Pożyczka konsolidacyjna na czym polega?

2021-12-09 – ostatnia aktualizacja

Pożyczka konsolidacyjna na czym polega? Jest kilka przypadków, kiedy konieczne jest skorzystanie z pożyczki lub kredytu konsolidacyjnego. Oferta kredytowa jest szeroko dostępna w bankach, które oferują pożyczki konsolidacyjne, kredyty konsolidacyjne z dodatkową gotówką, a nawet i przez internet.

pożyczka konsolidacyjna na czym polega

Planujesz w niedalekiej przyszłości np. remont mieszkania lub zakup nowego zestawu mebli do pokoju? Zastanawiasz się nad kredytem, ale ponieważ spłacasz już jeden, a być może, nawet i kilka, to masz obawy (i słusznie!), że powstanie nadmierne zadłużenie? Faktycznie, mogą pojawić się w przyszłości kłopoty finansowe.

Rozwiązań może być kilka:

 • rezygnacja z nowej pożyczki lub kredytu i poczekanie z realizacją planów do czasu spłaty chociażby jednego zobowiązania,
 • zaoszczędzenie części środków, tak aby za pół roku lub rok złożyć wniosek kredytowy na zdecydowanie mniejszą wysokość,
 • przeprowadzić określone praca tylko w ograniczonym zakresie.

Innym rozwiązaniem może być jednak pożyczka konsolidacyjna w banku. A co to oznacza?

Pożyczka konsolidacyjna co to znaczy?

Pożyczka konsolidacyjna, to jeden ze sposobów na zredukowanie liczby posiadanych zobowiązań. Potocznie mówi się o „połączeniu” kilku kredytów w jedno zobowiązanie – może to być zarówno pożyczka konsolidacyjna, jak i kredyt konsolidacyjny.

Przede wszystkim konsolidacja kredytów pozwala poprawić sytuację kredytową: polepsza się płynność finansowa i zwiększa zdolność kredytowa – wszystko to dzięki jednej, niższej racie. W ramach pożyczki konsolidacyjnej możesz również otrzymać dodatkowe pieniądze na zrealizowanie swoich dowolnych potrzeb. Może to być zatem zarówno remont mieszkania, zakup nowych mebli, ale również spłacenie pożyczek gotówkowych w firmach pożyczkowych.

Jak to jest możliwe, że rata nowego zobowiązania będzie niższa od sumy rat spłacanych zobowiązań? Przede wszystkim dlatego, że zostanie wydłużony czas spłaty pożyczki konsolidacyjnej.

Jedna uwaga: im dłużej spłacasz zobowiązanie, tym bardziej oczywiście zmniejsza się rata kredytowa, ale wzrasta jednocześnie koszt odsetek. To wszystko powoduje, że rośnie całkowity koszt pożyczki i zwiększa się wysokość zadłużenia.

Najlepsza pożyczka konsolidacyjna? Porównaj banki!

Przede wszystkim należy określić wysokość konsolidowanych zobowiązań (suma rata kredytowych pozostających do spłaty) oraz wysokość dodatkowych środków, które chcesz otrzymać w ramach konsolidacji (najczęściej jest to ok. 30% wartości konsolidowanych zobowiązań).

W kolejnym kroku należy zapoznać się z propozycjami pożyczek i kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez banki. Po wysłaniu krótkiego wniosku kontaktowego, bank przedzwoni do Ciebie i uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Oczywiście telefoniczna rozmowa z pracownikiem banku (podobnie zresztą, jak i w placówce bankowej) nie zobowiązuje Ciebie do skorzystania z oferty.

Jak widać z powyższego zestawienia, konsolidacja pozwala na spłacenie wielu różnych zobowiązań, począwszy od pożyczek gotówkowych, a kończąc na limitach w kartach kredytowych i w ROR-ach.

Ze względu na to, że zmniejszenie raty kredytowej przyczynia się do zredukowanie wydatków w domowym budżecie, to jednocześnie rośnie zdolność kredytowa i umożliwia zaciągnąć kolejny kredyt konsumpcyjny.

Warunkiem niezbędnym, aby ubiegać się o pożyczkę konsolidacyjną jest odpowiednia zdolność kredytowa (bank dokona szczegółowych wyliczeń w momencie składania wniosku lub oszacuje ją podczas pierwszej rozmowy), jak i pozytywna historia kredytowa. Jeżeli spłacasz regularnie zobowiązania i nie było żadnych problemów w przeszłości, to zwiększasz szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jeżeli jest odwrotnie, to taki kredyt nie jest możliwy do uzyskania.

Pożyczka konsolidacyjna i poprawa płynności finansowej

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia kłopotów ze spłatą posiadanych zobowiązań jest najczęstszym argument za przeprowadzeniem konsolidacji. Zbyt duża liczba zobowiązań do spłaty, wysokie raty kredytowe i obawa, że może zdarzyć się sytuacja, kiedy przeoczysz termin płatności lub co gorsze, zabraknie pieniędzy na uregulowanie raty, jest podstawowym argumentem do skorzystania z konsolidacji kredytów.

Jeżeli zdajesz sobie sprawę, że wystąpienie takiego ryzyka jest prawdopodobne, to najgorszym rozwiązaniem jest czekanie, aż sprawy się same ułożą. Nic z tego nie będzie, a sprawy mogą potoczyć się nieprzewidywalnym kierunku. Jeżeli spłata dotyczy tylko jednego kredytu gotówkowego, to zrestrukturyzuj zobowiązanie. Jeżeli trudności są związane z wieloma kredytami, zastanów się nad konsolidacją.

Negocjowanie z bankiem w sprawie zmiany warunków spłaty dotychczasowego zadłużenia czy wybranie kredytu konsolidacyjnego może być jedynym słusznym rozwiązaniem w sytuacji pogorszenia się płynności finansowej.

Tania pożyczka konsolidacyjna – co to oznacza?

Nie zawsze najlepszą ofertą konsolidacyjną znajdziesz w banku, który prowadzi Twoje konto osobiste. Ponieważ konkurencja jest bardzo duża, to i banki mocno walczą o nowego klienta, a tym samym pojawia się wiele ofert promocyjnych przeznaczonych dla nowych klientów.

Jeżeli jesteś zainteresowany pożyczką konsolidacyjną, to warto zapoznać się z najnowszą propozycją Banku Pekao, który oferuje pożyczkę konsolidacyjną bez prowizji – jest to z pewnością jedna z najtańszych takich ofert na rynku. Ale musisz się spieszyć, ponieważ oferta jest ograniczona czasowo – do końca czerwca 2021 r.

Zatrzymajmy się na chwilę przy kosztach pożyczek i kredytów konsolidacyjnych. Co decyduje o cenie tych produktów? W zasadzie są dwa czynniki, które mają największy wpływ:

 • oprocentowanie nominalne oraz
 • prowizja od wysokości kredytu.

Wystąpić mogą również opłaty dodatkowe lub ubezpieczenie. W każdym bądź razie, im większy całkowity koszt zobowiązania, tym jest drożej.

Wysokość oprocentowania, kwota kredytu, czas spłaty zobowiązania oraz wybór rat kredytowych decydują o wysokości kosztów odsetkowych. Prowizja kredytowa naliczana jest jako określony procent od wysokości udzielonego kredytu. Jest to opłata jednorazowa i nie zależy od czasu kredytowania. 10% od 50 000 zł zawsze będzie 5000 zł, niezależnie czy kredyt będziesz spłacać przez 5 lat czy przez 10.

Przy porównywaniu pożyczek konsolidacyjnych, ale i również innych kredytów, uwzględniając ich ceny, posługuj się całkowitym kosztem i wskaźnikiem RRSO. Bank ma obowiązek ich wyliczenia i podania, zarówno w formularzu informacyjnym, jak i w przygotowanej umowie.

RRSO, które jest prezentowane w reklamach dotyczy wyłącznie przykładu reprezentatywnego i nie będzie miał nic wspólnego z RRSO obowiązującym dla Twojej oferty.

Zasady są tutaj bardzo proste:

 1. tańsza oferta jest ta, która ma niższe RRSO i całkowity koszt,
 2. porównując oferty kredytowe, należy stosować takie same parametry dot. wysokości kredytu, czasu kredytowania, rodzaju rat, ewentualnego korzystania z dodatkowych usług.

Pożyczka konsolidacyjna – podsumowanie

Podsumowując krótko temat „Pożyczka konsolidacyjna na czym polega?” doszliśmy do konkluzji, że połączenie kilku zobowiązań w jedno, jest nie tylko dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz zwiększyć zdolność kredytowa i ubiegasz się o dodatkowe finansowanie, ale przede wszystkim pozwala obniżyć miesięczną ratę i uratować domowy budżet.

Wnioskować o kredyt konsolidacyjny powinniśmy, nie w momencie, kiedy już wystąpią problemy z regulowaniem bieżących zobowiązań, ale takie kroki powinny być podjęte odpowiednio wcześniej.

Konsolidacja kredytów co prawda zwiększa wysokość całkowitego zadłużenia, ale może okazać się jedyną możliwością, aby przy braku dodatkowych dochodów lub bez konieczności ograniczenia innych wydatków, poprawić sytuację w domowym budżecie.

1 komentarz do “Pożyczka konsolidacyjna na czym polega?”

 1. 22 marca 2022 r. Pożyczka konsolidacyjna jest w ING Bank.

  Pożyczka konsolidacyjna ING Bank

  Pożyczka z konsolidacją: 1) 0 zł prowizji i korzystne oprocentowanie, 2) Dodatkowa gotówka na dowolny cel, 3) Spłata do 7 zobowiązań z innych banków 4) Jeden termin spłaty wszystkich rat 5) Uporządkowanie finansów, dzięki jednej racie.

  Koszty kredytu:

  Okres kredytowania: do 3 lat oprocentowanie stałe, powyżej 3 lat oprocentowanie zmienne.
  Prowizja: 0% w przypadku przeznaczenia pożyczki w dowolnej kwocie na konsolidację zobowiązań wobec obcych banków.
  Oprocentowanie: od 8,74% do 9,24%.

  Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 9,65%. Przykład reprezentatywny dla pożyczki pieniężnej przeznaczonej na konsolidację zobowiązań wobec obcych banków, uwzględniający następujące założenia: całkowita kwota pożyczki pieniężnej (bez kredytowanych kosztów) 37183 zł; całkowita kwota do zapłaty 47754,59 zł; oprocentowanie zmienne 9,24%; całkowity koszt pożyczki 10571,59 zł (w tym: odsetki 10 571,59 zł, suma opłat za prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego przez 1 miesiąc 0 zł). Pożyczka jest rozłożona na 67 miesięczne raty płatnych 9. dnia miesiąca, w tym 66 raty po 712,75 zł i ostatnia rata 713,09 zł. Kalkulacja dokonana 9 marca 2022r. na reprezentatywnym przykładzie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok