Firma pożyczkowa a parabanki

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-09-17 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

W polskim prawie nie ma definicji „parabanku’. Bardzo często o firmach pożyczkowych pisze się jako o parabankach. Jest to mylne i niesprawiedliwe w odniesieniu do tych firm, pomimo, że świadczą usługi finansowe, nie będące usługami bankowymi.
firma pożyczkowa a parabanki
Firma pożyczkowa a parabanki. Źródło: kredytyporownywarka.pl


O „parabankach” pisze się w kontekście podmiotów, które prowadzą zwykłą działalność gospodarczą, nie będąc jednak bankami, gromadzą pieniądze klientów obiecując im duże zyski. Z pewnością są to piramidy finansowe – nie prowadzą one działalności, która przynosiłaby tak wysokie zyski, jak obiecują w reklamach, a „odsetki” klientom wypłacają z wpłat nowych klientów.

Czy firmy pożyczkowe działają w ten sposób? Oczywiście, że nie. Nie przyjmują one „depozytów” od klientów, a pożyczek udzielają z własnego kapitału. Z pewnością i w tym segmencie znajdują się podmioty nieuczciwe, ale nie można takich przypadków generalizować i określać wiarygodne i sprawdzone firmy pożyczkowe mianem „parabanku”.

W ustawie z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe, Rozdział 10, art. 115 [Prowadzenie działalności wbrew warunkom określonym w ustawie]1 jest zapis:

Kto:

  1. nie będąc do tego uprawnionym prowadzi działalność zarobkową polegającą na przyjmowaniu wkładów oszczędnościowych ludności lub lokat terminowych w celu udzielania kredytów lub pożyczek albo wykorzystywania tych środków w inny sposób albo
  2. prowadząc działalność zarobkową wbrew warunkom określonym w ustawie używa w nazwie jednostki organizacyjnej nie będącej bankiem oraz do określenia jej działalności lub reklamy wyrazów „bank” lub „kasa”

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 lub ograniczenia wolności.

Co to jest parabank?

Termin „parabank” jest przedmiotem dyskusji w środowisku finansowym i prawnym, a jego definicja ewoluowała na przestrzeni ostatnich kilku lat. Początkowo określenie to odnoszono do wszelkich instytucji finansowych oferujących usługi podobne do bankowych, nie posiadając przy tym statusu prawnego banku.

W węższym ujęciu, parabankami nazywano podmioty gromadzące depozyty i udzielające kredytów lub pożyczek bez oficjalnej licencji bankowej. Istnieją również rozbieżne interpretacje tego pojęcia – niektórzy eksperci używają go w odniesieniu do legalnie działających instytucji świadczących usługi zbliżone do bankowych, podczas gdy inni stosują je do opisania podmiotów balansujących na granicy prawa lub wręcz je naruszających.

W literaturze prawniczej można spotkać się z propozycją rozróżnienia między „parabankami” (działającymi legalnie) a „pseudobankami” (funkcjonującymi bezprawnie). Jednakże, ta niejednoznaczność definicyjna wynika głównie z historycznego braku regulacji prawnych dla tego typu podmiotów.

Warto zaznaczyć, że współcześnie termin „parabank” nabrał negatywnego wydźwięku, głównie za sprawą medialnego nagłośnienia różnych afer finansowych. W rezultacie, w aktualnym dyskursie branżowym i naukowym odchodzi się od stosowania tego określenia2. Zamiast tego, coraz częściej używa się bardziej neutralnego i ustawowo zdefiniowanego pojęcia „niebankowa instytucja pożyczkowa”.

Podsumowując, choć historycznie termin „parabank” był stosowany szeroko i niejednoznacznie, obecnie jest on często postrzegany jako przestarzały i potencjalnie wprowadzający w błąd. W dzisiejszym kontekście prawnym i finansowym preferuje się precyzyjniejsze i bardziej neutralne określenia dla podmiotów świadczących usługi finansowe poza tradycyjnym sektorem bankowym.


Banki podlegają Prawu bankowemu i są kontrolowane przez KNF

Prawo bankowe określa czynności, które mogą być wykonywane wyłącznie przez banki, czyli instytucje regulowane specjalnymi przepisami i kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. I tylko banki (i SKOK-i) mogą udzielać kredytów.

W firmach pożyczkowych nie otrzymamy kredytu, ale pożyczkę. Dlatego są to firmy POŻYCZKOWE, a nie firmy KREDYTOWE.

Takie firmy mogą udzielać pożyczki gotówkowe swoim klientom, ale nie mogą przyjmować od nich wkładów pieniężnych. Mogą nawet kojarzyć pożyczkodawców z pożyczkobiorcami (ale tutaj należy w szczególności uważać, ze względu na praktyki „naciągania” klientów na drogie połączenie telefoniczne premium), emitować akcje i udziały.

Czy KNF powinna objąć nadzorem również firmy pożyczkowe? Wydaje się, że nie powinno być żadnego nadzoru ze strony KNF-u, bowiem zbytnia ingerencja państwa w niezależność prowadzenia działalności gospodarczej wyeliminowałyby takie firmy z oficjalnego rynku. Wydaje się, że rynek pozabankowy w sektorze pożyczek gotówkowych jest obecnie wystarczająco dobrze chroniony przepisami prawa.


Sprawdzone firmy w internecie

A jeżeli szukasz sprawdzonych firm pożyczkowych działających na rynku już długi czas, to poniżej zapoznaj się z listą firm i pożyczek gotówkowych dostępnych ONLINE:

Źródła i przypisy:
1 Ustawa z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19890040021.
2 P. Chorbot, B. Gadecki, Objaśnienie terminu „parabank”, W. Pływaczewski (red.), Przeciwdziałanie
patologiom na rynkach finansowych, LEX 2015.
Artykuł „Firma pożyczkowa a parabanki” zawiera linki afiliacyjne do firm pożyczkowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok