Oprocentowanie kredytu pożyczki jak najmniejsze?

2023-05-17 – ostatnia aktualizacja

Oprocentowanie kredytu pożyczki zależy od wielu czynników: od aktualnych stóp procentowych, jak i samego produktu kredytowego. Czy wysokość ustalonego oprocentowania wpływa na koszt zobowiązania? Czy kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 11,99% będzie lepszy od kredytu z oprocentowaniem 10,99%? Jeżeli szukasz kredytu bądź pożyczki gotówkowej w banku, to sprawdź propozycje poniżej.

oprocentowanie kredytu pożyczki jak najmniejsze

Z pewnością każdy kredyt wiąże się z kosztami jego udzielenia, ale już nie każda pożyczka. Pożyczka może być udzielona na 0 zł – bez odsetek, prowizji i innych dodatkowych kosztów. Wynika to z zasadniczych różnic jakie zachodzą pomiędzy kredytem, a pożyczką oraz z Ustawy o kredycie konsumenckim.

Oprocentowanie stałe i zmienne obowiązuje w przypadku każdego kredytu

W przypadku kredytów jednym z elementów (a niekiedy i jedynym), który wpływa na koszt zobowiązania jest z oprocentowanie nominalne roczne.

Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Wysokość oprocentowania ma istotny wpływ na koszt kredytu. Jeżeli bierzemy małą kwotę i na względnie krótki czas, to banki najczęściej naliczają oprocentowanie stałe. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu nie zmieni się przez cały okres kredytowania, nawet wówczas, gdy stopy procentowe zostaną podniesione.

Jeżeli umowa kredytowa jest z oprocentowaniem zmiennym, to:

  • wzrośnie ono w przypadku podwyżki stóp procentowych NBP,
  • zmniejszy się, kiedy stopy procentowe spadną.

W pierwszym przypadku raty wzrosną (koszt całkowity również), a przy obniżce zapłacimy raty mniejsze i koszt całkowity również będzie mniejszy.

Oprocentowanie nominalne zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego nie może przekraczać czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.


Oprocentowanie kredytu gotówkowego tylko 10,49%

Banki lubią „manipulować” w reklamach oprocentowaniem. Ile razy widzimy, że oprocentowanie jest tylko 10,49%, musimy brać pod uwagę, że:

  • jest to oprocentowanie nominalne (chyba, że jest napisane, że jest to oprocentowanie rzeczywiste – RRSO),
  • na całkowity koszt kredytu będzie wpływają również inne czynniki i najczęściej jest to prowizja.
  • w kosztach kredytów, jak i również pożyczek możemy wyróżnić: opłaty dodatkowe (np. „opłata doradcza”, obsługa domowa – w przypadku pożyczek pozabankowych), ubezpieczenie.

Oprocentowanie dla kredytów długoterminowych jest kluczowe

Jeżeli bank prezentuje ofertę z prowizją 0%, to warto przyjrzeć się takiej propozycji wówczas, kiedy zamierzasz pożyczyć małą kwotę (maks. ok. 5000 zł) i na krótki czas (maks. ok. 24 miesiące).

Wszystkie koszty pozaodsetkowe mają większy wpływ na cenę kredytu przy krótkoterminowych kredytach na niewielkie kwoty.

udział odsetek i prowizji dla krótkoterminowej pożyczki

Pożyczka krótkoterminowe 1000 zł na 30 dni. Udział odsetek i prowizji w koszcie całkowitym. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Natomiast oprocentowanie kredytu jest już kluczowe i w największym stopniu decyduje o cenie zobowiązania przy kredytach długoterminowych i na wysokie kwoty.

udział odsetek i prowizji dla dużego i długoterminowego kredytu

Kredyt gotówkowy 11 520 zł na 46 miesięcy. Udział odsetek i prowizji w koszcie całkowitym. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Załóżmy, że prowizja od udzielonej pożyczki wynosi 10% i jest to jedyny koszt. Pożyczając 5000 zł zapłacisz 500 zł prowizji. Nie ma znaczenia czy pożyczysz na 12 miesięcy czy na 3 lata, to i tak zapłacisz taką samą kwotę – 500 zł.

Oprocentowanie nominalne roczne 8%. Kredyt gotówkowy 5000 zł

Z odsetkami jest już sprawa nieco inna. Załóżmy, że również pożyczasz 5000 zł, ale bez prowizji, a jedynym kosztem jest oprocentowanie nominalne roczne w wysokości 8%.

Wysokość naliczonych odsetek będzie w różnej wysokości, w zależności od czasu spłaty zobowiązania.

  • 12 miesięcy – rata (równa): 434,94 zł, całkowity koszt (odsetki): 219,31 zł,
  • 24 miesiące – rata (równa): 226,14 zł, całkowity koszt (odsetki): 427,27 zł,
  • 36 miesięcy – rata (równa): 156,68 zł, całkowity koszt (odsetki): 640,55 zł.

Pamiętaj, że koszty odsetkowe będą jeszcze większe, jeżeli pożyczysz np. 10x więcej i na kilkadziesiąt miesięcy. Nie bój się analizy kosztów przy różnych wariantach. Nie wiesz jaka będzie rata, koszt całkowity dla wybranych parametrów? Zapytaj pracownika banku, który to wszystko wyliczy.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Jest to miernik całkowitego kosztu kredytu lub pożyczki w ujęciu procentowym rocznym, uwzględniający wysokość zobowiązania.

Nie jest on pozbawiony wad, ale jest to obecnie najlepszy sposób – obok całkowitego kosztu – aby porównać oferty kredytowe i wybrać tani kredyt lub tańszą pożyczkę.

W przypadku banków obecnie trudno jest znaleźć ofertę z RRSO mniejszym niż 12,00%, w przypadku firm pożyczkowych nie jest wcale rzadkością kiedy ten miernik dla takiego samego zobowiązania wynosi nawet 80-100%. W przypadku tzw. chwilówek wynosi on nawet 1000-1500%.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok