Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca wziąć w banku i płacić tylko jeden kredyt? Jeżeli spłacasz kilka kredytów lub pożyczek, masz zadłużenie na koncie bankowym i kartach kredytowych, to warto pomyśleć wówczas o kredycie konsolidacyjnym. Pozwala on na skonsolidowanie zadłużenia, dzięki temu będzie tylko jedna rata i jeden bank.
To dobre pytanie: czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Ale takie pytanie można zadać w stosunku do wszystkich produktów kredytowych oferowanych przez banki i co się okaże? Z dużym prawdopodobieństwem odpowiemy, że żaden kredyt nie jest opłacalny, ponieważ kredyt lub pożyczka, to nie tylko spłacany pożyczony kapitał, ale i dodatkowe koszty.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca wziąć?
Zanim bardziej szczegółowo przedstawiami istotę konsolidacji, to warto jest sprawdzić niektóre z propozycji kredytów konsolidacyjnych w bankach:
Wyszukanie najtańszego kredytu konsolidacyjnego jest możliwe, ale należy liczyć się z tym, że zajmie to trochę czasu. Aby ułatwić sobie wybór propozycji kredytowych, to należy przyjąć pewne założenia, na których oprzemy nasze wyszukiwania: czym będziesz kierować się przy wyborze oferty? Czy będzie to cena czy być może inne parametry, np. możliwość uzyskania dodatkowej gotówki lub „wakacje kredytowe”.
I tutaj wchodzi już w sferę zadanego pytania, czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Nie opłaca się brać takiego kredytu:
- nowy kredyt, to nowe opłaty, np. prowizja czy ubezpieczenie,
- kredyt zazwyczaj spłacamy dłużej, aby obniżyć wysokość rat kredytowych, a tym samym zapłacimy więcej odsetek od kredytu.
Opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny, ponieważ:
- zamiast kilku kredytów spłacamy tylko jeden kredyt, w jednym banku,
- nowa rata kredytowa będzie niższa, niż suma rat kredytowych płaconych poprzednio (dzięki wydłużeniu czasu spłaty),
- konsolidacja pozwala na poprawę płynności finansowej (mniejsza część budżetu jest przeznaczana na spłatę zadłużenia),
- poprawia zdolność kredytową,
- umożliwia również uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji, a którą można przeznaczyć na dowolny cel ,
- kredyt konsolidacyjny można uzyskać również przez internet.
Czy łatwo jest uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Wyszukanie banków i wybór kredytu jest bardzo prosty i można to zrobić bardzo szybko. Konsolidacja i wypłata kredytu na konto
wypłata dodatkowej gotówki, ponieważ kredyt konsolidacyjny nie jest przelewany na nasz rachunek, tylko za jego pomocą bank spłaca nasze zobowiązania przedstawione do konsolidacji
może być zrealizowane nawet w tym samym dniu, co złożony wniosek kredytowy. Jeżeli wysokość rat zaczynają przewyższać miesięczne zarobki, to nie ma co dłużej się zastanawiać i podjąć niezbędne działania. Możemy między innymi:
- podjąć próbę negocjacji poszczególnych umów kredytowych,
- skonsolidować zobowiązania,
- zwiększyć dochody,
- zredukować wydatki.
Każda osoba, która ma dobrą zdolność kredytową i wiarygodność kredytową, nie będzie miała problemu z konsolidacją i uzyskaniem kredytu. W sytuacji, kiedy masz JUŻ spore zaległości w spłacie zobowiązań i są widoczne w BIK, to niestety, o konsolidacji możesz zapomnieć. Co wówczas można zrobić? Tylko i wyłącznie negocjować warunki umów kredytowych. Być może będzie to żmudne i długotrwałe, ale konieczne, aby sprawy nie skończyły się w sądzie.
Jakie należy dokumenty przedstawić, aby otrzymać kredyt?
W każdym banku mogą być nieco inne wymagane dokumenty, ale przeważnie wystarczy, że przedstawisz:
- dowód osobisty,
- dokumenty poświadczające uzyskiwanie stałych dochodów,
- umowy dot. konsolidowanych kredytów.
W zależności od uzyskiwanego dochodu zostaniesz poproszony o dostarczenie odpowiednich dokumentów:
- zatrudnieni na podstawie umowy o pracę: aktualne zaświadczenie (w oryginale) o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto lub brutto za ostatnie 3 m-ce.
- emeryci: ostatni dowód wypłaty świadczenia (np. kserokopia ostatniego odcinka wypłaty świadczenia) lub kserokopia ostatniej waloryzacji lub kserokopia ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia.
- renciści: ostatni dowód wypłaty świadczenia (np. kserokopia ostatniego odcinka wypłaty świadczenia) oraz kserokopia ostatniej waloryzacji lub kserokopia decyzji o przyznaniu świadczenia lub legitymacja rencisty
Podsumowując: kredyt konsolidacyjny się opłaca wziąć, ale tylko w określonych warunkach. O kredycie konsolidacyjnym powinniśmy zacząć się zastanawiać zanim jeszcze wystąpią problemy finansowe i trudności z regulowaniem rat kredytowych. Po konsolidacji płacona rata będzie mniejsza, niż suma dotychczas płaconych należności. Konsolidacja kredytów jest szybka. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wydłużony okres spłaty powoduje, że koszty kredytu będą większe. Jest to spowodowane tym, że zapłacisz więcej odsetek od kredytu. Konsolidacja zadłużenia, czyli kredyt konsolidacyjny wymaga również zdolności kredytowej, gdyż jest to nowe zobowiązanie kredytowe.