Kredyt hipoteczny 80 tysięcy zł

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-18 – ostatnia aktualizacja

Kredyt hipoteczny 80 tysięcy zł w banku. W jakim banku szukać takiego kredytu, np. na kupno mieszkania lub innej nieruchomości, np. garażu? Zapoznaj się z poniższymi propozycjami w bankach i u pośredników finansowych.
kredyt hipoteczny 80 tysięcy zł banki kalkulator
Kredyt hipoteczny 80 tysięcy zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny na 80 tys zł, to z pewnością, nie należy on do grupy najczęściej wybieranych przez kredytobiorców. Jego wartość plasuje się znacznie poniżej średniej wartości, ale nie oznacza to oczywiście, że jest udzielany na preferencyjnych warunkach.

Poniżej znajduje się lista banków i pośredników finansowych, z którymi można się skontaktować w sprawie kredytu.

Kredyt hipoteczny 800 tys. zł i 80 tysięcy zł. Maksymalny kredyt

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na kredyt hipoteczny w wysokości 800 tys zł czy 80 tys zł, to i tak maksymalna dostępna kwota kredytu hipotecznego, będzie zależeć od tego jak wysoką masz zdolność kredytową i jaka jest Twoja wiarygodność kredytowa.

Uzyskiwany dochód netto jest jednym z kluczowych elementów branych przy wyliczaniu zdolności kredytowej. O im większy kredyt hipoteczny wnioskujemy, to tym większe zarobki musimy wykazać. Dodatkowo, bank wyliczając zdolność kredytową bierze pod uwagę koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, wydatki z tytułu innych zobowiązań, stan cywilny, miejsce zamieszkania, liczba dzieci, itp.

To nie wszystko jednak. Obecnie, żaden z banków nie udzieli kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. Banki udzielają kredytów hipotecznych na 80% wartości nieruchomości – oznacza to, że brakujące 20% należy zaoszczędzić. Jest to tzw. wkład własny.

Czyli, jeżeli nie mamy 16 tys. zł (w sytuacji kiedy wartość nieruchomości wynosi 80 tys. zł), to nie mamy żadnych szans na taki kredyt? Jest jeszcze szansa, że znajdziesz bank, który wymaga posiadania tylko 10% wkładu własnego. W tym przypadku z pewnością będzie konieczne wykupienie tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Warto jednak zadbać o to, aby wkład własny był jak najwyższy, pozwala bowiem nie tylko skrócić czas spłaty, ale i uzyskać lepsze warunki kredytowania.

Gdzie po kredyt hipoteczny 80 tys zł

Kredyt hipoteczny do 100 tys. zł, to ok. 15% wszystkich kredytów hipotecznych. Najczęściej wybieramy kredyty hipoteczne z przedziału 100-300 tys. zł. Nie oznacza to wcale, że możemy wybrać jakikolwiek bank, nawet kiedy zamierzamy wziąć taki kredyt na stosunkowo krótki okres czasu.

Konieczne jest porównanie kredytów na 80 tys. zł i sprawdzenie kosztów całkowitych. Chodzi o to, aby to był jak najtańszy kredyt, bez znaczenia na jak długo zamierzamy pożyczyć.

Ile wyniesie szacunkowa rata? To można szybko oszacować, korzystając z kalkulatora (dostępny z poziomu MENU). Ale od czego będzie zależeć jej wysokość? Nie tylko od kwoty kredytu i czasu jego spłaty, ale np. również od wyboru rat. Mogą to być raty malejące lub stałe. W przypadku rat stałych całkowity koszt kredytu będzie większy niż w przypadku rat malejących. Ale, jeżeli wybierzemy raty malejące, to musimy wykazać się wyższą zdolnością kredytową, ponieważ początkowo (przez kilka lat, jeżeli spłata jest rozłożona na 30 lat) wysokość rat będzie większa od rat stałych.

Jak zgromadzić pieniądze na wkład własny i poprawić zdolność kredytową?

W jaki sposób możemy zaoszczędzać pieniądze na wkład własny, a jednocześnie poprawić zdolność kredytową? No właśnie, przede wszystkim konieczne jest przeanalizowanie:

  • obecnej i przyszłej sytuacji finansowej,
  • posiadanych i spłacanych zobowiązań kredytowych,
  • naszej wiarygodności kredytowej w BIK.

Najlepiej byłoby zamknąć wszystkie możliwe zobowiązania, a w każdym bądź razie te, które możemy: kredyty i pożyczki ratalne, niewielkie pożyczki gotówkowe, karty kredytowe i limity w koncie ROR.

Każde zamknięte zobowiązanie to zwiększenie Twojej zdolności kredytowej.

Ponieważ zależy Tobie, aby zgromadzić odpowiednio wysoki wkład własny, to musisz zacząć kontrolować w dostatecznym stopniu swoje wydatki i zwiększyć dochody (jeżeli jest to możliwe).

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, a chcesz kupić nieruchomość, to warto przeanalizować obecną sytuację mieszkaniową. Być może warto było zamienić na tańsze, zamieszkać na jakiś czas u rodziców lub poszukać współlokatora? Jeżeli uda się Tobie odłożyć dodatkowe pieniądze, to z pewnością będziesz bliżej osiągnięcia celu, jakim jest wymagany wkład własny.

Gdzie skonsolidować zadłużenia bankowe? Jeżeli masz kilka kredytów i pożyczek bankowych, można je połączyć w jeden kredyt – Co To Jest Kredyt Konsolidacyjny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok