Sprawdzone parabanki. Przegląd firm pożyczkowych online

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-30 – ostatnia aktualizacja

Sprawdzone parabanki, a w zasadzie firmy pożyczkowe. W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim (11 października 2015 r.) uregulowana została możliwość udzielania pożyczek przez podmioty inne niż banki i SKOK-i. Z tego też powodu, ze względu na uwagi na brak odpowiedniej definicji ustawowej, nazywane były często (i wciąż są) „parabankami” lub „firmami pożyczkowymi”.
sprawdzone parabanki przegląd firm pożyczkowych online
Sprawdzone parabanki. Przegląd firm pożyczkowych online. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Obecnie podmioty nieprowadzące działalności w formie banków lub SKOK-ów określa się mianem „instytucji pożyczkowych” (art. 5 pkt 2a ustawa o kredycie konsumenckim).

Przedmiotem prowadzonej działalności jest udzielanie pożyczek gotówkowych: od tzw. chwilówek (sprawdź: Wyszukiwarka krótkoterminowych pożyczek pozabankowych), aż po pożyczki ratalne (Wyszukiwarka pożyczek pozabankowych na raty).

Sprawdzone parabanki… Nie. Instytucje pożyczkowe przez internet

Obecnie każda instytucja pożyczkowa może prowadzić działalność tylko i wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) lub spółki akcyjnej (S.A.). Minimalny kapitał zakładowy, którym musi dysponować, to 200 tys. zł (art. 59a ustawy o kredycie konsumenckim).

Zanim weszła w życie nowelizacja ustawy, pożyczki mogły być udzielane zarówno przez spółki osobowe, jak i osoby fizyczne, które prowadziły „zwykłą” działalność gospodarczą.

Instytucje pożyczkowe działa zarówno lokalnie, jak i przez internet. Sprzedaż prowadzona jest w punktach stacjonarnych, przez internet, ale również często przybiera formę akwizycji w domach konsumentów.

Oferta instytucji pożyczkowych charakteryzuje się brakiem skomplikowanych procedur, minimalnymi formalnościami oraz bardzo często brakiem wysokich wymagań dotyczących zarówno zdolności kredytowej, jak i wiarygodności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że każdy konsument uzyska pożyczkę! Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, potencjalny pożyczkodawca musi zostać zbadany pod względem zdolności do zwrotu kapitału wraz z naliczonymi opłatami, w wyznaczonym terminie.

Pożyczki pozabankowe, ze względu na swój charakter, są znacznie droższe, niż podobne pożyczki bankowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok