Aplikuj o kredyt konsolidacyjny

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-08-21 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Obecnie, kiedy wiele osób boryka się z trudnościami finansowymi i zadłużeniem, aplikowanie o kredyt konsolidacyjny może okazać się pewnym rozwiązaniem. Pozwala na uporządkowanie i redukcję zobowiązań poprzez połączenie ich w jeden kredyt z bardziej przystępną ratą.
aplikuj o kredyt konsolidacyjny
Aplikuj o kredyt konsolidacyjny. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Jeśli zmagasz się z wieloma kredytami i nie wiesz, jak uporać się z ich spłatą, kredyt konsolidacyjny może być odpowiedzią na Twoje problemy. W tym artykule dowiesz się:

  • jakie są korzyści i zagrożenia wynikające z konsolidacji,
  • jak aplikować o kredyt konsolidacyjny,
  • w jakim banku przeprowadzić konsolidację.

Najważniejsze informacje pozwolą Tobie dokonać świadomego wyboru.


Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj produktu kredytowego, który umożliwia połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno. Może obejmować karty kredytowe, kredyty konsumenckie, pożyczki ratalne i inne formy zadłużenia bankowego.

Połączenie polega na spłaceniu kredytów przedstawionych we wniosku kredytowym, nowym kredytem. Jest to zatem kredyt celowy, który nie może być przeznaczony na nic innego, jak tylko na zamknięcie wybranych umów kredytowych.

Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie obciążenia finansowego poprzez uzyskanie łatwiejszej do płacenia raty kredytowej. I co więcej, najczęściej jest ona mniejsza od miesięcznych rat kredytów, które zostały spłacone. A to ze względu na wydłużenie czasu kredytowania.


Aplikuj o kredyt konsolidacyjny w wybranym banku

Jeżeli zdecydowaliśmy się na konsolidację i kredyt konsolidacyjny, to warto zastanowić się w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację?

Wszystko sprowadza się do podstawowej rzeczy: porównania kredytów konsolidacyjnych z uwzględnieniem kosztów całkowitych takiego zobowiązania. W banku, w którym oferta będzie miała koszt najmniejszy, to kredyt będzie tańszy.

Aplikując o kredyt na skonsolidowanie zobowiązań należy wziąć pod uwagę to, że decyzja banku zapada po zbadaniu oceny kredytowej (o niej słów kilka poniżej). Jeżeli ocena wypadanie korzystnie, to z wydaniem pozytywnej opinii nie powinno być problemu.

Przegląd banków, do których możesz wysłać wniosek kontaktowy, a w późniejszym etapie aplikować o kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną sprawdzisz poniżej:


Ocena kredytowa, a kredyt konsolidacyjny

Na ocenę kredytową składa się nie tylko odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, ale i również ważna jest pozytywna historia kredytowa w BIK.

Przy badaniu zdolności kredytowej brane są dochody oraz wydatki. Przeprowadzana jest tzw. ocena ilościowa i jakościowa. Na wiarygodność kredytowa składa się raport udostępniany przez BIK dotyczący spłaconych oraz spłacanych zobowiązań, ale również inne bazy wewnętrzne banku i zewnętrzne źródła.

Całkowity scoring musi być pozytywny, aby aplikacja o kredyt konsolidacyjny została rozpatrzona pozytywnie.

Nie ma jednego wspólnego algorytmu do wyliczenia zdolności kredytowej, dlatego maksymalna zdolność jaką możesz uzyskać, będzie się różnić w poszczególnych bankach. Nie ma sensu korzystać z kalkulatorów, ponieważ ich wyliczenia mogą wprowadzać w błąd – będą różne od rzeczywistych. Lepszym wyjściem jest skontaktowanie się z wybranym bankiem.

Aplikowanie o kredyt konsolidacyjny gotówkowy

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny w banku? Aplikowanie o kredyt konsolidacyjny można sprowadzić do kilku podstawowych elementów. Należy jednak uwzględnić to, że w każdym z banków może to wyglądać nieco inaczej.

W każdym bądź razie, należy przygotować dokument tożsamości, który będzie potrzebny na etapie kontaktu z bankiem i na późniejszym, kiedy będziemy wypełniać wniosek kredytowy. Dodatkowo, już podczas wypełniania wniosku, będą potrzebne dokumenty zaświadczające o uzyskiwaniu dochodów.

W procesie ubiegania się o kredyt, będziemy musieli wyrazić zgodę, na dostęp przez bank do informacji o zobowiązaniach w BIK. Jest ona wymagana.

Wybierając najpopularniejszy kredyt konsolidacyjny, czyli gotówkowy, z pewnością nie będziesz miał żadnych problemów z wypełnieniem wniosku. Przypomina on nieco ten, kiedy wnioskuje się o kredyt gotówkowy. Dodatkowym elementem jest tylko to, że należy podać zobowiązania, które chcesz skonsolidować oraz kwotę i czas spłaty przy ewentualnej dodatkowej gotówce.

Najczęściej wymaga to podania numerów rachunków, z których spłacasz kredyty w innych bankach.

Jeżeli wszystko przebiegnie pozytywnie, po zapoznaniu się z warunkami i umową oraz po akceptacji potrzebnych oświadczeń – będzie mógł ją podpisać.

Pieniądze na spłatę zobowiązań bank przekaże na podane numery kont wierzycieli. Jeżeli wybrałeś plus dodatkowa gotówka, to te pieniądze zostaną przelane na Twój rachunek.


Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to więcej formalności

Aplikując o kredyt konsolidacyjny hipoteczny, należy przygotować się na więcej formalności. Nieruchomość, jako przedmiot zabezpieczenia, może należeć zarówno do kredytobiorcy, jak i do osoby trzeciej (np. do kogoś z rodziny). Wówczas taka osoba staje się stroną umowy kredytowej, a konsekwencje są takie, że w przypadku zaprzestania regulowania zadłużenia, będzie odpowiadać za nasze długi…

W przypadku ubiegania się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny poza standardowymi dokumentami, należy dostarczyć bankowi również:

  • akt własności nieruchomości,
  • zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu,
    umowę darowizny (jeżeli na jej podstawie staliśmy się właścicielami danej nieruchomości),
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
  • dokument określający wycenę nieruchomości,
  • potwierdzenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Aplikowanie o kredyt konsolidacyjny – podsumowanie

Aby dokonać odpowiedniego wyboru kredytu konsolidacyjnego, jak i potrzeb konsolidacyjnych, to należałoby określić:

Cel konsolidacji kredytów – poprawa płynności finansowej czy zwiększenie zdolności kredytowej.

  1. Poprawa płynności finansowej.

Zasadniczym celem jest zmniejszenie strony wydatkowej w domowym budżecie. Wysokość nowej raty następuje poprzez znaczne wydłużenie okresu kredytowania – nie korzystamy wówczas z możliwości dobrania dodatkowej gotówki.

Jeśli już masz problemy z regulowaniem zadłużenia, to ta opcja nie tylko zwiększy dodatkowo Twój dług, ale problemy z regulowaniem zadłużenia wrócą ponownie za kilka miesięcy. Dodatkową gotówkę w ramach konsolidacji można wziąć pod, kiedy do chcemy spłacić zadłużenie w firmach pożyczkowych.
  1. Zwiększenie zdolności kredytowej.

Rozpatrywane w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać dodatkową gotówkę, bądź w perspektywie kilku miesięcy będziemy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę.

Oczywiście nie należy zapominać, że konsolidacja kredytów pozwala w określonych sytuacjach zaoszczędzić na spłacie kredytu. Jest to możliwe, kiedy warunki na jakich został udzielony kredyt są lepsze niż konsolidowane kredyty. Wyjaśnione to zostało w artykule Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny na podstawie konsolidacji limitów.

Publikacja „Aplikuj o kredyt konsolidacyjny” zawiera linki afiliacyjne do banków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok