2023-04-18 – ostatnia aktualizacja
Zdecydowana większość Polaków, którzy zamierzają kupić własne mieszkanie, robi to, korzystając z kredytu hipotecznego. Gdzie wyszukać kredyt? Bankowa oferta jest szeroka, ale są liczne ograniczenia dla kredytobiorców, np. należy posiadać wkład własny, który jest wymagany na poziomie m.in. 10-20% wartości nieruchomości.
Kredyt hipoteczny: samodzielnie czy z pośrednikiem?
Zasadniczą kwestię nie jest nawet czas potrzebny na wyszukanie banku, ale wiedza pozwalająca porównać kredyty hipoteczne. Znajomość takich pojęć jak: marża, prowizja, oprocentowanie nominalne i rzeczywiste, WIBOR, podatek od czynności cywilno-prawnych, LTV i wiele innych, jest po prostu niezbędna i warto, aby ktoś to sensownie wyjaśnił.
Dlatego by zatem nie skontaktować się ze specjalistą, który oceni perspektywy uzyskania takiego finansowania? Biorąc pod uwagę nasze preferencje, możliwości i potrzeby, pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.
Kontakt z dobrym pośrednikiem, to w zasadzie to takie ABC kredytu mieszkaniowego – od A do Z. Zaczynając od zbadania potrzeb, poprzez sprawdzenie zdolności kredytowej, aż do przedstawienia propozycji i kończąc na pomocy w przygotowaniu dokumentów i złożeniu wniosku kredytowego.
Warto? Tym bardziej, że za usługę nic nie płacisz i nie zobowiązująca, sprawa wydaje się oczywista.
Własne mieszkanie z pośrednikiem? Tak, ale będziesz mieszkać osobno
W trakcie spotkania ze specjalistą poznasz oszacowaną zdolność kredytową. A to jest przecież najważniejsze! Może być mocno irytujące, kiedy okaże się, że jest ona za mała, aby kupić cokolwiek sensownego.
Pośrednik przedstawi warunki uzyskania kredytu w poszczególnych bankach, wyszuka ewentualne propozycje promocyjne oraz zaprezentuje różne symulacje jego spłaty.
1. Od wysokości uzyskiwanych dochodów oraz wydatków zależeć będzie nasza zdolność kredytowa. Na podstawie uzyskanych danych ekspert finansowy przedstawi kilka opcji kredytu hipotecznego.
2. Istotne jest również to, czy mieszkanie, które zamierzamy kupić pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego. W przypadku transakcji na rynku wtórnym szacowana zdolność kredytowa będzie nieco wyższa. Na rynku pierwotnym natomiast dłużej oczekuje się na założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki, stąd dodatkowe koszty, które wpływają na zdolność kredytową.
3. Ubiegając się o kredyt hipoteczny należy wziąć pod uwagę, że spłata kredytu ma również swoje ramy czasowe. Maksymalny okres kredytowania to 30 lat. Górna granica wieku jest różnie przez poszczególne banki regulowana, np. suma wieku klienta i okresu kredytowania nie może przekroczyć 75 lat.
4. Dokumentacja, która jest potrzebna do złożenia wniosku kredytowego zależy od typu nieruchomości oraz źródeł z jakich uzyskujemy dochody. Z dużym prawdopodobieństwem należy przygotować historię rachunku bankowego z okresu 3 miesięcy.
W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym konieczne będzie dostarczenie od dewelopera dokumentów takich jak m.in.: pozwolenie na budowę i wypisy z rejestru gruntu. Przy nabywaniu mieszkania z rynku wtórnego nie zawsze będzie konieczne dostarczanie księgi wieczystej, jeżeli bank sam o to zadba.
5. Kontaktując się z pośrednikiem finansowym, możemy zapytać o powyższe sprawy, jak i każdą inną związaną z zakupem mieszkania i kredytem hipotecznym. Warto to zrobić, bo takie spotkanie jest darmowe i nie zobowiązuje nas do skorzystania z oferty.
Kredyt mieszkaniowy, a wkład własny
Banki standardowo udzielają kredytu hipotecznego do 80 proc. wartości mieszkania stanowiącej zabezpieczenie. W związku z tym wymagany wkład własny wynosi 20 proc.
A co mają zrobić osoby, które nie posiadają 20 proc. wkładu własnego? W takich sytuacjach banki mogą skredytować brakującą część i udzielić finansowania do poziomu 90 proc. wartości mieszkania. Bank w takiej sytuacji wymaga wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Co oznacza wkład własny przy kredycie hipotecznym.
Jeżeli ubiegamy się o kredyt hipoteczny na remont mieszkania czy na wykończenie budowy, to banki nie wymagają wkładu własnego.
Bardzo dobrze napisane. Dobrze się czyta.