Czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-01 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku, w którym spłacamy kredyty? Niewykluczone, że konsolidacja kredytów w tym samym banku, w którym mamy konto osobiste i niespłacony limit kredytowy, kartę kredytową i być może spłacamy jakąś pożyczkę, będzie korzystna, ale nie mamy gwarancji, bez porównania kredytów.
czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku
Czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Ponieważ bank, do którego wpływa wynagrodzenie, ma bezpośredni dostęp do naszego konta, to w momencie aplikowania o kredyt, sprawdzi wpływy na konto, przelewy wychodzące i będzie miał gotowy bilans za ostatnie kilka miesięcy. Pozwala to przeprowadzić proces konsolidacji całkiem szybko i bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach.

Z jednej strony, kredyt konsolidacyjny w „swoim” banku, to z dużym prawdopodobieństwem szybki kredyt, ale z drugiej strony, nie masz pewności, że będzie to korzystny kredyt. Tylko porównanie kredytów konsolidacyjnych jest kluczem do tańszego wyboru.

Pamiętać należy o tym, że zdecydowana większość banków „celuje” w nowych klientów – starając się ich pozyskać, oferują im korzystniejsze warunki kredytowania.

Uwaga: Większość ofert promocyjnych jest skierowana do nowych klientów, którzy chcą skonsolidować zobowiązania spoza banku oferującego kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny: jeżeli nie własny bank, to jaki?

Jeżeli najważniejsza będzie cena kredytu konsolidacyjnego, to dokonując wyboru, należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu, na który wpływają pojedyncze elementy kosztowe:

  • oprocentowanie nominalne,
  • prowizja od wysokości udzielonego kredytu,
  • koszty i opłaty dodatkowe, może to być np. ubezpieczenie.

Po zliczeniu wszystkich pojedynczych kosztów otrzymamy całkowity koszt, który przyjdzie nam zapłacić za pożyczone pieniądze.

W przypadku kredytów nie ma elementu kosztowego drugorzędnego. Każdy koszt jest istotny, a jego zmniejszenie lub wyeliminowanie, przy niezmienionych pozostałych kosztach, sprawia, że pożyczamy taniej.

Korzystasz z rankingu kredytów konsolidacyjnych? Musisz mieć na uwadze, że nie mogą być w nich uwzględnione wszystkie elementy, które wpływają na ostateczną ofertę. W rankingach kredytowych nie ma miejsca na ocenę kredytową: zdolność i wiarygodność kredytową, a wyliczenia rat i całkowitych kosztów najczęściej opierają się a przykładach reprezentatywnych.

Najlepszym sposobem na dokonanie wyboru, to samodzielne przeanalizowanie kredytów – wystarczy nawet porównanie zaledwie dwóch ofert kredytowych pod względem kosztów całkowitych – co pozwoli w pełni świadomie wybrać tańszy kredyt

Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja

Konsolidacja dla wielu kredytobiorców staje się coraz częściej jedyną możliwością, aby poprawić bilans dochodów i wydatków domowego budżetu.

Po połączeniu wybranych zobowiązań w jeden kredyt do spłaty, zdecydowanie lepiej jest zarządzać domowymi finansami. Im mniej bowiem kredytów i pożyczek spłacamy, tym lepiej.

Pamiętać należy, że dochodzą również miesięczne płatności za czynsz, media i różne inne abonamenty. Nie można ich „połączyć” w jedną płatność. Zobowiązania kredytowe w bankach, jak widać można.

Skonsolidować można różne zobowiązania: od kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez kredyty hipoteczne, aż po niespłacane limity w kontach i zadłużenie na kartach kredytowych.

O tym co można skonsolidować decyduje bank. Jeżeli masz niespłacany limit w koncie lub kartę kredytową, to warto takie zobowiązania spłacić jak najszybciej. Są bardzo wysoko oprocentowane (nawet porównując je z kredytami gotówkowymi), co powoduje, że generują wysoki koszt odsetkowy.

Kredyt konsolidacyjny – jak każdy inny kredyt bankowy – nie jest tanim rozwiązaniem. Nie pożyczysz 10 tys. zł i oddasz tyle samo – będzie to znacznie więcej. Za pożyczony kapitał (w konsolidacji jest to najczęściej suma rata konsolidowanych kredytów) należy zapłacić określoną cenę, a im większa kwota i dłuższy czas spłaty, tym będzie ona większa.

Niższa rata kredytowa w konsolidacji nie bierze się z niczego. Jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty, a to zawsze wpływa na większy koszt zapłaconych odsetek.
Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok