Co wpływa na koszty kredytu lub pożyczki? Czy zawsze kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 4,99% będzie lepszy od kredytu z oprocentowaniem 7,49%?

oprocentowanie kredytu pożyczki jak najmniejsze

Z pewnością każdy kredyt wiąże się z kosztami jego udzielenia, ale już nie każda pożyczka. Pożyczka może być udzielona na 0%, bez prowizji i innych dodatkowych kosztów. Wynika to wprost z Ustawy o kredycie konsumenckim. Z kredytami już tak nie jest i nie mogą być one udzielone na zerowe oprocentowanie.

Przeczytaj również: Kredyty Kalkulator – co to jest i jak może pomóc w wyszukaniu kredytu i wyliczeniu rat.

W przypadku kredytów jednym z elementów, który wpływa na koszt zobowiązania jest z pewnością oprocentowanie nominalne. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Wybór oprocentowania ma istotny wpływ na koszt kredytu. Jeżeli bierzemy małą kwotę kredytu i na krótki okres czasu, banki najczęściej sugerują oprocentowanie stałe. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu nie zmieni się przez cały okres kredytowania, nawet wówczas, gdy stopy procentowe zostaną podniesione.

Oprocentowanie zmienne, zależy od stóp procentowych NBP. Jeżeli oprocentowanie jest obniżane wówczas oprocentowanie kredytu spada i płacimy mniejsze raty, jeżeli rośnie, płacimy raty większe.

Co daje konsolidacja kredytów? To przede wszystkim możliwość połączenia kredytów w jeden oraz znaczna obniżka raty. » Sprawdź bogatą ofertę kredytową!

Oprocentowanie nominalne zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego nie może przekraczać czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego tylko 4,49%

Banki lubią „manipulować” w reklamach oprocentowaniem. Ile razy widzimy, że oprocentowanie jest tylko 4,99%, musimy brać pod uwagę, że:

  • jest to oprocentowanie nominalne (chyba, że jest napisane, że jest to oprocentowanie rzeczywiste – RRSO),
  • na całkowity koszt kredytu będzie wpływają również inne czynniki i najczęściej jest to prowizja.
  • w kosztach kredytów, jak i również pożyczek możemy wyróżnić: opłaty dodatkowe, koszty usług dodatkowych (np. „opłata doradcza” stosowana w niektórych z firm pożyczkowych), ubezpieczenie, obsługa domowa (w przypadku pożyczek pozabankowych).

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Jest to miernik całkowitego kosztu kredytu lub pożyczki w ujęciu procentowym. Nie jest ona pozbawiony wad, ale jest to obecnie najlepszy sposób, aby porównać oferty kredytowe i wybrać tani kredyt lub tańszą pożyczkę. W przypadku banków obecnie trudno jest znaleźć ofertę z RRSO większym niż 20-25%, w przypadku firm pożyczkowych nie jest wcale rzadkością kiedy ten miernik dla takiego samego zobowiązania wynosi nawet 80-100%. W przypadku tzw. chwilówek wynosi on nawet 1500-2000%.

Odstąpienie od umowy kredytu lub pożyczki

Artykuł 53 punkt 1 Ustawy o kredycie konsumpcyjnym przewiduje, że:

„kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytu konsumenckiego w terminie 14 dni od jej podpisania bez podania przyczyny i bez ponoszenia z tego tytułu żadnych kosztów.”

Oznacza to tyle, że w takim przypadku, kredytodawcy nie przysługują żadne opłaty, tylko odsetki naliczone za okres korzystania z kredytu/pożyczki.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.