Kredyt gotówkowy 10 lat

2024-03-17 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy 10 lat – 120 miesięcy/120 rat kredytowych. Im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej odsetek musimy zapłacić, a to już oznacza, że koszt całkowity kredytu, z każdym dodatkowym miesiącem, rośnie. Czy banki w swojej ofercie mają kredyty gotówkowe z tak długim czasem spłaty? Tak. I to nawet przez internet.
kredyt gotówkowy 10 lat w bankach
Kredyt gotówkowy 10 lat. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Kredyt bankowy, to oczywiście najbardziej popularna formy pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. W firmach pożyczkowych przeważnie nie ma co liczyć na długoterminowe kredytowanie – jedynie bank rozpatrzy wniosek o kredyt na 8 – 10 lat.

Jak wybrać kredyt gotówkowy na 10 lat, który będzie atrakcyjny pod wieloma względami? Przede wszystkim nie należy wybierać pierwszej lepszej oferty, która „wpadnie nam w ręce„. Reklamy telewizyjne mają zmusić Ciebie do bezrefleksyjnego wyboru produktu, a opinie na forach kredytowych są bardzo często subiektywne i nie wnoszą wartościowej informacji dotyczącej kredytowania (poza nielicznymi wyjątkami).

Czy jesteśmy bezbronni i manipulowani? Skazani ostatecznie na wybór propozycji, która zostanie nam zasugerowana, sądząc, że to my świadomie taką decyzję podjęliśmy? Niekoniecznie. Jeżeli będziesz wiedział jak wybrać kredyt gotówkowy, to z pewnością znajdziesz korzystniejszą ofertę w banku.

Kredyt gotówkowy 10 lat? Porównaj przynajmniej kilka ofert

Są dwa podstawowe sposoby, aby zapoznać się z propozycjami banków: można odwiedzić osobiście większość placówek bankowych, które są dostępne w mieście lub zrobić to przez internet (bez konieczności sprawdzania kilkunastu stron internetowych banków). Jeżeli mamy dużo wolnego czasu, to można wybrać opcję pierwszą i dodatkowo zapoznać się z propozycjami, które zostały udostępnione poniżej.

Zwróć uwagę, że kredyt gotówkowy 10 lat jest dostępny również w ofercie internetowej i nierzadko jest on korzystniejszy niż w placówce bankowej. Pomimo, że składasz wniosek kredytowy przez internet, to i tak pracownik banku skontaktuje się z Tobą telefonicznie, dzięki czemu będziesz miał możliwość dopytania o szczegóły.

Jak widać są dostępne propozycje kredytów gotówkowych do 10 lat – wystarczy wypełnić wniosek kontaktowy i zapytać o szczegóły. Ale dlaczego nie zacząć od banku, który obsługuje nasz rachunek? Przecież powinno być taniej w „naszym banku„. Na to konto przelewane jest wynagrodzenie, z niego opłacamy rachunki i korzystamy z karty. Bank nie tylko, że szybko obliczy naszą zdolność kredytową, ale i obejdzie się bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów.

Nie masz pewności, że będzie taniej. Niejednokrotnie banki faworyzują nowych klientów, aby przyciągnąć ich do banku i proponują zdecydowanie lepsze warunki udzielania kredytu.

Cena kredytu gotówkowego na 10 lat. Tylko 4,99%

Bardzo ważna kwestia: ile zapłacimy za kredyt. Co prawda koszt ten będzie rozłożony na wiele lat i może być niezauważalny, ale inaczej podchodzimy do kwestii, jeżeli „czarno na białym” będzie napisane, że na tej opcji tracimy 3 tys. zł, a wybierając inny kredyt zapłacimy mniej o 5 tys. zł.

Jeszcze parę lat temu w reklamach kredytów gotówkowych, na głównym miejscu eksponowane było nominalne oprocentowanie kredytów gotówkowych. Zwłaszcza, jeżeli było niskie. Ale oprocentowanie nominalne nie jest jedynym kosztem kredytowym. Oczywiście w przypadku długoterminowych kredytów gotówkowych jest one kluczowe w całkowitym koszcie kredytowym, ponieważ decyduje o wysokości odsetek, ale nie jest to koszt jedyny.

Na całkowity koszt kredytu, poza odsetkami, składa się jeszcze kilka elementów:

  • Prowizja kredytowa – jednorazowa opłata pobiera przez bank za uruchomienie kredytu i najczęściej wyrażona jest jako procent od wysokości kredytu. Może być ona kredytowana (doliczona do rat) lub pobierana przed wypłaceniem środków. Prowizja ma większe znaczenie przy krótkoterminowym kredycie.
Kredyt bez prowizji. Prowizja 0%. Zwróć uwagę czy nie jest to tylko „chłyt reklamowy„. Może okazać się, że, aby skorzystać z promocji należy spełnić określone warunki, np. wykupić ubezpieczenie.

Ubezpieczenie kredytu – zawsze zwiększa koszt kredytu, ale nie zawsze jest obowiązkowe. Obowiązkowe może być w sytuacji, kiedy bank stwierdzi, że nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza i wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Zanim jednak zdecydujemy się na jego wykupienie, należy sprawdzić jakie są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i co ubezpieczenie obejmuje.

Ostateczny koszt kredytu gotówkowego

Podliczone wszystkie koszty stanowią o całkowitym koszcie kredytowym, który podany jest w złotówkach (jeżeli kredyt udzielony jest w PLN). Innym zobrazowaniem całkowitych kosztów jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która również uwzględnia wszystkie koszty, ale prezentowana jest w ujęciu procentowym rocznym.

Im niższe są obie wartości, tym oczywiście kredyt będzie tańszy.

Jak może prezentować się rozkład kosztów dla kredytu, przedstawia przykład reprezentatywny. W formularzu informacyjnym, który bank jest Tobie zobowiązany przekazać, znajdziesz wszystkie koszty i parametry kredytu. Pozwala to przeanalizować szczegóły kredytu i porównać z innymi ofertami:

Kredyt gotówkowy 68 804 zł – 105 rat kredytowych.

RRSO 10,86%.
Oprocentowanie zmienne: 9%.
Całkowita kwota do zapłaty: 104 936,58 zł.
Całkowity koszt pożyczki: 36 132,58 zł.

  • prowizja: 3621,27 zł (5%),
  • odsetki: 32 511,31 zł.

105 miesięcznych rat w wysokości 999,40 zł.

Kalkulacja została dokonana na 3.07.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki negocjowanej w Alior Bank.

Kredyt gotówkowy 10 lat – symulacja rat kredytowych

Rata kredytowa, to kolejny ważny element umowy kredytowej. Rata kredytowa musi być dopasowana do naszych możliwości finansowych, ale również nie powinna być zbyt mała, ponieważ znacznie wzrasta koszt kredytowy (większe odsetki).

Poniżej znajduje się oszacowanie wysokości rat dla kredytu gotówkowego na 10 lat dla różnych kwot kredytu.

  • 200 tys. zł – 2982 zł,
  • 150 tys. zł – 2237 zł,
  • 100 tys. zł – 1491 zł,
  • 80 tys. zł – 1193 zł,
  • 50 tys. zł – 745 zł,
  • 40 tys. zł – 596 zł,

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę kredytową, koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami, na jakich zostanie udzielony kredyt. Nie zapomnij o tym, aby negocjować warunki umowy. Zwłaszcza w sytuacji, jeżeli jest to kredyt gotówkowy na 10 lat, to należy „walczyć” o jak najniższe oprocentowanie nominalne. Niewielka obniżka, nawet i o pół punktu procentowego, to tańszy kredyt.

kredyt gotówkowy 10 lat

O konsolidacji kredytów bankowych:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok