najlepszej metody na wyjście z długów. Ale można podjąć pewne działania, które można podjąć, aby rozpocząć działania naprawcze w domowych finansach.

Jeżeli nie masz kłopotów finansowych, a przygotowujesz się do wzięcia kredytu lub pożyczki, to również poniższe informacje mogą przydać się na przyszłość.

Z artykułu Jak wyjść z długów bankowych i niebankowych? dowiesz się m.in:

Mały dług, to mały lub żaden problem? Wielu małych dłużników uważa, że takie niewielkie zadłużenie, to nic takiego. Można z tym żyć, a spłaci się to za jakiś czas, a być może nawet wierzyciel o tym zapomni?

Można żyć w takim przeświadczeniu do momentu, kiedy będziemy ubiegać o kredyt w banku i uzyskamy odpowiedź odmowną. „Wyprostowanie” takiej sytuacji będzie wymagać uregulowania zadłużenia i podjęcia odpowiednich kroków, aby zostać wykreślonym z bazy dłużników. A to nie dzieje się automatycznie i od razu. Potrzeba na to trochę czasu.

Jak wynika z danych BIK oraz BIG InfoMonitor, prawie 500 tysięcy Polaków ma zaległe zobowiązania o wartości nie przekraczającej 1000 zł, a łączna suma przeterminowanych zobowiązań Polaków przekracza 80 mld zł. 1

Znajdujesz się w grupie tych osób, które posiadają mniejsze lub większe długi? Szukasz sposobu, aby sobie z nimi poradzić? No, to zaczynamy: kilka sposobów na wyście z długów bankowych i niebankowych!

Jak wyjść z długów. Co musisz wiedzieć na początku

Jak mam wyjść z długów? To pytanie zadaje sobie wiele osób zadłużonych, kiedy ich dług zrobił się tak duży, że nie można normalnie funkcjonować. Wówczas zaczyna się szukanie w internecie informacji na temat zadłużenia, jak poradzić sobie z długami i czy są skuteczne sposoby na wyjście z długu.

Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, kiedy otrzymamy ostateczne wezwania do zapłaty, pismo z sądu lub decyzję o wszczęciu egzekucji przez komornika.

Postępowanie komornicze jest ostatecznym i ostatnim etapem windykacji należności. Komornik ma prawo wyegzekwować roszczenia poprzez zajęcie wynagrodzenie, zablokowanie rachunku osobistego, a nawet może zlicytować mieszkanie, samochód i inne składniki majątkowe – nieruchomości i ruchomości.

Nawet wówczas jest możliwość szybkiego zamknięcia sprawy, jeżeli mamy odpowiednie środki. Najczęściej takich środków nie mamy. Co gorsza, podejmowane są inne nierozważne kroki, jak np. szybka pożyczka niebankowa, aby spłacić zadłużenie w całości lub częściowo.

Uświadomienie sobie problemu i równocześnie jego skali jest bardzo istotne, ponieważ pozwala wówczas poszukania rozsądnego sposobu na jego rozwiązanie.

Nie jest możliwe pozbycie się długu ot tak, na pstryknięcie palcami. Żaden sposób na wyjście z takich kłopotów nie będzie idealny, ale COŚ, COKOLWIEK, należy zrobić.


Musisz sobie uświadomić, że jedynym wyjściem z długów jest ich spłacanie. Im szybciej zaczniesz to robić, tym lepiej. Problem zadłużenia nie rozwiąże się sam z siebie.

Nie mogę spłacić długu, bo nie mam z czego. Co robić?

Bierność i apatia. W takiej sytuacji znajduje się wiele zadłużonych osób, które uświadomiły sobie, że jest zadłużenie z którym nie można sobie poradzić. Kiedy nie mają pojęcia, co można zrobić, to… nic robią, ponieważ mam długi nie do spłacenia. Koniec i kropka.

Sytuacja bez wyjścia? Czyli trzeba będzie żyć z długami nie do spłacenia… Bo jak można wyjść z długów, jeżeli nie mamy TERAZ pieniędzy? Nie ma ich teraz? Trudno. Nie pożyczaj i nie pogrążaj się w spirali zadłużenia! Być może za miesiąc, dwa lub kilka miesięcy, pieniądze będą i będziesz mógł stopniowo spłacać swoje zadłużenie.

Każdemu może przydarzyć się gorszy okres, ale najważniejsze, to szczera rozmowa z samym sobą i zamiast ignorować lub bagatelizować problem, należy szukać skutecznych rozwiązań.

Samo się jednak to wszystko nie zrobi. Obowiązkowo należy skontaktować się ze wszystkimi wierzycielami i przeprowadzić szczerą rozmowę o sytuacji, w której się znalazłeś. Poproś o rozłożenie zaległości na raty czy wstrzymanie czynności komorniczych.

Ale działaj rozsądnie! Plan spłaty musi uwzględniać Twoje możliwości finansowe i szeroką perspektywę, że będziesz miał środki nie tylko na regulowanie zadłużenia, ale i normalne funkcjonowanie.

Czy można wyjść z długów nie mając pieniędzy?

Jak można wyjść z długów, jeżeli nie posiadam pieniędzy? Załóżmy, że tak jest. To z czego żyjesz? Jeżeli nie masz zupełnie środków finansowych, to jak możesz kupić jedzenie lub opłacić rachunki?

A jeżeli jednak zarabiasz, ale bilans domowego budżetu zamyka się na zero, to czym to jest spowodowane? Zbyt małe zarobki? A może zbyt duże wydatki? Określ przyczynę i zastanów się co możesz zrobić, aby to zmienić.

Jeżeli jest to kwestia niskich dochodów, to zastanów się czy jest szansa:

 • na uzyskanie podwyżki w pracy,
 • zmianę na lepiej płatną,
 • poszukanie innej pracy na ćwierć lub pół etatu.

Każde dodatkowe 100, 200 zł co miesiąc, to ekstra pieniądze, których wcześniej nie miałeś!

A co z wydatkami? Czy można je ograniczyć do niezbędnego minimum? Jeżeli chcesz spłacić zadłużenia, to jest to niezbędne. Rezygnacja z kablówki i strimingów, zmniejszenie abonamentu telefonu komórkowego, ograniczenie wyjścia do pubów i klubów, przesiadka do komunikacji miejskie, ograniczenie używek, itd. Należy samodzielnie to przeanalizować.

Warto jest prowadzić zestawienie domowych wydatków. Łatwo wówczas sprawdzić co generuje wysokie koszty i z czego można zrezygnować lub co można ograniczyć.

Jest kilka możliwości, które mogą być pomocne.


Na spokojnie poszukaj odpowiedz na pytanie: jak wyjść z długów nie mając pieniędzy?

 • przeanalizuj dochody i wydatki,
 • weź pod uwagę wszystkie możliwości, począwszy od zwiększenia dochodów, poprzez zmniejszenie wydatków, aż po częściowe umorzenie zadłużenia przez wierzycieli,
 • skontaktuj się z wierzycielami i porozmawiaj o odroczenie terminu spłaty zaległości do czasu, kiedy nie znajdziesz pracy lub dodatkowej pracy,
 • zastanów się czy jest możliwość uzyskania pomocy finansowej od rodziny.

Pomoc w wyjściu z długów. Czy warto jej szukać? Jak jej szukać?

Jeżeli szukasz pomocy w firmach zewnętrznych, które pomogą Tobie w wyjściu z długów, to należy się mocno zastanowić. Z pewnością taka usługa wiąże się z opłatą. Większą lub mniejszą, ale poniesiesz koszty.

Tak zwane firmy oddłużeniowe za określoną cenę zrobią to, co możesz zrobić samodzielnie:

 • negocjują w wierzycielami rozłożenie zadłużenia na raty,
 • pomagają w umorzeniu odsetek,
 • konsolidują zadłużenie (jeżeli masz jeszcze zdolność kredytową, to można wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny w banku – o tym w dalszej części),
 • mogą pomóc w umorzeniu długu.

Każda firma oddłużeniowa, która proponuje takie rozwiązania nie zrobi tego za darmo. Należy z duża ostrożnością podchodzić do takich usług, zwłaszcza, jeżeli proponują tzw. czyszczenie BIK-u.


Pamiętaj! Tak naprawdę nie ma takiej usługi jak oddłużanie. Dług pozostaje do czasu, aż nie zostanie uregulowany lub wierzyciele zrezygnują z jego dochodzenia.

Firmy spłacające długi

W internecie można znaleźć kilkanaście firm pomagających wyjść z długów. Mówimy o nich jako o firmach oddłużeniowych oferujących płatną pomoc w długach, osobom mniej lub bardziej zadłużonym, a nawet osobom zadłużonym z komornikiem.

Jakie świadczą usługi? Zakres proponowanych usług najczęściej obejmuje:

 • Pomoc prawną w ograniczonym zakresie. Może to być sporządzaniu pism odnoszących się do sądowych nakazów zapłaty, do komornika, itp.
 • Negocjacje z wierzycielami w celu zawarcia ugody i rozłożenia zadłużenia na raty, wycofania sprawy z sądu lub z egzekucji komorniczej, itp.
 • Pomoc w pozyskaniu środków na spłatę zadłużenia w firmach prywatnych pod zastaw ruchomości (lub nieruchomości).

Należy bardzo dokładnie przemyśleć podjęcie współpracy z takimi firmami, a zwłaszcza z możliwości pozyskania pożyczek niebankowych na uregulowanie długów. Może to być bardzo droga usługa.

Problemy z zadłużeniem. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej i nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem zaległości finansowych, to należałoby rozważyć pomoc specjalistów.

Warto się z nimi skontaktować i przedstawić problem: szukam pomocy w spłacie długów i co mam zrobić?

Jakie instytucje mogą pomóc? Kto pomaga wyjść z długów? Lista nie jest długa i są to przede wszystkim kancelarie prawne. Pomimo tego, że są to najczęściej podmioty zaufane, to dobrze by było poszukać o nich opinii. Oczywiście taka porada prawna będzie kosztować.

Na wczesnym etapie problemów z zadłużeniem, pomoc znajdziemy również w banku, w którym spłacamy zobowiązania, jak również i firmach pożyczkowych, w których mamy spłacamy pożyczki. Oczywistym jest, że należy się do nich odezwać tak szybko, jak to jest możliwe i przedstawić problemy finansowe, które się pojawiły.

Czy banki pomagają zadłużonym?

Jeżeli spłacasz kredyty i pożyczki bankowe, to kto pomoże wyjść z długów, jak nie bank? Jest to być może zaskakujące, ale zawsze pierwszy kontakt, to rozmowa z wierzycielem, a nie z podmiotami zewnętrznymi.

Do banku powinieneś się zgłosić niezwłocznie, bowiem na wczesnym etapie może zaproponować szereg możliwości wyjścia z mocno ograniczonej płynności finansowej. Możesz wówczas zapytać o:

 • restrukturyzację zadłużenia,
 • prolongatę w spłacie,
 • wakacje kredytowe,
 • skonsolidowanie kredytów i pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny.

Każdy z wymienionych sposobów to duża pomoc w spłacie długów umożliwiająca krótkoterminowe wsparcie lub długoterminowe rozwiązanie.


Jeżeli spłacasz kredyt mieszkaniowy i masz kłopoty ze spłatą kredytu, to należy zgłosić się do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Osoby, które spłacają kredyty i które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć nawet na 2 000 zł wsparcia miesięcznie, nawet do 3 lat.
źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow–pomoc-dla-osob-splacajacych-kredyty.

Jak wyjść z długów kredytowych i pożyczkowych?

Problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych w bankach mogą być rozwiązane wspólnie z kredytodawcą. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

1. Restrukturyzację kredytu lub pożyczki, Następuje zmiana warunków umowy, np. poprzez wydłużenie okresu spłaty i zmniejszenie rat.
2. Wakacje kredytowe lub prolongatę w spłacie. Jest to krótkoterminowe rozwiązanie polegające na przerwie w spłacie rat.
3. Zamiana limitów, czyli zadłużenia w kartach kredytowych i na kontach ROR, w kredyt ratalny.
4. Konsolidacja kilku kredytów (wybranych) w jeden nowy kredyt konsolidacyjny. Następuje wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie raty kredytowej.

A jak wyjść z długów w chwilówkach i w innych pożyczka niebankowych? Takie pożyczki można spłacić z pożyczki konsolidacyjnej bankowej, najczęściej z dodatkowych środków. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, to należy rozmawiać o zmianie warunków umowy.

Konsolidacja długów – co warto wiedzieć na ten temat?

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo często wykorzystywany jako narzędzie w konsolidacja kredytów bankowych. Pozwoli na połączenie, czyli właśnie skonsolidowanie wybranych zobowiązań w jedno, i do tego z niższą ratą.

W ten sposób z nowego kredytu spłacane są inne kredyty i pożyczki bankowe, w tym również może to być zadłużenie w kartach kredytowych i kontach bankowych.

Spłata nowego zobowiązania zostaje rozłożona na taki okres, aby miesięczna rata została dopasowana do możliwości Twojego budżetu.

Pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego nie otrzymujemy na konto, bo to bank samodzielnie spłaca wierzyciel. Kredytobiorcy pozostaje spłata nowego kredytu zgodnie z ustalonym harmonogramem.


Możliwość skonsolidowania zadłużenia w banku przy skorzystaniu z kredytu konsolidacyjnego wymaga posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej w BIK.

Przykładowe wyliczenia rat i kosztów odsetkowych dla kredytu 60 tys. na 10 lat.

Kiedy i czy umorzenie długów bankowych jest możliwe?

Niekiedy jest możliwe, aby długi bankowe zostały częściowo umorzone. Dotyczy to najczęściej części odsetkowej kredytu lub pożyczki. Część kapitałowa nadal pozostaje do spłaty.

Spłacana rata kredytowa składa się z części kapitałowej – pożyczonego kapitału oraz części odsetkowej.

Kiedy można skorzystać z umorzenia? Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania z powodu zaistniałych okoliczności losowych. Czasami umorzenie odsetek jest możliwe, jeżeli jest to uzasadnione interesami społecznymi, np. spłata kredytu spowoduje konieczność korzystania z pomocy państwa lub kredytobiorca stracił pracę i nie ma środków do życia.

Co zrobić, aby umorzyć kredyt w banku? Można wystąpić z odpowiednim wnioskiem o umorzenie kredytu do banku. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające opisywaną sytuację.

Jak wyjść z długów komorniczych?

Może się okazać, że Twój dług wcale się nie zmniejsza, chociaż część wynagrodzenia jest zajęta przez komornika. W pierwszej kolejności są spłacane odsetki. Nierzadko jest tak, że zanim dojedzie do spłaty należności głównej, to mija kilka miesięcy.

A nawet lat, kiedy wierzycieli jest kilku.

Działanie komornika może zdecydowanie utrudnić wyjście z długów. Należy skontaktować się z wierzycielem i podjąć próby negocjacji spłaty zadłużenia, np. poprzez zrezygnowanie z pobierania odsetek lub dokonania spłaty części zadłużenia i zamknięcia sprawy.

Jeżeli zajęcie wynagrodzenia przez komornika pogorszyło w znaczący sposób Twoją sytuację życiową, nie masz możliwości normalnie funkcjonować czy zarabiać, to nie należy wahać się i skontaktować się z wierzycielem. Kto wie, być może nawet w takiej sytuacji uda się znaleźć jakiś konsensus.

Warto jest poruszyć każdą możliwość, która pozwoli zakończyć lub choćby ograniczyć postępowanie komornicze.

4 sposoby na wyjście z długów

Odzyskiwanie długu w drodze sądowej i egzekucji komorniczej jest ostatnią możliwością do której dążą wierzyciele. Dlatego są skłonni doprowadzić do rozwiązania w obopólnym porozumieniu.

1. Jeżeli wiesz, że długu nie możesz aktualnie spłacić, to negocjuj nowe warunki. Jeżeli takich wierzycieli jest kilku, to skontaktuj się ze wszystkimi.

Twój dług jest również problemem dla wierzyciela. Dla niego również to lepsza sytuacja, kiedy to Ty zgłaszasz się do niego i przedstawiasz problem, który powstał. Spróbuj wynegocjować korzystniejsze warunki spłaty, co oznacza w większości przypadków wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie rat.

Nowy harmonogram spłat powinien uwzględniać Twoje możliwości finansowe. Musisz wziąć pod uwagę wszystkich wierzycieli, a suma wszystkich rat nie może przekroczyć dochodu rozporządzalnego.

Być może wierzyciele zgodzą się również na umorzenie całości lub chociażby części odsetek naliczanych z tytułu opóźnień w spłacie, a jeżeli sprawa została złożona w sądzie, to ją wycofają. Dzięki temu unikniesz wysokich kosztach sądowych.

2. Czy dług jest przedawniony? Ne masz środków na spłacenie komornika? Upewnij się, czy Twój dług nie jest przedawniony. Jeśli zadłużenie uległo przedawnieniu, to wówczas pozbędziesz się długu.

Uwaga! Czas przedawnienia roszczenia zależy od konkretnej sytuacji i nie jest taki sam dla każdej wierzytelności. Przeczytaj: Mam długi. Kiedy się przedawniają?

3. Konsolidacja zadłużenia. Możliwa tylko w przypadku kredytów i pożyczek bankowych. I to pod warunkiem, że masz jeszcze zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK. Wówczas można zastanowić się nad konsolidacją długów.

Czy jest to korzystne rozwiązanie? Niekiedy jedyne możliwe. Wydłużenie czasu kredytowania wpłynie na zmniejszenie wysokości raty.

Kredyt konsolidacyjny pozwala najczęściej spłacić kredyty i pożyczki gotówkowe, zadłużenie w kartach i na ROR-ach, kredyty samochodowe i ratalne.

4. Zgłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to ostateczność i może zostać przeprowadzona tylko w określonych sytuacjach, np. spowodowane przez czynniki losowe.

Upadłość konsumencka jest procesem sądowym, w trakcie którego orzekana jest niewypłacalność osoby fizycznej wobec wierzycieli. Upadłość konsumencka, jak już sama nazwa wskazuje, jest skierowana do konsumentów (osób fizycznych), które stały się niewypłacalne – od co najmniej 3 miesięcy nie reguluj swoich zobowiązań.

Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy sprawę, to majątek dłużnika zostaje przekazany syndykowi, który będzie mógł go np. zlicytować, aby uzyskane środki przeznaczyć na pokrycia zadłużenia. Część długów może zostać umorzona, a plan spłaty pozostałej części zostaje rozłożony na lat 3 lub więcej.

Upadłość konsumencka pozwala pozbyć się długów, ale wiąże się to z utratą majątku.

Wyjście z długów. A może spłacić długi z pożyczki?

Czy pożyczka lub kredyt na spłatę komornika to pomysł, który może wziąć pod uwagę? Jest to jeden z pierwszych pomysłów, które przychodzą do głowy. Wzięcie kolejnej pożyczki, aby zapłacić ratę lub spłacić dług nie zawsze jest najszczęśliwszym pomysłem. Może tylko pogorszyć sytuację i spowodować, że spirala długów się powiększy.

Owszem, można pożyczyć, ale tylko wówczas, jeżeli taka pożycza lub kredyt zmniejszą wydatki domowe. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że z kolei to zadłużenie się zwiększy, ponieważ takie zobowiązanie, to dodatkowe koszty i to głównie odsetki.

Jeżeli potrzebujesz kredytu na spłatę komornika, to na pewno nie uzyskasz kredytu z banku.

Egzekucja komornicza jest uwzględniona w historii kredytowej w BIK. Każdy bank pobierze raport przed udzieleniem kredytu. A to oznacza, że uzyskanie takiego finansowania w takich okolicznościach nie będzie możliwe.

Pożyczka w firmie pożyczkowej? Duża liczba takich podmiotów ma w ofercie takie pożyczki bez BIK lub pożyczki dla zadłużonych. Musisz się jednak liczyć z tym, że koszty pożyczenia pieniędzy będą znacząco większe niż w banku, a być może również będzie konieczne zastawienie jakieś ruchomości, np. samochodu.

Taki kredyt na wyjście z długów nie jest najlepszym rozwiązaniem, a jeżeli już się na to zdecydujesz, to pożyczaj bezpiecznie! Nie tylko wybierz najtańszą ofertę pożyczki, porównując kilka firm i koszty całkowite, ale i również sprawdź od kogo pożyczasz pieniądze!


Zanim zaciągniesz pożyczkę na spłatę długów i podpiszesz umowę, zapoznaj się dokładnie z jej zapisami. Uważaj zwłaszcza na propozycje prywatnych pożyczek. Pożyczkobiorcy oferują osobom zadłużonym pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, domu lub mieszkania. Są to bardzo drogie zobowiązania i trudno je spłacić w terminie. Opóźnienie w spłacie grozi utratą zastawionego domu lub mieszkania.

Nie pożyczaj pieniędzy, tylko podejmij rozmowy z wierzycielami w sprawie renegocjacji spłaty zadłużenia.

Zarządzaj odpowiedzialnie swoimi finansami

Zacznij od przeanalizowania swojej sytuacji i sposobu, w jaki podchodzisz do finansów osobistych.

Podlicz wszystkie dochody miesięczne, którymi dysponuje Twoje gospodarstwo domowe. Określ wydatki oraz to, ile musisz przeznaczyć na opłaty stałe miesięczne, np. rachunki za prąd, gaz, abonamenty, raty kredytów i pożyczek oraz inne stałe wydatki.

Chcesz wiedzieć, gdzie uciekają pieniądze? Zacznij spisywać wydatki, aby określić sytuację finansową i określenia możliwości i zakres redukcji. W ten sposób możesz wprowadzić swój plan naprawczy.

Tylko mając pełną świadomość swojego położenia i uczciwie do tego podchodząc, będziemy mogli podejmować nie tylko racjonalne decyzje finansowe, ale i uniknąć pułapki związanej z zaległościami.

Co należy robić, aby ponownie nie wpaść w długi?

Aby nie wpaść w długi, nie należy doprowadzać do przekredytowania, czyli unikać nadmiernego zadłużania się.

Przekredytowania zachodzi wówczas, kiedy spłata Twoich miesięcznych zobowiązań przekracza 40-50% Twoich dochodów netto.

Przede wszystkim, każda decyzja pożyczkowa czy kredytowa musi zostać dokładnie i szczegółowo rozważona. Złożenie wniosku o pożyczkę lub kredyt jest bardzo łatwe i szybkie. Ze spłatą zobowiązania może być już nieco gorzej.

Przemyśl dokładnie czy potrzebujesz takie pieniądze i w jakiej wysokości. Nie działaj pod wpływem impulsu, bo konsekwencje mogą być poważne.

Pamiętaj, że nie ma dobrego momentu na pożyczenie pieniędzy. Zawsze to będzie kosztować. Jeżeli masz tendencję do wydawania pieniędzy na rzeczy niekoniecznie potrzebne, to zrezygnuj z karty kredytowej. Dobrze jest również ustawić limit wypłat z konta bankowego.

Kolejną istotną sprawą jest zadbanie o wiarygodność kredytową w BIK, regulując raty kredytów i pożyczek w terminie. Można ratę zapłacić wcześnie i nawet nadpłacić, ale nie powinniśmy tego robić z opóźnieniem i w wysokości mniejszej niż jest to wymagane.

W przypadku zaistnienie problemów finansowych i braku możliwości dokonania płatności, niezwłocznie skontaktuj się z wierzycielem, aby np. ustalić nowe warunków uregulowania zobowiązania, które będą dostosowane do Twoich nowych możliwości.

Na koniec pamiętaj o tym, aby kontrolować domowy budżet. Naucz się zapisywać wydatki ponoszone w gospodarstwie domowym, co ułatwia planowanie i szukanie oszczędności.

Zbudowanie poduszki finansowej jest niezbędne i niejednokrotnie przyda się, kiedy pojawią się trudności finansowej lub niespodziewane wydatki.


1 https://media.big.pl/informacje-prasowe/817653/male-zaleglosci-duzy-klopot-co-szosty-niesolidny-dluznik-ma-do-splaty-jedynie-kilkaset-zlotych.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok