Czy pożyczka gotówkowa, to źródło kłopotów finansowych?

Banki i firmy pożyczkowe w każdym miesiącu prezentują mnóstwo różnych propozycji, które mają na celu przyciągnąć nowych klientów, zwłaszcza ma to miejsce w okresie przedświątecznym. Czy warto się dodatkowo zadłużać? Co zrobić, aby maksymalnie ograniczyć koszty pożyczki?

zanim pożyczysz sprawdź wszsytko

Kredyty przeznaczane są na różnorakie cele, od zakup sprzętu domowego, mniejsze i większe remonty oraz na kupno mieszkania czy samochodu. Instytucje pozabankowe pożyczają ok. 2% wszelkich pożyczek i przeznaczane są przede wszystkim na niespodziewane i niezaplanowane wydatki.

Żadna firma pożyczkowa czy bank jest źródłem kłopotu konsumentów. Bardzo często może to być nieodpowiednia ocena sytuacji finansowej, nagłe i niespodziewane załamanie płynności finansowej, powoduje, że konsumenci tracą możliwości uregulowania swoich zobowiązań w terminie.

Pożyczka niebankowa za 0 złotych

W bankach bardzo rzadko znajdziemy oferty promocyjne pożyczek gotówkowych za 0 zł, czyli np. pożyczasz 2000 zł i tyle samo oddajesz, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Banki stosują inne elementy marketingowe, np. oferując konta bankowe z bonusem pieniężnym. Zdają sobie sprawę, że w przyszłości będą mogły zaoferować pożyczkę gotówkową lub inny produkt finansowy.

Ponieważ firmy pożyczkowe nie mają takich możliwości na przyciągnięcie klientów, stosują reklamą z darmową pożyczką. Pożyczka gotówkowa na 0%! Pod warunkiem, że RRSO takiej pożyczki wynosi 0%.

Przeczytaj: więcej na temat pożyczek pozabankowych za 0 zł i sprawdź propozycje krótkoterminowych pożyczek niebankowych w internecie.

Kolejna pożyczka będzie już udzielona na normalnych warunkach z wszystkimi możliwymi kosztami: prowizja, odsetki, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie pożyczki.

Uwaga: pożyczki pozabankowe za 0 zł są najczęściej oferowane przez firmy pożyczkowe internetowe. Żaden z takich podmiotów nie udziela pożyczek darmowych ratalnych, jeżeli spłata jest rozłożona na 3 lub więcej miesięcy.

Zawsze pamiętaj o tym, aby czytać umowy (wszystkie!) zanim je podpiszemy. Dokładnie, punkt po punkcie. W każdym momencie, gdy jakiś element umowy jest mało zrozumiały, należy koniecznie zapytać (nawet kilka razy) i prosić o dokładne wyjaśnienie. Musisz wiedzieć co podpisujesz i na co się zgadzasz.

Porównaj pożyczki pozabankowe pod względem kosztów

Warto zapoznać się z kilkoma ofertami, bo różnice w spłacie mogą być znaczne. Konieczna jest znajomość wszystkich elementów kosztowych pożyczki oraz całkowity koszt pożyczki oraz całkowitej kwoty, którą przyjdzie nam oddać. Być może zdecydujemy się mniej pożyczyć, aby maksymalnie obniżyć koszt całkowity…

Jednocześnie należy dowiedzieć się:

  • jak wygląda możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki,
  • o możliwości przedłużenia czasu spłaty pożyczki i kosztami z tym związanymi,
  • czy jest możliwe czasowe (dni/tygodni) zawieszenie regulowania zadłużenia.

Nie zapominajmy, że obsługa domowa, pisma ponaglających do spłaty oraz dodatkowe opłaty za nieprzestrzeganie terminów rat pożyczki gotówkowej, to są czynniki dodatkowo zwiększające koszt zobowiązania.

Uwaga: można odstąpić od umowy o pożyczkę gotówkową, w terminie określonym w ustawie o kredycie konsumenckim.

Jeżeli nie możesz zwrócić pożyczki w terminie

W przypadku, gdy zdarzy się, że nie jesteś w stanie poradzić sobie ze swoim zadłużeniem – zwróć się do wierzyciela – firmy lub banku, u którego spłacasz zobowiązanie. Nie odkładaj takich spraw, aż będzie za późno. Żadna pożyczka gotówkowa, nawet i najtańsza, nie jest lekarstwem na problemy finansowe.

Kolejnym etapem jest nauczenie się jak racjonalnie zarządzać domowym budżetem. Musisz ustabilizować swój budżet, poszukać możliwych oszczędności. Jak również warto w miarę możliwości rozejrzeć się za dodatkową pracę. Nawet niewielkie dodatkowe kwoty będą miały znaczenie.

Przeczytaj również: kredyt gotówkowy w promocji przez internet czy tradycyjnie?

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok