Z jakiego banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

2022-12-27 – ostatnia aktualizacja

Z jakiego banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Najlepiej byłoby wybrać ten bank, który ma najlepszą ofertę. A najlepsza oferta kredytu gotówkowego, to najczęściej najtańsza…

z jakiego banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy

Pomimo, że kredyty i pożyczki gotówkowe, oferowane obecnie w bankach, nie należą do najtańszych, to i tak cieszą się dużą popularnością. To, ile należy oddać więcej za pożyczone pieniądze z banku jest ceną kredytu, a cena ta – po ostatnich podwyżkach stóp procentowych – poszła mocno w górę.

Na szczęście wybór jest duży, biorąc pod uwagę liczbę podmiotów – od komercyjnych, poprzez spółdzielcze, aż po SKOK-i – jak i uwzględniając kanały dystrybucji: online i standardowo w placówce bankowej.

Czy po ostatnich zmianach na rynku (podniesienie stóp, inflacja, itp.) kredyt gotówkowy jest bardziej dostępny? Być może dla większości konsumentów nic się zmieniło, ale jednak dla niektórych osób jest on trudniej dostępny, ze względu na zmniejszenie się ich zdolności kredytowej.

Podwyżka stóp procentowych (maksymalne oprocentowanie kredytu) przez Radę Polityki Pieniężnej NBP oznacza wzrost oprocentowania nominalnego kredytów, pożyczek, limitów kredytowych, a tym samy zwiększenia się kosztów zaciąganego zobowiązania.

Jednak pomimo rosnących cen za pożyczony kapitał, chętnych nie brakuje, a banki dostosowują propozycje kredytowe do zmieniających się dynamicznie warunków ekonomicznych.

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy

Nie jest możliwe, aby wskazać palcem na konkretną propozycję. W styczniu może to być kredyt gotówkowy w promocji z obniżonym oprocentowaniem w banku A, a za trzy tygodnie będzie to już propozycja nieaktualna.

Najlepiej zatem zapoznać się z kredytami gotówkowymi w momencie, kiedy taki tak kredyt potrzebujemy.

Szukać kredytu gotówkowego w swoim banku czy w innym?

Nie ma reguły. W swoim banku – do którego wpływa Twoje wynagrodzenie – wniosek o kredyt gotówkowy będzie rozpatrzony bez zbędnych formalności (zwłaszcza, jeżeli jest to niewielka kwota w stosunku do zdolności kredytowej). Ale nie oznacza to równocześnie, że będzie to oferta najlepsza.

Praktyka pokazuje, że nowi klienci banków otrzymują bardzo często lepsze warunki kredytowania!

Zwróć uwagę, że wiele propozycji kredytowych jest wprost skierowanych do nowych klientów i zawiera np. sformułowanie: Oferta promocyjna kredytu gotówkowych TYLKO dla nowych klientów.

Najważniejsze jest zatem porównanie kredytów gotówkowych, co zwiększa szansę na znalezienie korzystnej oferty kredytowej.

Jaki kredyt gotówkowy tanio…

Przyjmując, że masz odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność kredytową – bo to są warunki konieczne, aby uzyskać kredyt – należy zwrócić uwagę na cenę kredytu.

Poza oprocentowaniem nominalnym, są to również wszystkie inne opłaty pobierane przez bank: prowizje, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie.

W porównaniu dwóch takich samych ofert kredytowych pomoże Całkowity Koszt Kredytu lub/i wskaźnik RRSO. Dopiero wówczas, kiedy znamy wszystkie koszty zobowiązania, porównując z podobnymi ofertami z innych banków, można wskazać, gdzie jest najtaniej.

Pamiętaj, że nawet w sytuacji, kiedy będzie to korzystny i tani kredyt gotówkowy, to musisz „mieć z tyłu głowy” świadomość, że nie wiesz czy:

  • nie pogorszy się Twoja sytuacja finansowa w przyszłości lub
  • nie wzrosną po raz kolejny stopy procentowe, a przy oprocentowaniu zmiennym oznacza to wzrost płaconych rat.

Nigdy zatem nie pożyczaj więcej niż potrzebujesz, a raty kredytowe dostosuj do swoich możliwość finansowych.

Co zrobić w sytuacji, kiedy już spłacasz kilka kredytów, a raty kredytowe są zbyt dużym obciążeniem? Jedną z możliwości jest skonsolidowanie kredytów i obniżenie rat. Więcej: Kredyty konsolidacyjne porównanie 2022.

Jaki kredyt gotówkowy kalkulator

Z pewności kalkulator kredytowy gotówkowy 2022 może być brany pod uwagę przy zapoznawaniu się z propozycjami banków, ale nie wyliczają one dokładnie rat i kosztów całkowitych kredytów.

Nawet wówczas, kiedy dokładnie określisz, jaka ma być kwota zobowiązania oraz okres spłaty, zaznaczysz wszystkie możliwe opcje szukania i obliczania, to i tak otrzymasz tylko wyliczenia orientacyjne, oparte najczęściej na RRSO przykładu reprezentatywnego.

Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ kredyt gotówkowy kalkulator ma jedną zasadniczą wadę: nie uwzględnia Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej. I to nie ma żadnego znaczenia, czy korzystasz z kalkulator kredytowego na stronie finansowej czy na stronie banku.

To z jakiego banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy i jak dokonać najlepszego wyboru? To już zostało wspomniane powyżej: analizę kredytową należy zrobić samodzielnie, porównując koszty całkowite.

I nie jest konieczne porównywanie kilkunastu kredytów, aby znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie: jaki bank ma najtańszy kredyt gotówkowy? Wystarczą zaledwie dwie, trzy oferty, aby wskazać tę najtańszą. Pamiętaj o tym, że im lepszą ocenę kredytową uzyskasz w banku, tym nie tylko uzyskasz korzystniejsze warunki, ale i masz większe możliwości negocjowania końcowej oferty.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok