Redakcja: Marek Kamiński. 2024-08-19 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..
Artykuł „Pętla zadłużeniowa, czyli spirala zadłużenia” omawia niebezpieczną praktykę zaciągania nowych pożyczek w celu spłaty już istniejących zobowiązań. Jest to jedna z głównych zasad, których należy unikać w kontekście chwilówek, kredytów i pożyczek pozabankowych.
Pętla zadłużeniowa, to jest jeden krok od całkowitej niewypłacalności, co może spowodować egzekucję komorniczą. Jak powstaje pętla zadłużeniowa zostało pokazane na poniższym przykładzie:
Pętla zadłużeniowa przykład
Załóżmy, że konsument pożycza pieniądze w jednej firmie pożyczkowej na 30 dni, aby uregulować zadłużenie w innej firmie. Następnie pożycza w drugiej, aby uregulować w pierwszej. Pożyczka zostaje w całości przeznaczona na spłatę poprzednio zaciągniętej pożyczki. Koszty chwilówki, które zostały przyjęte do symulacji, kształtują się na poziomie ok. 15% wartości pożyczki. Są to mimo wszystko niewielkie koszty, zwłaszcza, że wiele firm pożyczkowych nalicza dużo większe prowizje, nawet przekraczające 30%.
Można byłoby jeszcze dalej wyliczać symulację pożyczki i jej spłaty, ale nie jest to potrzebne, gdyż powyższy przykład w zupełności, czysto i klarownie pokazuje jakie mogą być konsekwencje oddawania pożyczki pożyczką. Nie potrzeba wiele, aby wpaść w pętlę zadłużeniową. Jest to stosunkowo niski poziom kosztów do pożyczki, bo nie przekracza 20%, a przecież są firmy, gdzie odsetek całkowitych kosztów do pożyczki jest znacznie wyższy.
Pętla zadłużeniowa to bardzo zła sytuacja dla pożyczkobiorcy. W duże kłopoty finansowe możemy popaść nie tylko pożyczając mało i często, ale także korzystając z pożyczek bankowych. Sytuacja, w której nie mamy pieniędzy na ratę kredytową i ratujemy się pożyczką pozabankową doprowadzi do tego samego. W takim przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest renegocjowanie warunków umowy kredytowej lub skorzystanie z opcji konsolidacji kredytów (zwłaszcza wówczas, kiedy mamy kilka zobowiązań bankowych).
Koniecznym jest zatem bardzo dokładnie oszacowanie możliwości regulowania zobowiązań terminowo. Nie da się stwierdzić na 100%, że nie wydarzy się nic, co miałoby niekorzystny wpływa na spłatę pożyczki. Dlatego przy zaciąganiu pożyczki czy kredytu należy nie tylko zaciągać kwotę nie większą niż potrzebna, ale i mieć świadomość, że spłata pożyczki inną pożyczką lub kredytem może doprowadzić do braku wypłacalności.