Zamiast kredytu gotówkowego – pożyczka pozabankowa przez internet?

2023-11-25 – ostatnia aktualizacja

Czy mając odpowiednią zdolność kredytową warto wybrać pożyczkę pozabankową zamiast kredytu gotówkowego w banku? Odpowiedź może być jedna: nie warto. Taka pożyczka z pewnością będzie znacznie droższa niż bankowa!

zamiast kredytu gotówkowego - pożyczka pozabankowa przez internet?

Nie da się ukryć, że jest to pewna alternatywa w sytuacji, kiedy Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, aby wnioskować o pożyczkę bankową. Ale należy zdawać sobie sprawę, że pożyczając pieniądze, nawet i w najtańszej firmie pożyczkowej online, i tak zapłacimy znacznie więcej niż wybierając taką samą pożyczkę (kredyt) w banku.

Pożyczki pozabankowe to pożyczki gotówkowe udzielane przez podmioty niebankowe, których spłata jest obciążona znacznymi kosztami. Szukając odpowiedniej (czyt. najtańszej), należy patrzeć na wiele czynników, ale oczywiście najważniejszy będzie to, ile pieniędzy będziemy musieli oddać.

Trudno jest zatem odpowiedzieć na pytanie jaka jest najlepsza pożyczka, ponieważ każdy wniosek pożyczkowy (zwłaszcza w przypadku pożyczek ratalnych) jest rozpatrywany indywidualnie.

Cena pożyczki pozabankowej – podstawowy priorytet

Wszelkiego rodzaju chwilówki czy inne pożyczki niebankowe przez internet są obarczone ryzykiem dla pożyczkodawcy. Musi się bowiem liczyć z tym, że udzielając pożyczki osobom, które nie mają najlepszej zdolności kredytowej, nie uregulują jej w wyznaczonym terminie. Ten czynnik ryzyka, jak i np. koszt pozyskania kapitału, wpływają na ich cenę.

Jakie koszty decydują o cenie pożyczki?

Najczęściej zwracamy uwagę na wysokość oprocentowania nominalnego pożyczki, ale wysokość odsetek ma niewielki wpływ na całkowity koszt w przypadku pożyczek krótkoterminowych (do 30-60 dni). W sytuacji, kiedy jest to pożyczka długoterminowa, a więc na kilka lub kilkanaście miesięcy, wysokość oprocentowania nominalnego będzie stanowić znaczący koszt zobowiązania. Jest to spowodowane tym, że:

Im większa kwota pożyczki i dłuższy czas kredytowania, tym więcej odsetek będziemy musieli zapłacić.

Nie należy również pomijać pozostałych opłat, które bardzo często występują w przypadkach pożyczek niebankowych. Może to być zarówno prowizja, jak również:

  • opłata przygotowawcza,
  • ubezpieczenie pożyczki,
  • opłata za obsługę domową.

Każda firma pożyczkowa ponosi koszty prowadzonej działalności, które wpływają na cenę pożyczki oferowanej klientom. Jak podaje PZIP w raporcie „Opinia w sprawie zmian w ustawie o kredycie konsumenckim w związku z projektem „tarczy antykryzysowej” – Polski Związek Instytucji Pożyczkowych* do kosztów operacyjnych można zaliczyć:

  • opłaty za informacje gospodarczą, niezbędną do badania zdolności kredytowej,
  • utrzymanie biura, sieci sprzedaży, personelu,
  • reklamę,
  • usługi prawne,
  • IT.

Ponieważ instytucje pożyczkowe finansują się nie z depozytów ludności (jak np. banki), ale ze środków własnych, w związku z czym kapitał pozyskują od inwestorów. Dodatkowo największe firmy pożyczkowe są płatnikiem specjalnego podatku tzw. „bankowego” oraz składek na działanie Biura Rzecznika Finansowego (BRF). Obarczone są również rygorami AML i obowiązkiem rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zamiast pożyczki pozabankowej, wybierz kredyt gotówkowy w banku

Masz odpowiednią zdolność kredytową? Pozytywną historię kredytową w BIK? Nie znajdujesz się na żadnej liście dłużników? Lepiej skorzystać z pożyczki gotówkowej w banku. Sprawdź również jak zmniejszyć ratę kredytu konsolidując pożyczki i kredyty bankowe.


Użyteczna strona: KNF – Lista ostrzeżeń publicznych – wyszukiwarka

* Źródło: https://pzip.pl/aktualnosci/2020/3/23/opinia-w-sprawie-zmian-w-ustawie-o-kredycie-konsumenckim-w-zwizku-z-projektem-tarczy-antykryzysowej

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok