Zakup mieszkania na kredyt gotówkowy? Tak, ale tylko mały

Zakup mieszkania, domu, działki budowlanej czy działki rekreacyjnej może być marzeniem wielu osób. Nie każdy jednak może sfinansować taki zakup z własnych środków. Co wówczas pozostaje? Oczywiście: zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Żaden kredyt nie jest dobrym rozwiązaniem, ale czy ot tak, mamy 200-300 tys. zł oszczędności?

Zakup mieszkania na kredyt gotówkowy? Tak, ale tylko mały

Zakup nieruchomości powinien być sfinansowany z kredytu hipotecznego, ponieważ jest to najtańsza opcja kredytowa. Zwłaszcza wówczas, kiedy potrzebna jest wspomniana kwota. Kredyt hipoteczny jest tańszy od kredytu czy pożyczki gotówkowej.

Przegląd kredytów hipotecznych, banki oraz pośrednicy finansowi:

Im będzie dłuższy czas spłaty, tym oczywiście rata kredytowa będzie mniejsza. Warto wówczas dobrze zastanowić się nad ilością rat, ponieważ od okresu kredytowania zależy również koszt takiego kredytu.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Można się zastanowić, czy istnieją okoliczności, w których kredyt bądź pożyczka gotówkowa byłaby korzystnym rozwiązaniem na zakup mieszkania.

Wiemy już, że jeżeli chcemy kupić mieszkanie, to musielibyśmy mieć przygotowane co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Dodatkowo wymagany jest wkład własny, w zależności od banku musi to być 10-20 procent wartości nieruchomości.

Przeczytaj również: Konsolidacja kredytów, czyli jak szybko połączyć kredyty.

Ale jeżeli posiadamy większość środków na zakup mieszkania i brakuje nam kilkadziesiąt tysięcy złotych, ewentualnie chcielibyśmy przeznaczyć część kredytu na jego wykończenie czy remont, to może się okazać, że kredyt gotówkowy byłby lepszym rozwiązaniem.

Plusem takiego rozwiązania jest:

  • krótszy okres kredytowania – maksymalnie 10 lat,
  • zdecydowanie mniej formalności, a tym samym szybciej taki kredyt można uzyskać.

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny, to czas poświęcony na wiele formalnościami, dostarczenie dokumentów, które muszą zostać następnie zweryfikowane. W związku z czym czas potrzebny na wydanie decyzji przez bank, odnośnie przyznania pieniędzy, znacznie się wydłuża.

Przy podejmowaniu decyzji konieczna jest jednak niezbędna analiza, tak aby wybrać najlepszą opcję. Jeżeli nie wiesz jaką opcję kredytową wybrać, najlepiej jest wówczas skorzystać z pomocy eksperta finansowego.

Co oznacza, że kredyt hipoteczny, to kredyt celowy?

Kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny musi być przeznaczony na cel zapisany w umowie. Nie można go zatem wydać na inny cel, niż ten, na który umówiliśmy się z baniem. Jeżeli tak się stanie, to bank może wypowiedzieć nam umowę i żądać jego zwrotu.

Wykorzystanie zatem kredytu hipotecznego musi zostać udokumentowane. Jeżeli jest on przeznaczony na zakup mieszkania, to pieniądze z kredytu trafiają na rachunek sprzedającego. Jeżeli kredyt hipoteczny przeznaczamy na wykończenie lub remont nieruchomości, to pieniądze zostają przelane na nasze konto, ale jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z wszystkich wykonanych prac. Zostaję one określone w kosztorysie.

Przeczytaj również: Porównanie czy ranking kredytów gotówkowych?

A jeżeli nie chcemy tłumaczyć się bankowi z wydanych środków lub kiedy nie mamy skonkretyzowanych planów? To co wówczas? Być może lepszym rozwiązaniem byłaby pożyczka gotówkowa, bowiem nie musimy określać celu jej przeznaczenia i trafia na nasz rachunek i możemy wówczas swobodnie nimi dysponować.

Kredyt gotówkowy, to minimalne formalności

Kredyt lub pożyczka gotówkowa, chociaż należy do najdroższych kredytów, to jednak jedyny kredyt z formalnościami ograniczonymi do niezbędnego minimum. Przy stosunkowo niewielkich kwotach sprawdzane są jedynie źródła dochodu oraz historia kredytowa w BIK. Od złożenia wniosku, do momentu wypłaty pieniędzy może upłynąć niekiedy nawet nie kilka dni, a… kilka godzin. Dostępne są przecież kredyty i pożyczki gotówkowe przez internet, przez co możemy zaoszczędzić dużo czasu. W przypadku kredytów internetowych, proces ubiegania się o kredyt, rozpoczyna się i kończy telefonicznie i on-line.

Argumentem za kredytem hipotecznym jest oczywiście koszt takiego kredytu: wychodzi, że jest tańszy, ze względu na wysokość oprocentowania. Jednak przy stosunkowo niewielkich kwotach, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, może się okazać, że kredyt gotówkowy nie jest wcale od niego znacznie droższy. Każda oferta kredytowa jest indywidualna i zależy zarówno od tego jak dobrą ocenę kredytową uzyskamy, ale i od naszych umiejętności negocjacyjnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok