Czyszczenie BIK. Usuwanie negatywnej historii kredytowej

2024-01-31 – ostatnia aktualizacja

Czyszczenie BIK lub usuwanie negatywnej historii kredytowej. Na czym polega taka usługa oferowana przez firmy ogłaszające się w internecie?

Czyszczenie BIK. Usuwanie negatywnej historii kredytowej

Czy zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę dajesz się nabierać i płacisz duże pieniądze za usługę, którą możesz samodzielnie wykonać? Żadna firma nie zmieni Twojej negatywnej historii kredytowej na pozytywną, nie zwiększy zdolności kredytowej i nie poprawi Twojej wiarygodności w oczach banku.

Czy faktycznie są takie firmy, które mają możliwości i uprawnienia, aby „zatrzeć” w rejestrze BIK naszą historię kredytową? W internecie znajdziemy bardzo dużo ogłoszeń firm, reklamujących swoje usługi: „usuwanie negatywnej historii kredytowej„.

Taki podmiot ma możliwość usunięcia wszystkich wpisów, które dokumentują tak naprawdę naszą niesolidność w spłacie kredytów, a tym samym naszą obniżoną wiarygodność?

Czyszczenie BIK na czym polega

Działalność tych firm nie polega na tym, że wezmą gumkę i wymażą wpisy, które mają wpływ na negatywną historię kredytową. Ich usługa polega tylko na tym, że ubiegają się w banku klienta o restrukturyzację kredytu (program naprawczy). Wówczas kredyt taki będzie łatwiej spłaca, a do BIK-u zaczną trafiać pozytywne informacje o kredytobiorcy. I jest to usługa płatna!

Aby zrestrukturyzować kredyt nie potrzebujemy żadnej firmy i możemy to zrobić samodzielnie. Podobnie w przypadku wszystkich innych działań podejmowanych przez takie firmy w imieniu klienta: sprostowanie nieprawdziwych lub nieaktualnych danych, wniosek o usunięcie historii kredytowej.

W tym drugim przypadku należy się dobrze zastanowić. Tak naprawdę wniosek o usunięcie historii kredytowej, to usunięcie wyłącznie dobrej historii kredytowej, dotycząca terminowo spłaconych/spłacanych zobowiązaniach. Pozytywna historia kredytowa zwiększa szanse na lepszą ofertę kredytową w przyszłości. Negatywnej historii kredytowej żadna firma lub my sami nie usuniemy przed upływem 5 lat od wygaśnięcia takiego zobowiązania i wypełnienia przez bank obowiązków informacyjnych w stosunku do klienta.

Dlaczego korzystamy z tzw. usług czyszczenia BIK?

I dlaczego za to płacimy, i to nie małe pieniądze, w sytuacji, kiedy tych pieniędzy nam brakuje? Z lenistwa? Niewiedzy? To są główne przyczyny korzystania z usług takich firm. Nie wiemy tego, że historię kredytową sprawdza się w BIK, a nie w banku. Wiele osób myli BIK z „czarną listą dłużników”. Poza tym nie lubimy nie tylko załatwiać spraw urzędowych, ale chodzić po bankach. Bardzo często wychodzimy z założenia, że „jakoś to będzie”. Brak podstawowej wiedzy prawno-ekonomicznej, nie czytanie umów i regulaminów, bardzo często skutkuje podejmowaniem złych decyzji finansowych.

Na naszej niewiedzy korzystają firmy „czyszczące BIK” i pobierają wysokie opłaty za czynności, które możemy zrobić samemu (potocznie mówimy, że jest to czyszczenie BIK za darmo czy też czyszczenie BIK-u za darmo), a w żaden sposób nie poprawiają naszej zdolności czy wiarygodności kredytowej.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok