Firma pożyczkowa a parabanki

2022-03-04 – ostatnia aktualizacja

firma pożyczkowa a parabankiW polskim prawie nie ma definicji „parabanku’. Bardzo często o firmach pożyczkowych pisze się jako o parabankach. Jest to mylne i niesprawiedliwe w odniesieniu do tych firm, pomimo, że świadczą usługi finansowe, nie będące usługami bankowymi.

O „parabankach” pisze się w kontekście podmiotów, które prowadzą zwykłą działalność gospodarczą, nie będąc jednak bankami, gromadzą pieniądze klientów obiecując im duże zyski. Z pewnością są to piramidy finansowe – nie prowadzą one działalności, która przynosiłaby tak wysokie zyski, jak obiecują w reklamach, a „odsetki” klientom wypłacają z wpłat nowych klientów.

Czy firmy pożyczkowe działają w ten sposób? Oczywiście, że nie. Nie przyjmują one „depozytów” od klientów, a pożyczek udzielają z własnego kapitału. Z pewnością i w tym segmencie znajdują się podmioty nieuczciwe, ale nie można takich przypadków generalizować i określać wiarygodne i sprawdzone firmy pożyczkowe mianem „parabanku”.

W ustawie z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe, Rozdział 10, art. 115 [Prowadzenie działalności wbrew warunkom określonym w ustawie] jest zapis:

Kto:

1) nie będąc do tego uprawnionym prowadzi działalność zarobkową polegającą na przyjmowaniu wkładów oszczędnościowych ludności lub lokat terminowych w celu udzielania kredytów lub pożyczek albo wykorzystywania tych środków w inny sposób albo

2) prowadząc działalność zarobkową wbrew warunkom określonym w ustawie używa w nazwie jednostki organizacyjnej nie będącej bankiem oraz do określenia jej działalności lub reklamy wyrazów „bank” lub „kasa”

– podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 lub ograniczenia wolności.

Banki podlegają Prawu bankowemu i są kontrolowane przez KNF

Prawo bankowe określa czynności, które mogą być wykonywane wyłącznie przez banki, czyli instytucje regulowane specjalnymi przepisami i kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. I tylko banki (i SKOK-i) mogą udzielać kredytów.

W firmach pożyczkowych nie otrzymamy kredytu, ale pożyczkę. Dlatego są to firmy POŻYCZKOWE, a nie firmy KREDYTOWE.

Takie firmy mogą udzielać pożyczki gotówkowe swoim klientom, ale nie mogą przyjmować od nich wkładów pieniężnych. Mogą nawet kojarzyć pożyczkodawców z pożyczkobiorcami (ale tutaj należy w szczególności uważać, ze względu na praktyki „naciągania” klientów na drogie połączenie telefoniczne premium), emitować akcje i udziały.

Czy KNF powinna objąć nadzorem również firmy pożyczkowe? Wydaje się, że nie powinno być żadnego nadzoru ze strony KNF-u, bowiem zbytnia ingerencja państwa w niezależność prowadzenia działalności gospodarczej wyeliminowałyby takie firmy z oficjalnego rynku. Wydaje się, że rynek pozabankowy w sektorze pożyczek gotówkowych jest obecnie wystarczająco dobrze chroniony przepisami prawa.

Sprawdzone firmy w internecie

A jeżeli szukasz sprawdzonych firm pożyczkowych działających na rynku już długi czas, to poniżej zapoznaj się z listą firm i pożyczek gotówkowych dostępnych ONLINE:

1 komentarz do “Firma pożyczkowa a parabanki”

  1. Z mojego doświadczenia wynika, że pożyczki w parabankach przez internet są tańsze od tych stacjonarnych, chociaż i tak zachęcam aby sprawdzać koszty. W każdym podmiocie, czy online czy na miejscu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok