Czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku, w którym spłacamy kredyty? Niewykluczone, że konsolidacja kredytów w tym samym banku, w którym mamy konto osobiste i niespłacony limit kredytowy, kartę kredytową i być może spłacamy jakąś pożyczkę, będzie korzystna, ale nie mamy gwarancji, bez porównania kredytów.
Ponieważ bank, do którego wpływa wynagrodzenie, ma bezpośredni dostęp do naszego konta, to w momencie aplikowania o kredyt, sprawdzi wpływy na konto, przelewy wychodzące i będzie miał gotowy bilans za ostatnie kilka miesięcy. Pozwala to przeprowadzić proces konsolidacji całkiem szybko i bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach.
Z jednej strony, kredyt konsolidacyjny w „swoim” banku, to z dużym prawdopodobieństwem szybki kredyt, ale z drugiej strony, nie masz pewności, że będzie to korzystny kredyt. Tylko porównanie kredytów konsolidacyjnych jest kluczem do tańszego wyboru.
Pamiętać należy o tym, że zdecydowana większość banków „celuje” w nowych klientów – starając się ich pozyskać, oferują im korzystniejsze warunki kredytowania.
Kredyt konsolidacyjny: jeżeli nie własny bank, to jaki?
Jeżeli najważniejsza będzie cena kredytu konsolidacyjnego, to dokonując wyboru, należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu, na który wpływają pojedyncze elementy kosztowe:
- oprocentowanie nominalne,
- prowizja od wysokości udzielonego kredytu,
- koszty i opłaty dodatkowe, może to być np. ubezpieczenie.
Po zliczeniu wszystkich pojedynczych kosztów otrzymamy całkowity koszt, który przyjdzie nam zapłacić za pożyczone pieniądze.
Korzystasz z rankingu kredytów konsolidacyjnych? Musisz mieć na uwadze, że nie mogą być w nich uwzględnione wszystkie elementy, które wpływają na ostateczną ofertę. W rankingach kredytowych nie ma miejsca na ocenę kredytową: zdolność i wiarygodność kredytową, a wyliczenia rat i całkowitych kosztów najczęściej opierają się a przykładach reprezentatywnych.
Najlepszym sposobem na dokonanie wyboru, to samodzielne przeanalizowanie kredytów – wystarczy nawet porównanie zaledwie dwóch ofert kredytowych pod względem kosztów całkowitych – co pozwoli w pełni świadomie wybrać tańszy kredyt
Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja
Konsolidacja dla wielu kredytobiorców staje się coraz częściej jedyną możliwością, aby poprawić bilans dochodów i wydatków domowego budżetu.
Po połączeniu wybranych zobowiązań w jeden kredyt do spłaty, zdecydowanie lepiej jest zarządzać domowymi finansami. Im mniej bowiem kredytów i pożyczek spłacamy, tym lepiej.
Skonsolidować można różne zobowiązania: od kredytów i pożyczek gotówkowych (Jaki bank ma najtańszy kredyt gotówkowy?), poprzez kredyty hipoteczne, aż po niespłacane limity w kontach i zadłużenie na kartach kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny – jak każdy inny kredyt bankowy – nie jest tanim rozwiązaniem. Nie pożyczysz 10 tys. zł i oddasz tyle samo – będzie to znacznie więcej. Za pożyczony kapitał (w konsolidacji jest to najczęściej suma rata konsolidowanych kredytów) należy zapłacić określoną cenę, a im większa kwota i dłuższy czas spłaty, tym będzie ona większa.