Wszystkie kredyty w jeden, czyli konsolidacja kredytowa w 2024

Publikacja: 2020-12-31. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Wszystkie kredyty w jeden. W jednym banku? Ależ oczywiście! I jest to możliwe! Tylko jakie korzyści przyniesie taka operacja? Na to pytanie należy szukać odpowiedzi w momencie, kiedy obsługa zaciągniętych zobowiązań zaczyna przerastać Twoje możliwości finansowe.
wszystkie kredyty w jeden, czyli konsolidacja kredytowa
Wszystkie kredyty w jeden, czyli konsolidacja kredytowa w 2024. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Wszystkie kredyty w jeden, czyli jeżeli masz:

1. odpowiednią zdolność kredytową i
2. pozytywną historię kredytową, to

z konsolidacją kredytową nie powinno być kłopotu w żadnym banku, bo nie jest mowa.

Odwrotna sytuacja, czyli kiedy zaprzestaniesz regulować raty lub pojawiają się opóźnienia w ich płatnościach, oznacza, że szansa na uzyskanie takiego kredytu są bardzo małe.

Dlatego, jeżeli bierzesz pod uwagę takie rozwiązanie, to warto jest działać tak szybko, jak to jest możliwe. I to w sytuacji, kiedy ocena kredytowa jest jeszcze pozytywna, ale jednocześni przewidujesz, że problemy finansowe mogą się pojawić.

ocena kredytowa
Im lepszą masz zdolność kredytową, to i z pewnością lepsze warunki kredytowania (czytaj: tańszy kredyt) możesz uzyskać. A na wysokość zdolności kredytowej wpływa wiele czynników, z których najważniejsze są oczywiście uzyskiwane dochody i ponoszone wydatki. To czy dostaniesz kredyt zależy również od tego jaką masz umowę o pracę, Twojego wieku, gdzie pracujesz, w jakim mieście mieszkasz, jakie masz wykształcenie, itp.
Zdolność kredytowa, to już połowa sukcesu. Drugą połową stanowi historia kredytowa. Opóźnienia w płatności rat powodują, ze szanse na uzyskanie kredytu w jakimkolwiek banku, dramatycznie spadają.

Jeżeli zatem rozważasz połączenie kilku kredytów w jeden, tak aby zredukować liczbę zobowiązań do niezbędnego minimum, to musisz wykazać przed bankiem, że masz z czego płacić raty. Jeżeli bank uzna, że miałaś problemy ze spłatą dotychczasowych rat, to nie ma on gwarancji, że poradzisz sobie w perspektywie kolejnych miesięcy i lat.

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny

Bardzo często, i błędnie jednocześnie, kredyt konsolidacyjny jest utożsamiany z kredytem oddłużeniowym. Jasno trzeba zaznaczyć, że nie ma takiego kredytu. Jeżeli taki produkt by istniał, to wystarczyłoby złożyć wniosek z prośba o oddłużenie i zobowiązanie zostałoby „wymazane” z zapisów bankowych.

Kredytobiorca, który zalega ze spłatą rat kredytowych przekraczającą 60 dni, otrzyma odmowę udzielania kolejnego finansowania W KAŻDYM BANKU. Nawet wówczas, gdyby chciał zrestrukturyzować swoje zadłużenie i obniżyć wysokość raty lub chociażby uzyskać prolongatę w spłacie.

Wszystkie kredyty w jeden, czyli przegląd konsolidacji kredytowej w bankach”

Bez względu na podjęte (lub nie podjęte) działania, zadłużenie pozostaje, a z pewnością rozwiązaniem tego problemu nie będzie pożyczka pozabankowa w firmie pożyczkowej. Nawet wówczas, kiedy otrzymałbyś takie wsparcie (?) finansowe i zapłaciłbyś ratę, to i tak musisz pożyczkę oddać (pytanie z czego?). Jednocześnie Twoje zadłużenie mocno wzrośnie i kto wie, czy za kilka miesięcy nie utracisz całkowicie płynności finansowej.

kredyt konsolidacyjny a kredyt oddłużeniowy
Kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem oddłużeniowym. Źródło: kredytyporownywarka.pl

A może restrukturyzacja kredytu?

Restrukturyzacja zadłużenia musi być podjęta:

 • zanim wystąpią kłopoty finansowe,
 • kiedy masz pozytywną ocenę kredytową.

Może dotyczyć:

 • tylko jeden umowy kredytowej, wówczas należy podjąć rozmowy z bankiem w sprawie zmiany jej zapisów (podpisanie aneksu),
 • kilku różnych zobowiązań i skonsolidowaniu ich w jeden kredyt.

Przy restrukturyzacji kredytu należy złożyć odpowiedni wniosek do banku. Więcej informacji w osobnym wpisie: Zmniejszenie raty kredytu.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowy

Co to oznacza, że kredyt konsolidacyjny jest celowy? Może być przeznaczony tylko na spłatę spłacanych na bieżąco zobowiązań.

Najczęściej konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe, ale banki dopuszczają również możliwość skonsolidowania zadłużenia na rachunkach ROR, limitów kredytowych. kart kredytowych oraz kredytów i pożyczek:

 • samochodowych,
 • ratalnych,
 • studenckich,
 • hipotecznych.

Czyli można połączyć wszystkie kredyty w jeden? Pełen zakres konsolidacji i jej warunki, np.:

 • minimalny i maksymalny zakres,
 • liczba zobowiązań,
 • produkty z tego samego banku.

Zależą od polityki kredytowej prowadzonej przez bank oferujący kredyt.

Połączenie kilku lub wszystkich zobowiązań w jeden kredyt i wydłużenie czasu jego spłaty, automatycznie sprawia, że co prawda liczba rat wzrośnie, ale miesięczne wydatki z tytułu regulowania zadłużenia będą niższe.

Łączenie kredytów w jeden w praktyce

Ze strony technicznej wygląda to (w pewnym skrócie) następująco:

1. Bank sprawdza zdolność i wiarygodność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli jest pozytywna, przedstawia ofertę i można wówczas:

2. Zapoznać się ze wstępną ofertą.
3. Po podjęciu decyzji, wypełnić wniosek kredytowy i wyszczególnić konsolidowane zobowiązania.

4. Następuje ponowna i ostateczna analiza kredytowa i przedstawienie końcowych warunków kredytowania. Jeżeli klient je zaakceptuje, to:

4. Bank udziela kredytu i spłaca wierzycieli.

Podział kredytów konsolidacyjnych ze względu na zabezpieczenie

Kredyty konsolidacyjne można podzielić na zabezpieczone (hipoteczne) i niezabezpieczone (gotówkowe – bez hipoteki). Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną oraz maksymalnym okresem kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości. Jest niżej oprocentowany od gotówkowego, a okres kredytowania może wynieść nawet i 20 lat.

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej nieruchomości lub nie chcesz jej obciążać hipotecznie, to wówczas należałoby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego gotówkowego. Jego główna zaleta to zdecydowanie mniej formalności, ale maksymalna kwota z reguły nie przekracza 200 tys. zł. Najdłuższy możliwy okres kredytowania to 10 lat.

Zatem wszystkie kredyty w jeden można skonsolidować z hipotecznym kredytem konsolidacyjnym. Natomiast z gotówkowym kredytem konsolidacyjnym z wyłączeniem produktów hipotecznych.

wszystkie kredyty w jeden, czyli plusy i minusy kredytów konsolidacyjnych
Wady i zalety konsolidacji i kredytów konsolidacyjnych. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Właściwym pytaniem byłoby czy opłaca się konsolidacja kredytów? Można opowiedzieć krótko: pod względem kosztów najczęściej nie opłaca się.

Ale można sobie wyobrazić, że stare kredyty są wysoko oprocentowane i spłacamy je nowym tańszym. W takiej sytuacji można osiągnąć zysk biorąc nowy kredyt.

Każdy kredyt, w tym również i kredyt konsolidacyjny, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie jest tak, że oddajesz tylko pożyczony kapitał, albo zwracasz 75% (o! i wówczas to byłaby opcja opłacalna!).

Całkowita kwota do oddania = Pożyczony kapitał + Koszty całkowite

Koszty kredytu konsolidacyjnego

Podstawowym i najważniejszym elementem kosztów, który ma decydujący wpływ na całkowity koszt kredytu są: ODSETKI. Dodatkowo bank naliczy prowizję (ale jest sporo ofert bez prowizji) i mogą wystąpić również inne koszty, np. opłaty dodatkowe czy wykupienie ubezpieczenia.

Odsetki są naliczane według oprocentowania nominalnego, a ich wysokość jest pochodną:

 • wysokości kredytu konsolidacyjnego,
 • czasu kredytowania,
 • wyboru rat – malejące lub stałe.

Dłuższy okres spłaty kredytu, to z jednej strony mniejsza rata, ale z drugiej podwyższenie całkowitych kosztów odsetkowych. A to już oznacza droższy kredyt.

Wszystkie kredyty w jeden! Trochę przykładów konsolidacji

Zdecydowanie większość osób chciałaby zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Można się jednak posłużyć wyłącznie przykładami. A to dlatego, że każdy przypadek jest indywidualny.

Ma to związek z konsolidowanymi produktami, wysokością kredytu i okresem spłaty, wyborem banku i najważniejsze: zdolnością i wiarygodnością kredytową. Korzystając z rankingów kredytów konsolidacyjnych należy te wszystkie ograniczenia (a zwłaszcza te ostatnie) wziąć pod uwagę.

Dobrze. Wracając do meritum sprawy.

Przypuśćmy, że konsolidacja dotyczy wszystkich kredytów na łączną kwotę 14900 zł. I w takiej wysokości kredyt otrzymujmy.

Spłacany jest w 71. równych ratach kapitałowo-odsetkowych. Oprocentowaniem nominalne stałe (nie zmieni się przez cały czas spłaty kredytu, nawet gdy wzrosną lub spadną stopy procentowe ustalane przez RPP): 14,99% w stosunku rocznym. Od wysokości zależeć będą oczywiście odsetki. Prowizja wynosi 9,87% wartości udzielonego kredytu.

Jak będzie wyglądać całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego z uwzględnieniem kosztów składowych?

Całkowity koszt kredytu 9 885,99 zł, który składa się z:

 • odsetek: 8 414,16 zł,
 • prowizji 1 471,83 zł.

RRSO wynosi 20,49%, a rata kredytowa ok. 349 zł.

Jeżeli zatem poprzednia rata (suma rat miesięcznych konsolidowanych zobowiązań) wynosiła np. 649 zł, to po konsolidacji, o ponad 300 zł zmniejszy się strona wydatkowa w budżecie domowym. Jednocześnie jednak Twoje zadłużenie może zwiększyć się o całkowity koszt kredytu 9 885,99 zł (nie ujęte są ewentualne zwroty części kosztów ze spłaconych wcześniej zobowiązań). Do zadłużenia poprzedniego (przed konsolidacją) powrócisz dopiero za 14 miesięcy.

Podsumowanie: wszystkie kredyty w jeden

Podsumowując: konsolidacja kredytowa jest kierowana przede wszystkim do tych osób, które mają pewne trudności ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Powody takiej sytuacji mogą być różne, począwszy od zmniejszenia się uzyskiwanych dochodów, poprzez „przekredytowanie„, kończąc na braku możliwości ograniczenia innych wydatków.

Innym motywem może być również poprawa zdolności kredytowej i chęć skorzystania z dodatkowej gotówki. Zamiast „dokładać” kolejną pożyczkę (a może okazać się, że jej nie uzyskasz ze względu na ograniczoną zdolność kredytową), można skonsolidować kredyty i pożyczki, a w ramach konsolidacji uzyskać dodatkową gotówkę.

Czy powinniśmy jednak spłacać stare kredyty zaciągając nowy? Przecież w takiej sytuacji wzrasta ogólne zadłużenie i może to grozić wpadnięciem w spiralę zadłużenia? Jeżeli nie masz żadnych oszczędności i perspektyw na zwiększenie dochodów lub też ograniczenie innych wydatków, to jest to jedyne racjonalne rozwiązanie.

Warunek jest jednak jeden: nie skorzystasz z dodatkowej gotówki i w następnych miesiącach (i latach) nie weźmiesz żadnego nowego kredytu. Tylko w te sposób można poprawić finanse. W przypadku, kiedy nastąpi ich poprawa, zwiększą się z czasem dochody, to można wziąć pod uwagę również wcześniejsza spłatę zobowiązania.


Wszystkie kredyty w jeden, czyli konsolidacja kredytowa w 2024. Artykuł zaktualizowany 3 stycznia 2024 r.

Dodatkowe informacje, rozszerzenie tematu:

Konsolidacja kredytów gotówkowych w banku – o konsolidacji dodatkowo w nieco rozszerzonej wersji. Kilka dodatkowych informacji.
Konsolidacja dużych kredytów – 2000 zł? A może 10 lub sto razy więcej? W jaki sposób są konsolidowane większe zobowiązania.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok