Zalety kredytu konsolidacyjnego? Jest kilka. Ale jak są zalety, to i pewnie znajdą się jakieś wady… Zadłużenie jednak nie powstaje, ot tak, z dnia na dzień, ale stopniowo, z każdą dodatkową pożyczką, kartą kredytową czy limitem w koncie. Ale niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że wystąpią nagłe niespodziewane wydatki bądź też dochody zostaną mocno ograniczone i – jak to mówi młodzież – jest już „pozamiatane”.
Przede wszystkim nie można dopuścić do sytuacji, kiedy przestaniemy spłacać raty kredytowe lub zaczniemy szukać pożyczki pozabankowej, aby uregulować wymagane zobowiązanie. W sytuacji, kiedy obawiasz się, że w krótkim horyzoncie czasowym mogą wystąpić trudności finansowe lub pojawi się groźba utraty płynności finansowej, to warto zastanowić się nad skonsolidowaniem zobowiązań w jeden nowy kredyt. Jest to kredyt konsolidacyjny.
Zasadniczym celem konsolidacji jest zredukowanie liczby zobowiązań i zmniejszenie wysokości nowej rat kredytowej. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, zastanów się:
1. jakie kredyty i pożyczki chcesz skonsolidować,
2. na jaką kwotę,
3. w jakim banku.
Konsolidacja kredytu, kredytów, pożyczek
Banki oferują w zasadzie dwa rodzaje kredytów: konsolidacyjne gotówkowe i konsolidacyjne hipoteczne. Przy dobrej zdolności kredytowej mogą również zaproponować dodatkową gotówkę.
Warto zwrócić uwagę, że banki bardzo często rezygnują z pobierania prowizji za udzielenie kredytu (lub naliczają znacznie niższą) niż w przypadku podobnego kredytu gotówkowego.
To w takim razie gdzie konsolidacja kredytu jest możliwa? W bankach – to już wiesz. W jakim banku? Poniżej sprawdzisz najnowsze propozycje, a z wybranym skontaktujesz przez internet, korzystając z krótkiego formularza kontaktowego. Przedstawiciel z wybranej instytucji przedzwoni do Ciebie, aby przedstawić szczegóły.
Zalety kredytu konsolidacyjnego i konsolidacji
Konsolidacje kredytowe stają popularne w momencie, kiedy rosną wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, a dochody nie rosną. Konsolidacja i zmniejszenie raty kredytowej ma pomóc w takiej sytuacji w spłacie zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny nie jest oczywiście kredytem oddłużeniowym – dług nie podlega umorzeniu – a pozwala jedynie poprawić płynność finansową i efektywniej zarządzać posiadanymi zobowiązaniami. W tym sensie, kredyt konsolidacyjny to kredyt dla zadłużonych, ale z pozytywną oceną kredytową.
W konsolidacji kredytów, to bank spłaca zobowiązania, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym (i oczywiście są one przez niego zaakceptowane), udziela konsumentowi kredytu na konsolidowaną kwotę, i najważniejsze, dzięki wydłużeniu czasu spłaty, nowa rata kredytowa będzie mniejsza.
Pamiętajmy, że nawet najlepszy kredyt konsolidacyjny wady, podobnie jak każdy inny kredyt – należy oddać więcej, niż tylko pożyczony kapitał. Dochodzą przecież odsetki, a czasami również i koszty dodatkowe.
Konsolidacja kredytu czy warto?
Do plusów konsolidacji i kredytów konsolidacyjnych zalicza się przede wszystkim:
1. Zredukowanie liczby posiadanych zobowiązań. Można bowiem spłacić najczęściej kredyty i pożyczki gotówkowe, ale również kredyty samochodowe, hipoteczne, kończąc na kartach kredytowych i limitach w rachunkach ROR.
2. Obniżenie miesięcznej raty, dzięki wydłużeniu czasu kredytowania.
3. Poprawa płynności finansowej, co jest oczywiście konsekwencją obniżenia wysokości miesięcznej raty.
4. Kredyt konsolidacyjny najczęściej jest oferowany z niższym oprocentowaniem, a bardzo możliwe, że bank pozwoli Tobie na negocjowanie poszczególnych składowych kosztów.
5. Możliwość ustalenia najdogodniejszego terminu spłaty zadłużenia, np. kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
6. Poprawa Twojej zdolności kredytowej, co umożliwia wnioskowanie o dodatkową gotówkę.
Warto jeszcze raz przypomnieć, że łącząc zobowiązania w jeden nowy kredyt, w przypadku, kiedy zależy Tobie na poprawie płynności finansowej, obniżasz wysokość raty w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań, kosztem wydłużenia czasu spłaty. Oznacza to:
Przy konsolidacji kredytów, to bank dyktuje warunki kredytowe
Stroną silniejszą w tego rodzaju transakcjach jest zawsze bank i to on dyktuje warunki. Aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, należy zatem nie tylko spełniać określone warunki, ale i je zaakceptować.
Kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu, bank sprawdzi na początku Twoją wstępną zdolność kredytową. Dopiero po złożeniu wniosku, przeprowadza właściwą analizę, wystawia ocenę kredytową i podejmuje właściwą decyzję.
Zdecydowana większość sprzedawanych przez banki kredytów konsolidacyjnych, to gotówkowe. Nie występuje tutaj zabezpieczenie hipoteczne, a zatem konsolidacja nie obejmuje również kredytów i pożyczek hipotecznych. Maksymalna kwota takiego kredytu nie przekracza 150-200 000 zł, a czas kredytowania 10. lat.
W przypadku kredytów hipotecznych zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Z tego powodu, przy wysokich kwotach konsolidacyjnych (przeważnie przekraczających 40-50 tys. zł) konsolidacja z takim zabezpieczeniem jest nie tylko tańsza (mniejsze oprocentowanie kredytu), ale i czas spłaty może wynieść nawet i 25-30 lat.
Nie tylko konsolidacja. Dodatkowe pytania – krótkie odpowiedzi
Prośbą o obniżenie raty kredytu gotówkowego – skontaktuje się z bankiem, z którym masz podpisaną umowę kredytową. Obniżenie raty kredytu gotówkowego jest możliwe poprzez wydłużenie czasu jego spłaty lub np. zmniejszenia oprocentowania nominalnego.
Rozpatrzenie wniosku w takiej sytuacji może potrwać nawet 30 dni i odbywa się z inicjatywy kredytobiorcy, a nie banku.
Zmniejszenie raty kredytu PKO BP – podobnie jak powyżej: należy skontaktować się z bankiem PKO BP.
Zmniejszenie raty kredytu Santander – j.w. Kontakt z Santander Bank lub Santander Consumer Bank (w zależności w którym z banków jest spłacane zobowiązanie).
Obniżenie raty kredytu Alior Bank – j.w. Kontakt z Alior Bank.
Alior Bank daje możliwość Klientom złożenia wniosku o restrukturyzację zobowiązań. Można wnioskować o:
- zawieszenie pełnej raty kapitałowo-odsetkowej,
- czasowe lub stałe zmniejszenie raty miesięcznej,
- konsolidację zobowiązań spoza Alior Banku,
- zamianę kredytu odnawialnego (ROR, LOR, karta kredytowa) na pożyczkę gotówkową,
- ustanowienie zabezpieczenia spłaty zobowiązania na hipotece.
W celu restrukturyzacji zadłużenia, należy złożyć wniosek o restrukturyzację w oddziale (w placówce partnerskiej), przez infolinię lub przesłać go listownie na adres Alior Banku.
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego – jednego kredytu poprzez wydłużenie czasu spłaty i podpisanie aneksu do umowy; w przypadku kilku, jedną z możliwości jest konsolidacja kredytowa.
Zmniejszenie raty kredytu hipotecznego – podobnie j.w. Dodatkowo można przenieść kredyt do innego banku i spłacać kredyt na nowych warunkach. Więcej o kredycie refinansowym – przeczytaj: kredyt refinansowy przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku.
Czy można wydłużyć okres spłaty kredytu gotówkowego? – można, ale wiąże się to z wydłużeniem czasu spłaty i zwiększeniem kosztów całkowitych kredytu.
Wniosek o zmniejszenie rat kredytu – do pobrania a stronach banków. Jeżeli nie znajdziesz skontaktuj się z oddziałem banku lub przedzwoń na infolinię.
Zalety konsolidacji długu bankowego są właściwie 3:
– niższa rata miesięczna – a to dzięki dłuższemu czasowi spłaty kredytu konsolidacyjnego. Jedna rata jest bowiem – niekiedy w dużym stopniu – mniejsza niż suma rat konsolidowanych kredytów.
– ujednolicone warunki spłaty, czyli po prostu nowy kredyt.
– przy dobrej ocenie możliwość negocjacji z bankiem warunków kredytowania, np. warto walczyć o niższe oprocentowanie – mniej zapłacimy odsetek.
Dodatkowa gotówka, jeden termin płatności raty czy większa zdolność kredytowa, to już są tylko dodatki.
Zalety są, ale niech te zalety nie przysłonią wad! Nie musisz, to nie konsoliduj, bo zapłacisz więcej. A konsolidując kredyty nie bądź zachłanny i nie korzystaj z dodatkowej gotówki, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne!