Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową

2023-06-22 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową można znaleźć w ofertach kilku banków. Jeżeli konieczna jest konsolidacja kredytów i chcesz, aby rata kredytowa była taka sama przez cały czas kredytowania, to należy wybrać oprocentowanie stałe.

kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową

Czy warto wybrać kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem czy może ze zmiennym? Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Poniżej znajdziesz propozycje banków, zarówno z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym.

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową. Rata i koszt całkowity

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem to kredyt, którego oprocentowanie pozostanie na tym samym poziomie niezależnie od zmian wskaźnika WIBOR. W praktyce oznacza to, że jeżeli Rada Polityki Pieniężnej zmieni stopy procentowe – obniży lub podwyższy – to ten czynnik nie wpłynie w żaden sposób na zmianę:

  • wysokości rat kredytowych,
  • kosztów całkowitych kredytów.
Zakładamy, że raty są stałe, ponieważ w przypadku rat zmiennych, każda kolejne rata miesięczna jest mniejsza.

Kredyt konsolidacyjny ze zmienną stopą procentową

W innej sytuacji są osoby, które zdecydowały się na kredyt oprocentowany zmienną stawką. Muszą się liczyć z tym, że kiedy zmieniają się stopy procentowe (i tym samym stawki WIBOR), to ma to swoje odzwierciedlenie w ratach i kosztach kredytowych.

Rada Polityki Pieniężnej NBP zbiera się na posiedzenia z początkiem każdego miesiąca (z wyjątkiem sierpnia, ze względu na wakacyjną przerwę) i podejmuje decyzje dotyczącej stóp procentowych: czy pozostawić je na dotychczasowym poziomie, czy podwyższyć lub obniżyć.

Jeżeli nie wiesz jaką decyzję podjąć, wybrać kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem, to musisz uwzględnić, jakie są prognozy inflacyjne w okresie kilku i kilkunastu najbliższych miesięcy.

Kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem stałym

Jeżeli zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem stałym to masz pewność:

  • stałej, niezmiennej raty, niezależnie co będzie się działo na rynku,
  • znasz dokładny koszt całkowity kredytu – od początku do końca trwania umowy kredytowej.

Informacja o wysokości oprocentowania zostanie uwzględnione w zawartej umowie kredytowej.

Ważne jest, aby zdawać sobie jednak sprawę, że oprocentowanie stałe kredytu nie gwarantuje, że będzie on tańszy od kredytu konsolidacyjnego z oprocentowaniem zmiennym.

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową:

1. Przeważnie nieco wyższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów ze zmienną stopą.
2. Nie skorzystasz z obniżenia kosztów w przypadku spadku oprocentowania.

Argumenty za i przeciw dla kredytu ze stałą stopą procentową

Stałe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego już na etapie podpisywania umowy kredytowej daje kredytobiorcy dokładną informację o koszcie całkowitym oraz o wysokości rat. A wysokość nowej raty, przypomnijmy, jest istotnym argumentem przemawiającym za konsolidacją kredytów.

Więcej informacji o konsolidacji kredytów znajdziesz we wpisach:

Jednym z celów konsolidacji jest bowiem zmniejszenie raty w porównaniu do łącznej sumy rat kredytów konsolidowanych. Jeżeli stopa bazowa wzrośnie, to i rata również. Jednak kiedy stopa referencyjna NBP zmaleje, to nie odczujemy pozytywnych skutków. Rata kredytu konsolidacyjnego z oprocentowaniem stałym przez cały czas obowiązywania umowy pozostanie na tym samym poziomie.

Jest możliwość, aby w trakcie trwania umowy zmienić oprocentowanie ze stałego na zmienne, podpisując aneks do umowy. Należy jednak zapytać o to, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową, to przede wszystkim stabilność, bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Nie będziemy od 7 do 9 każdego miesiące śledzić wiadomości, aby poznać decyzję RPP, martwiąc się czy stopy procentowe wzrosną i o ile punktów procentowych.

Oprocentowanie stałe kredytów ma nie tylko zalety

Kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem stałym jest rozwiązaniem w niestabilnych czasach. Może on zapewnić większy spokój oraz pewność, że rata nie wzrośnie i koszt odsetkowy się nie zmieni.

Wadą kredytów ze stałą stopą jest to, że kiedy stopy procentowe zostaną obniżone, nie będziemy tego beneficjentem. Rata pozostanie na tym samym poziomie co poprzednio.

Dodatkowo kredyty konsolidacyjne z oprocentowaniem stałym są przeważnie droższe od kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Niekiedy banki również wymagają większej zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny – jakie oprocentowanie wybrać?

Podjęcie decyzji o wyborze oferty, czy z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym, nie jest najłatwiejsze. Wszystko byłoby znacznie prostsze w sytuacji, kiedy mielibyśmy pewność, że w trakcie trwania umowy kredytowej, stopy będą spadać lub rosnąć. Podjęcie decyzji w takich okolicznościach jest oczywiście łatwiejsze i w konsekwencji… tańsze. Ale nawet i analitycy rynkowi często mylą się w swoich prognozach, co można zweryfikować dopiero po pewnym czasie.

Perspektywa posiadania stałej i stabilnej raty na pewno jest kuszące. Łatwiej jest sprawniej zarządzać domowym budżetem. Ale z  drugiej strony jest prawdopodobieństwo, że stopy za jakiś czas zostaną obniżone i zyskiwać będą na tym kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym.

Śledź prognozy RPP NBP i komunikaty wydawane po posiedzeniach Rady: https://nbp.pl.

Przy dobrej kondycji finansowej domowego budżety można zdecydować się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym, jeżeli znajdą się środki na pokrycie ewentualnych wyższych rat. Jednak kiedy mamy obawy czy sobie z tym poradzimy, to być może lepiej zdecydować się na oprocentowanie stałe. Na etapie podejmowania decyzji kredytowej, należy dokładnie rozważyć oba te rozwiązania.

Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas ze stałą stopą procentową

Kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową znaleźć można m.in. w w BNP Paribas. Jest to kredyt gotówkowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań bankowych lub zaciągniętych w SKOK.

Spłacone mogą być kredyty i pożyczki gotówkowe oraz kredyty wiązane – ratalne lub samochodowe. Wyłączone z konsolidacji są kredyty mieszkaniowe, kredyty i pożyczki hipoteczne, inne kredyty konsolidacyjne oraz te związane z finansowaniem działalności gospodarczej.

Warunkiem skorzystania z kredytu jest spłata ze środków kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas.

1. Prowizja 0%.
2. Kwota kredytu do 230 000 zł.
3. Maksymalny okres kredytowania do 10 lat (120 rat).
4. Możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

RRSO 12,65%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 55 000 zł. Całkowita kwota do zapłaty 77 295,96 zł. Oprocentowanie stałe 11,99 % w skali roku. Całkowity koszt kredytu 22 295,96 zł: prowizja 0 zł, odsetki 22 295,96 zł. 72 miesięczne raty (71 po 1 073,56 zł, ostatnia 1 073,20 zł). Wyliczenia dla reprezentatywnego przykładu kredytu konsolidacyjnego na 22 maja 2023 r.

kredyt konsolidacyjny ze stałą stopą procentową w banku BNP

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok