Jak złożyć wniosek 800 plus? Prosty i szybki sposób

Czy można prosto i szybko złożyć wniosek o świadczenie 800+? Czy zajmie to tylko kilka minut czy cały dzień? Wniosek można złożyć bardzo często poprzez bankowość internetową. Oferuje to wiele banków.
jak złożyć wniosek 800 plus - prosty i szybki sposób
Jak złożyć wniosek 800 plus? Prosty i szybki sposób. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Jest to z pewnością wygodne, ale przede wszystkim proste rozwiązanie. W zasadzie pozwala to w bezpieczny i szybki sposób załatwić wniosek o wypłatę świadczenia 800 plus. Do przeprowadzenia tego procesu nie jest potrzebne zakładanie konta na platformie internetowej ZUS czy w serwisie Emp@tia.

Nasz prawo do otrzymywania świadczenia 800 plus na dzieci? Przeczytaj podstawowe informacje dotyczące tego tematu, a wypełnienie wniosku zajmie Tobie kilka minut.

Świadczenie 800+. Przyjmowanie wniosków w 2024 roku

Świadczenie w wysokości 800 zł otrzymują rodzice i opiekunowie w każdym miesiącu, na każde dziecko do 18. roku życia. Nie ma kryterium dochodowości, co oznacza, że przysługujące świadczenie otrzyma wnioskodawca, bez względu na dochody, jakie uzyskuje rodzina.

Od 1 stycznia 2024 r. wypłaty świadczenia wychowawczego to 800 zł. W poprzednich latach kwota wynosiła 500+.

W bieżącym roku wnioski o świadczenie Rodzina 800 plus na okres 1.06.2024 – 31.05.2025 r., można składać od 1 lutego 2024 roku.

Świadczenie 800 plus – komu przysługuje?

Świadczenie 800 plus (Rodzina 800 plus) przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Przy składaniu wniosku i wypłacie świadczenia nie obowiązuje kryterium dochodowe. Oznacza to, że niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów, może z programu 800+ skorzystać, jeżeli wychowuje dzieci w wieku do 18 lat.

Czy obcokrajowcy mogą w 2024 r. skorzystać z 800+?

Tak. Świadczenie wychowawcze 800+ przysługuje również dzieciom obywateli Unii Europejskiej, jak również i pozostałym cudzoziemcom zamieszkujący w Polsce.

Świadczenie na dzieci dotyczy jednak tylko osób przebywających legalnie na terenie RP, mający dostęp do polskiego rynku pracy.

Cudzoziemcy wnioskujący o 800 plus, powinni dołączyć dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce, np. może to być karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

O świadczenie mogą również wnioskować obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski z powodu wojny i uzyskali legalny pobyt w Polsce po 23 lutego 2022 r.

Każdy Ukrainiec może złożyć wniosek o świadczenie 800 + na specjalnie przygotowanym formularzu SW-U (w języku ukraińskim). Wniosek ten można złożyć przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Od kiedy można składać świadczenie 800 plus na pierwsze dziecko?

Jest to świadczenie dla rodziców na dzieci. O świadczenie 800+ można się zatem starać od momentu urodzenia każdego dziecka. Na złożenie wniosku są 3 miesięcy od dnia jego narodzin.

Pieniądze otrzymasz wówczas z wyrównaniem od momentu, kiedy tylko pojawi się na świecie.

Świadczenie 800 plus na pierwsze dziecko – od kiedy? Od chwili jego urodzin z wyrównaniem.

Jak złożyć wniosek 800 plus przez internet

Czy można złożyć wniosek o wypłatę świadczenie 800 plus przez internet, bez wychodzenia z domu? Tak, taki wniosek możesz złożyć elektronicznie. Jako rodzic lub opiekun prawny możesz to zrobić poprzez:

Jeśli masz dostęp w swoim banku do tzw. bankowości internetowej;-b:, to nie musisz zakładać konta w ZUS-ie czy na portalu Emp@tia. Taki sposób ułatwia wysłanie wniosku 800 plus dla zapracowanych!

Co zrobić, jeżeli wniosek 800 plus został źle wypełniony?

Jeżeli źle wypełnisz wniosek, to nic wielkiego się nie stało. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprosi Ciebie o jego poprawienie w ciągu 14 dni. Jeżeli tego nie zrobisz, to dostaniesz jeszcze jedną szansę. ZUS poprosi o dostarczenie wymaganych dokumentów w termin od 14 do 30 dni.

Wiadomość o poprawieniu wniosku lub jego uzupełnieniu ZUS wysyła na adres mailowy oraz numer telefonu podane we wniosku o świadczenie.

Wniosek o świadczenie 800 plus przez internet w banku

;strong:Wniosek o świadczenie 800 plus można złożyć internetowo w swoim banku. Należy wówczas przejść do odpowiedniej zakładki na stronie i wypełnić wniosek.

Po jego wypełnieniu, bank przekazuje dokument do ZUS-u. W żaden sposób, na żadnym poziomie, bank nie weryfikuje danych, ani pod względem formalnym, ani merytorycznym.

Bank nie ma również żadnych informacji o dalszej obsłudze wniosku. Jest on usuwany z systemu banku wraz z załącznikami od razu po ich przesłaniu do systemu informatycznego ZUS.

Możliwość złożenia wniosku RODZINA plus przez internet w banku jest udostępniany na mocy porozumienia banku z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Przy przetwarzaniu wniosku spotkasz się z następującymi statusami jego procesowania:

  • Przetwarzany – trwa przesyłanie wniosku do ZUS.
  • Dostarczony – wniosek został przesłany do ZUS.
  • Błąd dostarczenia – wniosek nie został przesłany do ZUS i należy zrobić to ponownie.

Jeżeli złożony wniosek został prawidłowo przekazany do obsługi ZUS, to wówczas zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres mailowy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Adres mailowy, z którego zostanie przesłane Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), to noreply@zus.pl.

Rzadko trafia do SPAM-u, a mail nie wymaga wysłania odpowiedzi.

W sytuacji, kiedy w potwierdzeniu wniosku widnieje status „Dostarczony”, ale nie otrzymałeś UPO, to wówczas należy skontaktować się z ZUS-em.

1. Złożenie wniosku o świadczenie Rodzina 800+ nie wymaga instalowania na komputerze żadnych aplikacji ani oprogramowania.
2. Przy wysyłaniu wniosku banki nie wymagają potwierdzania narzędziem autoryzacji. Może się jednak zdarzyć taka konieczność, kiedy zmienisz rachunek do wypłaty świadczenia.
3. Banki nie proszą o podanie informacji dotyczących wniosku poprzez mail lub SMS.

Jak złożyć wniosek o 800 plus poprzez Santander Bank?

Jeżeli masz konto bankowe w Santander Bank, wniosek możesz złożyć przez bankowość internetową. Uruchomi się ono w nowym oknie.

Należy zalogować się wpisując swój login oraz hasło.

Login – numer NIK z umowy lub samodzielnie utworzony. Można go ustawić w systemie bankowości internetowej.

W zakładce eUrząd (górne menu obok przycisku Wyloguj) należy złożyć wniosek, w którym podajemy swoje dane oraz dane dzieci, na które świadczenie jest składane.

Po złożeniu wniosku, na wskazany przez Ciebie adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z potwierdzeniem odbioru, tzw. UPO/UPP.

Nie otrzymałeś potwierdzenia odbioru? Skontaktuj się z ZUS-em. Jeżeli dotyczą obsługi złożonego wniosku lub wypłaty świadczenia skorzystaj ze specjalnej infolinii: 22 290 55 00 (od poniedziałku do piątku 8.00 – 15.00)

Po rozpatrzeniu wniosku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na ten sam adres e-mail, wysłana zostanie informacja o przyznaniu świadczenia 800 plus. Jeżeli ZUS odmówi przyznania świadczenia 800 plus, będzie ona dostępna na Twoim profilu w PUE ZUS.

Jak złożyć wniosek o 800 plus w PKO BP?

Wniosek Rodzina 800+ mogą składać klienci PKO BP z aktywnym dostępem do serwisu internetowego iPKO.

Pamiętaj, że sesja logowania w serwisie iPKO trwa 5 minut. Jeżeli wypełniania wniosku zostanie przerwane, to po 5 minutach nastąpi automatyczne wylogowanie, a tym samym zmiany we wniosku nie zostaną zapisane.

Po zalogowaniu do iPKO przejdź do:

Usługi: e-Urząd → Wniosek Rodzina 800+ → Złóż wniosek.

1. Wniosek możesz złożyć tylko i wyłącznie w swoim imieniu.
2. We wniosku możesz zmienić numer konta bankowego do wypłaty świadczenia 800+.
3. Wypełniony wniosek w serwisie będzie podpisany Twoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL.
4. Wysłany wniosek może zostać pobrany tylko jeden raz, od razu po wypełnieniu. Potwierdzenie wysłania wniosku (ale i status jego obsługi) można pobrać w serwisie iPKO przez 10 lat od daty jego wysłania.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia 800 plus?

Wszystko zależy od daty prawidłowego złożenia wniosku do ZUS. Jeśli wniosek zostanie wysłany:

  • pomiędzy 1 lutego a 30 kwietnia 2024 r., to świadczenie zostanie wypłacone do 30 czerwca 2024 r.
  • w maju 2024 r., to wypłata 800 plus zostanie zrealizowana do 31 lipca 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
Przeczytaj również: Gdzie zgłosić zakup mieszkania?. Niezależnie czy zostało zakupione na kredyt czy za gotówkę.

Czy 800 plus wlicza się do dodatku osłonowego?

Nie. Dochody uzyskiwane ze świadczenia 800 plus nie są wliczane do limitu dochodowego przy dodatku osłonowym.

Podobnie nie nie uwzględnia się dochodów ze świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku rodzinnego czy zasiłku stałego.

Czy 800 plus wlicza się do dochodu?

Ponieważ świadczenie 800 plus jest istotnym elementem dochodowym w domowym budżecie dla wielu polskich rodzin, to pojawiają się pytania:

  • 1. Czy wlicza się świadczenia 800+ do dochodu przy rozliczaniu rocznego zeznania podatkowego (PIT)?
  • 2. Czy świadczenia 800 plus jest brane pod uwagę przy składaniu wniosku o kredyt lub pożyczkę?

1. Świadczenie 800 + jest zwolnione z podatku – nie trzeba uwzględniać go w rocznym zeznaniu podatkowym.
2. 800+ nie jest brane przy wyliczania zdolności kredytowej niezależenie czy oferta dotyczy kredytów gotówkowych czy mieszkaniowych lub innych.

Na co można wydać pieniądze ze świadczenia 800+?

Świadczenie 800+ jest wsparciem finansowym kierowanym dla rodzin posiadających dzieci. Ustawa nie określa celu, na jaki mogą być wykorzystane pieniądze z 800 plus.

Generalnie mają one pomóc rodzinie w wychowaniu i kształceniu dzieci.

Czy można oszczędzać z 800+? Jest to możliwe. Należy planować wydatki dla dziecka i kupować tańsze, ale dobre produkty. Można również odkładać jakąś kwotę, np. na konto oszczędnościowe czy lokatę, aby po ukończeniu szkoły np. sfinansować dalszą edukację. Ważne jest to, aby oszczędzać systematycznie i regularnie.

Rachunek oszczędnościowy umożliwia regularne odkładanie nawet małe kwoty. W każdej chwili można skorzystać z pieniędzy na nim zgromadzonych.


Dodatkowe informacje w temacie Programu Rodzina 800+ znajdziesz na:

https://www.zus.pl/-/%C5%9Awiadczenie-wychowawcze-800-?redirect=%2Fbaza-wiedzy%2Fbiezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych%2Fswiadczenia oraz na https://www.gov.pl/web/rodzina/najwazniejsze-informacje-o-programie-rodzina-502.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok