Pętla zadłużeniowa i pożyczki pozabankowe

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-18 – ostatnia aktualizacja

Pętla zadłużeniowa, czyli spirala zadłużenia. Jedną z głównych zasad dotyczących chwilówek, kredytów i pożyczek pozabankowych jest taka, aby nie pożyczać, aby spłacić inną pożyczkę. Dlaczego?
pętla zadłużeniowa i pożyczki pozabankowe
Pętla zadłużeniowa i pożyczki pozabankowe. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Spłacanie pożyczki inną pożyczką prowadzi w konsekwencji do powstania, tzw. pętli zadłużeniowej, a to już krok od całkowitej niewypłacalności, co może spowodować egzekucję komorniczą. Jak wygląda powstawanie pętli zadłużeniowej zostało pokazane na poniższym przykładzie:

Pętla zadłużeniowa przykład

Załóżmy, że konsument pożycza pieniądze w jednej firmie pożyczkowej na 30 dni, aby uregulować zadłużenie w innej firmie. Następnie pożycza w drugiej, aby uregulować w pierwszej. Pożyczka zostaje w całości przeznaczona na spłatę poprzednio zaciągniętej pożyczki. Koszty chwilówki, które zostały przyjęte do symulacji, kształtują się na poziomie ok. 15% wartości pożyczki. Są to mimo wszystko niewielkie koszty, zwłaszcza, że wiele firm pożyczkowych nalicza dużo większe prowizje, nawet przekraczające 30%.

pętla zadłużeniowa wyliczenia

Można byłoby jeszcze dalej wyliczać symulację pożyczki i jej spłaty, ale nie jest to potrzebne, gdyż powyższy przykład w zupełności, czysto i klarownie pokazuje jakie mogą być konsekwencje oddawania pożyczki pożyczką. Nie potrzeba wiele, aby wpaść w pętlę zadłużeniową. Jest to stosunkowo niski poziom kosztów do pożyczki, bo nie przekracza 20%, a przecież są firmy, gdzie odsetek całkowitych kosztów do pożyczki jest znacznie wyższy.

Pętla zadłużeniowa to bardzo zła sytuacja dla pożyczkobiorcy. W duże kłopoty finansowe możemy popaść nie tylko pożyczając mało i często, ale także korzystając z pożyczek bankowych. Sytuacja, w której nie mamy pieniędzy na ratę kredytową i ratujemy się pożyczką pozabankową doprowadzi do tego samego. W takim przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest renegocjowanie warunków umowy kredytowej lub skorzystanie z opcji konsolidacji kredytów (zwłaszcza wówczas, kiedy mamy kilka zobowiązań bankowych).

Koniecznym jest zatem bardzo dokładnie oszacowanie możliwości regulowania zobowiązań terminowo. Nie da się stwierdzić na 100%, że nie wydarzy się nic, co miałoby niekorzystny wpływa na spłatę pożyczki. Dlatego przy zaciąganiu pożyczki czy kredytu należy nie tylko zaciągać kwotę nie większą niż potrzebna, ale i mieć świadomość, że spłata pożyczki inną pożyczką lub kredytem może doprowadzić do braku wypłacalności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok