Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – przegląd banków i możliwości konsolidacji (połączenia) kilku kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt. Konsolidacja kredytowa gotówkowa może wynieść nawet i 250 000 zł.

Konsolidacja kredytów polega na „zamianie”, „połączeniu” kilku kredytów/pożyczek w jeden kredyt. Zalety takiego rozwiązania:

1. W zdecydowany sposób możliwe jest zmniejszenie liczby aktualnych zobowiązań kredytowych;
2. Płacenie NIŻSZEJ jednej raty jest to możliwe, dzięki wydłużeniu czasu, w jakim będzie regulowane nowe zobowiązanie – zwiększenie płynności finansowej domowego budżetu;
3. Zwiększenie zdolności kredytowej – w ramach kredytu konsolidacyjnego można otrzymać dodatkową kwotę pieniędzy z przeznaczeniem na dowolny cel.

Wyróżnić możemy 2 rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • kredyty konsolidacyjne gotówkowe,
  • kredyty konsolidacyjne hipoteczne.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest najpopularniejszy ze względu na brak zbyt dużych formalności, szybkość procedowania wniosku, ale również ze względu na wysoką maksymalną kwotę kredytu – 200 tys. zł oraz propozycje kredytowe internetowe. Konsolidacja gotówkowa może być rozłożona na 120 rat.

Drugą konsolidacją jest konsolidacja hipoteczna, korzystając z kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Taki kredyt jest zabezpieczony na hipotece konkretnej nieruchomości, a jednym ze spłacanych zobowiązań może być wówczas kredyt hipoteczny (mieszkaniowy). Oczywiście, że w ramach takiego kredytu można również spłacić dodatkowo inne zobowiązania. Jest on taniej oprocentowany nominalnie, można uzyskać większą kwotę (uzależnioną od wyceny nieruchomości), a spłacać nawet przez 20 lat, jednak wymagane jest posiadanie nieobciążonej nieruchomości i należy być przygotowanym na dłuższą procedurę kredytową.

Kredyt konsolidacyjny pozwala spłacić kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, samochodowe, hipoteczne czy np. zadłużenie w limicie na rachunkach bankowych lub w kartach kredytowych. Należy jednak pamiętać, że to bank określa zakres konsolidowanych produktów.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy do 300 000 zł

Zasadne jest pytanie: czy warto przeprowadzać konsolidację i wybierać kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów ma kilka podstawowych plusów, a przede wszystkim jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na odzyskanie lub poprawę płynności finansowej. Zmniejszenie wysokości raty może być zdecydowanym zmniejszeniem wydatków w budżecie domowym.

Rosnąca inflacja, wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego – dlatego konsolidowanie zadłużeń bankowych jest obecnie tak popularne.

W większości kredyty konsolidacyjne są niżej oprocentowane niż podobne kredyty gotówkowe. Ale są zaciągane na dłuższy czas, ponieważ chodzi tu o to, aby obniżyć wysokość raty w stosunku do sumy rat, które były płacone uprzednio.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że wydłużenie okresu spłaty (zasadnicze i zauważalne o 20-30%) jest możliwe tylko poprzez wydłużenie czasu spłaty, ale jednocześnie zwiększa koszt kredytu, ponieważ zapłacimy więcej odsetek od pożyczonego kapitału.

Wybrane oprocentowane nominalne niektórych propozycji kredytów i pożyczek gotówkowych:

1. Bank Pekao promocja do 31 sierpnia: zmienne 8,49%.
2. Alior Bank pożyczka internetowa: zmienne 8,69%.
3. PKO BP pożyczka gotówkowa do 24 miesięcy: zmienne 9,39%.
4. PKO BP pożyczka gotówkowa online dla nowych klientów: zmienne 9,39%.
5. Santander Bank EKO kredyt gotówkowy: zmienne 9,99% (stałe dla umów zawieranych na okres do 24 miesięcy).
6. Citi Handlowy pożyczka gotówkowa: zmienne 9,99%.
7. Credit Agricole: stałe 10%.

Więcej: Jaki bank ma najtańszy kredyt gotówkowy? Oprocentowanie nominalne roczne.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych gotówkowych. Tania konsolidacja

Jeżeli korzystasz z porównywarki kredytów konsolidacyjnych, to musisz wziąć pod uwagę, że nie jest to ranking kredytowy i nie przedstawia najlepszych propozycji konsolidacyjnych. Rankingi i porównywarki mają na celu tylko i wyłącznie zaprezentowanie najnowszych ogólnych ofert kredytowych. Jedynym sposobem, aby wyszukać dobry kredyt konsolidacyjny, jest ich porównanie. I często wystarczą zaledwie dwie oferty.

Każda porównywarka kredytowa musi w jakiś sposób uszeregować wyniki (raty, koszt całkowity), niezależnie od wysokości kredytu i czasu kredytowania. Odbywa się to zazwyczaj w oparciu o wyliczenia przykładu reprezentatywnego.

Można znaleźć propozycje, które umożliwiają skorzystanie z kredytów konsolidacyjnych bez prowizji, z obniżonym oprocentowaniem, a tym samym taki kredyt konsolidacyjny będzie tańszy.

Generalnie jednak, porównanie kredytów konsolidacyjnych gotówkowych polega na porównaniu kosztów całkowitych. Jeżeli ten koszt kredytowy będzie mniejszy, to oczywiście kredyt będzie tańszy.

Kredyt konsolidacyjnym – co można skonsolidować?

O produktach które mogą zostać skonsolidowane, decydują banki. To one ustalają rodzaj i liczbę kredytów, źródła zobowiązań, minimalną i maksymalną kwotę kredytu, itd.

Jednak i kredytobiorcy nie są zobligowani do konsolidacji wszystkich posiadanych kredytów. Mogą wybrać te, które uważają za konieczne.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłatę następujących zobowiązań kredytowych:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • zadłużenie na kartach kredytowych i limity w rachunkach.
W ofertach promocyjnych, banki wykluczają z konsolidacji, własne kredyty i pożyczki. Pożyczki zaciągnięte w firmach pożyczkowych mogą zostać spłacone z dodatkowej gotówki uzyskanej z kredytem konsolidacyjnym lub z pożyczki konsolidacyjnej bankowej.

Kredyt konsolidacyjny to same wady. Konsolidacja wyłącznie plusy

Jeżeli całość zagadnienia związanego z konsolidacją kredytową sprowadzimy do kosztów, to absolutnie jest to prawda.

Proszę wskazać kredyt lub pożyczkę, którą opłaca się wziąć? Żaden kredyt konsumpcyjny nie jest za darmo – wyjątkiem jest oczywiście pożyczka krótkoterminowa w firmach pożyczkowych dla nowych klientów z RRSO 0%. Ale jest to pożyczka, nie kredyt, udzielana przez podmioty niebędące bankami.

A tak, pożyczając 1000 zł, 10 tys. zł czy 146 239 zł i tak oddamy znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał. To koszt całkowity informuje, ile zapłacimy za pożyczenie pieniędzy. A im większe oprocentowanie nominalne i koszty dodatkowe oraz wysokość kredytu i czas spłaty, tym więcej przyjdzie nam oddać.

Rzecz jasna, inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kredytów dla firm, które z tak pozyskanych środków dokonują inwestycji, z myślą o przyszłych zyskach. Kredyt udzielany podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą nie jest kredytem konsumenckim.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt w zdecydowanej większości udzielany przez banki (również i przez SKOK-i) i już wiemy, że koszt kredytowy kredytobiorca poniesie. Zaznaczmy jednak, że jest to kredyt celowy i nie można z niego sfinansować np. remontu mieszkania, ale można spłacić pożyczkę gotówkową, która na remont została zaciągnięta.

Z pewnością skonsolidowanie kredytów pozwoli zapanować nad domowymi finansami, poprawi płynność finansową i zwiększy zdolność kredytową. Musimy jednak zaakceptować wady kredytu konsolidacyjnego:

1. Koszt całkowity kredytu – odsetki, prowizja, koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.
2. Mniejsza rata jest konsekwencją dłuższego czasu spłaty – im większy jest kredyt i dłużej jest spłacany, tym zdecydowanie większy będzie koszt odsetkowy.
3. Dodatkowa gotówka zwiększa kwotę kapitału do spłacenia i cenę kredytu.
4. Po konsolidacji kredytowej zwiększy się wysokość zadłużenia w stosunku do tego co było przed konsolidacją. Dopiero po zapłaceniu kilku rat wrócimy do stanu wyjściowego.
5. Kredyt konsolidacyjny ze zmiennym oprocentowaniem oznacza, że podwyżka stóp procentowych spowoduje wzrost rat kredytowych.
6. Stopa stała procentowa dla kredytów jest wyższa niż dla kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Ewentualne obniżki stóp przez RPP NBP nie wpłyną na zmniejszenie raty.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok