2022-03-04 – ostatnia aktualizacja
Zdolność kredytowa ma zasadnicze znaczenie przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny. Jeżeli takiej zdolności nie mamy, to kredytu nie otrzymamy. Podobnie, jeżeli zdolność kredytową mamy za małą, to nie otrzymamy kredytu o jaki się staramy.
Jest wiele sposobów na to, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jeżeli szukasz np. kredytu hipotecznego na 200 000 zł na 30 lat i nie wiesz czy masz wystarczającą zdolność, to najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z bankiem lub pośrednikiem finansowym. Wystarczy wysłać formularz kontaktowy przez internet, aby umówić się z przedstawicielem banku lub pośrednikiem finansowym, który wyliczy Twoją zdolność kredytową. I wszystko będzie jasne.
Jaką mam zdolność kredytową?
Wysokość otrzymywanych dochodów przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny ma kolosalne znaczenie. Jest to oczywiście tylko jedne z czynników, który ma wpływ na ocenę scoringową wyliczaną przez bank. Należy wziąć pod uwagę, że każdy z banków wylicza ją podobnie, ale stosuje różne wagi do poszczególnych elementów scoringu.
Zdolność kredytowa kredyt hipoteczny i scoring
Każdy kredyt i pożyczka (nie tylko bankowe) w znacznym stopniu wpływa na naszą zdolność kredytową.
Co to jest zdolność kredytowa? Jest to zdolność do regulowania zaciągniętego kredytu (pożyczki) łącznie z odsetkami w wyznaczonych terminach wyznaczonych umową.
Co wpływa na zdolność kredytową? Z jednej strony ma wpływ osiągane dochody osoby ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę, z drugiej zaś strony są to wydatki ponoszone w życiu codziennym. Są to najważniejsze czynniki brane przy wyliczaniu zdolności kredytowej, ale nie jedyne. Banki biorą pod uwagę naszą sytuację rodzinną, miejsce zamieszkania i pracy, wykształcenie, itp. Analiza tak polega na ocenie punktowej przyszłego kredytobiorcy. Bank na podstawie wyliczeń, biorąc pod uwagę ocenę scoringową, decyduje o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu.
Przeczytaj również: Co To Jest Umowa o Kredyt Konsumencki.