2023-11-26 – ostatnia aktualizacja
Jak nadpłacać kredyt gotówkowy? To nie tylko pytanie w jaki sposób to zrobić, ale i czy warto to jest robić?
Jeżeli dysponujemy pewnymi oszczędnościami i nie wpłynie to w znaczący sposób na domowy budżet, to być może warto zastanowić się nad wcześniejszą spłatą naszego zobowiązania. Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że rosną raty kredytów gotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem (nie wiadomo jak długo jeszcze), a to w oczywisty sposób zwiększa całkowity koszt kredytu.
Wcześniejsze pozbycie się zadłużenia, to nie tylko komfort psychiczny, ale taka znaczne korzyści dla naszego budżetu domowego, jak i dla oceny zdolności kredytowej.
Ten drugi element jest ważny, jeżeli mamy w perspektywie skorzystanie z kredytu mieszkaniowego. W takiej sytuacji warto pozbyć się wszystkich dodatkowych obciążeń kredytowych lub w znaczący sposób je ograniczyć (w tym również limity w kartach kredytowych i na rachunkach bankowych).
Z nadpłatą kredytu gotówkowego mamy do czynienia, kiedy regularnie, np. co miesiąc lub raz na jakiś czas, wpłacimy więcej, niż wynika to z ustalonego harmonogramu spłaty.
Jeżeli decydujemy się nadpłacać kredyt gotówkowy, to zmniejszamy wysokość pożyczonego kapitału, którym dysponujemy, co wpływa na zmniejszenie się podstawy do wyliczania odsetek (zmniejsza się zatem część odsetkowa).
Pamiętajmy również, że całkowity koszt kredytu jest sumą odsetek (zależne od ustalonego oprocentowania nominalnego) oraz dodatkowych opłat, np. prowizja, ubezpieczenia, itp.
Nadpłacając zatem kredyt gotówkowy możemy zaoszczędzić pieniądze z tytułu odsetek oraz zyskujemy prawo do obniżenia pozostałych poniesionych kosztów.
Jak nadpłacać kredyt gotówkowy? Przede wszystkim sprawdź zapisy w umowie kredytowej – być może na nadpłatę kredytu jest przygotowany inny rachunek. Decydując się na kredyt gotówkowy, ale najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy, zapytaj dodatkowo o wcześniejszą spłatę kredytu, czy jest pobierana prowizja i na jakich warunkach.