Zakup mieszkania na kredyt gotówkowy? Tak, ale tylko mały

2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Zakup mieszkania, domu, działki budowlanej czy działki rekreacyjnej może być marzeniem wielu osób. Nie każdy jednak może sfinansować tego z własnych środków. Co wówczas pozostaje? Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? W zdecydowanej większości będzie to kredyt hipoteczny.
zakup mieszkania na kredyt gotówkowy
Zakup mieszkania na kredyt gotówkowy? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Przeanalizowałeś i zbadałeś rynek nieruchomości? Wybrałeś już dom lub mieszkanie, które zamierzasz kupić? Czas zatem na podjęcie odpowiedniej decyzji finansowej.

Dla wielu osób nabycie własnego mieszkania jest marzeniem. Jednak z powodu wysokich kosztów, często konieczne jest skorzystanie z finansowania zewnętrznego oferowanego przez banki w postaci kredytu.

Zalety zakupu mieszkania na kredyt gotówkowy

Kupno mieszkania na kredyt gotówkowy ma kilka podstawowych zalet:

1. Możliwość natychmiastowego nabycia mieszkania. Kredyt gotówkowy umożliwia nam spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu bez konieczności odkładania dużej sumy pieniędzy przez długi czas. Nie jest konieczne również dysponowanie wkładem własnym.

Wkład własny dla kredytu hipotecznego, w zależności od banku, wynosi 10-20 procent wartości nieruchomości. Czy można sfinansować go z kredytu gotówkowego? Kredyt hipoteczny i wkład własny na kredyt gotówkowy.

Dzięki wybraniu kredytu gotówkowego, formalności zostaną załatwione znacznie szybciej, a nieruchomość nie będzie obciążona na hipotece.

1. Niewielka brakująca kwota. Jeżeli posiadamy większość środków na zakup mieszkania i brakuje nam kilkadziesiąt tysięcy złotych, ewentualnie chcielibyśmy przeznaczyć część kredytu na jego wykończenie czy remont. Można wówczas rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego.

2. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Jeżeli zakup mieszkania jest traktowany jako inwestycja, to daje nam to możliwość zdywersyfikowania inwestycji. Posiadanie nieruchomości i zarabianie na niej, np. poprzez wynajem, może być długoterminowym źródłem dochodu.

3. Możliwość korzystania z potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt gotówkowy w dobrej lokalizacji, istnieje szansa, że nastąpi wzrost wartości nieruchomości w przyszłości. Jeśli rynek nieruchomości znajduje się trendzie wzrostowym, to w perspektywie kilku lat możemy zyskać na sprzedaży nieruchomości.

Wady zakupu mieszkania na kredyt gotówkowy

Nie ma róży bez kolców, jak mawia przysłowie. Zakup mieszkania na kredyt gotówkowy ma również swoje wady.

1. Koszty związane z kredytem. Kredyt gotówkowy wiąże się z dodatkowymi kosztami pozyskania kapitału:

  • odsetki,
  • prowizja,
  • inne opłaty,
  • ubezpieczenie.

Obecnie oprocentowanie kredytów gotówkowych jest na wysokim poziomie, co będzie generować wysokie koszty odsetkowe.

2. Maksymalna kwota kredytu oraz czas kredytowania. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego, który można otrzymać w banku, to ok. 250 tys. zł z maksymalnym czasem spłaty wynoszącym 10 lat. Rata kredytowa nie będzie zatem najmniejsza. Wyliczenia kredyt gotówkowy do 300 tys. zł.

3. Ryzyko zadłużenia. Decyzja o zakupie mieszkania na kredyt gotówkowy wiąże się z ryzykiem nadmiernego wzrostu zadłużenia. Nie jest to niewielki kredyt. Jeśli nie będziemy w stanie regularnie spłacać rat kredytowych, nasza sytuacja finansowa może się znacząco pogorszyć. Przed podjęciem decyzji o nowym zobowiązaniu, warto dokładnie przeanalizować możliwości finansowe i być świadomym ryzyka.

Porady przed decyzją o zakupie mieszkania na kredyt gotówkowy

Oto kilka porad, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu mieszkania na kredyt gotówkowy.

1. Przygotuj się finansowo do transakcji. Przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy, zadbaj o swoją sytuację finansową. Sprawdź swój dochód – musimy być odpowiednio wysoki i stabilny. Przeanalizuj koszty utrzymania oraz aktualne zobowiązania finansowe. Upewnij się, że jesteś w stanie spłacać raty kredytu bez zbytniego obciążenia budżetu domowego.

2. Zbadaj swoją zdolność kredytową. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Można to zrobić w każdym banku, z którym skontaktujesz się w sprawie finansowania.

Banki dokonują oceny zdolności kredytowej na podstawie takich czynników, jak: uzyskiwany dochód, wydatki, inne zobowiązania. Im lepsza ocena kredytowa (zdolność kredytowa plus wiarygodność kredytowa), tym większe szanse na otrzymanie korzystnych warunków kredytowania

3. Porównaj oferty banków. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, nie tylko zapoznaj się z propozycjami, ale i przeanalizuj oferty z różnych banków. Warto to zrobić, ponieważ oprocentowanie nominalne, prowizje i inne koszty związane z kredytem, różnią się w poszczególnych instytucjach.

Wybierz ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

4. Zaplanuj rezerwę finansową (poduszkę bezpieczeństwa). Oprócz raty kredytu, musisz uwzględnić również inne koszty związane z posiadaniem nieruchomości i jej użytkowaniem.

Mogą to być różnego rodzaju podatki, opłaty administracyjne, ubezpieczenia czy remonty. Z zakupem nieruchomości wiążą się również opłaty pozakredytowe: sądowe i notarialne.

Ważne jest, aby mieć rezerwę finansową na nieprzewidziane wydatki, aby nie znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej.

Podsumowanie

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny, to wiele formalnościami, konieczność dostarczenia wielu dokumentów, które muszą zostać następnie zweryfikowane. Czas potrzebny na wydanie decyzji znacznie się wydłuża.

Zakup mieszkania na kredyt gotówkowy:

  • jest znacznie szybszy, niż z kredytem hipotecznym,
  • może być pewnym rozwiązaniem dla tych osób, którym brakuje niewielka część do sfinalizowania umowy,
  • z jakiś przyczyn nie chcą korzystać z kredytu hipotecznego.

Każdą decyzję, w tym również o zakupie mieszkania na kredyt gotówkowy, należy podejmować rozważnie. Konieczne jest uwzględnienie swoich aktualnych możliwości finansowych, jak i stanu domowego budżetu w perspektywie kilku następnych lat.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok