2021-08-05 – ostatnia aktualizacja
Kredyt konsolidacyjny to oferowany przez banki, już od kilkunastu lat, produkt kredytowy, pozwalający „zamienić” kilka zobowiązań kredytowych w jeden kredyt. W konsolidacji kredytów chodzi przede wszystkim, aby ułatwić spłatę zobowiązania oraz zwiększyć posiadaną zdolność kredytową.
Po przeprowadzonej konsolidacji kredytów, zamiast kilku rat spłacanych w różnych terminach (i często również w różnych bankach), pozostaje do regulowania tylko jeden kredyt z jedną ratą (często znacznie niższą niż suma rat konsolidowanych zobowiązań).
Jak działa konsolidacja i w jakich bankach warto zapoznać się z ofertami?
Każdy kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, a to oznacza, że jest przeznaczony tylko na spłatę innych kredytów i pożyczek bankowych. W konsolidacji chodzi przede wszystkim o to, aby poprawić płynność finansową poprzez obniżenie nowej raty kredytowej i zredukowanie liczby posiadanych zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny to:
- jedna, niższa miesięczna rata,
- zamiast wielu przelewów, tylko jedna płatność w jednym terminie,
- obniżenie raty kredytowej dzięki wydłużeniu czasu spłaty,
- spłata zobowiązań w wielu różnych bankach,
- możliwość uzyskania dodatkowej gotówki,
- dodatkowa możliwość zabezpieczenia kredytu na hipotece nieruchomości i uzyskania znacznie dogodniejszych warunków spłaty.
Jakie zobowiązania bankowe można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym? W zasadzie wszystkie, począwszy od kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez zadłużenie na kartach kredytowych i limitach w koncie, aż pod kredyt mieszkaniowy (hipoteczny).
Należy jednak pamiętać, że to banki dyktują warunki: ustalają indywidualnie zakres konsolidacji, minimalną i maksymalną kwotę kredytu czy maksymalny okres spłaty. Niektóre z banków pozwalają również spłacić pożyczki pozabankowe (w firmach pożyczkowych), ale najczęściej wówczas oferują pożyczki konsolidacyjne.
Jak działa konsolidacja kredytów?
Nie jest to mechanizm skomplikowany, a kredyt konsolidacyjny gotówkowy podobny jest do kredytu gotówkowego, konsolidacja hipoteczna do kredytu hipotecznego. Niezależnie od wybranego rodzaju kredytu, w obu przypadkach należy złożyć wniosek kredytowy i wykazać odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK.
Pozyskane środki z kredytu posłużą do „zamknięcia” starych kredytów i pożyczek. We wniosku kredytowym muszą zostać wyszczególnione zobowiązania – bank je spłaca, a Tobie udziela kredyt w wysokości będącej sumą konsolidowanych zobowiązań.
Dodatkowo nowy kredyt ma niższą ratą od sumy rat konsolidowanych zobowiązań, dzięki wydłużeniu czasu spłaty.
Jeżeli zatem Twój budżet domowy domyka się z coraz większym trudem, nie masz możliwości zwiększenia dochodów lub ograniczenia innych wydatków, a jednocześnie obawiasz się ryzyka opóźnień w spłacie zobowiązań, to zasadne jest zastanowienie się nad kredytem konsolidacyjnym.
Zanim sięgniesz po kredyt konsolidacyjny – to nie tylko same plusy
Korzystając z kredytu nie oddajesz tylko i wyłącznie pożyczonego kapitału. Jeżeli konsolidujesz zobowiązania na 30 tys. zł, to pożyczasz 30 tys. zł (kapitał), ale dodatkowo musisz zapłacić koszty za jego użytkowanie: bank nalicza odsetki od jego wysokości i czasu kredytowania (oprocentowanie nominalne). I niekoniecznie muszą to być tylko odsetki, niekiedy występuje prowizja (od wysokości kredytu) czy wykupione dobrowolne ubezpieczenie.
Jeśli rozważasz zatem zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, to należy sprawdzić:
- o ile zmieni się wysokość nowej raty w stosunku do sumy rat z konsolidowanych zobowiązań,
- ile wyniesie całkowity koszt kredytu (przyjmując różne okresy kredytowania),
- czy zapłacisz za wcześniejszą spłatę konsolidowanych zobowiązań.
Wiele banków oferuje kredyty konsolidacyjne z możliwością uzyskania dodatkowej gotówki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ obniżka raty zwiększa dochód rozporządzalny, a tym samym zwiększania zdolność kredytową. Pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na remont mieszkania, zakup samochodu z komisu czy spłatę zobowiązań w firmach pożyczkowych. Pamiętać należy jednak, że skorzystanie z takiej opcji podwyższy zadłużenie i nie będzie „efektu” niższej raty.