W jakim banku najlepiej zrobić konsolidację kredytów?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-09 – ostatnia aktualizacja

Jeżeli chcesz już w najbliższym czasie płacić tylko jedną niższą ratę kredytową zamiast kilku, to w realizacji tego zamierzenie pomoże Tobie kredyt konsolidacyjny. Z artykułu dowiesz się, w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację kredytów, który z banków oferuje kredyty i pożyczki konsolidacyjne. W ten sposób połączysz wybrane produkty kredytowe z różnych banków w jeden kredyt, zwiększysz zdolność kredytową, ale i uzyskasz dodatkową gotówkę.
w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację kredytów
W jakim banku najlepiej zrobić konsolidację kredytów? Źródło: kredytyporownywarka.pl
Sprawdź w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację kredytów. Na początku jednak:

 • Określ cel konsolidacji kredytów.
 • Porównaj oferty banków. Konsolidację kredytu możesz przeprowadzić np. w Banku Pekao, online w Alior Banku, jak również interesującą propozycję ma BNP Paribas.
 • Zdecyduj czy potrzebujesz również dodatkowych środków finansowych.

Z artykułu dowiesz się:

Optymalny kredyt konsolidacyjny i konsolidacja… To przymiotniki, które często wymieniamy, chcąc zredukować nasze zobowiązania bankowe do jednego.

W zależności od poziomu stóp procentowych NBP oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych może być większe lub mniejsze, a niektóre banki dodatkowo pobierają prowizję od kredytu, co podnosi koszt przeprowadzanej konsolidacji.

Dynamiczne zmiany mają miejsce przede wszystkim, kiedy otoczenie makroekonomiczne nie jest stabilne. Rosnąca inflacja i zmiany stóp procentowych sprawiają, że banki również muszą dopasowywać swoje propozycje do aktualnych warunków. Aktualną wysokość stóp procentowych można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego: https://nbp.pl/polityka-pieniezna/decyzje-rpp/podstawowe-stopy-procentowe-nbp/.

Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty?

Tylko szczegółowa analiza wybranych banków ułatwi wybranie najlepszej konsolidacji w 2024 r. Nie jest to oczywiście ranking kredytów konsolidacyjnych na 2024, bo taki musiałby być przeprowadzony na indywidualnie przedstawionych ofertach.

Koszt przeprowadzenia konsolidacji najczęściej sprowadza się do kosztów związanych z kredytem konsolidacyjnym:

 1. Odsetki. Zależą one od wysokości ustalonego oprocentowania nominalnego kredytu. Całość zapłaconych odsetek zależy również od wysokości kredytu i czasu kredytowania, ale i od rodzaju wybranych rat kredytowych (mogą być równe lub malejące). Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest jest zazwyczaj niższe od kredytów gotówkowych i w zależności od wybranego kredytodawcy, może być stałe lub zmienne.
 2. Opłaty dodatkowe. Obejmują one przede wszystkim koszty prowizji związane z udzieleniem kredytu. Obecnie wiele propozycji promocyjnych kredytów konsolidacyjnych, to propozycje bez prowizji – 0%. Prowizja, jeżeli jest naliczana, to najczęściej jest to określony procent od wysokości przyznanego kredytu.
 3. Koszty ubezpieczenia. Jeśli konsolidacja wymaga wykupienia ubezpieczenia, to także generuje dodatkowe koszty. Warto dokładnie zrozumieć, ile wynosi ta opłata i czy jest konieczna. Z reguły wykupienie polisy będzie konieczne przy wysokich konsolidacjach z długim czasem kredytowania. Na przykład ubezpieczenie jest wymagane w Alior Banku dla kredytów konsolidacyjnych od 100 tys. zł brutto.

Aby dokładnie oszacować koszty konsolidacji kredytów, musisz uwzględnić odsetki, opłaty i ubezpieczenie.


Konsolidacja kredytów – najlepszy bank

Najlepszy bank do konsolidacji kredytów? Praktycznie w każdym z banków znajdziemy kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną, ale tylko w kilku będzie to kredyt promocyjny. I tylko tam będzie taniej niż gdzie indziej.

Należy zwrócić uwagę, że poniższa zestawienie banków, to wyłącznie propozycje kredytowe, a nie oferty. Te ostatnie są indywidualne i przedstawione dopiero po przeprowadzonej ocenie kredytowej. Niemniej jednak lista banków pozwala dokonać wyboru banku i umożliwia wysłanie formularza kontaktowego. Doradca z wybranego banku przedzwoni do nas w sprawie kredytu.

To, w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację uzależnione jest od porównania przedstawionych ofert kredytowych.

W następnym kroku należy zwrócić uwagę w szczególności na koszt całkowity kredytu. To umożliwia analizę produktu pod względem ceny. Wiadomo, że im mniej zapłacimy, tym lepiej. I nie ma większego znaczenia czy jest to kredyt konsolidacyjny, gotówkowy czy jakikolwiek inny.

Pamiętajmy, że ofertę kredytową przedstawioną przez bank można spróbować negocjować. Im lepsza jest nasza ocena kredytowa, tym bardziej bank jest skłonny do obniżenia jakiegoś elementu kosztowego, np. oprocentowania.

Jaki banki można wziąć pod uwagę przy konsolidowaniu kredytów? Kilka propozycji:

 • Pekao SA,
 • PKO BP,
 • Alior Bank,
 • BNP Paribas.

Konsolidacja kredytów w Banku Pekao S.A.

konsolidacja kredytów gdzie najlepiej - propozycja banku pekao sa
Konsolidacja kredytów gdzie najlepiej? Propozycja Banku Pekao S.A. Źródło grafiki: Bank Pekao

Prowizja 0%, oprocentowanie nominalne roczne 10,45%. Pożyczka konsolidacyjna w Pekao S.A., gdzie za pożyczenie 62 985 zł trzeba zapłacić 33 735,45 zł. Rata konsolidacji kredytów wyniesie wówczas ok. 912 zł płatna przez 106 miesięcy.*

Wypełnij formularz kontaktowy do banku Pekao – zostanie wyliczona Twoją zdolność kredytowa i otrzymasz wszystkie niezbędne informacje. Jeżeli jesteś klientem Banku Pekao, to umowę podpiszesz w bankowości internetowej lub w oddziale. Natomiast nowi klienci banku umowę podpiszą w wybranym oddziale Banku Pekao.

Oferta specjalna pożyczki konsolidacyjnej obowiązuje do 31 maja 2024 r. Dodatkowo można otrzymać ekstra środki finansowe w maksymalnej wysokości 25% konsolidowanej kwoty. * Dane na podstawie przykładu reprezentatywnego.

Jak wypadają inne kredyty konsolidacyjne?


Konsolidacja kredytów online Alior Bank

konsolidacja kredytu gdzie najlepiej - propozycja w Alior Banku
Konsolidacja kredytu gdzie najlepiej? Propozycja w Alior Banku. Źródło grafiki: Alior Bank

Na kolejnym miejscu można wyróżnić Alior Banku. Zaletą jest to, że w banku można przeprowadzić konsolidację przez internet. Wadą, że od 100 tys. zł kredytu jest już wymagane ubezpieczenie.

Propozycja cenowa przedstawia się następująco:

 • prowizja 0%,
 • oprocentowanie stałe 11,90%.

Koszt kredytu konsolidacyjnego wyniesie wówczas 13 265,47 zł, a miesięczna rata 887,76 zł.

Korzystając z formularza kontaktowego do Alior Banku, jest do dyspozycji kalkulator rat. Można w nim zaznaczyć wysokość konsolidacji, dodatkową gotówkę oraz czas spłaty i w ten sposób szybko oszacować wysokość przyszłej raty.

Okres kredytowania od 89 dni do 10 lat. Dla klientów, którzy nie posiadali w Alior Banku pożyczek gotówkowych lub kredytów konsolidacyjnych w żadnym z 12 m-cy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku oraz oraz przesłali dane dotyczące kontaktu przez internetowy formularz banku. Powyżej 100 000 zł kredytu konsolidacyjnego brutto wymagane jest zabezpieczenie w formie umowy ubezpieczenia od NNW oraz od utraty pracy.

Konsolidacja kredytów BNP Paribas

konsolidacja gdzie najlepiej - propozycja w BNP Paribas
Konsolidacja gdzie najlepiej? Propozycja BNP Paribas. Źródło informacji i grafika z BNP Paribas

Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas. Za konsolidację trzeba zapłacić 30 214,26 zł – według przykładu reprezentatywnego na 19.02.2024 r. – konsolidując na 64 934 zł na 91 miesięcy. W BNP rata kredytowe wyniesie ok. 1057,20 zł. Parametry finansowania są następujące:

 • prowizja 0%,
 • oprocentowanie stałe 10,99%.

Wniosek do banku BNP Paribas jest krótki i zawiera podstawowe dane kontaktowe.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt gotówkowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań bankowych lub zaciągniętych w SKOK z tytułu kredytów/pożyczek gotówkowych, kredytów wiązanych – ratalnych lub samochodowych (z wyłączeniem kredytów mieszkaniowych/pożyczek hipotecznych, kredytów konsolidacyjnych i kredytów związanych z finansowaniem działalności gospodarczej) z opcją dodatkowych środków. Kredyt konsolidacyjny dostępny jest w kwocie od 1000 zł do 230 000 zł, na okres do 120 miesięcy. Warunkiem skorzystania z kredytu jest spłata ze środków kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas Bank Polska S.A. Kredyt dostępny jest w opcji bez ubezpieczenia oraz z ubezpieczeniem obligatoryjnym.

Kredyt konsolidacyjny w opcji z ubezpieczeniem dobrowolnym lub bez ubezpieczenia. Dostępny w kwocie od 1000 zł do 230 tys. zł. Okres kredytowania od 6 miesięcy do 120. 85 rat jest dostępne od 10 000 zł. Warunkiem skorzystania z kredytu jest spłata przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas.

Konsolidacja w Santander Bank

gdzie najlepiej skonsolidować kredyty - propozycja Santander Bank
Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty? Propozycja Santander Bank. Źródło: grafika z banku

Oczywiście prezentując propozycje konsolidacyjne, nie może zabraknąć informacji o kredycie konsolidacyjnym w Santander Bank Polska.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że jest to obecnie jeden z największych możliwych kredytów do uzyskania – 300 000 zł. A samą konsolidację można przeprowadzić już od 1000 zł. Nie ma prowizji od kwoty konsolidowanych kredytów z innych banków

Wypełniając formularz kontaktowy do Santander Bank należy zaznaczyć kwotę kredytu konsolidacyjnego z zakresu:

 • 1-4 tys. zł,
 • 4-10 tys. zł,
 • 10-50 tys. zł,
 • 50-150 tys zł,
 • powyżej 150 tys. zł.

Ze względu na to, że oprocentowanie nominalne w propozycji jest podane jako „do 15,99%”, to dla wyliczenia rat i kosztów, posłużymy się przykładem reprezentatywnym.

Kwota kredytu 41 500 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku 15,99%, całkowity koszt kredytu: 35 361,57 zł, w tym prowizja 4 605,99 zł oraz odsetki 30 755,58 zł. 83 miesięczne raty równe 915,50 zł, ostatnia 875,07 zł. Według kalkulacji na dzień 11.1.2024 r.

Powyższe wyliczenia mają charakter orientacyjny. Warunki ostatecznej oferty kredytu konsolidacyjnego są indywidualne i przedstawione zostaną po przeprowadzeniu analizy kredytowej.


W jakim banku najlepiej zrobić konsolidację?

Konsolidację kredytów warto przeprowadzić pod warunkiem, że osiągniemy zamierzone skutki. Jakie? To jest już sprawa indywidualna oraz uzależniona od banku, którym możemy zrobić konsolidację.

Zasadnicze cele konsolidacji kredytów, można sprowadzić do pięciu:

 1. Zredukowanie liczby spłacanych kredytów i pożyczek.
 2. Poprawienie płynności finansowej w domowym budżecie poprzez zmniejszenie nowej raty.
 3. Zwiększenie zdolności kredytowej.
 4. Pozyskanie dodatkowej gotówki.
 5. Uzyskanie oszczędności ze spłaty kredytu.

Adnotacje do powyższych punktów:

 1. Zredukowania liczby zobowiązań bankowych odbywa się poprzez zamknięcie wybranych kredytów i pożyczek z nowego kredytu.
 2. Poprawa płynności finansowej domowego budżetu jest możliwa, jeżeli nowa rata kredytowa będzie mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów.
 3. Zmniejszenie strony wydatkowej zwiększa tzw. budżet rozporządzalny, a tym samym uzyskujemy większą zdolność kredytową.
 4. Dzięki zwiększeniu zdolności kredytowej możliwe jest uzyskanie dodatkowej gotówkowi w ramach konsolidacji lub większego kredytu w przyszłości.
 5. Kredyt konsolidacyjny umożliwia zaoszczędzenie na spłacie kredytów. Jeżeli nowy kredyt konsolidacyjny jest niżej oprocentowany od kredytów, które mają zostać spłacone, to jest szansa na uzyskanie zysków z przeprowadzonej konsolidacji. Należy jednak przeanalizować koszty kredytowe, również w zależności od wybranego okresu kredytowania.

Punkt 5. wymaga dokładnej analizy kredytowej. Ideę zmniejszenia kosztów i zaoszczędzenia na spłacie może zobrazować przykładowa konsolidacja dwóch limitów na dwóch różnych rachunkach.

Jeżeli są one oprocentowane, np. 18% w skali roku i nie są spłacane, to jest naliczany koszt odsetkowy. Wybierając kredyt konsolidacyjny z dużo mniejszym oprocentowaniem, np. na 11% i bez żadnych innych kosztów dodatkowych, ze spłatą rozłożoną na 12 miesięcy, pozwoli to zaoszczędzić na odsetkach.

podstawowe cztery cele łączenia kredytów - konsolidacja kredytów
Cztery podstawowe cele konsolidacji. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Nie można jednak zapominać o kwestii najważniejszej, a mianowicie o cenie konsolidacji. Pożyczając kapitał w banku, musisz dodatkowo oddać koszt kredytowy, na który składają się odsetki, ewentualna prowizja, opłaty dodatkowe, czy ubezpieczenie.

Wydłużenie okresu kredytowania pozwala obniżyć w znaczący sposób ratę kredytową, ale jednocześnie rośnie wówczas koszt zapłaconych odsetek.

Im wyższy jest kredyt, tym bardziej należy wydłużyć czas spłaty, aby osiągnąć odpowiedni poziom raty.

Konsolidacja wszystkich zobowiązań, czyli co można konsolidować?

Szukając dalej odpowiedzi na pytanie, w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację, nie należy również zapominać o tym, co można skonsolidować. Należy to sprawdzić w propozycji banku, bo nie zawsze obejmuje ona wszystkie kredyty i są pewne ograniczenia (w szczególności w przypadku ofert promocyjnych).

Konsolidowane są najczęściej kredyty gotówkowe, ale mogąc być również kredyty odnawialne, ratalne, samochodowe oraz limity na koncie bankowym i zadłużenie w karcie kredytowej.

Nad konsolidacją limitów warto się w szczególności zastanowić, kiedy nie są one spłacane. W takiej sytuacji zadłużenie „wisi” w koncie i generuje co miesiąc koszt odsetkowy.

Konsolidacja kredytów – gdzie najlepiej? PODSUMOWANIE

Jeśli chcesz wiedzieć, w jakim banku najlepiej zrobić konsolidację kredytu, to nie tylko należy określić cel konsolidacji, ale i porównać oferty kredytów konsolidacyjnych.

Konsolidacja kredytów może przynieść znaczne korzyści, zwłaszcza w postaci łatwiejszego zarządzania domowymi finansami i niższej miesięcznej raty. Zanim zdecydujesz się na konsolidację, zaleca się porównanie ofert różnych kredytodawców i dokładne zrozumienie wszystkich związanych z tym kosztów.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że faktycznie wybrałeś korzystny kredyt konsolidacyjny i mniej będzie Ciebie kosztował niż jakikolwiek inny, to niezbędne jest porównanie kilku ofert.

Niekoniecznie musi to być ranking kredytowy, ale dobrze jest takie porównanie zrobić we własnym zakresie. Ważna jest nie tylko wysokość raty kredytowej, bo jednak przy długim czasie kredytowania różnice w ratach będą niewielkie. Istotny jest całościowy koszt przeprowadzonej konsolidacji. I dobrze, aby była jak najmniejsza.

Rzetelnie przeprowadzona analiza kredytowa z uwzględnieniem przynajmniej dwóch banków, to znacznie większa szansa na znacznie korzystniejsze finansowanie. Wówczas odpowiedź na pytanie Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty? stanie się dużo łatwiejsza.


Gdzie konsolidować kredyty. Dodatkowe pytania i odpowiedzi


Jakie zobowiązania można połączyć w konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie różnych zobowiązań spłacanych w bankach. Głównie są to kredyty gotówkowe, ale mogą to być także karty kredytowe, debety na rachunku bieżącym i inne pożyczki i kredyty. W praktyce oznacza to, że możesz zaciągnąć jeden kredyt, który spłaci wszystkie Twoje obecne zobowiązania, pozostawiając Ci tylko jedną ratę do spłaty każdego miesiąca. Nie wszystkie zobowiązania mogą być zakwalifikowane do konsolidacji, nawet wówczas, kiedy zgodnie z definicją kredytu konsolidacyjnego, mogłyby być one skonsolidowane. Ostateczne warunki zawsze zależą od indywidualnej polityki banku.


Czy mogę skonsolidować kredyty z różnych banków?

Tak, można skonsolidować zobowiązania z różnych banków. Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie zobowiązania można skonsolidować, a dokładne warunki dotyczące tego co można skonsolidować, na jakich warunkach i z jakich banków, zależą od indywidualnej polityki banku. Pewne ograniczenia mogą występować zwłaszcza w ofertach promocyjnych kredytów konsolidacyjnych.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok