Trąba finansowa, czyli zanim pożyczysz pieniądze

Publikacja: 2018-12-18. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-11 – ostatnia aktualizacja

Trąba finansowa? Czy podstawowa wiedza ekonomiczna ułatwia podejmowanie decyzji finansowych? Oczywiście, że tak. Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste. Firma pożyczkowa i „parabank”. Ale to nie wszystko.
trąba finansowa, czyli zanim pożyczysz pieniądze
Trąba finansowa, czyli zanim pożyczysz pieniądze. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kto jest słabszy? Bank czy konsument? W takiej relacji, to przeważnie konsument jest stroną zdecydowanie słabszą, co nie oznacza wcale, że jesteś skazany na wszystko to, co zaproponuje bank. Reklama nie jest źródłem informacji o kredycie, pożyczce czy lokacie.

Na sytuację, w której to bank lub firma pożyczkowa dyktuje warunki, ma wpływ kilka czynników, a z których najważniejszym jest, niestety, niewiedza konsumenta. Wielu z nas nie orientuje się w podstawowych pojęciach ekonomicznych, takich jak kredyt, pożyczka, prowizja, oprocentowanie nominalne czy rzeczywiste. Brak elementarnej wiedzy prawno-ekonomicznej, to dodatkowo brak informacji i możliwości dochodzenia swoich praw konsumenckich.

Ważne strony, na których znajdziesz wiele istotnych informacji dotyczących finansów:
Narodowy Bank Polski,
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
Komisja Nadzoru Finansowego.

Jest kilka podstawowych rzeczy, które powinniśmy znać, aby w miarę płynnie poruszać się w sferze finansów i jednocześnie umiejętnie zarządzać własnym budżetem domowym. Warto przecież wiedzieć:

– jak szukać i wybrać korzystny kredyt czy pożyczkę,
– jak oszczędzać pieniądze, aby nie dać się nabrać na „lokaty niebankowe„, gdzie „stopa zwrotu jest 40% rocznie„,
– jak nie wpaść w pętlę zadłużenia, nie tylko poprzez pożyczki pozabankowe,
– jak sporządzać domowy budżet, jak nim zarządzać i jak zacząć oszczędzać, aby w każdym zwiększyć budżet o kilkadziesiąt złotych: jak oszczędzać,
– gdzie szukać bezpłatnej porady konsumenckiej.

Zagadnień, o których warto wiedzieć jest oczywiście znacznie więcej, ale pamiętaj, że im lepiej jesteś przygotowany, im lepszą masz wiedzę ekonomiczną, tym postępujesz bardziej świadomie. Czy racjonalnie, to już dyskusja na inny temat. Z pewnością jednak unikasz sytuacji, w której stwierdzisz: „bo, ja nie wiedziałem”.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok