Kredyt konsolidacyjny maksymalna kwota

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-08 – ostatnia aktualizacja

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego może się różnić w bankach w zależności od wielu czynników, w tym od specyfiki kredytu konsolidacyjnego (gotówkowy lub hipoteczny) oraz od warunków oferowanych przez konkretne banki. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować na jaką kwotę będzie konsolidacja i ile można otrzymać w poszczególnych bankach.

kredyt konsolidacyjny maksymalna kwota
Kredyt konsolidacyjny maksymalna kwota. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Analiza maksymalnej kwoty kredytu konsolidacyjnego dostępnej w różnych bankach pozwoli wybrać najkorzystniejszą ofertę, pozwalającą skonsolidować nie tylko zobowiązania, ale i otrzymać środki ekstra, na dowolny cel. Istotne jest zatem, aby przed przystąpieniem do procesu konsolidacji, zapoznać się z propozycjami bankowymi, co pozwoli wybrać opcję najlepiej dopasowaną do potrzeb i możliwości finansowych.

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego, podobnie jak i w przypadku maksymalnego okresu kredytowania, zależy od rodzaju kredytu, oferty bankowej i zdolności kredytowej.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem kredytowym mającym na celu zmniejszenie liczby spłacanych w bankach zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Poprzez ich „połączenie” w jeden kredyt konsolidacyjny uzyskujemy szansę ba płacenia mniejszej raty.

1. Mniejsza rata jest osiągana głównie przez wydłużenie czasu spłaty. 2. Kredyt konsolidacyjny jest z reguły niżej oprocentowany od kredytów gotówkowych. 3. Zakres konsolidacji obejmuje również możliwość uzyskania dodatkowych środków z przeznaczeniem na dowolny cel, np. finansowanie przeprowadzenia remontu mieszkania.

W praktyce oznacza to wykorzystanie środków z nowego kredytu na spłatę aktualnych zobowiązań finansowych z różnych banków. W efekcie stare umowy są zamykane i zastąpione przez nową, zawartą na nowych warunkach.

Konsolidacja może obejmować różnorodne rodzaje zobowiązań, takie jak: kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, hipoteczne, a także limity na kartach kredytowych czy w kontach osobistych. Całkowita suma rat zobowiązań pozostających do spłaty, określa wysokość kredytu konsolidacyjnego.

Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych i maksymalna kwota

Dla kredytów konsolidacyjnych gotówkowych kwota maksymalna nie przekracza 250 tys. zł. Średnia dla tych kredytów kształtuje się na poziomie 120-150 tys. zł.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest kredytem konsumenckim i zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim jest wysokość nie może być większa niż 255 550 zł.

Przy konsolidacji hipotecznej maksymalna kwota kredytu będzie zależeć od wyceny nieruchomości. Jeżeli jest to zabezpieczenie na odrębnej nieruchomości, to maksymalna kwota nie jest z reguły większa niż 60-70% jej wartości.

Jeżeli konsolidacja obejmuje kredyt mieszkaniowy, to konsolidacja obejmuje 100% jej wartości.

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kwota, jaką można uzyskać w ramach kredytu konsolidacyjnego, zależy od kilku czynników:

  1. Sumy konsolidowanych zobowiązań. Uwzględniając łączną kwotę zobowiązań (rat, które pozostają do spłaty), które mają być objęte konsolidacją, można określić górną granicę kwoty kredytu konsolidacyjnego.
  2. Dodatkowe pieniądze na inne cele. Istnieje możliwość uzyskania dodatkowej kwoty, którą kredytobiorca może przeznaczyć na sfinansowanie określonych wydatków. Jednak ta opcja zależy od warunków oferty konkretnego banku. Takie ekstra środki sprawią, że kwota kredytu konsolidacyjnego będzie większa, podobnie, jak i rata kredytowa (przy porównaniu takiego samego czasu spłaty, jak dla kredytu bez ekstra środków).
  3. Limit określony przez bank. Każdy bank ustala własny limit kwoty kredytu konsolidacyjnego, który może być przyznany klientowi.
Suma konsolidowanych kredytów wraz z dodatkową gotówkową nie może przekraczać limitu ustalonego przez bank.

Kredyt konsolidacyjny maksymalna kwota w wybranych bankach

Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego w wybranych bankach – zwłaszcza w promocji:

  • Bank Pekao 250 tys. zł – prowizja 0%, od 1000 zł, dodatkowe środki na dowolny cel w wysokości do 25% kwoty spłacanych zobowiązań.
  • Santander Bank Polska 300 tys. zł – elastyczny dzień spłaty raty, brak prowizji od kwoty konsolidowanych kredytów z innych banków.
  • Bank BNP Paribas 230 tys. zł – prowizja 0%, od 1000 zł, możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel, stałe oprocentowanie.
  • Alior Bank – Internetowy Kredyt Konsolidacyjny 200 tys. zł, ubezpieczenie Pakiet NNW i utrata pracy dla kredytu powyżej 100 000 zł, formalności załatwisz zdalnie przez telefon i e-mail.

Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
Warto pamiętać, że ostateczna kwota kredytu konsolidacyjnego, jaką można otrzymać, będzie zależała od oceny zdolności kredytowej klienta, która uwzględnia m.in. jego dochody.

Po co przenosimy kredyty i łączymy je w jeden?

Powodów dla których kredytobiorcy decydują się na konsolidowanie kredytów jest kilka.

1. Zmniejszenie liczby spłacanych kredytów. Różnica pomiędzy jednym kredytem, a pięcioma jest spora. A przecież spłacane zobowiązania wcale nie ograniczają się wyłącznie do kredytów i pożyczek gotówkowych. Są to również kredyty samochodowe, hipoteczna i przede wszystkim niespłacane, a wysoko oprocentowane limity w kontach i zadłużenie na kartach kredytowych.

Na limity kredytowe należy w szczególności zwrócić uwagę, kiedy nie są w całości spłacone. Są one wysoko oprocentowane (nawet i 17-18%), a odsetki naliczane. Co sprawia, że w skali roku pozbawiamy się niekiedy setek złotych! Nie można zrezygnować z limitu, wcześniej go nie spłacając. Jeszcze więcej może nas kosztować zadłużenie na karcie kredytowej.

2. Wydłużając czas kredytowania można zmniejszyć zdecydowanie nową ratę. Założenie jest proste: nowa rata kredytowa powinna być niższa niż suma rat konsolidowanych zobowiązań. W ten oto prosty sposób możliwe jest poprawienie płynności domowego budżetu, dzięki zmniejszeniu wydatków, które są związane z obsługą zadłużenia.

Ale i o minusach konsolidacji należy pamiętać: głównie jest to koszt odsetkowy. Wydłużając czas spłaty zmniejszymy ratę, ale jednocześnie zwiększymy koszt odsetkowy i ogólną cenę zobowiązania.

3. Większa zdolność kredytowa, to zarówno możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki, jak i ubieganie się o znacznie większy kredyt w przyszłości.

Dodatkowa gotówka, czyli pożyczka gotówkowa

Dodatkowa gotówka, a o która bardzo często wspomina się przy konsolidacji, to pożyczka gotówkowa, którą można przeznaczyć na dowolny cel i jest włączana do konsolidacji kredytowej. Kwota, którą w ten sposób można uzyskać, to nawet i 50% sumy konsolidowanych kredytów.

Do tych dodatkowych środków należy podchodzić z rozsądkiem, ponieważ w oczywisty sposób zwiększa wysokość kredytu i koszt kredytowy.

Kredytu konsolidacyjnego nie otrzymamy, ot tak, od ręki. Ważna jest ogólna ocena kredytowa: pozytywny BIK i odpowiednia zdolność kredytowa. Czyli w procedura kredytowa jest taka sama, jak i w przypadku każdego innego kredytu.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok