Szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-02 – ostatnia aktualizacja

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego jest Szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki niemu możesz oszacować raty kredytowe i jednocześnie jest to sposób na skontaktowanie się z wybranym bankiem w sprawie kredytu (lub pośrednikiem finansowym). Niestety, każdy taki kalkulator jest niedoskonały, również na stronach banków, ponieważ nie może uwzględnić wszystkich niezbędnych parametrów.
szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego
Szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu? Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego nie jest sprawą najłatwiejszą, ale dostęp do odpowiednich narzędzi może w tym znacznie pomóc.

Kalkulator kredytu hipotecznego przede wszystkim pozwala oszacować wysokość rat kredytowych, natomiast zestawienie pośredników finansowych umożliwia na umówienie się na bezpłatne spotkanie z ekspertami finansowymi w sprawie kredytu hipotecznego.

Jak Korzystać z Kalkulatora Kredytu Hipotecznego?

Jeżeli chcesz skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, wystarczy, że wprowadzisz do niego kilka podstawowych informacji:

 1. Kwota kredytu: należy podać kwotę, którą chcesz pożyczyć na zakup nieruchomości.
 2. Okres spłaty: określa, w jakim czasie planujesz spłacić kredyt hipoteczny – najczęściej od 10 do 35 lat.
 3. Wartość nieruchomości: oszacowana cena zakupu domu lub mieszkania.
 4. Wiek kredytobiorcy: ile lat ma osoba wnioskująca o kredyt.
 5. Rodzaj raty: można wybrać ratę malejącą lub stałą.

Na podstawie tych danych kalkulator automatycznie obliczy i wyświetli Ci:

 • prognozowaną wysokość raty,
 • RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
 • marżę i prowizję,
 • możliwość wysłania wniosku kontaktowego.

Jak działa kalkulator kredytów hipotecznych?

To już wiesz: kalkulator kredytów hipoteczny jest przydatnym narzędziem pozwalającym na szybkie sprawdzenie propozycji kredytów hipotecznych z kilku banków. Jego obsługa jest niezwykle prosta, a działanie opiera się na kilku kluczowych elementach.

Aby rozpocząć korzystanie z kalkulatora kredytowego, wystarczy, że wprowadzisz do niego kilka podstawowych informacji kwotę kredytu oraz określisz, w jakim czasie – w miesiącach – planujesz spłacać kredyt.

Na podstawie tych danych, zaawansowany algorytm szczegółowego kalkulatora przeanalizuje aktualne oferty kredytowe z wielu banków. W wynikach wyszukiwania zobaczysz: ratę, oprocentowanie RRSO, marżę, prowizję oraz możliwość skontaktowania się z ekspertem finansowym lub z bankiem.

Skąd kalkulator ma takie dane? Informacje pochodzą bezpośrednio od banków, z którymi współpracujemy. Banki dostarczają na bieżąco zaktualizowane tabele oprocentowania i prowizji, dzięki temu kalkulator kredytowy hipoteczny prezentuje najnowsze oferty.

Na takiej samej zasadzie działają pozostałe kalkulatory kredytów i pożyczek bankowych.

Należy mieć jednak na uwadze, że ostateczne warunki kredytu hipotecznego mogą różnić się od tych wyświetlanych w kalkulatorze. Zależą one ZAWSZE od indywidualnej oceny kredytowej wnioskodawcy, m.in. od tego jakie są jego zarobki, z jakich je źródeł uzyskuje, jaki ma stan cywilny i ile osób jest na jego utrzymaniu, jakie inne kredyty i pożyczki spłaca oraz jak w przeszłości potencjalny kredytobiorca spłacał (bądź spłaca) zobowiązania.

Kredyt hipoteczny z kalkulatorem – raty równe czy malejące?

Kredyt hipoteczny może być spłacany w dwóch formach – w ratach równych lub ratach malejących.

Jeżeli wybrane zostaną raty równe, to jej wysokość pozostaje taka sama przez cały okres spłaty – trwania umowy kredytowej. Na początku większa część raty to odsetki, a z czasem rośnie udział spłaty kapitału.

Natomiast raty malejące charakteryzują się stałą wysokością raty kapitałowej, przy zmniejszającej się części odsetkowej. Oznacza to, że w tym przypadku całkowite koszty odsetkowe kredytu będą mniejsze, ale wymagana jest większa zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa dla kredytobiorców ubiegających się o kredyt hipoteczny

Oprócz kalkulatora kredytu hipotecznego w internecie można znaleźć również kalkulatory do obliczania zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego. Nie jest to najlepsze z narzędzi, bo chociaż pozwoli oszacować, jaką maksymalną kwotę kredytu hipotecznego możesz uzyskać, to jednak ma dużo wad.

Zdolność kredytowa, zwłaszcza dla kredytu hipotecznego, będzie różna w każdym z banku. W każdym! Banki biorą pod uwagę oczywiście Twoje dochody, zobowiązania (zarówno stałe w gospodarstwie, jak i raty innych kredytów oraz limity) oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym, ale:

 • parametrów branych pod uwagę jest znacznie więcej,
 • ważna jest również ocena wiarygodności kredytowej w BIK, której żaden kalkulator nie uwzględnia,
 • każdy z parametrów zdolności ma inną wagę, czyli inaczej waży w całościowej ocenie zdolności.

Aby najlepiej zaplanować swoje finanse i dokonać świadomego wyboru kredytu hipotecznego, który będzie odpowiadać Twoim możliwościom finansowym, należy skontaktować się z wybranym bankiem lub dobrym ekspertem finansowym.

Chcesz dowiedzieć się, ile będą wynosić raty kredytu hipotecznego?

Oszacuje je z kalkulatorem rat kredytu hipotecznego. Symulację przeprowadzisz sprawnie, ponieważ nie jest to skomplikowane narzędzie.

Przyjmując, że:

To wysokość równej raty wyniesie ok. 1865,40 zł zł. Dla tych samych parametrów wysokość pierwszej raty malejącej wyniesie 2418,75 zł.

Przykładowe wyliczenia dla kredytu hipotecznego w Banku Pekao z przykładu reprezentatywnego:

 1. RRSO: 8,43%,
 2. Całkowita kwota kredytu: 329 154 zł (bez kredytowanych kosztów),
 3. Okres kredytowania: 22 lata (264 miesięczne raty),
 4. Wkład własny klienta: 32,54% całkowitego kosztu kredytowanej inwestycji,
 5. Oprocentowanie zmienne: 7,73% w skali roku,
 6. Rata miesięczna: 2 648,10 zł,
 7. Całkowita kwota do zapłaty: 706 690,97 zł,
 8. Całkowity koszt kredytu: 377 536,00 zł, w tym:
  • Odsetki: 363 474,99 zł,
  • Ubezpieczenie kredytobiorców: 6 469,87 zł (za 4 lata),
  • Ubezpieczenie nieruchomości: 335,62 zł (za 12 miesięcy),
  • Opłata za kartę debetową: 4 zł/mies.,
  • Opłata za kontrolę nieruchomości: 184,50 zł,
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (CPP) kredyt hipoteczny: 19 zł.
 9. Dodatkowo:
  • Oprocentowanie w ofercie „Eko Kredyty Mieszkaniowe”: 11,79%,
  • Dla kredytów LTV 80-90% marża podwyższona o 0,2 p.p.

Kalkulacja dokonana na dzień 8 luty 2024 r., na reprezentatywnym przykładzie.

Kredyt hipoteczny i niska rata kredytowa

Czy w przypadku kredytów hipotecznych należy zwracać uwagę na niską ratę kredytową? Oczywiście, że tak, ale nie oznacza to wcale, że jest to tani kredyt. Przecież można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 80 tys. zł na 30 lat i z pewnością rata będzie znacznie mniejsza niż w przypadku kredytu hipotecznego na 800 tys. zł na 25 lat.

Na cenę kredytu wpływa nie tylko oprocentowanie nominalne, ale i marża banku, a w dalszej kolejności prowizja i obowiązkowe ubezpieczenia. Poza kosztami bankowymi wystąpią również niebankowe, np. opłaty sądowe i notarialne.

Jeżeli temat dotyczący kredytów hipotecznych wydaje się Tobie zbyt skomplikowany, to zamiast samodzielnie zgłębiać istotne szczegóły, lepiej jest się skontaktować z bankiem lub pośrednikiem finansowym.

Kalkulator Kredytów a Kredyt Hipoteczny – Warunki Przyznania Kredytowania

Kalkulator kredytów mieszkaniowych czy hipotecznych jest przydatnym narzędziem. Pomoże głównie w zapoznaniu się z kredytami hipotecznymi. Ale nie w jego uzyskaniu czy w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. W tym nie pomoże w żaden sposób.

Ocena zdolności kredytowej jest bardzo ważna i obejmuje kilka dodatkowych elementów, niż przy wyliczaniu jej dla kredytu gotówkowego.

1. Wyższe są wymagania co do uzyskiwanych dochodów. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz zarabiać więcej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wynika to z faktu, że kredyt hipoteczny jest zwykle znacznie wyższą kwotę i nawet wówczas, kiedy będzie to spłata na 20-30 lat, to i tak rata kredytowa będzie bardzo wysoka!

Jak podaje Media BIK, średnia wysokość udzielonego kredytu hipotecznego w marcu 2024 wynosiła 416,51 tys. zł. 1

Przykładowe wyliczenia rat oraz analiza kredytowa: Kredyt hipoteczny 150 tysięcy zł. Na mieszkanie, dom, inny cel..

2. Wkład własny. Wymagany i konieczny. W przypadku kredytu hipotecznego, bank nie może pożyczyć na 100% wartości nieruchomości. Minimum to 20% wartości mieszkania czy domu. Może być owszem 10% (absolutne minimum), ale brakująca część do 20% musi być ubezpieczona.

Nie każdy bank ma taką propozycję. Jeżeli już dysponuje taką propozycją, to warunki kredytowania są znacznie gorsze niż dla kredytobiorców z wkładem własnym na poziomie 20% i więcej.

3. Sama nieruchomość ma również wpływ. Jeżeli nieruchomości, którą chcesz sfinansować znajduje się w dobrej lokalizacji i jest w dobrym stanie technicznym, to bank bierze pod uwagę fakt, że łatwiej i szybciej będzie mógł ją sprzedać w razie problemów ze spłatą udzielonego kredytu.

Czy Wiesz, Że Szczegółowy Kalkulator Kredytu Hipotecznego Nie Istnieje?

Wspomniane zostało już, że szczegółowy kalkulator kredytu hipotecznego w rzeczywistości nie istnieje, a te, które można znaleźć w internecie, to przede wszystkim szacują wysokość rat i nie podają dokładnych wyliczeń.

Dlaczego nie znajdziemy takiego szczegółowego kalkulatora kredytu hipotecznego?

Nie jest to możliwe, nawet wówczas, kiedy korzystamy z kalkulatora kredytów hipotecznych na stronie banku. Każde wyliczenie rat są jedynie ich prognozą, bowiem oferta kredytowa jest indywidualna. Oznacza, to że ostateczne warunki kredytowania, a tym samym i wysokość rat, zależeć będą głównie od zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Tych parametrów nie może uwzględnić żaden kalkulator kredytowy. Co więcej, jeżeli korzystamy również z kalkulatorów do wyliczania zdolności kredytowej, to i w tym przypadku wyliczenia są mocno oszacowane. Nie tylko, że również nie są brane wszystkie parametry, to i każdy bank w nieco inny naszą zdolność kredytową liczy. To oznacza, że w jednym banku możemy mieć większą zdolność kredytową, a w innym znacznie mniejszą.

Jeżeli nie chcesz korzystać z pomocy kalkulatora, to w serwisie (POŚREDNICY FINANSOWI – KREDYT HIPOTECZNY) znajduje się zestawienie ekspertów finansowych, z którymi umówisz się na spotkanie w celu przedstawienia porównanie propozycji kredytowych. Jest to spotkanie darmowe i niezobowiązujące do skorzystania z przedstawionych propozycji.

Na Co Można Przeznaczyć Kredyt Hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można przeznaczyć między innymi na:

 • Budowa domu lub zakup domu.
 • Zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym.
 • Kupno garażu lub miejsca parkingowego.
 • Remont, wykończenie lub modernizację wybudowanego domu lub mieszkania.
 • Remont nieruchomości lub jej adaptację do celów mieszkaniowych.
 • Wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego.
 • Przekształcenie lokatorskiego lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności.

1 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/832764/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2024-04-23.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok