Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową można już znaleźć w ofertach kilku banków. Jeżeli konieczna jest konsolidacja kredytów, być może z zastrzykiem dodatkowej gotówki na dowolny cel, to z pewnością zastanawiasz się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego.

kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową

Czy warto wybrać kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem czy może ze zmiennym? Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Poniżej znajdziesz propozycje banków, zarówno z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym.

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem to kredyt, którego oprocentowanie nie zmieni się wraz ze zmianą wskaźnika WIBOR. W praktyce oznacza to, że jeżeli Rada Polityki Pieniężnej zmieni stopy procentowe – obniży lub podwyższy – to ten fakt nie wpłynie nie tylko na zmianę wysokości rat kredytowych, ale i kosztów całkowitych kredytów.

Zakładamy, że raty są stałe, ponieważ w przypadku rat zmiennych, każda kolejne rata miesięczna jest mniejsza.

W innej sytuacji są osoby, które zdecydowały się na kredyt oprocentowany zmiennie. Muszą się liczyć z tym, że każdorazowo, kiedy zmieniają się stopy procentowe (i tym samym stawki WIBOR) będzie to miało swoje odzwierciedlenie w ratach i kosztach kredytowych.

Rada Polityki Pieniężnej NBP zbiera się na posiedzenie na początku każdego miesiąca (z wyjątkiem sierpnia, ze względu na wakacyjną przerwę) i podejmuje decyzje dotyczącej stóp procentowych, czy pozostawić je na dotychczasowym poziomie, podwyższyć czy obniżyć.

Jeżeli wahasz się jaką decyzję podjąć, kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem, to niestety, jest to sprawa indywidualna oraz oparta na możliwości skorzystania z konkretnej oferty banku.

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą oprocentowania

Jeżeli wybierzesz kredyt z oprocentowaniem stałym to nasz pewność:

  • stałej, niezmiennej raty, niezależnie co będzie się działo na rynku,
  • znasz dokładny koszt całkowity kredytu od początku do końca trwania umowy kredytowej.

Wysokość stałego oprocentowania, jak i czas jego obowiązywania, zostanie uwzględnione w zawartej umowie o kredyt konsolidacyjny.

Ważne jest, aby zdawać sobie jednak sprawę, że oprocentowanie stałe kredytu nie gwarantuje, że będzie on tańszy od kredyt konsolidacyjnego zmiennego. Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową to przede wszystkim 1. wyższe oprocentowanie niż dla kredytu ze zmienną stopą, 2. nie skorzystamy z mniejszych kosztów w przypadku spadku oprocentowania.

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową – za i przeciw

Stałe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego już na etapie podpisywania umowy kredytowej daje kredytobiorcy dokładną informację o koszcie całkowitym oraz o wysokości rat. A wysokość nowej raty, przypomnijmy, jest istotnym argumentem przemawiającym za konsolidacją kredytów.

Więcej informacji na temat kredytów konsolidacyjnych znajdziesz w serwisie kredytyporownywarka.pl, np.: Czy 1 plus 1 może dać 1?, Za i przeciw kredyt konsolidacyjny.

Jednym z celów konsolidacji jest bowiem zmniejszenie raty w porównaniu do łącznej sumy rat kredytów konsolidowanych. Jeżeli stopa bazowa wzrośnie, to i rata wzrośnie. Jednak kiedy zmaleje, to nie odczujemy pozytywnych jej skutków – rata kredytu konsolidacyjnego z oprocentowaniem stałym przez cały czas obowiązywania umowy pozostanie na tym samym poziomie.

Jest możliwe, aby w trakcie trwania umowy zmienić oprocentowanie ze stałego na zmienne, podpisując aneks do umowy. O taką możliwość należy jednak zapytać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową, to przede wszystkim stabilność, bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Nie będziemy od 7 do 9 każdego miesiące siedzieć przed telewizorem, aby poznać decyzję RPP, martwiąc się czy wzrosną stopy i o ile.

Oprocentowanie stałe kredytów ma nie tylko zalety

Wadą kredytów ze stałą stopą jest to, że kiedy stopy procentowe zostaną obniżone, nie będziemy tego beneficjentem: rata pozostanie na tym samym poziomie co poprzednio, kiedy raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym obniżą się.

Dodatkowo kredyty konsolidacyjne z oprocentowaniem stałym są przeważnie droższe od kredytów z oprocentowaniem zmiennym, a niekiedy również banki wymagają wykazania większej zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem stałym ma swoje plusy, które są niezwykle istotne w niestabilnych czasach, a jakie doświadczamy obecnie. Może on zapewnić większy spokój oraz pewność, że rata się nie zmieni, pomimo że jest to nierzadko droższe rozwiązanie.

Kredyt konsolidacyjny – jakie oprocentowanie wybrać?

Nie tylko wybór kredytu konsolidacyjnego nie jest najłatwiejszy, bo jest kilka ofert i to kredytów konsolidacyjnych, jak i pożyczek, ale i wybór rodzaju oprocentowania nie należy do najłatwiejszych decyzji. Wszystko byłoby znacznie prostsze, kiedy wiedzielibyśmy, że a przykład przez następne kilkanaście miesięcy stopy będą spadać lub rosnąć. Podjęcie decyzji byłoby zdecydowanie łatwiejsze i w konsekwencji… tańsze. Ale nawet i analitycy rynkowi często mylą się w swoich prognozach, co można zweryfikować dopiero po pewnym czasie.

Perspektywa posiadania stałej i stabilnej raty na pewno jest kuszące. Łatwiej jest sprawniej zarządzać domowym budżetem. Ale z  drugiej strony, duże prawdopodobieństwo, że stopy zaczną za jakiś czas spadać i zyskiwać będą osoby, które zdecydowały się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym, to jest również argument.

Przy dobrej kondycji finansowej domowego budżety, można zdecydować się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym, jeżeli znajdą się środki na pokrycie ewentualnych wyższych rat kredytowych. Jednak kiedy mamy obawy czy sobie z tym poradzimy (bo konsolidując kredyty, „uciekaliśmy” z rosnących rat kredytowych), to być może lepiej zdecydować się na oprocentowanie stałe. Na etapie podejmowania decyzji kredytowej, należy dokładnie rozważyć oba te rozwiązania.

Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas ze stałą stopą procentową

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową znaleźć można m.in. w w BNP Paribas. Jest to kredyt gotówkowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań bankowych lub zaciągniętych w SKOK.

Spłacone mogą być kredyty/pożyczki gotówkowe, kredyty wiązane – ratalne lub samochodowe. Wyłączone z konsolidacji są kredyty mieszkaniowe/pożyczki hipoteczne, kredyty konsolidacyjne i kredyty związane z finansowaniem działalności gospodarczej.

Warunkiem skorzystania z kredytu jest spłata ze środków kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas.

1. Prowizja 0%.
2. Kwota kredytu do 200 000 zł.
3. Maksymalny okres kredytowania do 10 lat (120 rat).
4.
Możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

RRSO 11,56%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 64936 zł, całkowita kwota do zapłaty 93369,55 zł, oprocentowanie stałe 10,99 % w skali roku, całkowity koszt kredytu 31433,55 zł (prowizja 0 zł, odsetki 31433,55 zł) 92 miesięczne raty (91 po 1047,49 zł, ostatnia 1047,96 zł). Wyliczenia dla reprezentatywnego przykładu kredytu konsolidacyjnego na 23 grudnia 2022 r.

kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową w banku BNP

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok