2023-11-25 – ostatnia aktualizacja
Sprawdzone parabanki, a w zasadzie firmy pożyczkowe. W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim (11 października 2015 r.) uregulowana została możliwość udzielania pożyczek przez podmioty inne niż banki i SKOK-i. Z tego też powodu, ze względu na uwagi na brak odpowiedniej definicji ustawowej, nazywane były często (i wciąż są) „parabankami” lub „firmami pożyczkowymi”.
Obecnie podmioty nieprowadzące działalności w formie banków lub SKOK-ów określa się mianem „instytucji pożyczkowych” (art. 5 pkt 2a ustawa o kredycie konsumenckim).
Sprawdzone parabanki… Nie. Instytucje pożyczkowe przez internet
Obecnie każda instytucja pożyczkowa może prowadzić działalność tylko i wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) lub spółki akcyjnej (S.A.). Minimalny kapitał zakładowy, którym musi dysponować, to 200 tys. zł (art. 59a ustawy o kredycie konsumenckim).
Zanim weszła w życie nowelizacja ustawy, pożyczki mogły być udzielane zarówno przez spółki osobowe, jak i osoby fizyczne, które prowadziły „zwykłą” działalność gospodarczą.
Instytucje pożyczkowe działa zarówno lokalnie, jak i przez internet. Sprzedaż prowadzona jest w punktach stacjonarnych, przez internet, ale również często przybiera formę akwizycji w domach konsumentów.
Oferta instytucji pożyczkowych charakteryzuje się brakiem skomplikowanych procedur, minimalnymi formalnościami oraz bardzo często brakiem wysokich wymagań dotyczących zarówno zdolności kredytowej, jak i wiarygodności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że każdy konsument uzyska pożyczkę! Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, potencjalny pożyczkodawca musi zostać zbadany pod względem zdolności do zwrotu kapitału wraz z naliczonymi opłatami, w wyznaczonym terminie.
Pożyczki pozabankowe, ze względu na swój charakter, są znacznie droższe, niż podobne pożyczki bankowe.