Najniższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-08 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Najniższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego, to jeden zasadniczy plus: niższe odsetki. Kredyt z niskim oprocentowaniem nominalnym jest niezwykle istotne w aspekcie procesu konsolidacji i obniżenia raty kredytowej.
jakie jest najniższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego
Jakie jest najniższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Nie wnikając w kwestie ekonomiczne, warto krótko odpowiedzieć sobie na pytanie: czy oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest ważnym elementem kosztu kredytowego?

Oprocentowanie nominalne jest parametrem, który decyduje o koszcie pożyczenia pieniędzy. Dostarcza zatem informacji o cenie za pożyczony kapitał i pozwala wyliczyć, ile odsetek zapłacimy za kredyt.

W roku 2024 r., oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych w skali roku może kształtować się w zakresie 0-18,50% 1.

Każdy z banków przygotowując ofertę, samodzielnie ustala wysokość oprocentowania. W zależności od oferty czy obowiązującej aktualnie promocji, może ono wynieść 11%, ale i 12% lub znacznie więcej. Warto na to zwracać szczególną uwagę.

Najwyżej oprocentowane z produktów bankowych, są karty kredytowe i limity w koncie, a następnie kredyty i pożyczki gotówkowe. Jeżeli w naszym portfelu kredytowym jest niespłacany limit w koncie, zadłużenie na karcie, to generują one wysokie odsetki i należy pomyśleć o ich spłaceniu (i ewentualnym ich zamknięciu).

Najniższe Oprocentowanie Kredytu Konsolidacyjnego, to Mniejsze Odsetki

Dlaczego dobry kredyt konsolidacyjny, to kredyt z małym oprocentowaniem nominalnym? Przede wszystkim dlatego, że:

 1. Średnia wysokość kredytów konsolidacyjnych przekracza średnią wysokość kredytów gotówkowych 2. Głównym powodem jest to, że konsolidowanych jest kilka kredytów i pożyczek w różnych wysokościach.
 2. Okres kredytowania również jest wydłużony ze względu na to, aby obniżyć odpowiednio ratę kredytową.

To wszystko sprawia, że koszt odsetkowy rośnie wraz z kwotą kredytu oraz czasem spłaty, a tym samym koszt zapłaconych odsetek stanowić będzie największą część całkowitego kosztu kredytowego.

Oczywiście odsetki nie muszą stanowić jedynego kosztu, dlatego tak ważne jest, aby przy porównywaniu kredytów konsolidacyjnych posługiwać się całkowitym kosztem kredytu oraz rzeczywistym oprocentowaniem – RRSO.

Jakie Jest Oprocentowanie Kredytów Konsolidacyjnych w Bankach?

Kredyty konsolidacyjne są zazwyczaj oferowane z mniejszym oprocentowaniem niż standardowe kredyty gotówkowe.

Konsolidacja jest przeprowadza za darmo, ale musisz mieć na uwadze, że z kredytem wiążą się pewne koszty:

 • odsetki – wystąpią na pewno,
 • prowizja – może być,
 • ubezpieczenie – może być obowiązkowe.

To są najbardziej powszechne koszty kredytowe przy kredycie konsolidacyjnym gotówkowym.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów konsolidacyjnych, ale najkorzystniejsze są te, które umożliwiają nam spłatę dotychczasowych zobowiązań ze zdecydowanie niższym oprocentowaniem.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ, aby osiągnąć maksymalne korzyści ze zmniejszenia raty, należy odpowiednio wydłużyć czas spłaty. Ale z drugiej strony dłużej spłacany kredyt, to większy koszt zapłaconych odsetek.

Jak wygląda oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych w niektórych bankach w 2024 r.? Prezentuje poniższe zestawienie:

BankOprocentowanie RSORodzaj
oprocentowania
Wniosek
kontaktowy
Bank Pekao S.A.10,45%zmienneBank Pekao
Alior Bank
(kredyt online)
11,90%stałeAlior Bank
Velo Bank10,85%zmienne
BNP Paribas10,99%stałeBNP Paribas
PKO BP13,99%zmienne
Santander
(do 300 tys. zł)
15,99%zmienne

RSO na podstawie przykładu reprezentatywnego. Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Szczegóły dotyczące kredytów i pożyczek można uzyskać kontaktując się z wybranymi bankami.

Porównywanie oprocentowania kredytów konsolidacyjnych

 1. Istnieją różne narzędzia online, takie jak porównywarki kredytów, które umożliwiają klientom porównanie oprocentowania oraz innych warunków kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez różne banki. Należy podchodzić do nich z pewnym dystansem, ponieważ nie zawsze prezentują aktualne wyniki.
 2. Porównywanie oprocentowania jest istotne, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, która zapewni najniższe koszty spłaty kredytu konsolidacyjnego przy zachowaniu odpowiednich warunków umowy.

Koszt odsetkowy między innymi zależy od wysokości kredytu oraz liczby rat kredytowych. Przykładowy kredyt konsolidacyjny w kwocie 25 tysięcy złotych ma oprocentowanie (RSO) 11,95% w skali roku. Nie ma innych kosztów poza odsetkami. Jeżeli spłacać go będziemy przez lat 5, to rata równa i koszt całkowity wyniesie odpowiednio: 555,48 zł oraz 8 328,78 zł.

Jeżeli taki sam kredyt znajdziemy w innym banku, z taką różnicą tylko, że oprocentowanie będzie wynosić 13,45%, to wówczas rata równa i koszt całkowity prezentują się tak: 574,60 zł oraz 9 476,14 zł. Tym samym pierwszy kredyt jest korzystniejszy.

Jakie Są Rodzaje Oprocentowania Kredytów Konsolidacyjnych?

 1. Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych może być zarówno zmienne, jak i stałe, w zależności od oferty banku i preferencji klienta.
 2. Banki często oferują kredyty konsolidacyjne ze zmiennym oprocentowaniem ze względu na długi średni czas trwania umowy kredytowej. Mogą one być bardziej atrakcyjne w przypadku długoterminowego obniżania stóp procentowych, ale mogą także wzrosnąć w przypadku ich wzrostu.
 3. Oferty bankowe obejmują również kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem, co oznacza, że rata kredytu pozostaje niezmienna przez cały okres spłaty.

Kryteria oprocentowania kredytów konsolidacyjnych

 1. Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych niekoniecznie musi być takie same jak w propozycji kredytowej. Bank może zaproponować jego poziom, kierując się kilkoma czynnikami, w tym historią kredytową klienta, jego zdolnością kredytową, rodzajem i liczbą konsolidowanych zobowiązań.
 2. Banki oferują różne warunki oprocentowania. Uzależnione jest to od wysokości aktualnych stóp procentowych NBP, profilu ryzyka klienta oraz innych elementów. Istotne jest, aby sprawdzać i porównywać oferty banków, ponieważ niejednokrotnie jest to jedyny element kosztów kredytowych.

Zmienne, a stałe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

 1. Kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem zmiennym pozwala na korzystanie z ewentualnych obniżek stóp procentowych, ale może wiązać się z ryzykiem wzrostu rat i kosztów odsetkowych w przypadku podwyższenia stopy referencyjnej przez NBP.
 2. Klienci mogą preferować kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem w czasach, kiedy rośnie inflacja i są podnoszone stopy procentowe. Uzyskują wówczas pewność, że wysokość rat i koszty kredytu będą jednakowe przez cały okres spłaty, co ułatwia zaplanowanie domowych finansów.

Rzeczywiste Roczne Oprocentowanie Kredytów Konsolidacyjnych

RRSO kredytu konsolidacyjnego nie jest tym samym co oprocentowanie nominalne roczne (RSO).

 1. RRSO jest wskaźnikiem uwzględniającym nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także wszystkie dodatkowe koszty związane z kredytem, takie jak prowizje czy opłaty dodatkowe.
 2. Bardzo ważne jest, aby brać pod uwagę RRSO podczas porównywania jednakowych ofert kredytów konsolidacyjnych, ponieważ pozwala ono rzetelnie porównać koszty różnych ofert z banków, uwzględniając wszystkie opłaty.
 3. Im niższe RRSO, tym tańszy będzie kredyt konsolidacyjny. Warto również przeanalizować koszty całkowite kredytu.

Ponadto, można przeanalizować dodatkowe warunki umów kredytowych, takie jak okres kredytowania, możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych kosztów czy ewentualne opłaty manipulacyjne.

Kiedy wziąć pod uwagę konsolidację kredytów?

W celu zrealizowania połączenia kilku wybranych zobowiązań kredytowych w jedno nowe, korzysta się z kredytu konsolidacyjnego. Kiedy obecnie posiadasz dwa i więcej zobowiązań w różnych bankach, to możne oznacza, że znacząca część domowego budżetu musi zostać zarezerwowana na ich spłatę.

Czasami są to spore wydatki, a w skrajnych przypadkach taka sytuacja może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Dlatego warto przemyśleć konsolidację kredytów i z nowym kredytem uzyskać mniejszą ratę.

Kiedy rozważyć kredyt i konsolidację kredytów?

 1. Jeżeli chcesz zmniejszyć liczbę spłacanych kredytów.
 2. Uzyskać mniejszą ratę w stosunku do miesięcznej sumy rat, które spłacasz obecnie.
 3. Zmniejszyć stronę wydatkową w domowym budżecie.
 4. Zwiększyć zdolność kredytową.

Niekiedy możliwe jest zmniejszenie kosztów kredytowania, jeżeli nowy kredyt ma zdecydowanie mniejsze oprocentowanie (Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?)


Gdzie można znaleźć aktualne informacje o najniższym oprocentowaniu kredytów konsolidacyjnych?

Aktualne informacje o najniższym oprocentowaniu kredytów konsolidacyjnych można znaleźć na stronach internetowych porównywarek finansowych, na stronach banków oraz na blogu Kredyty Porównywarka kredytyporownywarka.pl. Regularne sprawdzanie tych źródeł pozwala być na bieżąco z aktualnymi ofertami.


Jakie czynniki wpływają na oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego?

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego składa się z dwóch czynników: zmiennej stopy procentowej WIBOR oraz marży banku.

Na zmienną stopę procentową WIBOR bezpośrednio wpływa wysokości stopy referencyjnej NBP. Stała marża banku jest zyskiem banku z tytułu udzielenia kredytu.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego oferowanego przez bank zależy głównie od aktualnej sytuacji rynkowej (to na jakim poziomie kształtują się obecnie stopy procentowe NBP), wysokości kredytu i czasu kredytowania, oceny kredytowej kredytobiorcy.


Czy istnieją jakieś sposoby na obniżenie oprocentowania kredytu konsolidacyjnego?

Sposoby na obniżenie oprocentowania kredytu konsolidacyjnego mogą obejmować negocjacje przedstawionej oferty oraz poprawa swojej zdolności i wiarygodności kredytowej. Im lepszą ocenę kredytową w banku uzyskamy, tym powinniśmy otrzymać lepsze warunki finansowania.


Jakie są różnice między oprocentowaniem nominalnym a RRSO?

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko nominalne oprocentowanie, ale także wszystkie dodatkowe koszty związane z kredytem, np. prowizję kredytową. Oprocentowanie nominalne natomiast to baza, od której wyliczane są odsetki.


Jakie jest aktualnie najniższe oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych na rynku?

Najniższe oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych na rynku można sprawdzić w aktualnych ofertach banków oraz w porównywarkach finansowych. Zwykle są to oferty promocyjne, które mogą mieć określone warunki. Na przykład pożyczka konsolidacyjna w Banku Pekao ma jedno z najniższych oprocentowań nominalnych – 10,45% dla finansowania do 250 000 zł dla spłaty od 96 do 120 miesięcy.


Gdzie mogę znaleźć aktualne rankingi banków oferujących najniższe oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych?

Aktualne rankingi banków oferujących najniższe oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych znajdziesz na stronach internetowych specjalizujących się w analizie ofert bankowych, jak również w porównywarkach finansowych. Zwracaj uwagę na aktualność prezentowanych informacji.


Jakie są różnice w oprocentowaniu kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem stałym i zmiennym?

Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem stałym nie zmienia się w trakcie okresu spłaty (trwania umowy kredytowej), co daje pewność co do wysokości rat i całkowitego kosztu. Natomiast oprocentowanie zmienne może się zmieniać w zależności od sytuacji na rynku finansowym. Rata kredytowa może wzrosnąć lub zmaleć, podobnie jak i koszt całkowity zobowiązania.


Jaki wpływ na oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego ma wysokość kwoty kredytu?

Wysokość kwoty kredytu może mieć wpływ na oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Banki mogą podwyższyć wysokość oprocentowania przy konsolidacji opiewających na wyższe kwoty i dłuższym czasem kredytowania. Przy czym należy również mieć na uwadze, że tzw. kredyty konsolidacyjne hipoteczne mogą być spłacane przez dłuższy czas niż 10 lat, a ich oprocentowanie nominalne jest niższe niż przy kredycie konsolidacyjnym gotówkowym. Wynika to z formy zabezpieczenia spłaty kredytu, jakim jest hipoteka na nieruchomości.


Czy istnieją jakieś sposoby na obniżenie oprocentowania kredytu konsolidacyjnego w trakcie spłaty?

Sposoby na obniżenie oprocentowania kredytu konsolidacyjnego w trakcie spłaty mogą obejmować negocjacje z bankiem.


Czy na oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego ma wpływ moja historia kredytowa?

Tak, historia kredytowa klienta może mieć wpływ na oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego w danej ofercie. Im lepsza historia kredytowa, a przede wszystkim zdolność kredytowa, tym większa szansa na uzyskanie atrakcyjniejszej oferty.


Czy okres spłaty kredytu konsolidacyjnego wpływa na jego oprocentowanie?

Tak, okres spłaty kredytu konsolidacyjnego może wpływać na wysokość oprocentowanie nominalnego zaproponowanego przez bank. Zazwyczaj dłuższy okres spłaty może skutkować wyższym oprocentowaniem, ponieważ banki kalkulują ryzyko związane z bezpieczeństwem spłaty zobowiązania.


Czy istnieje możliwość negocjacji oprocentowania kredytu konsolidacyjnego z bankiem?

Tak, istnieje możliwość negocjacji oprocentowania kredytu konsolidacyjnego z bankiem. Często banki są otwarte na negocjacje warunków finansowania, zwłaszcza gdy klient uzyska dobrą ocenę kredytową. Należy jednak pamiętać, że mniejsze są możliwości negocjowania promocyjnych ofert kredytowych.


Czy są promocje i oferty specjalne z niższym oprocentowaniem kredytu konsolidacyjnego?

Promocje i oferty specjalne mogą obejmować obniżone oprocentowanie na określony czas, brak prowizji za udzielenie kredytu, dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku. Propozycje takie pojawiają się cyklicznie i należy je sprawdzać na bieżąco.


Czy oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest zawsze takie samo jak oprocentowanie RRSO?

Nie, oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego nie zawsze jest takie samo jak oprocentowanie RRSO. RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem, takie jak oprocentowanie nominalne, prowizję, ubezpieczenie sprzedane za pośrednictwem banku czy opłaty dodatkowe. W związku z tyn może być różne od nominalnego oprocentowania.


Jakie są inne koszty, które wpływają na całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego oprócz oprocentowania?

Oprócz oprocentowania nominalnego (czyli koszt odsetkowy), całkowity koszt kredytu może obejmować również prowizję za udzielenie kredytu, opłaty dodatkowe, koszty ubezpieczenia. Należy się liczyć również, że wystąpić mogą opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu czy za podpisanie aneksu do umowy w okresie późniejszym. Takie ewentualne opłaty nie są jednak wliczane do kosztów całkowitych kredytu konsolidacyjnego.


Czy warto brać kredyt konsolidacyjny tylko ze względu na niskie oprocentowanie?

Niskie oprocentowanie jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze kredytu konsolidacyjnego, ale warto również brać pod uwagę inne koszty i warunki kredytu. Niemniej jednak na oprocentowanie nominalne kredytu należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ odsetki stanowią najczęściej największą część całkowitych kosztów. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru banku, należy podejmować po dokładnej analizie wszystkich warunków oferty.


1 Koszty odsetkowe kredytu, których maksymalna wysokość jest powiązana ze stopą referencyjną NBP. 18,50% to maksymalnie dopuszczalne oprocentowanie nominalne kredytów i pożyczek gotówkowych. Sprawdź: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf.
2 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/832764/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2024-04-23.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok