Czyszczenie BIK. Usuwanie negatywnej historii kredytowej

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-08 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Czyszczenie BIK lub usuwanie negatywnej historii kredytowej. Na czym polega taka usługa oferowana przez firmy ogłaszające się w internecie?
Czyszczenie BIK. Usuwanie negatywnej historii kredytowej
Czyszczenie BIK. Usuwanie negatywnej historii kredytowej. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Czy zdajesz sobie sprawę, że w zasadzie dajesz się nabierać i płacisz duże pieniądze za usługę, którą możesz samodzielnie i bezpłatnie przeprowadzić? Żadna firma nie zmieni Twojej negatywnej historii kredytowej na pozytywną, nie zwiększy zdolności kredytowej i nie poprawi Twojej wiarygodności w oczach banku.

Czy faktycznie są takie firmy, które mają możliwości i uprawnienia, aby „zatrzeć” w rejestrze BIK naszą historię kredytową? W internecie znajdziemy bardzo dużo ogłoszeń firm, reklamujących swoje usługi: „usuwanie negatywnej historii kredytowej„.

Taki podmiot ma możliwość usunięcia wszystkich wpisów, które dokumentują tak naprawdę naszą niesolidność w spłacie kredytów, a tym samym naszą obniżoną wiarygodność?

Czyszczenie BIK na czym polega

Działalność tych firm nie polega na tym, że wezmą gumkę i wymażą zaciągnięte zobowiązania wpływające na negatywną historię kredytową. Ich usługa polega głównie na tym, że składają wnioski o przeprowadzenie restrukturyzacji kredytów w bankach, w których klient ma zobowiązania. Można to określić jako próbę wdrożenia programu naprawczego.

W sytuacji, kiedy bank wyrazi zgodę, zostaje podpisany aneks do umowy kredytowej, najczęściej zostaje wydłużony czas spłaty, aby obniżyć ratę i kredyt taki łatwiej się spłaca. Do BIK-u zaczną trafiać pozytywne informacje o kredytobiorcy.

Podpisanie aneksy do umowy może wiązać się z prowizją kredytową, ale i opłatę na rzecz firmy, który w tym pomogła.

Aby zrestrukturyzować spłatę kredytu nie potrzebujemy żadnej firmy i możemy to zrobić samodzielnie. Podobnie w przypadku wszystkich innych działań podejmowanych przez takie firmy w imieniu klienta, jak np.: sprostowanie nieprawdziwych lub nieaktualnych danych, wniosek o usunięcie historii kredytowej.

W przypadku wniosku o usunięcie historii kredytowej należy się dobrze zastanowić. Tak naprawdę taki wniosek, to usunięcie wyłącznie dobrej historii kredytowej, dotyczącej terminowo spłaconych/spłacanych zobowiązaniach.

Pozytywna historia kredytowa zwiększa szanse na lepszą ofertę kredytową w przyszłości. Negatywnej historii kredytowej żadna firma lub my sami nie usuniemy przed upływem 5 lat od wygaśnięcia takiego zobowiązania i wypełnienia przez bank obowiązków informacyjnych w stosunku do klienta.

Dlaczego korzystamy z usługi czyszczenia BIK?

Dlaczego korzystamy z usługi czyszczenia BIK i dlaczego za to dodatkowo płacimy? I nie są to wcale małe pieniądze, zwłaszcza w sytuacji, kiedy tych pieniędzy nam brakuje?

Z lenistwa czy może z niewiedzy? Przede wszystkim to szukanie ratunku w „podbramkowej sytuacji finansowej”. Kiedy finanse domowe się walą, nie wiemy jak poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem lub potrzebujemy gotówki, to pojawiają się myśli o możliwości skorzystania z usług takich firm.

Bardzo często również brak podstawowej wiedzy finansowo-kredytowej sprawia, że podejmowane są nieracjonalne decyzje.

Warto zdawać sobie sprawę, że historia kredytowa jest sprawdzana w BIK, a nie w banku. Również wiele osób myli BIK z „czarną listą dłużników”.

Przeczytaj również: Czy konsolidacja kredytów, to dobre rozwiązanie? Tak, ale zawsze wiąże się z kosztem kredytowym.

Bardzo często wychodzimy z założenia, że „jakoś to będzie”. Brak wspomnianej elementarnej wiedzy prawno-ekonomicznej, jak również i nieczytanie umów i regulaminów, bardzo często skutkuje podejmowaniem złych decyzji finansowych.

Na naszej niewiedzy korzystają wówczas takie firmy „czyszczące BIK” i pobierające wysokie opłaty za czynności, które możemy zrobić samodzielnie, ale w żaden sposób nie poprawiają naszej zdolności czy wiarygodności kredytowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok